Рішення
від 17.04.2025 по справі 341/158/25
ГАЛИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Єдиний унікальний номер 341/158/25

Номер провадження 2/341/285/25

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 квітня 2025 року місто Галич

Галицький районний суд Івано-Франківської області в складі головуючого судді Аннишина С.І.,

за участю: секретаря судового засідання Рарик В.С.,

розглянув у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Галицької міської ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася з позовом до Галицької міської ради, просить визначити додатковий тримісячний строк для подання нею заяви про прийняття спадщини за законом після смерті ОСОБА_2 .

В обгрунтування позову посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько - ОСОБА_2 . 22 січня 2025 року вона звернулася до нотаріуса з метою належного оформлення спадкових прав. Однак, нотаріус відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки спадкоємиця пропустила шестимісячний строк з дня смерті спадкодавця на прийняття спадщини.

Причиною пропуску строку є те, що вона не знала про наявність нерухомого майна у її батька, а саме земельної частки (паю) розміром 0,8317 га на території Височанківської сільської ради (с. Височанка). Про наявність спадкового майна дізналася тільки 15 січня 2025 року, після того як до неї звернувся покупець із пропозицією купити земельну ділянку, що належала її батькові, та була надана в оренду ОСОБА_3 .

З підстав наведеного, ОСОБА_1 просила позов задоволити.

Ухвалою суду від 11 лютого 2025 року відкрито провадження у цивільній за правилами загального позовного провадження та витребувано від приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу Угриновської Ю.М. належним чином завірену копію спадкової справи після смерті ОСОБА_2 .

Ухвалою суду від 06 березня 2025 року, первісну відповідачку ОСОБА_4 замінено на належного відповідача - Галицьку міську раду.

Ухвалою суду від 04 квітня 2025 року, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

В судове засідання позивачка не з`явилися. В прохальній частині позову просила розгляд справи проводити без її участі.

Представник Галицької міської ради в судове засідання не з`явилася. Через канцелярію суду подала заяву про проведення судового засідання без її участі та про те, що позовні вимоги визнає, та не заперечує щодо задоволення позову.

Відповідно до частини 2 статті 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Фактичні обставини справи, встановлені судом.

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 (Свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 , видане департаментом адміністративних послуг (центр надання адміністративних послуг м. Івано-Франківська) Івано-Франківської міської ради 29.01.2024, а.с. 11).

ОСОБА_2 є батьком ОСОБА_1 (Свідоцтво про народження серії НОМЕР_2 , видане відділом ЗАГС Івано-Франківського виконкому УССР 22.03.1988, а.с.9, Свідоцтво про шлюб серії НОМЕР_3 , видане відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Івано-Франківського міського управління юстиції 28.08.2013 (на підставі якого встановлено зміну прізвища доньки ОСОБА_2 ), а.с. 10).

Згідно з довідкою №47 від 10.01.2025 про зареєстрованих у житловому приміщенні осіб за даними Муніципального реєстру Івано-Франківської міської територіальної громади ОСОБА_2 на дату смерті був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.13).

Відповідно до копії спадкової справи, наданої приватним нотаріусом Івано-франківської міського нотаріального округу Угриновською Ю.М., на підставі заяви ОСОБА_1 про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом, 22.01.2025 заведено спадкову справу за номером у спадковому реєстрі 73524043 та номером у нотаріуса 03/2025.

26 липня 2019 року Височанською сільською радою Галицького району від імені ОСОБА_2 посвідчено заповіт, номер в реєстрі нотаріальних дій 12, номер у Спадковому реєстрі 64526561 (Інформаційна довідка зі Спадкового реєстру №79783396 від 22.01.2025).

Спадкодавцю належала земельна ділянка площею 0,8317 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 2621281300:02:001:0191 (Витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №79555868 від 03.02.2017, а.с.16).

Постановою приватного нотаріуса Івано-Франківського міського нотаріального округу Угроновською Ю.М. від 22.01.2025, відмовлено ОСОБА_1 у вчиненні нотаріальної дії, а саме у видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті батька після смерті ОСОБА_2 , у зв`язку із пропуском шестимісячного строку для прийняття спадщини. (а.с.17)

Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються відповідно до норм матеріального права, що підлягають застосуванню до спірних правовідносин, суд вважає заявлені вимоги обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, з наступних підстав.

Частиною першою статті 15 ЦК України визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Відповідно достатті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи (частини 1,2 статті 1220 ЦК України).

Статтею 1217 ЦК України визначено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до статті 1223 ЦК України, право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини

Відповідно до положень частин 1, 3 та 5 статті 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Таким чином, внаслідок відкриття спадщини у спадкоємців за законом або за заповітом виникає право спадкування. Спадкове майно переходить до спадкоємців лише за умови, що вони виявили згоду щодо прийняття спадщини. Прийняття спадщини - це не обов`язок спадкоємців, а їх право.

Частинами 1 та 2 статті 1269 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.

Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (частина 1 статті 1270 ЦК України).

Наслідки пропуску строку для прийняття спадщини визначені статтею 1272 ЦК України. Відповідно до частини першої статті 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини (частина 3 статті 1272 ЦК України).

Пленум Верховного Суду України у пункті 24 постанови від 30.052008 № 7 "Про судову практику у справах про спадкування" роз`яснив, що, вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Як встановлено судом, ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , який 26.07.2019 у Височанській сільській раді Галицького району посвідчив заповіт.

До спадковоїмаси входитьземельна ділянка площею 0,8317 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 2621281300:02:001:0191.

Після смерті ОСОБА_2 спадщину за заповітом ніхто не прийняв, оскільки протягом шести місяців з моменту його смерті не звернувся до нотаріуса із відповідною заявою, що встановлено на підставі копії Спадкової справи 03/2025, заведеної 22.01.2025.

Таким чином, спадкування здійснюється за законом.

Спадкоємицею першої черги спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 є його дочка - ОСОБА_1 .

Однак, ОСОБА_1 протягом шести місяців після смерті батька до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини не звернувся, оскільки не знала, про наявність нерухомого майна у спадкодавця.

22 січня 2025 року позивачка звернулася із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину. Як встановлено судом, позивачка не прийняла спадщину у встановлений законом строк через те, що не знала про наявність майна у померлого батька. Як тільки дізналася про наявність земельної ділянки, яка належала її батьку, відразу звернулася із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину.

Нотаріусом відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину через пропуск шестимісячного терміну.

З метою гарантування захисту права на власність, суд вважає за можливе визнати вказані причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини поважними.

Таким чином, суд дійшов висновку, що зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для задоволення позову. Вимоги позивачки про надання їй додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини суд вважає обґрунтованими, а причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними.

Водночас суд бере до уваги відсутність інших спадкоємців, які б звертались до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини.

Суд також приймає визнання позову Галицькою міською радою, оскільки таке визнання відповідачем пред`явленої позовної вимоги не суперечить закону та не порушує права свободи чи інтереси інших осіб.

Статтею 206 ЦПК України передбачено, що відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті або в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи та інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову в прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

Враховуючи наведене, суд вважає за необхідне визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання нею заяви про прийняття спадщини - три місяці з дня набрання рішенням законної сили, що буде достатнім для подання відповідної заяви.

Керуючись статтями 12,13,258-260,263,265,268,273,352,354 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до Галицької міської ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , тривалістю 3 (три) місяці з дня набрання рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржено до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Позивачка: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 .

Відповідач: Галицька міська рада, місцезнаходження: Івано-Франківська обл., м. Галич, площа Волі 1, код ЄДРПОУ 04054263.

СуддяСвятослав АННИШИН

СудГалицький районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення17.04.2025
Оприлюднено21.04.2025
Номер документу126683523
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —341/158/25

Рішення від 17.04.2025

Цивільне

Галицький районний суд Івано-Франківської області

АННИШИН С. І.

Ухвала від 04.04.2025

Цивільне

Галицький районний суд Івано-Франківської області

АННИШИН С. І.

Ухвала від 06.03.2025

Цивільне

Галицький районний суд Івано-Франківської області

АННИШИН С. І.

Ухвала від 11.02.2025

Цивільне

Галицький районний суд Івано-Франківської області

АННИШИН С. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні