Рішення
від 17.04.2025 по справі 149/492/25
ХМІЛЬНИЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 149/492/25

Провадження №2/149/401/25

РІШЕННЯ

Іменем України

17.04.2025 р. м. Хмільник

Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області в складі:

головуючої судді Гончарук-Аліфанової О. Ю.,

при секретарі Зоріній О. Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Третій відділ державної виконавчої служби у місті Вінниця Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ) про заміну способу стягнення аліментів на утримання дітей,

ВСТАНОВИВ:

12 лютого 2025 року ОСОБА_1 звернулась до Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області з позовом до ОСОБА_2 , третя особа: Третій відділ ДВС у місті Вінниця ЦМ УМЮ (м. Київ) про зміну способу стягуваних аліментів.

Позов мотивований тим, що сторони перебували у зареєстрованому шлюбі, від якого мають сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Рішенням Хмільницького міськрайонного суду від 13 березня 2017 року з відповідача на користь позивача на утримання сина ОСОБА_3 стягнуто аліменти в твердій грошовій сумі в розмірі 800 грн. Посилаючись на норми законодавства, позивач просила змінити спосіб стягуваних з відповідача аліментів на утримання сина з твердої грошової суми на 1/4 частини його заробітку (доходу), але не менше ніж 50% прожиткового мінімуму відповідного віку дитини, починаючи з дня подачі позову до суду та до досягнення дитиною повноліття.

Ухвалою суду від 14 лютого 2025 року у справі відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) сторін. Відповідачу визначено п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання до суду відзиву на позовну заяву. Сторонам встановлено строки для подання відповіді на відзив та заперечення.

Відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого позовні вимоги визнає частково, а саме в розмірі 1/12 від його заробітку (доходу). Відповідач зазначає, що крім сина ОСОБА_3 на його утримані також перебуває син ОСОБА_4 та його батько ОСОБА_5 , який має інвалідність,

Представник третьої особи заяв, клопотань не надав.

Дослідивши письмові докази по справі, судом встановлено наступне.

Сторони перебували у зареєстрованому шлюбі (а.с. 8), в якому ІНФОРМАЦІЯ_2 у них народився син ОСОБА_6 (а.с. 9), який проживає разом із позивачем у будинку, власником якого являється ОСОБА_7 (а.с. 7, 42-43).

Рішенням Хмільницького міськрайонного суду від 02 березня 2017 року з відповідача на користь позивача стягнуто аліменти на утримання сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в твердій грошові сумі, в розмірі 800 гривень щомісячно, починаючи з 16 лютого 2017 року і до досягнення дитиною повноліття. При винесенні вказаного рішення судом враховано, що відповідач на той час був безробітним (а.с. 44).

На виконання вказаного рішення було видано виконавчий лист, на підставі якого 16 серпня 2017 року відкрито виконавче провадження № 54512760 (а.с. 10-11).

Позивач працює в АНВП "Візит" на посаді прибиральника службових приміщень, її середній дохід в місяць становить 4 000,00 грн (а.с. 12, 40-).

Позивач 03 лютого 2022 року зареєструвала шлюб із ОСОБА_8 (а.с. 13).

Відповідач є військовослужбовцем та має середній дохід в місяць 50 000,00 грн, крім того отримує дохід від надання земельної частки (паю) в оренду (а.с. 56-57).

Відповідач має на утриманні сина ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 33).

Батько відповідача, ОСОБА_5 має інвалідність ІІ групи (а.с. 32).

Вирішуючи даний спір суд враховує наступне.

Відповідно до ч. 3 ст. 181 СК України, за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.

Положеннями ч. 1 ст. 192 СК України передбачено, що розмір аліментів, визначений за рішенням суду або за домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров`я когось із них та в інших випадках, передбачених СК України.

Враховуючи зміст ст. ст. 181, 192 СК України, розмір аліментів, визначений рішенням суду, не вважається незмінним. Отже, у зв`язку із значним покращенням матеріального становища платника аліментів матір дитини може подати до суду заяву про збільшення розміру аліментів. Значне погіршення матеріального становища батька може бути підставою для його вимоги про зменшення розміру аліментів.

Положення ст. 192 СК України лише вказує на можливість зміни раніше встановленого розміру аліментів за наявності доведених в судовому порядку підстав, а саме: зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров`я когось із них та в інших випадках, передбачених СК України.

Право вимагати заміни розміру аліментів шляхом зміни способу присудження аліментів не може заперечуватися, адже можливість вибору способу присудження аліментів з огляду на мінливість життєвих обставин, зазначених в ст.ст. 182-184 СК України, не може обмежуватися разовим її здійсненням.

З огляду на відсутність імперативної заборони змінювати розмір аліментів шляхом зміни способу їх присудження, за положеннями ст. 192 СК України зміна розміру аліментів може мати під собою зміну способу їх присудження (зміна розміру аліментів, стягнутих за рішенням суду у частці від заробітку (доходу) матері, батька дитини на розмір аліментів, визначений у певній твердій грошовій сумі та навпаки).

У відповідності до ч.ч. 1, 2 ст. 27 Конвенції ООН про права дитини від 20 листопада 1989 року, яка ратифікована Постановою Верховної Ради України № 789ХІІ (78912) від 27 лютого 1991 року та набула чинності для України 27 вересня 1991 року, держава визнає право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.

Відповідно до ст. 8 Закону України "Про охорону дитинства" кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.

Із ст. 7 Закону України " Про Державний бюджет України на 2023 рік" слідує, що розмір прожиткового мінімуму на дітей віком від 6 до 18 років, з 1 січня 2025 року становить 3196 гривень.

Судом встановлено, що з відповідача на користь позивача стягуються аліменти на утримання сина ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в твердій грошовій сумі в розмірі 800 гривень, щомісячно, починаючи з 16 лютого 2017 року і до досягнення дитиною повноліття.

Також судом встановлено, що з часу стягнення судом аліментів на утримання ОСОБА_6 в розмірі 800 грн матеріальне становище платника аліментів ОСОБА_2 значно покращилось, зокрема він працевлаштувався та отримує достатній дохід, тоді як матеріальне становище позивача практично не змінилось, вона отримує незначний дохід, проживає у будинку матері.

При цьому, суд враховує те, що на утриманні відповідача перебуває ще один неповнолітній син ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Докази перебування на утриманні відповідача його батька ОСОБА_5 відсутні, копія посвідчення про наявність в нього інвалідності таким доказам не являється.

Таким чином, враховуючи наявність підстав, передбачених ст. 192 ЦПК України, вимоги позивача щодо зміни способу стягнення аліментів з твердої грошової суми на частку від доходу батька дитини підлягають задоволенню.

Разом зтим,беручи доуваги розмірдоходів відповідача,перебування унього наутриманні щеоднієї неповнолітньоїдитини,та передбачений СКУкраїни принцип рівностіправ таобов`язків батьків,суд приходитьдо висновкупро частковезадоволення позовута стягненняіз відповідачааліментів урозмірі 1/5частини відусіх йогодоходів,що вдостатній мірізабезпечуватиме потребидитини вутриманні.

При цьому, з огляду на позицію, викладену у постанові Верховного Суду від 16 червня 2021 року у справі № 643/11949/19 , роз`яснення, що викладені у п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 року № 3 "Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справи щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів", позовна вимога про стягнення аліментів з дня пред`явлення позову до суду задоволенню не підлягає.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно дост. 141 ЦПК України.

На підставі ст.ст. 180-183, 192 СК України, керуючись ст.ст. 10, 12, 76-81, 141, 263-265, 273, 354, 355 ЦПК України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задоволити частково.

Змінити спосіб стягнення аліментів, які за рішенням Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області від 02 березня 2017 року стягуються з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_10 на утримання сина ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та стягувати їх в розмірі 1/5 частки всіх видів заробітку (доходу) платника аліментів, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з дня набрання рішенням законної сили і до досягнення дитиною повноліття.

Стягнути з ОСОБА_2 в дохід держави (Отримувачкоштів:ГУК ум.Києві/м.Київ/22030106,Код отримувача(кодза ЄДРПОУ):37993783,Банк отримувача:Казначейство України(ЕАП),Рахунок отримувача:UA908999980313111256000026001,Код класифікаціїдоходів бюджету:22030106) судовий збір в сумі 1 211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 40 (сорок) копійок.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.

Рішення може бути оскаржене до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його складення.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП: НОМЕР_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .

Третя особа: Третій відділ державної виконавчої служби у місті Вінниця Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ), адреса: вул. Соборна, 15 А, м. Вінниця.

Суддя:

СудХмільницький міськрайонний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення17.04.2025
Оприлюднено21.04.2025
Номер документу126685279
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про стягнення аліментів

Судовий реєстр по справі —149/492/25

Рішення від 17.04.2025

Цивільне

Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області

Гончарук-Аліфанова О. Ю.

Ухвала від 04.04.2025

Цивільне

Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області

Гончарук-Аліфанова О. Ю.

Ухвала від 14.02.2025

Цивільне

Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області

Гончарук-Аліфанова О. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні