справа № 619/1352/25
провадження № 2-о/619/76/25
РІШЕННЯ
іменем України
16 квітня 2025 року м. Дергачі
Дергачівський районний суд Харківської області в складі:
головуючого - судді Калиновської Л.В.,
за участю секретаря судового засідання Булах С.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дергачі матеріали цивільної справи за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту належності правовстановлюючого документа, заінтересована особа Дергачівська міська рада Харківського району Харківської області,-
ВСТАНОВИВ:
Заявник, ОСОБА_1 , звернулася до суду з заявою, в якій просила встановити факт належності їй правовстановлюючого документу, а саме державного акту на право приватної власності на землю виданого ОСОБА_2 від 05 липня 1996 року, з усіма записами та розбіжностями в ньому, та вважати вірним прізвище « ОСОБА_3 » та по-батькові « ОСОБА_4 ».
В обґрунтування поданої заяви зазначено, що ОСОБА_5 , народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Руська Лозова Дергачівського району (Харківський район) Харківської області, згідно паспорту громадянина України виданого Дергачівським РВ УМВС України в Харківській області 19 березня 1998 року серія НОМЕР_1 . Вказує, що державному акті зроблені суттєві помилки. А саме в державному акті на право приватної власності на землю від 05 липня 1996 року виданому на ім`я ОСОБА_2 (правильно ОСОБА_6 ), мешкає: АДРЕСА_1 , на підставі рішення Русько-Лозівської сільської Ради народних депутаті від 23 травня №148, передано у приватну власність земельна ділянка площею 0,15 гектарів в межах згідно з планом. Земельна ділянка розташована на території Русько- АДРЕСА_2 . Землю передано для будівництва та обслуговування житлового будинку. Акт зареєстровано в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №354. Тобто в акті вказано: « ОСОБА_2 », а правильно « ОСОБА_6 », тому заявник змушена звернутися до суду з заявою для встановлення факту належності документу.
ОСОБА_1 просила справу розглядати за її відсутності, заяву підтримує та просить суд її задовольнити.
Представником Дергачівської міської ради Харківського району Харківської області надано суду заяву про розгляд справи без її участі, проти задоволення заяви заперечення відсутні.
Вивчивши матеріали справи суд приходить висновку, що заява підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як передбачено ч.1ст.13 ЦПК Українисуд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно ч.1, ч.5, ч.6ст. 81 ЦПК Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Судом встановлено, ОСОБА_5 , народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Руська Лозова Дергачівського району (Харківський район) Харківської області, згідно паспорту громадянина України виданого Дергачівським РВ УМВС України в Харківській області 19 березня 1998 року серія НОМЕР_1 .
Згідно державного акту на право приватної власності на землю від 05 липня 1996 року виданому на ім`я ОСОБА_2 , мешкає: АДРЕСА_1 , на підставі рішення Русько-Лозівської сільської Ради народних депутаті від 23 травня №148, передано у приватну власність земельну ділянка площею 0,15 гектарів в межах згідно з планом. Землю передано для будівництва та обслуговування житлового будинку. Акт зареєстровано в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №354. Земельна ділянка розташована на території Русько- АДРЕСА_2 .
Заявник вказує, що в державному акті на право приватної власності на землю від 05 липня 1996 року допущено помилки. В акті вказано: « ОСОБА_2 », а правильно « ОСОБА_6 ».
Заявник зазначає, що для подальшого оформлення документації щодо вказаної земельної ділянки необхідно встановити, що державний акт дійсно належить їй.
Згідно свідоцтва про одруження серія НОМЕР_2 ОСОБА_6 зареєструвала шлюб з ОСОБА_7 . У зв`язку з реєстрацією шлюбу ОСОБА_6 змінила прізвище на ОСОБА_8 .
Так, при написанні прізвища та по батькові в державному акті на право приватної власності на земельну ділянку від 05 липня 1996 р., зазначено, що він виданий на ім`я « ОСОБА_2 », що не відповідає прізвищу та по-батькові, що зазначені у паспорті громадянина України серія НОМЕР_3 , довідці про присвоєння ідентифікаційного номера, виданої. Зміна прізвища заявника підтверджується наданою копією свідоцтва про шлюб серія НОМЕР_2 .
Оскільки встановлення даного факту має для заявника юридичне значення, а можливість внести зміни в документи в позасудовому порядку не можливо, вказаний юридичний факт підлягає встановленню в судовому порядку.
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, які мають юридичне значення.
Згідно ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до п.6 ч.1ст.315 ЦПК України: суд розглядає справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з ім`ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.
Частиною 2 ст.315 ЦПК України встановлено, що у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення
Відповідно до ч.4ст.294 ЦПК України: справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.
Заст.293 ЦПК України: окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Пунктом 1Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31.03.1995передбачено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Як роз`яснено в п. 12 вказаної вище постанови Пленуму Верховного Суду України, при розгляді справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, зазначені в документі, не збігаються з ім`ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, вказаними у свідоцтві про народження або в паспорті, у тому числі, факту належності правовстановлюючого документа, в якому допущені помилки у прізвищі, імені, по батькові або замість імені чи по батькові зазначені ініціали суд повинен запропонувати заявникові подати докази про те, що правовстановлюючий документ належить йому і що організація, яка видала документ, не має можливості внести до нього відповідні виправлення. Разом з тим, цей порядок не застосовується, якщо виправлення в таких документах належним чином не застережені або ж їх реквізити нечітко виражені внаслідок тривалого використання, неналежного зберігання, тощо. Це є підставою для вирішення питання про встановлення факту, про який йдеться в документі, відповідно до чинного законодавства.
За правовими позиціями Верховного Суду України щодо судової практики розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення, коли громадяни не можуть використати правовстановлюючі документи, оскільки зазначені в них прізвище, ім`я, по батькові, місце чи час народження не відповідають записам у правовстановлюючому документі, якщо хоч і не посвідчують особу, але є необхідними для підтвердження певного права, а установи, які видали ці документи, не можуть виправити допущені в них помилки, відповідно до п. 6 ч. 1ст. 315 ЦПК Українигромадяни мають право звернутися до суду із заявою про встановлення факту належності правовстановлюючого документу.
Суд, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до висновку, що заява підлягає задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.77-81,89,258,259,263-265,293,294,315,354 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту належності правовстановлюючого документа, заінтересована особа Дергачівська міська рада Харківського району Харківської області - задовольнити.
Встановити факт, що має юридичне значення, а саме, що державний акт на право приватної власності на землю від 05 липня 1996 року, Серія ХР-10-22-046090, виданий на ім`я « ОСОБА_2 » належить ОСОБА_1 .
Копію рішення надіслати заінтересованій особі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги протягом 30-ти днів з дня складання повного тексту рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Апеляційна скарга подається учасниками справи безпосередньо до Харківського апеляційного суду.
Повне ім`я (найменування) заявника, заінтересованих осіб:
заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_4 , місце проживання: АДРЕСА_1 ;
заінтересована особа: Дергачівська міська рада Харківського району Харківської області, код ЄДРПОУ 04059496, місцезнаходження: майдан Перемоги, 5 м. Дергачі Харківський район харківська область.
Суддя Л. В. Калиновська
Суд | Дзержинський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 16.04.2025 |
Оприлюднено | 21.04.2025 |
Номер документу | 126684070 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Дергачівський районний суд Харківської області
Калиновська Л. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні