Рішення
від 14.04.2025 по справі 539/5431/24
ПИРЯТИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 539/5431/24

пров. № 2/544/261/2025

Номер рядка звіту 69

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

14 квітня 2025 року м. Пирятин

Пирятинський районний суд Полтавської області у складі:

головуючої судді Ощинської Ю.О.,

за участі секретаря судового засідання Пірогова В.Г.,

позивача ОСОБА_1 ,

відповідача ОСОБА_2 ,

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження, у режимі відеоконференцзв`язку, у приміщенні суду по вул. Ярмарковій, 17 м. Пирятин, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про зменшення розміру аліментів,

у с т а н о в и в:

Позивач звернувся до Пирятинського районного суду із позовом до ОСОБА_2 про зменшення розміру аліментів. В обґрунтування своїх вимог вказав, що 01 червня 2022 року Пирятинським районним судом Полтавської області винесено судовий наказ №544/486/22 про стягнення з нього на користь відповідача аліменти на утримання малолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у розмірі однієї чверті заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного, щомісячно, починаючи з 31 травня 2022 року і до досягнення дитиною повноліття. Проте, при винесені вищевказаного судового наказу судом не було взято до уваги те, що на його утриманні перебуває син ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на утримання якого рішенням Борзнянського районного суду Чернігівської області від 09.02.20218 стягнуто аліменти у розмірі 1/6 частини заробітку (доходу) відповідача щомісячно, але не менше встановленого чинним законодавством мінімального розміру, починаючи з дня набрання рішенням законної сили і до досягнення дитиною повноліття. На сьогоднішній день, у позивача на утриманні також перебувають малолітній син ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та дружина, яка знаходиться у відпустці по догляду за дитиною, до досягнення дитиною трирічного віку. Позивач вказує, що на даний час його матеріальний стан не дає можливості сплачувати аліменти у розмірі 1/4 частини на утримання сина ОСОБА_4 2015 року народження. Вважає, що відповідачка при зверненні до суду з заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів свідомо приховала факт наявності перебування на його утриманні неповнолітнього сина ОСОБА_5 , який на даний час є повнолітнім, проте продовжує навчання на денній формі факультету електротехніки та інформатики Технічного університету м. Кошице Республіка Словаччина, термін закінчення навчання 31.08.2027, стипендію не отримує, самостійного доходу немає, тому також потребує матеріальної допомоги. Зазначив, що для забезпечення потреб малолітньої дитини та дружини, які перебувають на його утриманні, доцільним є зменшити розмір аліментів на утримання сина ОСОБА_4 до 1/6 частини від усіх його доходів. У зв`язку з чим просить зменшити розмір аліментів, визначений судовим наказом Пирятинського районного суду Полтавської області від 01 червня 2022 року та стягувати з нього на користь відповідача аліменти на утримання неповнолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у розмірі 1/6 частини всіх видів заробітку (доходу) щомісячно, але не менше 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з дня набрання рішенням суду законної сили, та до досягнення дитиною повноліття.

Ухвалою суду від 09 грудня 2024 року відкрито провадження в даній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позові. Наполягав на зміну розміру аліментів з 1/4 частки на 1/6 частки з вказанням 15% всіх видів заробітку (доходу) щомісячно, але не менше 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Відповідач у судовому засіданні не заперечувала щодо розміру аліментів, просила визначити як передбачено нормами Закону.

Згідно ч. 1 ст.2Цивільного процесуальногокодексу України (далі ЦПК України) завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Частиною 1 статті 15Цивільного кодексуУкраїни (далі ЦК України) визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно ст.ст. 12, 81 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК України) кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб виникає спір.

Відповідно до ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Згідно зіст.264ЦПК Українипід часухвалення рішеннясуд вирішуєтакі питання:1)чи малимісце обставини(факти),якими обґрунтовувалисявимоги тазаперечення,та якимидоказами вонипідтверджуються; 2)чи єінші фактичнідані,які маютьзначення длявирішення справи,та доказина їхпідтвердження; 3)які правовідносинисторін випливаютьіз встановленихобставин; 4)яка правованорма підлягаєзастосуванню доцих правовідносин; 5)чи слідпозов задовольнитиабо впозові відмовити; 6)як розподілитиміж сторонамисудові витрати; 7)чи єпідстави допуститинегайне виконаннясудового рішення; 8) чи є підстави для скасування заходів забезпечення позову.

Суд, розглянувши справу в межах заявлених вимог, дослідивши письмові докази, що містяться в матеріалах справи, уважає позов таким, що підлягає до задоволення з огляду на наступне.

Судом встановлено, що судовим наказом Пирятинського районного суду Полтавської області від 01 червня 2022 року з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 стягнуто аліменти на утримання малолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у розмірі однієї чверті заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного, щомісячно, починаючи з 31 травня 2022 року і до досягнення дитиною повноліття (а.с. 5-7).

Рішенням Борзнянського районного суду Чернігівської області від 09 лютого 2018 року з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_6 стягнуто аліменти на утримання сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у розмірі 1/6 частини заробітку (доходу) відповідача щомісячно, але не менше встановленого чинним законодавством мінімального розміру, починаючи з дня набрання рішенням законної сили і до досягнення дитиною повноліття (а.с. 8-10). В подальшому рішенням Борзнянського районного суду Чернігівської області від 16.01.2025 року з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_6 стягнуто аліменти на навчання сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у розмірі 1500 грн. щомісячно, починаючи з 11.11.2024 і до закінчення навчання, але не більше ніж до досягнення 23 років (а.с. 67-69).

Згідно з наданою копією підтвердження від 02.09.2024, перекладеної на українську мову, ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 навчається на факультеті електротехніки та інформатики Технічного університету у Кошице, є студентом 1-го курсу денної форми навчання бакалаврату, за навчальною програмою: інтелектуальні системи, стандартна тривалість навчання 3 роки (а.с. 25).

Відповідно копії свідоцтва про укладення шлюбу серія НОМЕР_1 ОСОБА_1 09.12.2023 зареєстрував шлюбі із ОСОБА_8 (а.с. 11).

Від шлюбу сторони мають малолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 12).

Стягнення аліментів на утримання дитини є одним із способів захисту інтересів дитини, забезпечення одержання нею коштів, необхідних для її життєдіяльності.

Відповідно до статті 8 Закону України «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 27 Конвенції ООН про права дитини від 20.11.1989 року, яка ратифікована Постановою Верховної Ради України № 789ХІІ (78912) від 27.02.1991 та набула чинності для України 27.09.1991, держава визнає право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.

За змістом ст. 180 СК України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Частиною 1 ст. 192 СК України передбачено, що розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров`я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.

Згідно п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 року №3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справи щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» згідно якого розмір аліментів, визначений судовим рішенням або за домовленістю між батьками, суд може змінити за позовом платника або одержувача аліментів у зв`язку зі зміною матеріального чи сімейного стану, погіршення чи поліпшення здоров`я когось із них. У новому розмірі аліменти сплачуються з дня набрання рішенням законної сили.

Верховний Суд України в постанові від 05 лютого 2014 року в справі №6-143цс13 дійшов висновку, що з огляду на відсутність імперативної заборони змінювати розмір аліментів шляхом зміни способу їх присудження, за положеннями ст. 192 СК України зміна розміру аліментів може мати під собою й зміну способу їх присудження (зміна розміру аліментів, стягнутих за рішенням суду у частці від заробітку (доходу) матері, батька дитини на розмір аліментів у певній твердій грошовій сумі та навпаки). При розгляді позовів, заявлених з зазначених підстав, застосуванню підлягає не тільки ст. 192 СК України, але й низка інших норм, присвячених обов`язку батьків утримувати своїх дітей (ст. 182 «Обставини, які враховуються судом при визначенні розміру аліментів», ст. 183 «Визначення розміру аліментів у частці від заробітку (доходу) матері, батька дитини», ст. 184 «Визначення розміру аліментів у твердій грошовій сумі»).

За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі (ч. 3 ст. 181 СК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує: 1) стан здоров`я та матеріальне становище дитини; 2) стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; 3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; 3-1) наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів; 3-2) доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; 4) інші обставини, що мають істотне значення.

Згідно ч. 2 ст. 182 СК України розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.

Відповідно до ч. 5 ст. 183 СК України, той із батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина, має право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів у розмірі на одну дитину - однієї чверті, на двох дітей - однієї третини, на трьох і більше дітей - половини заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину.

Відповідно до ст. 70 Закону України «Про виконавче провадження», загальний розмір усіх відрахувань під час кожної виплати заробітної плати та інших доходів боржника не може перевищувати 50 відсотків заробітної плати, що має бути виплачена працівнику, у тому числі у разі відрахування за кількома виконавчими документами.

Відповідно відомостей з Державного реєстру фізичних осіб платників податків про джерела та суми доходів № 1287663 від 14.04.2025 ОСОБА_1 працює у ТОВ «КОНВЕРС-ЛІНКС» (ЄДРПОУ 41612364) та отримує заробітну плату (за лютий 2025 року сума нарахованого доходу становить 20300,50 грн.).

Враховуючи туобставину,що наутриманні ОСОБА_1 ,крім неповнолітнього ОСОБА_4 ,перебувають щей іншідіти ОСОБА_9 та ОСОБА_5 , тому згідно ч. 1 ст. 192 СК України суд вважає, що є підстави для зменшення розміру аліментів які ОСОБА_1 має сплачувати на утримання малолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на підставі судового наказу Пирятинського районного суду Полтавської області від 01 червня 2022 року з 1/4 до 1/6 частини усіх видів заробітку платника аліментів, що відповідатиме дотриманню справедливого балансу між захистом прав неповнолітніх дітей, засадам розумності та справедливості.

Суд зауважує на тому, що нормами СК України встановлено, що розмір аліментів не може бути меншим 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

У 2025 році прожитковий мінімум для працездатних осіб залишився на рівні 2024 року - 3028 грн. 15 % від прожиткового мінімуму становить 454,20 грн. Вказаний розмір не забезпечить належним чином обов`язок утримання дитини батьком.

На підставі викладеного, з урахуванням положень ст.ст. 180, 182, 183 СК України і наявності підстав визначених ч. 1 ст. 192 СК України, наявність у позивача зобов`язань утримувати ще двох дітей, суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню, зменшивши розмір аліментів, які стягуються з нього на підставі судового наказу, Пирятинського районного суду Полтавської області у справі № 544/486/22 на користь ОСОБА_2 на утримання малолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 1/4 до 1/6 частини заробітку (доходу) платника аліментів, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з дня набрання рішенням законної сили і до досягнення дитиною повноліття.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст.264ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує питання як слід розподілити між сторонами судові витрати, позивачем вимога про стягнення з відповідача на його користь понесених ним судових витрат не заявлялася, тому їх слід залишити за позивачем.

Керуючись ст. ст. 4, 12, 13, 76-82, 95, 258, 259, 263-265, 268, 279, 352, 354 ЦПК України, ст.ст. 180, 182, 192 Сімейного кодексу України, суд

у х в а л и в:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про зменшення розміру аліментів задовольнити.

Зменшити розмір аліментів, що стягуються на підставі судового наказу Пирятинського районного суду Полтавської області від 01 червня 2022 року з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 на утримання малолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 1/4 частини всіх видів його заробітку (доходу), але не менше 50 % прожиткового мінімуму встановленого для дитини відповідного віку до 1/6 частини всіх видів його заробітку (доходу), але не менше 50 % прожиткового мінімуму встановленого для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з дня набрання рішенням законної сили і до повноліття дитини.

Відкликати з виконання судовий наказ по справі № 544/486/22, виданий Пирятинським районним судом Полтавської області 01 червня 2022 року за заявою ОСОБА_2 про видачу судового наказу за вимогою про стягнення з ОСОБА_1 аліментів на утримання неповнолітньої дитини.

Апеляційна скарга на рішення суду безпосередньо подається до Полтавськогоапеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрований у АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання АДРЕСА_2 , паспорт НОМЕР_2 , виданий Пирятинським РВ УМВС України в Полтавській області 13.09.2001, реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_3 , працюючого у ТОВ «Конверс Лінкс» код ЄДРПОУ 41612364.

Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , мешканка АДРЕСА_3 , паспорт НОМЕР_4 , виданий Пирятинським РС УДМС України в Полтавській області 18.02.2015, реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_5 .

Суддя Ю.О.Ощинська

СудПирятинський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення14.04.2025
Оприлюднено18.04.2025
Номер документу126677148
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про стягнення аліментів

Судовий реєстр по справі —539/5431/24

Рішення від 14.04.2025

Цивільне

Пирятинський районний суд Полтавської області

Ощинська Ю. О.

Рішення від 14.04.2025

Цивільне

Пирятинський районний суд Полтавської області

Ощинська Ю. О.

Ухвала від 19.02.2025

Цивільне

Пирятинський районний суд Полтавської області

Ощинська Ю. О.

Ухвала від 17.01.2025

Цивільне

Пирятинський районний суд Полтавської області

Ощинська Ю. О.

Ухвала від 13.01.2025

Цивільне

Пирятинський районний суд Полтавської області

Ощинська Ю. О.

Ухвала від 09.12.2024

Цивільне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Пилипчук М. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні