Справа № 373/541/25
Номер провадження 2/373/500/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 квітня 2025 року Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області в складі головуючої судді Керекези Я.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Переяславі цивільну справу № 373/541/25 за позовом ОСОБА_1 до Переяславської міської ради про визнання права на спадкове майно,
встановив:
Представник позивачаадвокат ПотупаС.В.звернувся досуду ізпозовом тапросить визнатиза позивачемправо наземельну частку(пай)№ 412та №446,розміром 2,49умовних кадастровихгектарів,що перебувалав колективнійвласності ВАТ«Племзавод ім.БогданаХмельницького» тарозташована натериторії Гланишівськогостаростинського округу Бориспільськогорайону Київськоїобласті,в порядкуспадкування зазаповітом післяпомерлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 ,що належала їй на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії РН № 359695 від 22 грудня 2001 року.
Посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача ОСОБА_2 . Позивач є спадкоємцем померлої за заповітом, у встановлений строк звернулася до нотаріуса, отримала свідоцтво про право на спадщину за заповітом на житловий будинок. У видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну частку (пай) їй було відмовлено через відсутність правовстановлюючих документів. Інший спадкоємець за заповітом сестра позивача, відмовилася у встановленому порядку від прийняття спадщини на користь позивача.
На підтвердження позовних вимог позивач надала суду свідоцтво про смерть матері ОСОБА_2 , докази своїх родинних відносин з померлою (свідоцтво про народження та одруження), копію заповіту від 16 квітня 1996 року, експертний висновок щодо ідентичності значень по батькові « ОСОБА_3 » та « ОСОБА_4 », докази перебування в трудових відносинах померлої та ВАТ «Племзавод ім. Богдана Хмельницького» та видачі на її ім`я сертифікату про право на земельну частку (пай) РН № 359695. За клопотанням представника позивача витребувані матеріали спадкової справи після смерті ОСОБА_2 .
Ухвалою від 06 березня 2025 року відкрито провадження в даній справі та призначено підготовчий розгляд справи.
До суду позивач та його представник не з`явилися, направили заяву про розгляд справи у їх відсутність, позов підтримали, просили задовольнити.
До суду представник відповідача Переяславської міської ради не з`явився. Направив заяву про розгляд справи у їх відсутність, не заперечують проти задоволення позову.
Розгляд справи здійснювався відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України.
Відповідно до ст.524 ЦК України (в ред. 1963 року) спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом.
В силу ч. 1 ст. 534 цього Кодексу кожний громадянин може залишити за заповітом усе своє майно або частину його (не виключаючи предметів звичайної домашньої обстановки і вжитку) одній або кільком особам як тим, що входять, так і тим, що не входять до кола спадкоємців за законом, а також державі або окремим державним, кооперативним та іншим громадським організаціям.
Відповідно до ст.548 ЦК України (в ред. 1963 року) для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв.
Згідно ст. 549 ЦК України (в ред. 1963 року) визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він, зокрема, подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до п.15 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України право на земельну частку (пай), яке посвідчене сертифікатом, може бути успадковано.
Отже, основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією. Відповідно до ст. 2 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є: свідоцтво про право на спадщину; посвідчені у встановленому порядку договори купівлі-продажу, дарування, міни, до яких додається сертифікат на право на земельну частку (пай); рішення суду про визнання права на земельну частку (пай) .
Відповідно до п.15 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України право на земельну частку (пай), яке посвідчене сертифікатом, може бути успадковано.
У разі, якщо спадкодавець мав право на земельну частку (пай), але за життя не оформив сертифіката, був помилково не включений або безпідставно виключений з списку, доданого до державного акта на право колективної власності на землю відповідного колективного сільськогосподарського підприємства, сертифікат відсутній, керуючись ст. 1 вищезазначеного Закону, право спадкоємців на земельну частку (пай) може бути встановлено в судовому порядку.
Відповідно до абзацу 4 пункту 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16.04.2004 № 7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» позови громадян, пов`язані з паюванням земель (зокрема, про визнання права на земельну частку (пай), її розмір, незаконність відмови у видачі сертифіката, виділення паю в натурі), можуть бути предметом розгляду судів. Відповідачами в таких справах є КСП, сільськогосподарські кооперативи, районна державна адміністрація, яка затверджувала розмір паю, вирішувала питання про видачу сертифіката, а також виконавчий орган чи орган місцевого самоврядування, що має вирішувати питання про виділення земельної частки (паю) в натурі, тощо.
На підставі зазначеного, право спадкоємців на земельну частку (пай) може бути встановлено в судовому порядку, однак, при розгляді справ про визнання права на земельну частку (пай), суд з`ясовує, чи був спадкодавець членом КСП на час реєстрації державного акта на право колективної власності на землю та чи був спадкодавець внесений до списку осіб, що додається до відповідного державного акта.
Отже, позивачем надано достатніх доказів того, що спадкодавець ОСОБА_2 мала право на земельну частку (пай) (працювала у ВАТ, на її ім`я видано відповідний сертифікат на земельний пай, підприємство, де працювала спадкодавець, отримало державний акт про право колективної власності на землю, розпаювання земель мало місце, спадкодавець мається у Списку осіб, які мають право на земельну частку (пай) по ВАТ) та що позивач належним чином прийняла спадщину після її смерті. За таких обставин в сукупності позов підлягає до задоволення. Позивач прийняла спадщину у встановлені судом строк і порядок.
Згідно ч.3 та ч.4 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі визнання позову проводиться в порядку, встановленому статтями 206, 207 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 та ч. 4 ст. 206 ЦПК України, відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Оскільки відповідач позов визнав, визнання позову не суперечить закону та не порушує прав, свобод чи інтересів інших осіб, суд приходить до висновку про задоволення позову в повному обсязі на підставі ч.4 ст. 206 ЦПК України.
На підставі викладеного, відповідно до ст.ст. 524, 534, 548, 549 ЦК України (в ред. 1963 року), Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», керуючись ст.ст. 10, 12, 13, 19, 80, 81, 141, 200, 206, 263-265, 268, 354 ЦПК України, суд
ухвалив:
Позов ОСОБА_1 до Переяславської міської ради про визнання права на спадкове майно - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право на земельну частку (пай) № 412 та № 446, розміром 2,49 умовних кадастрових гектарів, що перебувала в колективній власності ВАТ «Племзавод ім. Богдана Хмельницького» та розташована на території Гланишівського старостинського округу Бориспільського району Київської області, в порядку спадкування за заповітом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , що належала їй на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії РН № 359695 від 22 грудня 2001 року.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
позивач ОСОБА_1 , зареєстрована по АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ;
відповідач переяславська міська рада, місцезнаходження: вул. Богдана Хмельницького, 27/25, м. Переяслав, Бориспільського району Київської області, код ЄДРПОУ 04054978.
Суддя: Я. І. Керекеза
Суд | Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 17.04.2025 |
Оприлюднено | 21.04.2025 |
Номер документу | 126689527 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області
Керекеза Я. І.
Цивільне
Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області
Керекеза Я. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні