Справа № 604/188/25
Провадження № 2-о/604/13/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 квітня 2025 року селище Підволочиськ
Підволочиський районний суд Тернопільської області в складі:
головуючого судді: Сташківа Н.Б.,
за участю секретаря судового засідання Малиш А.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Підволочиська територіальна громада в особі Підволочиської селищної ради Тернопільського району Тернопільської області, ОСОБА_2 про встановлення факту, що має юридичне значення,
ВСТАНОВИВ:
Представниця заявника ОСОБА_1 адвокат Драус О.О. звернулась до Підволочиського районного суду Тернопільської області із заявою, , заінтересовані особи: Підволочиська територіальна громада в особі Підволочиської селищної ради Тернопільського району Тернопільської області, ОСОБА_2 про встановлення факту, що має юридичне значення.
Заявлені вимоги мотивовано тим, що заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є онуком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
ОСОБА_2 є особою з інвалідністю похилого віку, пенсіонером та має значну залежність від інших осіб у виконанні життєво-важливих соціально-побутових функцій та потребує постійного стороннього догляду, допомоги, вона не здатна до самостійного догляду за собою.
ОСОБА_1 здійснює постійний догляд на безоплатній основі за своєю бабусею, постійно допомагає пересуватись,, купує необхідні ліки, продукти харчування, сплачує комунальні послуги, забезпечує повний супровід при отриманні медичних послуг, піклується про соціальне забезпечення при отриманні всіх видів виплат.
Інших осіб, які можуть здійснювати постійний догляд за ОСОБА_2 немає
Встановлення факту здійснення постійного догляду за бабусею потрібно заявнику для можливості представлення ОСОБА_2 , належного здійснення прав бабусі щодо отримання соціальних пільг та виплат та можливості реалізації інших її прав та обов`язків.
Тому на підставі вищевикладеного заявник просить суд встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 здійснює постійний догляд на безоплатній основі за своєю бабусею, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка за станом свого здоров`я потребує постійного стороннього догляду.
Ухвалою Підволочиського районного суду Тернопільської області від 21 лютого 2025 року прийнято заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено судове засідання.
Заявник та його представниця в судове засідання не з`явились, представниця заявниці подала до суду заяву, в якій вимоги викладені в заяві підтримала, просив задовольнити заяву та розглянути справу без її участі та без участі заявника.
Представниця заінтересованої особи в судове засідання не з`явилась, подала до суду заяву про розгляд заяви за її відсутності, вказала, що не заперечує стосовно задоволення заявленої вимоги.
Згідно з ч.2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового засідання технічним засобом здійснює секретар судового засідання. У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши обставини, на які сторона посилалася, як на підставу своїх вимог, оцінивши докази на підтвердження цих обставин в їх сукупності, суд вважає за можливе заявлені вимоги задовольнити, виходячи з наступного.
Згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 24 серпня 1967 року, ОСОБА_2 є матір`ю ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 14 січня 2004 року, ОСОБА_3 є батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Висновком лікарсько-консультативної комісії №1049 від 23 вересня 2024 року, встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 потребує постійного догляду.
Згідно висновку №65 (1050) та висновку №70 (1050) про наявність когнітивних порушень у громадян похилого віку, унаслідок яких вони потребують надання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі від 23 вересня 2024 року, встановлено, що ОСОБА_2 рекомендовано отримання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі від фізичної особи.
Згідно висновку лікарсько-консультативної комісії №1064 від 23 вересня 2024 року ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 протипоказано здійснення догляду.
Згідно висновку лікарсько-консультативної комісії №1051 від 23 вересня 2024 року, встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 може здійснювати догляд.
Згідно акту про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) від 03 жовтня 2024 року, встановлено, що ОСОБА_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 здійснює постійний догляд за ОСОБА_2 , яка є його бабою. Син ОСОБА_2 ОСОБА_3 не може здійснювати догляд на підставі висновку ЛКК №1064 від 23 вересня 2024 року. Висновком даного акту підтверджується факт постійного догляду ОСОБА_1 за ОСОБА_2 .
Актом обстеження факту проживання в будинку громадянки ОСОБА_2 , від 24 лютого 2025 року, встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 не зареєстрований, проте фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 .
Встановлення факту здійснення постійного догляду за бабою потрібно заявнику для можливості офіційного підтвердження такого догляду у державних органах та можливості реалізації прав його баби ОСОБА_2 .
Відповідно до статей 256-259 ЦК України в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про соціальні послуги» чинники, що можуть зумовити складні життєві обставини: а) похилий вік; б) часткова або повна втрата рухової активності, пам`яті; в) невиліковні хвороби, хвороби, що потребують тривалого лікування; г) психічні та поведінкові розлади, у тому числі внаслідок вживання психоактивних речовин; г) інвалідність.
Відповідно до ч.6 ст.13 Закону України «Про соціальні послуги», фізичні особи, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності, можуть надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг отримувачем соціальних послуг з числа членів своєї сім`ї, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права і обов`язки та є: особами з інвалідністю І групи; дітьми з інвалідністю; громадянами похилого віку з когнітивними порушеннями; невиліковно хворими, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися; дітьми, яким не встановлено інвалідність, але які є хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет І типу (інсулінозалежні), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дітьми, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги.
Згідно з ч.1ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Статтею 315 ЦПК України наведено перелік фактів, що мають юридичне значення, справи про встановлення яких розглядаються судом. Частиною 2 вказаної статті передбачено, що у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до роз`яснень, наданих у постанові Пленуму Верховного Суду України віл 31 березня 1995 року №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», передбачено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Спору про право немає, встановлення даного факту не суперечить закону і ніяким чином не порушує прав і законних інтересів інших осіб.
Враховуючи наведене, суд вважає, що заява ОСОБА_1 є обґрунтованою і підлягає задоволенню.
Керуючись ст.4, 13, 19, 76-80, 211, 247, 263-265, 315, 319, 354 ЦПК України, суд-
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Підволочиська територіальна громада в особі Підволочиської селищної ради Тернопільського району Тернопільської області, ОСОБА_2 про встановлення факту, що має юридичне значення задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 здійснює постійний догляд на безоплатній основі за своєю бабою, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка потребує постійного стороннього догляду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту судового рішення.
Суддя Н.Б. Сташків
Суд | Підволочиський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 16.04.2025 |
Оприлюднено | 18.04.2025 |
Номер документу | 126673083 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Підволочиський районний суд Тернопільської області
Сташків Н. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні