Справа № 301/656/25
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"17" квітня 2025 р. м. Іршава
Іршавський районний суд Закарпатської області в особі головуючої Пітерських М.О., при секретарі Чийпеш А.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Іршава в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Кам`янської сільської ради про визнання права власності на спадкове майно,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернувся в Іршавський районний суд з позовом до виконавчого комітету Кам`янської сільської ради про визнання права власності на спадкове майно, що складається з земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 1,122 га, в цілому.
Позовні вимоги мотивовано тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача ОСОБА_2 , яка не залишила заповіту. До складу спадщини за ОСОБА_2 входять земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 1,122 га (ділянка № НОМЕР_1 площею 0,8600 га, ділянка № НОМЕР_2 площею 0,1738 га та ділянка № НОМЕР_3 площею 0,0894 га), які розташовані на території с. Мідяниця, Арданівської сільради, та належали спадкодавцю на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії ІV-ЗК №023287 від 30.06.2003 року, виданого на підставі Сертифікату ЗК №0074705. Єдиним спадкоємцем першої черги за ОСОБА_2 є позивач, який спадщину за матір`ю прийняв, але не може оформити свідоцтво про право на спадщину та право власності на земельні ділянки, які входять до складу спадкового майна, оскільки оригінал правовстановлюючого документу на вказане майно втрачено. Просив визнати за собою право власності на спадкове майно.
Ухвалою Іршавського райсуду від 19.03.2025 року відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою Іршавського райсуду від 10.04.2025 року закрито підготовче провадження у справі та справу призначено до судового розгляду по суті.
Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явився, про день, час та місце розгляду справи був належним чином повідомлений, подав до суду заяву, в якій позов підтримав, просив його задовольнити та розглянути справу по суті без його участі (а.с.29).
Представник відповідача виконкому Кам`янської сільради у судове засідання не з`явився, про день, час та місце розгляду справи був належним чином повідомлений, подав до суду заяву, в якій просив розглянути справу по суті за його відсутності, не заперечував проти задоволення позову (а.с.32).
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши повно і всебічно обставини, на які позивач посилався, як на підставу своїх вимог, оцінивши докази на ствердження цих обставин в їх сукупності, суд вважає позов задовольнити, виходячи з таких підстав.
Згідно копії Державного акту на право приватної власності на землю серії ІV-ЗК №023287 від 30.06.2003 року, ОСОБА_2 , мешканка АДРЕСА_1 , є власником земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 1,122 га (ділянка № НОМЕР_1 площею 0,8600 га, ділянка № НОМЕР_2 площею 0,1738 га та ділянка № НОМЕР_3 площею 0,0894 га), які розташовані в с. Мідяниця, Арданівської сільради (а.с.17). Вказаний Державний акт виданий на підставі Сертифікату на право на земельну частку (пай) ЗК №0074705, згідно розпорядження голови Іршаської РДА №355 від 15.08.2003 року.
Згідно висновку про оціночну (ринкову) вартість земельної ділянки від 10.04.2025 року, вартість земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 1,122 га, що розташовані на території с. Мідяниця, становить 29172 грн. (а.с.34).
ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_4 від 06.12.2021 року (а.с.13). Заповіту ОСОБА_2 не складала.
Єдиним спадкоємцем за законом першої черги після смерті ОСОБА_2 є її син позивач ОСОБА_1 (а.с.16). Позивач на день відкриття спадщини фактично проживав разом із спадкодавцем та не відмовився від спадщини, тому відповідно до ч.3 ст. 1268 ЦК України є таким, що прийняв спадщину (а.с.18).
До складу спадкового майна входять земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 1,122 га: ділянка № НОМЕР_1 - площею 0,8600 га, ділянка № НОМЕР_2 - площею 0,1738 га, ділянка № НОМЕР_3 - площею 0,0894 га, які розташовані в с. Мідяниця, та належали спадкодавцю на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії ІV-ЗК №023287 від 30.06.2003 року.
Строк для видачі свідоцтва про право на спадщину не обмежений у часі, однак, таке видається не раніше 6 місяців з дня відкриття спадщини. Свідоцтво проправо наспадщину спадкоємецьне оформляв.Однак,згідно ст.1268ч.5ЦК України,прийнята спадщинавизнається належноюспадкоємцеві зчасу відкриттяспадщини.Згідно ч.3 ст. 1296 ЦК України відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
З матеріалів справи вбачається, що позивач не може отримати свідоцтво про право на спадщину та оформити право власності на земельні ділянки, оскільки втрачено оригінал правовстановлюючого документу.
Згідно ст. ст. 1218 та 1225 ЦК України, ст. 81 ч.1 п. «г» Земельного кодексу України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення. До спадкоємців житлового будинку, інших будівель та споруд переходить право власності або право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені.
Згідно п. 4.15 глави 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, право власності на яке підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом після подання документів, що посвідчують право власності спадкодавця на таке майно, крім випадків, передбачених пунктом 3 глави 7 розділу I цього Порядку, та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.
Відповідно довимог ст.392ЦК України, право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, або у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Громада села Мідяниця, на території якої розташовані земельні ділянки, входить до складу об`єднаної територіальної громади Кам`янської сільської ради Хустського району (раніше Іршавського району), яка заперечень на позов не подала.
Дана справа підсудна Іршавському районному суду, оскільки відповідно до п.3-1 розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів України», до набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв`язку з утворенням (ліквідацією) районів відповіднімісцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження в межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17 липня 2020 року № 807-IX, але не довше ніж один рік з дня припинення чи скасування воєнного стану на території України.
Оскільки згідно копії Державного акту власником земельних ділянок була ОСОБА_2 - мати позивача, спадкоємцем якої є позивач, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. 328, 392, 1218, 1225, 1261, 1268, ЦК України, ст. 12, 13, 263-264 ЦПК України,
р і ш и в :
Позов задовольнити.
Визнати в цілому за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , право власності на земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 1,122 га (ділянка № НОМЕР_1 площею 0,8600 га, ділянка № НОМЕР_2 площею 0,1738 га, ділянка № НОМЕР_3 площею 0,0894 га), які розташовані в с. Мідяниця, Арданівської сільради, та згідно Державного акту на право приватної власності на землю серії ІV-ЗК №023287 від 30.06.2003 року належали ОСОБА_2 .
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Закарпатського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повне судове рішення складено 17 квітня 2025 року.
Головуюча: М. О. Пітерських
Суд | Іршавський районний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 17.04.2025 |
Оприлюднено | 18.04.2025 |
Номер документу | 126670241 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Іршавський районний суд Закарпатської області
Пітерських М. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні