СЕМЕНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Шевченка, 41а, селище Семенівка, Кременчуцький район, Полтавська область, 38200
тел. (05341) 9 17 39,e-mail: inbox@sm.pl.court.gov.ua, web: https://sm.pl.court.gov.ua
ідентифікаційний код02886143
Справа №547/15/24
Провадження №2/547/21/25
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 квітня 2025 року с-ще Семенівка, Полтавська область
Семенівський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді В.Ф.Харченка,
за участі:
секретаря судового засідання О.О.Харченко,
прокурорів С.С.Борбовського, Ю.О.Дяченко, Я.М.Курченко,
представника відповідача ОСОБА_1 адвоката Л.М.Олійник,
представників Семенівської селищної ради М.В.Зайченка, Ю.В.Козлової,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань № 2 Семенівського районного суду Полтавської області за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом заступника керівника Полтавської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Семенівської селищної ради до ОСОБА_1 , Товариства з обмеженою відповідальністю "Веселоподільський бурякорадгосп", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача, приватний нотаріус Полтавського нотаріального округу Пусан Тетяна Володимирівна, про визнання недійсним договору купівлі-продажу земельної ділянки, про скасування державної реєстрації права власності на земельну ділянку, про скасування державної реєстрації земельної ділянки, про витребування земельної ділянки із чужого незаконного володіння,
керівник ТОВ "Веселоподільський бурякорадгосп" І.І.Гриценко,
ВСТАНОВИВ:
Позиції сторін
29.12.2023 заступник керівника Полтавської обласної прокуратури І.Г.Титарчук в інтересах держави в особі Семенівської селищної ради звернувся до Семенівського районного суду Полтавської області із позовом до відповідачів ОСОБА_1 , Товариства з обмеженою відповідальністю "Веселоподільський бурякорадгосп" (далі ТОВ "Веселоподільський бурякорадгосп"), у якому просив:
(1) визнати недійсним договір купівлі-продажу, реєстровий номер 125, виданий 19.01.2023 приватним нотаріусом Полтавського міського нотаріального округу Т.В.Пусан, укладений між ТОВ "Веселоподільський бурякорадгосп" та ОСОБА_1 ;
(2) скасувати державну реєстрацію права власності за ОСОБА_1 на земельну ділянку площею 6,8 га, кадастровий номер 5324555100:00:002:0081, яка знаходиться в адміністративних межах Семенівської селищної ради, зареєстрований у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 19.01.2023 номер запису 49017550, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2471765653080;
(3) скасувати державну реєстрацію земельної ділянки площею 6,8 га, кадастровий номер 5324555100:00:002:0081 у Державному земельному кадастрі з одночасним припиненням усіх прав на зазначену земельну ділянку;
(4) витребувати з незаконного володіння у ОСОБА_1 у власність Семенівської селищної ради земельну ділянку площею 6,8 га, кадастровий номер 5324555100:00:002:0081, яка знаходиться в адміністративних межах Семенівської селищної ради;
стягнути з відповідачів ОСОБА_1 і ТОВ "Веселоподільський бурякорадгосп" на користь Полтавської обласної прокуратури 13200,61 грн витрат зі сплати судового збору.
В обґрунтування позову прокурор вказав, що за результатами опрацювання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборонвідчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта, інформації отриманої з ГУ Держгеокадастру у Полтавській області та Семенівської селищної ради встановлено, що відповідно до Книги записів державних актів на право колективної власності на землю ВАТ "Веселоподільський бурякорадгосп" (далі ВАТ) видано Державний актна правоколективної власностіна землюІІ-ПЛ№000089,зареєстрований за№ 3від 23.04.1997.На підставізазначеного державногоакту таза клопотаннямкерівника ВАТІ.І.Гриценка рішенням Семенівської селищної ради від 14.08.2020 надано товариству дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель колективної власності. Відповідно до зазначеного рішення товариство зобов`язано подати виготовлену технічну документацію на розгляд та затвердження сесії селищної ради.
За повідомленням ГУ Держгеокадастру у Полтавській області земельну ділянку площею 6,8 га, кадастровий номер 5324555100:00:002:0081,зареєстровано 28.06.2021в Державномуземельному кадастрі на підставі Технічної документації № 9749-т із землеустрою щодо інвентаризації земель ВАТ для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Семенівської селищної ради, розробленої ТОВ "Компанія ТЕРА-Макс".
Надалі на підставі державного актуна правоколективної власностіна землюІІ-ПЛ№000089 державним реєстратором виконавчого комітету Скороходівської селищної ради В.Г.Соць 30.09.2021 зареєстровано за ВАТ право приватної власності на вказану земельну ділянку.
Державна реєстрація права приватної власності за ВАТ є незаконною та підлягає скасуванню, оскільки державним реєстратором В.Г.Соць здійснено державну реєстрацію прав приватної власності на землю за ВАТ на підставі документів, які не відповідають встановленим вимогам та не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення прав на нерухоме майно, чим порушено ст.ст. 10, 18, 23, 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень". Таким чином, факт переходу права власності на спірну земельну ділянку до ТОВ"Веселоподільський бурякорадгосп" установлений не був, товариство не набуло правоздатності та дієздатності у відносинах щодо оформлення права володіння земельними ділянками у законний спосіб.
26.05.2021 набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин" (далі закон № 1423-ІХ), яким розділ X "Перехідні положення" Земельного кодексу України (далі ЗК) доповнено пунктом 24: З дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад. Отже, беручи до уваги наведені положення Конституції України, Земельного кодексуУкраїни і пункту 24 розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України Семенівська селищна рада є власником земельної ділянки площею 6,8 га, кадастровий номер 5324555100:00:002:0081, оскільки ця ділянка розташована за межами населених пунктів у межах Семенівської територіальної громади.
Підстави набуття права на землю із земель державної та комунальної власності, визначено ст. 116 ЗК.
Так, юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.
Відповідно до пункт 5 ст. 186 ЗК технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель затверджується:
щодо земельних ділянок державної або комунальної власності - Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади, органом місцевого самоврядування, уповноваженими розпоряджатися земельними ділянками відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу;
щодо земельних ділянок, розташованих у масиві земель сільськогосподарського призначення, та земель, що залишилися у колективній власності після розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв), - сільською, селищною, міською радою.
Сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб (ч. 1 ст. 122 ЗК).
Як вже зазначалося, дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель колективної власності ВАТ "Веселоподільський бурякорадгосп" надано рішенням Семенівської селищної ради від 14.08.2020. Відповідно до зазначеного рішення Товариство зобов`язано подати виготовлену технічну документацію на розгляд та затвердження сесії селищної та сільської рад.
Втім, у порушення вимог законодавства та рішення Семенівської селищної ради від 14.08.2020, ТОВ "Веселоподільський бурякорадгосп" не звертався до органів місцевого самоврядування з заявою про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель колективної власності.
Отже питання про передачу земель у власність ТОВ "Веселоподільський бурякорадгосп" не вирішувалось.
Відсутність спрямованого на відчуження земельної ділянки рішення повноважного органу місцевого самоврядування - Семенівської селищної ради означає, що держава, як власник землі, волю на відчуження цієї ділянки не виявляла. Отже, земельна ділянка вибула з володіння держави поза її волею без прийняття відповідного рішення. Таким чином, набуття ТОВ "Веселоподільський бурякорадгосп" права приватної власності на земельну ділянку відбулось без відповідного рішення органу місцевого самоврядування, поза волею держави, а отже, у незаконний спосіб.
Надалі 19.01.2023 за договором купівлі-продажу ТОВ "Веселоподільський бурякорадгосп" продав ОСОБА_1 земельну ділянку площею 6,8000 га, кадастровий номер 5324555100:00:002:0081, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, а приватним нотаріусом Полтавського міського нотаріального округу Т.В.Пусан 19.01.2023 зареєстровано за ОСОБА_1 право приватної власності на вказану земельну ділянку, номер відомостей про речове право 49017550, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2471765653080.
Право власності на вказану земельну ділянку набуто в порушення вимог ч.ч. 1, 2 ст. 203 Цивільного кодексу України (далі ЦК) щодо необхідного обсягу цивільної дієздатності у особи, яка вчиняє правочин та ч. 1 ст. 122 ЗК щодо права на отримання землі у встановленому законом порядку. Отже, договір купівлі-продажу на спірну земельну ділянку, площею 6,8 га, підлягає визнанню недійсним.
Таким чином земельна ділянка вибула з комунальної власності всупереч встановленого законом порядку, а тому існують всі правові підстави для витребування земельної ділянки у комунальну власність на підставі ст.ст. 387, 388, 396 ЦК.
Ефективним способом захисту порушених прав є визнання недійсним договору купівлі- продажу від 19.01.2023 земельної ділянки площею 6,8000 га, кадастровий номер 5324555100:00:002:0081 та витребування її у незаконного володільця ОСОБА_1
Речові права на земельну ділянку є похідними від права власності, і тому державна реєстрація права приватної власності за ОСОБА_1 на земельну ділянку є незаконною та підлягає скасуванню.
Так, на підставі договору купівлі-продажу від 19.01.2023, приватним нотаріусом Полтавського міського нотаріального округу Т.В.Пусан 19.01.2023 зареєстровано за ОСОБА_1 право приватної власності на спірну земельну ділянку.
Земельна ділянка придбана ОСОБА_1 у ВАТ "Веселоподільський бурякорадгосп", який не мав права її відчужувати, то набуття ОСОБА_1 права власності відбулось у незаконний спосіб і як наслідок відповідно до ст. 26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація такого права підлягає скасуванню.
Ураховуючи, що спірна земельна ділянка сформована на підставі технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель без затвердження Семенівської селищної ради, то набуття права приватної власності на земельну ділянку ТОВ "Веселоподільський бурякорадгосп" відбулось без відповідного рішення органу місцевого самоврядування, а в послідуючому без необхідного обсягу цивільної дієздатності перейшло у власність ОСОБА_1 , тобто поза волею держави, а отже, у незаконний спосіб, то відповідно є достатні підстави для скасування державної реєстрації земельної ділянки у Державному земельному кадастрі з одночасним припиненням усіх прав на зазначену земельну ділянку.
Полтавською обласною прокуратурою 17.11.2023 скеровано на адресу Семенівської селищної ради лист щодо самостійного вжиття заходів по скасуванню державної реєстрації права власності на земельну ділянку площею 6,8 га, кадастровий номер 5324555100:00:002:0081 та її повернення до комунальної власності. Необхідність втручання органів прокуратури з метою захисту інтересів держави виникла у зв`язку з тим, що протягом розумного строку зазначений орган самостійно не звернувся до суду з відповідним позовом, а лише звернувся до органів прокуратури з проханням вжиття заходів прокурорського реагування шляхом звернення до суду з відповідною позовною заявою, оскільки у нього відсутнє достатнє фінансування для сплати судового збору за подачу позовної заяви до суду. Наведена обставина свідчить про те, що Семенівська селищна рада фактично самоусунулася від виконання покладених на неї повноважень щодо вжиття заходів по скасуванню державної реєстрації права власності та повернення земельних ділянок загальною площею 6,8 га та не вжила достатніх заходів щодо поновлення інтересів держави. Бездіяльність селищної ради щодо невжиття вищевказаних заходів в судовому порядку призводить до незаконного володіння та використання земельних ділянок комунальної власності та позбавляє її можливості належним чином розпорядитися землею.
Отже, Семенівська селищна рада не відреагувала на стверджуване прокурором порушення, заходів захисту інтересів держави, зокрема, у судовому порядку, самостійно заходів до поновлення порушеного права не вжила. При цьому, наявності підстав для представництва інтересів держави у суду прокурором позивачем не заперечено.
Враховуючи викладене, підставами для подачі даного позову та представництва інтересів Семенівської селищної ради є не невжиття останньою жодних заходів спрямованих на поновлення інтересів держави та є виключними випадками, що встановлено вимогами ст. 1311 Конституції України та ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", на усунення виявлених порушень та захисту інтересів держави прокурором пред`являється цей позов.
Представник відповідача ОСОБА_1 адвокат Л.М.Олійник відзивом від 22.02.2024 просила в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі оскільки на час укладення договору купівлі-продажу будь-яких обмежень на земельну ділянку не було, згідно даних інформаційного сайту "Судова влада" та ЕРСР були відсутні судові справи, предметом яких була спірна земельна ділянка. Позивачем не надано доказів, що спірна земельна ділянка вибула із власності ТОВ "Веселоподільський бурякорадгосп" будь-яким незаконним способом. Право власності на земельну ділянку є майновим, тому до ВАТ "Веселоподільський бурякорадгосп" перейшли майнові права, включаючи право колективної власності на землю та на відповідне майно.
Позивач, як підставу недійсності правочину, вказує відсутність в особи, що вчинила необхідного обсягу цивільної дієздатності. Спірний договір укладено директором ТОВ, який діяв на підставі статуту в межах своїх повноважень. Обсяг дієздатності був перевірений нотаріусом під час посвідчення спірного правочину.
Спірна земельна ділянка не була і не є комунальною власністю. Можливість витребування майна з володіння іншої особи законодавець ставить у залежність насамперед від змісту правового зв`язку між позивачем та спірним майном, тобто право власника на витребування майна від добросовісного набувача на підставі ч. 1 ст. 388 ЦК залежить від того, у який спосіб майно вибуло з його володіння. Отже, для застосування правової конструкції ч. 1 ст. 388 ЦК необхідно, насамперед, щоб позивач був законним власником і щоб майно вибуло з його володіння поза його волею.
Предметом дослідження при вирішенні спору про витребування майна є встановлення обставин щодо права власності позивача на це майно на момент його вибуття з володіння останнього (дослідження обставин вибуття майна та підстав набуття його відповідачем ОСОБА_1 . При цьому, держава в особі Семенівської селищної ради ніколи не була власником земельної ділянки. Так, згідно зі ст. 141 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" у разі якщо власники земельних часток (паїв) після розподілу земельних ділянок, що підлягали паюванню, до 1 січня 2019 року не прийняли рішення про розподіл інших земель, що залишилися у колективній власності колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, що не було припинено як юридична особа, та якщо такі землі не передані у власність у порядку, визначеному законом, розподіл таких земель проводиться згідно з вимогами цієї статті за згодою більшості осіб, визначених абзацами другим - четвертим частини першої статті 1 цього Закону, яким були виділені земельні ділянки в розмірі земельної частки (паю). Організація розподілу земель, що залишилися у колективній власності, здійснюється сільською, селищною, міською радою, на території якої такі землі розташовані.
Позивачем не надано доказів про припинення права колективної власності на землю згідно з державним актом на право колективної власності на землю від 23.04.1997 та належності спірної земельної ділянки до земель комунальної власності. Отже, земельна ділянка не могла вибути з комунальної власності, оскільки ніколи не була її об`єктом.
ОСОБА_1 є добросовісним набувачем, тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог про витребування земельної ділянки від особи, яка є добросовісним набувачем та набула право власності на спірний об`єкт нерухомого майна на підставі відплатного договору, що призведе до порушення ст. 1 Першого протоколу до Конвенції з прав людини та основоположних свобод. У такому випадку на відповідача буде покладено індивідуальний та надмірний тягар. У контексті виправлення помилок, допущених органами влади, можливість подання позову про відшкодування шкоди проти третьої особи - посередника, у якого заявник придбав майно, Європейський суд з прав людини неодноразово розглядав у трьох аспектах: вичерпання національних засобів юридичного захисту; пропорційність втручання; матеріальна шкода (справедлива сатисфакція) відповідно до ст. 41 Конвенції.
Враховуючи вищевикладені обставини та норми для їх правового регулювання, відповідач ОСОБА_1 є добросовісним набувачем, який на підставі договору купівлі-продажу нерухомого майна придбав спірну земельну ділянку у відповідача ВАТ"Веселоподільський бурякорадгосп" , а тому витребування її на користь Семенівської селищної ради покладе на ОСОБА_1 надмірний індивідуальний тягар, спричинений втратою грошових коштів. Конструкція, за якої добросовісний набувач втрачає майно і сам змушений шукати способи компенсації своїх втрат, є неприйнятною.
Одночасне пред`явлення позову про витребування майна із чужого незаконного володіння (оскільки віндикація - це позов неволодіючого власника про витребування майна від володіючого невласника) і про визнання недійсним правочину із застосуванням реституції, є неможливим. Зазначене пов`язано з тим, що негаторний позов це позов про захист права власності від порушень, не пов`язаних із позбавленням володіння, а тому одночасне застосування статей 216 і 388 ЦК є помилковим, оскільки віндикаційний і негаторний позови є взаємовиключними.
Відповідач ТОВ "Веселоподільський бурякорадгосп" відзивом від 01.03.2024 вказав, що позовні вимоги не визнає в повному обсязі та заперечує проти задоволення позову
Так, прокурор обґрунтовує необхідність звернення до суду з позовом в інтересах держави в особі Семенівської селищної ради, тим що Семенівська селищна рада, як власник земельної ділянки з кадастровим номером 5324555100:00:002:0081, не вжила достатніх заходів щодо скасування державної реєстрації права власності на спірну земельну ділянку за ВАТ "Веселоподільський бурякорадгосп" (на даний момент ТОВ"Веселоподільський бурякорадгосп"), що в послідуючому призвело до продажу земельної ділянки ОСОБА_1 , не звертаючись до суду з позовом ні щодо скасування державної реєстрації права власності на спірну земельну ділянку, ні з вимогами про витребування її з незаконного володіння.
Семенівська селищна рада наразі не є власником спірної земельної ділянки. Її власником є ОСОБА_1 , що вбачається з інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та інших реєстрів, доданої прокурором до позовної заяви. Окрім цього ОСОБА_1 є власником нерухомого майна, яке знаходиться на цій земельній ділянці, а тому порушення інтересів держави у даному випадку відсутнє, і прокурор звернувся з позовом безпідставно.
Відсутні підстави для визнання недійсним договору купівлі-продажу від 19.03.2023 № 125 укладеного між ТОВ "Веселоподільський бурякорадгосп" та ОСОБА_1 , оскільки вказана земельна ділянка не належить до комунальної власності, а вказаний договір купівлі-продажу жодним чином не порушує права ні Семенівської селищної ради ні Заступника керівника Полтавської обласної прокуратури.
Відсутність порушеного або оспорюваного права позивача є підставою для ухвалення рішення про відмову у задоволенні позову, незалежно від інших встановлених судом обставин справи.
Заступник керівника Полтавської обласної прокуратури І.Г.Титарчук у додаткових поясненнях від 11.03.2024 вказав, що доводи відповідачів є не обґрунтованими, оскільки згідно положень Конституції України, ЗК і пункту 24 розділу Х "Перехідні положення" ЗК Семенівська селищна рада є власником спірної земельної ділянки, оскільки вона розташована за межами населених пунктів у межах Семенівської територіальної громади. Твердження що спірна земельна ділянка належить до земель, що залишилися у колективній власності сільськогосподарського акціонерного товариства (що не припинене), спростовується Законом № 2498-VIII де вирішена доля земель колективної власності стосовно переходу до комунальної власності (крім земельних ділянок, які на день набрання чинності визначений Законом перебували у приватній власності).
Вирішення питання про використання та розпорядження нерозподіленими землями, що після 01.01.2019 залишилися у колективній власності сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства (що припинені) врегульовано ст. 141 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)". Організація розподілу земель, що залишилися у колективній власності, здійснюється сільською, селищною, міською радою, на території якої землі розташовані. Тобто, закон надає можливість колишнім членам (акціонерами) КСП, які ще не реалізували своє право власності на земельну частку (пай), до січня 2025 року його дооформити. Організацією розподілу цих земель здійснює сільська, селищна, міська рада, на території якої такі землі розташовані, а саме на органи місцевого самоврядування покладається обов`язок щодо інформування населення, проведення зборів, затвердження протоколу розподілу земельних ділянок та інше. Отже, якщо спірна земельна ділянка, як вважає, відповідач належать до земель, що залишилися у колективній власності сільськогосподарського акціонерного товариства (що не припинене), то оформлення ВАТ "Веселоподільський бурякорадгосп" права приватної власності на спірні земельні ділянки, а в послідуючому продаж її ОСОБА_1 , позбавляє можливості власників земельних часток (паїв) та їх спадкоємців (осіб, які мають таке право відповідно до визначених абзацами другим - четвертим частини першої статті 1 цього Закону) на реалізацію свого права щодо розподілу земель, що залишилися у колективній власності після розподілу земельних ділянок, який має бути здійснений до 1 січня 2025 року.
Водночас, жодного члена (акціонера) у товаристві не залишилось, окрім одного акціонера (засновника), який є юридичною особою, що виключає можливість розподілу земель колективної власності між особами, які мають право на земельну частку (пай).
Водночас якщо, як вважає відповідач, спірна земельна ділянка, належать до земель, що залишилися у колективній власності сільськогосподарського акціонерного товариства (що не припинене), спірна земельна ділянка після 01.01.2025 у будь-якому випадку перейде у комунальну власність. Відповідно Семенівська сільська рада втратила можливість на задоволення потреб таких осіб, щодо розподілу зазначених земель.
ТОВ "Веселоподільський бурякорадгосп", уклавши 19.01.2023 договір купівлі-продажу з ОСОБА_1 щодо спірної земельної ділянки, розпорядився нею як власник незалежно від волі інших осіб, а тому доводи відповідача ОСОБА_1 стосовно належності спірної ділянки до земель колективної власності не відповідають дійсності.
Законодавство України взагалі не передбачає можливості купівлі-продажу земель колективної власності.
У відзиві відповідач ТОВ "Веселоподільський бурякорадгосп" послався на цивільну справу № 547/371/22 за позовом ОСОБА_1 до ВАТ "Веселоподільський бурякорадгосп" про визнання недійсним та скасування державної реєстрації земельної ділянки площею 6,8 га, кадастровий номер: 5324555100:00:002:0081, та припинення речового права на неї. Обґрунтовуючи позовні вимоги ОСОБА_1 зазначив, що 20.03.2011 між ним та ТОВ "Компанія "АЯКС" укладено договір купівлі-продажу нежитлових будівель (вагової, приміщення для інвентаря, овочесховище, комплексна зерносушарка, критий тік, піднавіс для зерна, пункт техобслуговування), які знаходяться на земельній ділянці з кадастровим номером 5324555100:00:002:0081, право на яку зареєстрував за собою ВАТ "Веселоподільський бурякорадгосп", у зв`язку з чим ОСОБА_1 вважав своє право порушеним.
Представник позивача ОСОБА_1 адвокат Л.М.Олійник у своїх додаткових поясненнях від 25.03.2024 вказала, що із 22.12.2022 ВАТ "Веселоподільський бурякорадгосп" є припиненим в результаті реорганізації у формі перетворення, в результаті чого всі його права та обов`язки, в тому числі у спірних матеріальних правовідносинах, перейшли до його правонаступника ТОВ "Веселоподільський бурякорадгосп" (код ЄДРПОУ 00384986). Отже, висновок прокурора щодо відсутності правонаступництва між ВАТ "Веселоподільський бурякорадгосп" та ТОВ"Веселоподільський бурякорадгосп" є хибними.
Згідно висновку експерта М.В.Маківського № 16-24 від 22.03.2025 за результатами проведення земельно-технічного дослідження, будівель та споруд, розташованих в АДРЕСА_1 на земельній ділянці площею 6,8 га, з кадастровим номером 5324555100:00:002:0081, знаходяться такі об`єкти нерухомого майна: піднавіс для зерна, розташований в АДРЕСА_1 ; пункт обслуговування, розташований в АДРЕСА_1 ; овочесховище, розташоване в АДРЕСА_1 ; критий тік, розташований в АДРЕСА_1 ; критий тік, розташований в АДРЕСА_1 ; комплексна зерносушка КЗС-20Б, розташована в АДРЕСА_1 є; приміщення для інвентаря, розташоване в АДРЕСА_1 . Поряд з цією земельною ділянкою знаходиться нежитлова будівля, вагова, розташована в АДРЕСА_1 з.
Внаслідок перетворення ВАТ "Веселоподільський бурякорадгосп" в ТОВ"Веселоподільський бурякорадгосп" до останнього перейшли усі майнові права і обов`язки ВАТ "Веселоподільський бурякорадгосп", в тому числі і його право власності на спірну земельну ділянку, яка охоплюється межами Державного акта на право колективної власності це право власності перейшло в силу приписів Земельного кодексу України, Закону України "Про колективне сільськогосподарське підприємство" і на момент його виникнення законодавство не передбачало його обов`язкової реєстрації, тому воно наразі є дійсним.
Принцип спільної юридичної долі нерухомого майна та земельної ділянки, на якій це майно розміщене, закривлений наведеними законодавчими нормами, зумовлений невіддільністю нерухомого майна від земельної ділянки, на якій воно розміщене. За таких підстав, ураховуючи принцип єдності юридичної долі об`єкта нерухомості та земельної ділянки, на якій такий об`єкт розташований, а також беручи до уваги, що об`єкти нерухомості з початку належали на праві колективної власності ВАТ"Веселоподільський бурякорадгосп", то з дати переходжу права власності на вказану нерухомість (11.08.2008) ВАТ "Веселоподільський бурякорадгосп", набувши право власності на такі об`єкти, набуло право зареєструвати за собою земельні ділянки під вказаними об`єктам. Тому з метою дотримання принципу єдності юридичної долі об`єкта нерухомості та земельної ділянки, враховуючи перехід права власності на об`єкти нерухомого майна, що знаходяться на земельній ділянці площею 6,8 га з кадастровим номером 5324555100:00:002:0081 від ВАТ "Веселоподільський бурякорадгосп" до ОСОБА_1 і був укладений оспорюваний прокурором договір купівлі-продажу земельної ділянки.
Згідно відповіді на адвокатський запит Семенівська селищна рада повідомила, що ВАТ "Веселоподільський бурякорадгосп" із заявою щодо відмови від земельної ділянки не зверталося і відповідного рішення щодо припинення державного акту на право колективної власності на землю серії ІІ-ПЛ № 000089 не приймалося.
Позивачем не надано доказів, що спірна земельна ділянка вибула з власності ВАТ"Веселоподільський бурякорадгосп" будь-яким способом, а право на землю є майновим, то з огляду на викладені вище положення законодавства, до ВАТ"Веселоподільський бурякорадгосп", перейшли майнові права, включаючи право колективної власності на землю та відповідне майно.
Отже, на момент здійснення реєстраційних дій відсутні докази припинення права ВАТ "Веселоподільський бурякорадгосп" на спірну земельну ділянку.
ВАТ "Веселоподільський бурякорадгосп" не є ліквідованим підприємством, у зв`язку із реорганізацією шляхом перетворення зі збереженням правонаступництва в ТОВ"Веселоподільський бурякорадгосп".
Прокурор не довів належними та допустимими доказами приналежність спірної земельної ділянки до земель комунальної власності, не надав доказів, що на час виникнення спірних правовідносин земельні ділянки вибули із колективної власності і перейшли у комунальну чи державну власність.
Третя особа приватний нотаріус Полтавського міського нотаріального округу Т.В.Пусан, заявами від 28.02.2024, 03.10.2024, 16.01.2025, 12.02.2025 просила проводити розгляд справи без її участі. Вказала, що заперечує проти позову повністю.
У судовому засіданні
Прокурори позов підтримали повністю. Наголосили, що ВАТ "Веселоподільський бурякорадгосп" протиправно зареєстрував на своє ім`я право власності на спірну земельну ділянку оскільки Семенівська селищна рада не затверджувала відповідний проект землеустрою і тому земельні ділянка залишилася у власності ВАТ. На запитання суду прокурор не зміг відповісти чому до участі у справі не залучено хоча б як третю особу відповідного державного реєстратора, який за доводами позову безпідставно зареєстрував за ВАТ право власності на спірну земельну ділянку (тобто фактично "реалізував" ствреджувані прокурором "незаконні" дії ВАТ щодо формування земельної ділянки без рішення Семенівської селищної ради) і яка згодом буда продана ОСОБА_1 . Водночас зауважили, що позовна заява вказує на незаконне формування нової земельної ділянки.
Прокурори наполягали на відсутності правонаступництва ТОВ "Веселоподільський бурякорадгосп" після ВАТ "Веселоподільський бурякорадгосп", на порушенні спірною реєстрацією права власності на земельну ділянку прав і пайовиків ВАТ і прав Семенівської селищної ради, яка наразі є власником спірної земельної ділянки як такої, що розташована за межами населеного пункту. Водночас (фактично частково суперечуючи собі) наполягали на відсутності доказів входження спірної земельної ділянки до складу земельних ділянок вказаних у державному акті ВАТ на право колективної власності на землю.
Вважали, що тягар доведення входження спірної земельної ділянки у склад земель за державним актом на право колективної власності несе відповідач ТОВ"Веселоподільський бурякорадгосп", а тому усі землі автоматично перейшли у власність Семенівської селищної ради.
Вважали, що хоча задоволення позовної вимоги (1) про визнання недійсним договору купівлі-продажу потягне за собою реституцію і власником земельної ділянки знову стане ВАТ "Веселоподільський бурякорадгосп", то це не перешкоджатиме витребуванню земельної ділянки саме у ОСОБА_1 у спосіб задоволення позовної вимоги (4).
Представники Семенівської селищної ради підтримали позовні вимоги прокурора повністю. Наголосили, що реєстрація спірної земельної ділянки на праві власності за ВАТ "Веселоподільський бурякорадгосп" здійснена без обов`язкової передумови для цього: інвентаризації земель і відповідного рішення Семенівської селищної ради. Державний реєстр не містить відомостей про реєстраційні дії державного реєстратора з первинної державної реєстрації земельної ділянки на праві власності за ВАТ"Веселоподільський бурякорадгосп", тому договір купівлі-продажу землі безпідставно вказує на власність на землю за ТОВ. Землевпорядник присвоїв земельній ділянці кадастровий номер і розробив документацію із встановлення її меж в натурі, що не є підставою для виникнення (формування) спірної (нової) земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. ВАТ "Веселоподільський бурякорадгосп" не має визначених в натурі (на місцевості) меж своїх земельних ділянок.
Первинно допущено порушення під час розпаювання умовних 556 га земель на близько 600 членів-пайовиків ВАТ "Веселоподільський бурякорадгосп".
Спірна земельна ділянка не входить до складу земель, які можуть виділятися членам-пайовикам, оскільки є землями спільного використання ВАТ як землі під дворами (дороги, майданчики, землі під будівлями). Доказом цього також є відповідні будівлі на цій земельній ділянці. Селищна рада не ініціювала визнання будь-якого майна ВАТ чи ТОВ, чи членів-пайовиків ВАТ безхазяйним, у т.ч. спірної земельної ділянки.
Перший представник Семенівської селищної ради вважав, що у справі відсутні докази входження спірної земельної ділянки у склад земель державного акта ВАТ на право колективної власності на землю. Водночас припускав, що скасування державної реєстрації спірної земельної ділянки потягне її повернення у колективну власність ВАТ.
Другий представник Семенівської селищної ради вважав, що спірна земельна ділянка входить у межі земель за державним актом про право колективної власності ВАТ та стверджував про наявність у селищної ради права передати спірну земельну ділянку в оренду та отримати відповідну орендну плату як джерело коштів місцевого бюджету.
Представник відповідача ОСОБА_1 адвокат Л.М.Олійник повністю підтримала складений нею відзив і пояснення. Наголосила, що питання правильності чи неправильності первинного формування спірної земельної ділянки перебуває у сфері пайовиків (членів/учасників) ВАТ "Веселоподільський бурякорадгосп", а пізніше ТОВ"Веселоподільський бурякорадгосп".
ВАТ і ТОВ є однією й тією ж юридичною особою. Друга утворена внаслідок реорганізації першої, у них однакові ідентифікаційні коди, що також встановлено низкою судових рішень господарських судів. Належними позивачами у справі є громадяни-колишні члени ВАТ, а не селищна рада чи прокурор.
Тягар доведення того, що спірна земельна ділянка "не виникла" із земель колективної власності ВАТ на землю лежить на прокуророві і селищній раді оскільки саме вони заперечують цей факт.
ОСОБА_1 є добросовісним набувачем землі. На час укладення договору купівлі-продажу продавець ТОВ "Веселоподільський бурякорадгосп" був її власником, на землю не було обтяжень, арештів тощо, тому про недійсність договору купівлі-продажу йтися не може.
Принцип юридичної єдності будівель і земельних ділянок, на яких вони розташовані, є непорушним. ОСОБА_1 не може нести відповідальність за помилки держави, які можливо й полягають у некоректності первинної реєстрації (формування) спірної земельної ділянки. Лише із 2028 року Семенівська селищна рада можливо набуде право власності на так звані не витребувані паї ВАТ чи КСП і лише тоді умовно матиме право на витребування собі земель.
Щодо змагальності цивільного судочинства
Згідно ч.ч. 1-4 ст. 12 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК) цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 13 ЦПК суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд має право збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи лише у випадках, коли це необхідно для захисту малолітніх чи неповнолітніх осіб або осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (ч. 1 ст. 81 ЦПК).
Сторони та інші учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду (ч.1ст. 83 ЦПК).
Тобто процесуальний обов`язок доведення позовних вимог, у т.ч. надання відповідних доказів, покладено саме на позивача, якщо відповідач проти позову заперечує.
Відповідно до доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (ч. 1 ст. 76 ЦПК).
Відповідно до ст. 80 ЦПК достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Позивачем і відповідачем можуть бути фізичні і юридичні особи, а також держава(ч.2 ст. 48 ЦПК), до яких звернуті матеріально-правові вимоги позивача. Отже, можливість інших суб`єктів, зокрема посадових осіб, у тому числі державних реєстраторів, брати участь у цивільному процесі в якості позивачів і відповідачів у цивільному процесі обмежена. Належним відповідачем має бути така особа, за рахунок якої можливо задовольнити позовні вимоги. Суд захищає порушене право чи охоронюваний законом інтерес позивача саме від відповідача (постанова Великої Палати Верховного Суду від 26.02.2020, справа № 304/284/18).
Вислухавши вступні промови і усні заяви та заперечення осіб, які брали участь у судових засіданнях, вивчивши письмові заяви по суті справи учасників справи, матеріали справи і надані до суду докази, судом встановлено такі обставини та визначені відповідно до них правовідносини.
Рішенням Семенівського районного суду Полтавської області від 27.05.2011 позов ОСОБА_1 задоволено та визнано дійсним без нотаріального посвідчення договір купівлі-продажу нежитлових будівель, які розташовані в АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2 , 36б, 36г, АДРЕСА_2 , АДРЕСА_3 , який був укладений між ним та ТОВ "Компанія АЯКС" місцезнаходження: Полтавська обл., м. Кременчук, вул. Новоросійська, 31, в особі директора Лупандіна Сергія Миколайовича, що мешкає: АДРЕСА_4 , діє на підставі статуту 20.03.2011. Ціна нерухомості 28800,00 грн. Відповідач позов визнав (т. 1 а.с. 190, 191).
Відповідач ОСОБА_1 надав експертові і до суду витяги з реєстру права власності на низку вказаних будівель, що складені 11.08.2008 щодо власника ВАТ"Веселоподільський бурякорадгосп" (т. 1 а.с. 192, 193).
Також у справі надано інформаційну довідку з державного реєстру речових прав №366882410 від 22.02.2024 згідно якої за ОСОБА_1 зареєстровано право власності на вказані об`єкти нерухомого майна (будівлі і споруди) з посиланням на вказане рішення суду від 27.05.2011 (т. 1 а.с. 145-147).
У вересні 2022 року представник позивача ОСОБА_1 адвокат А.В.Зємцова звернулася до Семенівського районного суду Полтавської області з позовом до ВАТ"Веселоподільський бурякорадгосп", треті особи ГУ Держгеокадастру у Полтавській області, Семенівська селищна рада, Кременчуцька районна державна адміністрація Полтавської області, справа № 547/371/22, про визнання недійсним та скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер 60762072 від 05.10.2021 10:27:02 державного реєстратора Соць Вероніки Григорівни, виконавчий комітет Скороходівської селищної ради Полтавської області, яким проведено державну реєстрацію права власності на земельну ділянку кадастровий номер 5324555100:00:002:0081, місце розташування територія Семенівської селищної ради, площею 6,8 га, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за ВАТ "Веселоподільський бурякорадгосп" і припинення за ВАТ "Веселоподільський бурякорадгосп" речового права права власності на вказану земельну ділянку.
Позовна заява вказує, що підставою для державної реєстрації земельної ділянки є державний акт на право колективної власності ВАТ "Веселоподільський бурякорадгосп" від 23.04.1997 серія ІІ-ПЛ № 000089. Позивач ОСОБА_1 вважав, що відповідно до ст. 120 Земельного кодексу України одночасно із набуттям права власності на майно, вказане у рішенні суду від 27.05.2011, позивач набув право власності на земельну ділянку під ними за принципом цілісності об`єкта нерухомості із земельною ділянкою на якій цей об`єкт розташований, тобто за принципом слідування землі за будівлями на ній (т. 1 а.с. 136, 148-155).
Представник О.В.Дудкіна повідомила, що цей позов було залишено без розгляду через укладення відповідачами договору купівлі-продажу спірної земельної ділянки від 19.01.2023 (оспорюваний прокурором договір, позовна вимога (1)).
На аналогічні підстави єдності землі і споруд посилається і відзив на позов відповідача ТОВ "Веселоподільський бурякорадгосп" (т. 1 а.с. 136, 137).
Щодо цих обставин суд зазначає, що принаймні у вересні 2022 року відповідач ОСОБА_1 мав сумніви у законності набуття 05.10.2021 (за рік до звернення з позовом) Відкритим акціонерним товариством "Веселоподільський бурякорадгосп" права власності на спірну земельну ділянку.
Згідно державного акту на право колективної власності на землю від 23.04.1997 серії ІІ-ПЛ № 000089 ВАТ "Веселоподільський бурякорадгосп" передано у колективну власність 576,8 га землі в межах згідно з планом, для ведення колективного сільськогосподарського господарства. Державний акт видано на підставі рішення Семенівської селищної ради від 19.03.1997. Акт зареєстровано у Книзі записів державних актів на право колективної власності на землю за № 3. Акт вказує на наявність додатку 1 "Список громадян-членів КСП", але додатку судові не надано (т. 1 а.с. 30-32).
Рішенням Семенівської селищної ради б/н від 14.08.2020 "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель колективної власності" ВАТ "Веселоподільський бурякорадгосп"" надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель колективної власності ВАТ "Веселоподільський бурякорадгосп" згідно Державного акту на право колективної власності ВАТ "Веселоподільський бурякорадгосп" від 23.04.1997 серії ІІ-ПЛ № 000089 на території Семенівської селищної ради Семенівського району Полтавської області в межах смт Семенівка та за межами смт Семенівка. Виготовлену документацію подати на розгляд та затвердження сесії селищної ради (т. 1 а.с. 33, 34).
Тобто Семенівська селищна рада в інтересах якої прокурором подано позов, "дозволила" 14.08.2020 процедуру інвентаризації земельних ділянок, які входять до складу земель за державним актом на право колективної власності на ім`я ВАТ"Веселоподільський бурякорадгосп" від 23.04.1997 серії ІІ-ПЛ № 000089.
Технічне завдання на виконання робіт з інвентаризації земель від 12.10.2020, що складене ТОВ "Компанія "ТЕРРА-Макс" за заявою ВАТ "Веселоподільський бурякорадгосп" від 12.10.2020, свідчить, що земельна ділянка площею землекористування 6,8 га входить до складу земель державного акта на право колективної власності на ім`я ВАТ "Веселоподільський бурякорадгосп" від 23.04.1997 серії ІІ-ПЛ № 000089. Первинно як господарський двір, що також вбачається із графічного зображення на ній 5-ти об`єктів нерухомого майна які позначені як № 1 КН, № 2 КН, № 3 КН, № НОМЕР_1 і № 5 КН (т. 1 а.с. 36-41).
12.03.2021 ТОВ "Компанія "ТЕРРА-Макс" на замовлення ВАТ "Веселоподільський бурякорадгосп", ідентифікаційний код 00384986, розробила технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель про право власності ВАТ "Веселоподільський бурякорадгосп" на земельну ділянку площею 6,8 га з кадастровим номером 5324555100:00:002:0081. Підстава для виникнення права власності і документ, що посвідчує право власності вказані державний акт від 23.04.1997 серії ІІ-ПЛ № 000089 і рішення Семенівської селищної ради від 19.03.1997 (т. 1 а.с. 25, 28).
Державна реєстрація земельної ділянки з кадастровим номером 5324555100:00:002:0081 здійснена у Державному земельному кадастрі 28.06.2021 Відділом у м. Енергодарі ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області на підставі вказаної технічної документації від 12.03.2021 (т. 1 а.с. 28-32).
Відомості, а точніше інформаційну довідку/витяг з Державного земельного кадастру та/або Державного реєстру речових прав про державну реєстрацію будь-яким державним реєстратором права власності на вказану земельну ділянку за ВАТ"Веселоподільський бурякорадгосп" жоден із учасників справи судові не надав.
Як наслідок суд робить висновок, що спірна земельна ділянка перебувала і згодом так би мовити "вибула" (виділена) із меж земельних ділянок, які вказані у державному акті на право колективної власності на землю ВАТ "Веселоподільський бурякорадгосп" від 23.04.1997 серії ІІ-ПЛ № 000089, але при цьому не перестала бути власністю цього товариства.
Згідно листа Полтавської обласної прокуратури від 02.09.2022 за результатами опрацювання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта встановлено, що 30.09.2021 державним реєстратором виконавчого комітету Скороходівської сільської ради Соць В.Г. зареєстровано за ВАТ "Веселоподільський бурякорадгосп" право власності на земельні ділянки: площею 6,8 га, кадастровий номер: 5324555100:00:002:0081; площею 5,3804 га, кадастровий номер: 5324555100:30:002:0234; площею 0,0177 га, кадастровий номер: 5324555100:30:004:0584; площею 7,0117 га, кадастровий номер: 5324585600:00:004:0053. При цьому підставою для державної реєстрації вказано Державний акт на право власності на зазначені земельні ділянки ІІ-ПЛ № 000089, виданий 23.04.1997 Семенівською селищною радою та на земельні ділянки площею 7,0117 га, кадастровий номер площею 6,8 га, кадастровий номер 5324585600:00:004:0053 держаний акт на право власності на землю ІІ-ПЛ № 00099, виданий 30.07.1997 Очеретуватською селищною радою (т. 1 а.с. 35-37).
Згідно листа ГУ Держгеокадастру у Полтавській області від 06.10.2022 № 3054/15-22 земельна ділянка площею 6,8000 га з кадастровим номером 5324555100:00:002:0081 зареєстрована в Державному земельному кадастрі 28.06.2021 із земель ВАТ"Веселоподільський бурякорадгосп" для ведення товарного сільськогосподарського товариства ВАТ "Веселоподільський бурякорадгосп" для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Семенівської селищної ради Семенівського району Полтавської області, розробленої ТзОВ "Компанія ТЕРРА-Макс" на підставі рішення 59 сесії 1 скликання Семенівської селищної ради Семенівського району Полтавської області від 14.08.2020 "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель колективної власності". Оригінал державного акту на право колективної власності на землю серії ІІ-ПЛ 000089 у відділі відсутній оскільки був вилучений з відділу на підставі ухвали Октябрського районного суду м. Полтави, про що був складений протокол обшуку від 11.06.2020 (т. 1 а.с. 38, 39).
Семенівська селищна рада листом від 14.11.2022 № 01-27/1230 повідомила, що Семенівською селищною радою не приймалися рішення про затвердження технічноїдокументації із землеустрою щодо інвентаризації земель колективної власності ВАТ "Веселоподільський бурякорадгосп", згідно Державного акту на право колективної власності на землю серія ІІ-ПЛ № 000089 виданого 23.04.1997 Семенівською селищною радою народних депутатів та Державного акту на право колективної власності на землю серія ІІ-ПЛ № 000099 виданого 30.07.1997 Очеретуватською сільською радою народних депутатів. Додатково повідомили, що ВАТ "Веселоподільський бурякорадгосп" не звертався з клопотанням до Семенівської селищної ради про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель колективної власності згідно вище згаданих Державних актів на право колективної власності (т. 1 а.с. 42).
Згідно договору купівлі-продажу від 19.01.2023 ТОВ "Веселоподільський бурякорадгосп" продало ОСОБА_1 за 210096,23 грн земельну ділянку площею 6,8 га, кадастровий номер 5324555100:00:002:0081, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Семенівської селищної ради. Земельна ділянка належить продавцю на праві приватної власності, що перевірено приватним нотаріусом Т.В.Пусан в порядку безпосереднього доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, право зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно Виконавчим комітетом Скороходівської селищної ради Полтавської області 30.09.2021, номер запису про право власності 44309821, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2471765653080 (т. 1 а.с. 62, 63).
Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна №350921884 від 18.10.2023, власником земельної ділянки кадастровий номер 5324555100:00:002:0081, площею 6,8 га, вартістю 210096,23 грн, 19.01.2023 згідно договору купівлі-продажу від 19.01.2023 є ОСОБА_1 (т. 1 а.с. 55, 56, 62, 63).
Згідно висновку судового експерта № 16-24 від 22.03.2024 за результатами проведення земельно-технічного та будівельно-технічного дослідження будівель та споруд, розташованих в АДРЕСА_1 на земельній ділянці площею 6,8 га з кадастровим номером 5324555100:00:002:0081, знаходяться наступні об`єкти нерухомого майна: під навіс для зерна розташований в АДРЕСА_1 , пункт обслуговування розташований в АДРЕСА_1 , овочесховище розташований в АДРЕСА_1 по АДРЕСА_2 , критий тік розташований в АДРЕСА_1 , критий тік розташований в АДРЕСА_1 по АДРЕСА_2 , комплексна зерносушарка КЗС-20Б розташований в АДРЕСА_1 є, та приміщення для інвентаря розташований в АДРЕСА_1 . Поряд з земельною ділянкою 6,8га з кадастровим номером 5324555100:00:002:0081, розташованою в АДРЕСА_1 на земельній ділянці з кадастровим номером 5324555100:00:001:0015 знаходиться нежитлова будівля, вагова, розташована в АДРЕСА_1 з. Нежитлові будівлі та споруди, а саме піднавіс для зерна, пункт обслуговування, овочесховище, критий тік по АДРЕСА_2 , критий тік по АДРЕСА_2 , комплексна зерносушарка та приміщення для інвентаря знаходяться на земельній ділянці з кадастровим номером 5324555100:00:002:0081 площе 6,8 га, що розташована на території Семенівської селищної ради в АДРЕСА_1 . Нежитлова будівля, вагова, розташована в АДРЕСА_1 з, знаходиться на земельній ділянці з кадастровим номером 5324555100:00:001:0015 поряд з земельною ділянкою площею 6,8га з кадастровим номером 5324555100:00:002:0081, розташованою в АДРЕСА_1 (т. 1 а.с. 183-192).
Отже суд робить такі ключові висновки у справі:
державна реєстрація новоствореної спірної земельної ділянки відбулася у Державному земельному кадастрі 28.06.2021 із земель ВАТ "Веселоподільський бурякорадгосп" зі складу земель державного акту на право колективної власності на землю серії ІІ-ПЛ 000089 від 23.04.1997 на підставі технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель від 12.03.2021 лише щодо цієї ділянки;
право власності ВАТ "Веселоподільський бурякорадгосп" на спірну земельну ділянку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державним реєстратором виконавчого комітету Скороходівської селищної ради Полтавської області Соць В.Г., 30.09.2021, номер запису про право власності 44309821, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2471765653080. Підстава для виникнення права власності і документ, що посвідчує право власності державний акт від 23.04.1997 серії ІІ-ПЛ № 000089 і рішення Семенівської селищної ради від 19.03.1997;
належні відповідачеві ОСОБА_1 будівлі і споруди на підставі рішення суду від 27.05.2011 перебувають у межах спірної земельної ділянки.
Первинним і основним аргументом прокурора і селищної ради є незаконність формування спірної земельної ділянки як об`єкта цивільних прав.
Щодо цього слід зазначити таке.
Ст. 12 ЗК відносить до повноважень селищних рад у галузі земельних відносин організацію землеустрою, здійснення контролю за додержанням земельного законодавства.
Ст. 189 ЗК передбачає, що самоврядний контроль за використанням та охороною земель здійснюється сільськими, селищними, міськими, районними та обласними радами.
За змістом ст.ст. 181, 184 ЗК землеустрій це сукупність соціально-економічних та екологічних заходів, спрямованих на регулювання земельних відносин та раціональної організації території адміністративно-територіальних одиниць, суб`єктів господарювання, що здійснюються під впливом суспільно-виробничих відносин і розвитку продуктивних сил. Землеустрій передбачає, зокрема, встановлення (відновлення) на місцевості меж землеволодінь і землекористувань; складання схем землеустрою; складання проектів відведення земельних ділянок; встановлення внатурі (намісцевості)меж земельнихділянок; розробленняіншої землевпорядноїдокументації,пов`язаноїз використаннямземель. Проекти землеустрою погоджуються та затверджуються в такому порядку: 6) проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок затверджуються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначенихстаттею 122цього Кодексу.
Згідно із ст. 8 Закону України "Про колективне сільськогосподарське підприємство" підприємство самостійно володіє, користується і розпоряджається належними йому об`єктами власності. Право колективної власності здійснюють загальні збори членів підприємства, збори уповноважених або створений ними орган управління підприємства, якому передано окремі функції по господарському управлінню колективним майном.
Відповідно доч.ч.1,3,5ст.10Закону України"Проколективне сільськогосподарськепідприємство"земля моженалежати підприємствуна правіколективної власності,а такожможе бутинадана утимчасове користування,у томучислі наумовах оренди. Право підприємства на земельну ділянку або її частину може бути припинено в порядку і на підставах, встановленихЗемельним кодексом України,Законом України"Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)". Розподіл земель колективної власності підприємства здійснюється відповідно доЗакону України"Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)".
Ст. 5 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" відносить до повноважень селищних рад щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості), зокрема, приймають рішення щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості); уточняють місце розташування, межі і площі сільськогосподарських угідь, які підлягають розподілу між власниками земельних часток (паїв); розглядають та погоджують проекти землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв); організовують проведення розподілу земельних ділянок між особами, які мають право на виділення їм земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) та земель, що залишилися у колективній власності, в порядку, визначеному цим Законом.
Ч.ч. 1, 3, 4 ст. 9 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" встановлює, що розподіл земельних ділянок у межах одного сільськогосподарського підприємства між власниками земельних часток (паїв), які подали заяви про виділення належних їм земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості), проводиться відповідною сільською, селищною, міською радою за місцем розташування земельних ділянок на зборах власників земельних часток (паїв) згідно з проектом землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв). Результат розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) у межах одного сільськогосподарського підприємства оформляється відповідним протоколом, що підписується власниками земельних часток (паїв), які взяли участь у їх розподілі. До протоколу про розподіл земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) додаються проект землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв), список осіб, які взяли участь у їх розподілі. Протокол про розподіл земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою і є підставою для прийняття рішення щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) та державної реєстрації права власності на земельну ділянку власникам земельних часток (паїв).
Відповідно до ч. 2 ст. 141 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" організація розподілу земель, що залишилися у колективній власності, здійснюється сільською, селищною, міською радою, на території якої такі землі розташовані.
Відповідно до чинної у період 14.08.2020 30.09.2021 редакції ст. 125 Земельного кодексу України (далі ЗК) право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Згідно із ч. 4 ст. 18 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація прав на земельну ділянку проводиться виключно за наявності в Державному земельному кадастрі відомостей про зареєстровану земельну ділянку.
Згідно із ч.ч. 1, 2 ст. 22 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" документи, що подаються для державної реєстрації прав, повинні відповідати вимогам, встановленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами. Відповідальність за достовірність даних, що містяться в документах, поданих для державної реєстрації прав, несе заявник, якщо інше не встановлено судом.
Відповідно до п.п. 54, 55 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 23.08.2016 №553) державна реєстрація права власності на нерухоме майно, утворене шляхом поділу майна, у тому числі в результаті виділення окремого об`єкта нерухомого майна із складу нерухомого майна, що складається з двох або більше об`єктів, або об`єднання майна, проводиться за умови наявності технічної можливості такого поділу або об`єднання нерухомого майна та можливості використання такого майна як самостійного об`єкта цивільних правовідносин. Для державної реєстрації права власності на земельну ділянку, що створюється шляхом поділу або об`єднання, подаються документ, що посвідчує право власності на земельну ділянку до її поділу або об`єднання (крім випадків, коли право власності на таку земельну ділянку вже зареєстровано в Державному реєстрі прав). Для державної реєстрації права власності на нерухоме майно, що створюється шляхом поділу або об`єднання майна, що перебуває у спільній власності, крім документів, передбачених пунктом 54 цього Порядку, також подається письмова згода всіх співвласників на проведення поділу або об`єднання майна, що перебуває у спільній власності. У разі коли в результаті поділу або об`єднання майна, що перебуває у спільній власності, змінюється розмір часток у такому праві спільної власності, також подається письмова заява або договір співвласників про розподіл часток у спільній власності на таке майно. При цьому право спільної власності на нерухоме майно, що створюється шляхом поділу або об`єднання майна, не припиняється.
П. 2 розділу Розділ VII Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про Державний земельний кадастр" передбачає, що земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера. У разі якщо відомості про зазначені земельні ділянки не внесені до Державного реєстру земель, їх державна реєстрація здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) або комплексного плану просторового розвитку території територіальної громади, генерального плану населеного пункту, детального плану території за заявою їх власників (користувачів земельної ділянки державної чи комунальної власності) або особи, яка подала заяву про визнання спадщини відумерлою, якщо така справа прийнята до провадження судом, або органу місцевого самоврядування, що затвердив комплексний план просторового розвитку території територіальної громади, генеральний план населеного пункту, детальний план території. Внесення інших змін до відомостей про ці земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок. У разі якщо кадастрові номери земельних ділянок були визначені (в тому числі на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку), але не присвоєні до 1 січня 2013 року, такі кадастрові номери вважаються присвоєними, а земельні ділянки - зареєстрованими у Державному земельному кадастрі з моменту письмового звернення замовника документації із землеустрою, на підставі якої було визначено кадастровий номер земельної ділянки, без подання електронного документа та стягнення плати за державну реєстрацію земельної ділянки, у разі якщо така документація із землеустрою була затверджена до 1 січня 2013 року в порядку, встановленому законом.
Натомість за обставин цієї справи ВАТ "Веселоподільський бурякорадгосп" не містить в Державномуземельному кадастрівідомостей прозареєстровані заним земельніділянки,які вказаніу державномуакті на право колективної власності на землю серії ІІ-ПЛ 000089 від 23.04.1997.
Інвентаризація "започаткована" лише 14.08.2020 у спосіб надання Семенівською селищною радою дозволу ВАТ на виготовлення технічної документації із землеустрою.
Відповідно до ч. 10 ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі: поділу чи об`єднання земельних ділянок; якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника; ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки. Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень). Ухвалення судом рішення про визнання нечинним рішення органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, за якою була сформована земельна ділянка, щодо якої виникли речові права, а також про скасування державної реєстрації такої земельної ділянки, що допускається за умови визнання нечинним рішення про затвердження такої документації (за його наявності) та припинення таких прав (за їх наявності).
Поняття земельної ділянки як об`єкта цивільних прав, у т.ч. й порядку її формування, поділу, припинення тощо визначено ст. 791 ЗК.
Так, формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється, зокрема, шляхом поділучи об`єднанняраніше сформованихземельних ділянок; шляхом інвентаризації земель у випадках, передбачених законом; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв). Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок. Формування земельнихділянок шляхомподілу таоб`єднанняраніше сформованихземельних ділянок,які перебуваютьу власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення здійснюються за технічною документацією із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок. Винесення в натуру (на місцевість) меж сформованої земельної ділянки до її державної реєстрації здійснюється за документацією із землеустрою, яка стала підставою для її формування. Земельна ділянка може бутиоб`єктомцивільних праввиключно змоменту їїформування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї. Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка припиняє існування як об`єкт цивільних прав, а її державна реєстрація скасовується в разі: поділу або об`єднання земельних ділянок; скасування державної реєстрації земельної ділянки на підставі судового рішення внаслідок визнання незаконною такої державної реєстрації. Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо такої земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень).
За змістом цієї статті, перш ніж виділяти після 14.08.2020 зі складу земель за державним актом на право колективної власності окремі земельні ділянки (у цій справі спірну), слід, щонайменше, визначити в натурі і зареєструвати у Державному земельному кадастрі і державним реєстратором право власності за ВАТ на усі земельні ділянки (їх масив); із відповідної "масивної" земельної ділянки з її кадастровим номером виділити нову земельну ділянку (спірну); присвоїти їй кадастровий номер; затвердити технічну документацію; зареєструвати на неї право власності; скасувати кадастровий номер "масивної" земельної ділянки.
Вказана послідовність дій у цій справі не відбулася і тому суд погоджується з доводами прокурора і селищної ради про те що: ВАТ "Веселоподільський бурякорадгосп" наразі перебуває на стадії інвентаризації земель (усіх земель) включених до державного акту на право колективної власності на землю від 23.04.1997; ВАТ "Веселоподільський бурякорадгосп" не забезпечив складення і не подавав на затвердження Семенівської селищної ради проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) ВАТ, що підлягають розподілу між пайовиками і таким, що не підлягають розподілу між ними; не існує рішення Семенівської селищної ради яким була б затверджена технічна документація із землеустрою щодо виділення в натурі (на місцевості) спірної земельної ділянки або ж усього масиву земель ВАТ.
Як наслідок суд погоджується з доводами позову про незаконність формування спірної земельної ділянки та її існування як об`єкта цивільних прав, а тому суд скасовує державну реєстрацію спірної земельної ділянки з одночаснимприпиненням таким рішенням усіх речових прав, зареєстрованих щодо спірної земельної ділянки чим задовольняє повністю позовну вимогу (3).
У зв`язку із припиненням існування спірної земельної ділянки як об`єкта цивільних прав вирішення позовних вимог про визнання недійсним договору купівлі-продажу є неефективним способом захисту хоча за обставин справи він має ознаки як такого, що порушує публічний порядок, так і такого, що не відповідає інтересам держави у частині необхідності додержання законодавства сторонами правочину що також складає суспільний інтерес; земельна ділянка не може бути витребувана у власність Семенівської селищної ради, оскільки селищна рада не є її власником і земельна ділянка "повертається" у масив земель, вказаних у державному акті на право колективної власності на землю.
Суд відхиляє аргумент відповідача ОСОБА_1 про неможливість витребування у нього у власність Семенівської селищної ради земельної ділянки як у добросовісного набувача, оскільки принаймні із вересня 2022 року він мав переконання про неправомірне набуття ВАТ "Веселоподільський бурякорадгосп" права власності на спірну земельну ділянку, про що ініціював провадження у справі № 547/371/22 з підстави юридичної неподільності будівель, споруд і земельної ділянки під ними; Семенівська селищна рада не є власником спірної земельної ділянки; витребування земельної ділянки ініційовано у власність Семенівської селищної ради, а суд у цій позовній вимозі відмовив.
Згідно наданого прокурором витягу з державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 10.04.2023 за кодом 311058751251 юридична особа з ідентифікаційним кодом 00384986 є Товариством з обмеженою відповідальністю "Веселоподільський бурякорадгосп". Хронологія реєстраційних дій свідчить, зокрема, що її зареєстровано 23.12.1996 як Відкрите акціонерне товариство "Веселоподільський бурякорадгосп"; 22.12.2022 припинено юридичну особу Відкрите акціонерне товариство "Веселоподільський бурякорадгосп" в результаті її реорганізації у Товариство з обмеженою відповідальністю "Веселоподільський бурякорадгосп" (т. 1 а.с. 43-53).
Отже за даними державного реєстру це одна й та сама юридична особа, а тому і прокурор і Семенівська селищна рада прямо суперечать змісту наданого прокурором доказу.
Щодо права прокурора на звернення до суду
Пунктом 2 частини першої статті 2Закону України"Пропрокуратуру" визначено, що на прокуратуру покладається функція представництва інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених цим Законом та главою 12 розділу III ЦПК.
Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті (ч. 3 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру").
Вказаним приписам кореспондують відповідні приписи ЦПК, зокрема у ч. 4 ст. 56цього Кодексу визначено, що прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави,необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Прокурор, звертаючись до суду з позовом, має обґрунтувати та довести підстави для представництва, однією з яких є бездіяльність компетентного органу.
Бездіяльність компетентного органу означає, що він знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.
Звертаючись до відповідного компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором,вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.
Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність такого органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об`єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню, тощо.
Щоб інтереси держави не залишилися незахищеними, прокурор виконує субсидіарну роль, замінює (доповнює) в судовому провадженні відповідний компетентний орган, який усупереч вимогам закону не здійснює захисту або робить це неналежно.
Такі висновки викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18 (провадження № 12-194гс19).
Виходячи зі змісту наведених норм права, підставою для представництва прокурором інтересів держави в суді є належне обґрунтування, підтверджене достатніми доказами, зокрема, але не виключно, вжиття прокурором всіх передбачених чинним законодавством заходів, які передують зверненню прокурора до суду для здійснення представництва інтересів держави, повідомленням прокурора на адресу відповідного органу про звернення до суду від його імені, відповідними запитами, а також копіями документів, отриманих від органу, що свідчать про наявність підстав для такого представництва.
Таким чином, у кожному такому випадку прокурор повинен навести, а суд - перевірити причини, які перешкоджають захисту інтересів держави належним суб`єктом і які є підставами для звернення прокурора до суду (постанова Верховного Суду від 28.04.2022 у справі № 209/2265/21).
За змістом ст.ст. 13 і 14 Конституції України земля є об`єктом права власності Українського народу, від імені якого права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороню держави.
Відповідно до ст. 1 ЗК земля в Україні є національним багатством і перебуває під особливою охороною закону. Згідно із ст. 19 ЗК землі сільськогосподарського призначення віднесено до категорії особливо цінних.
Так, Полтавська обласна прокуратура листом від 17.11.2023 № 15/1-1004ВИХ-23 повідомила Семенівську селищну раду про виявлення прокуратурою незаконності державної реєстрації права власності ВАТ "Веселоподільський бурякорадгосп" на земельну ділянку площею 6,8 га, кадастровий номер 5324555100:00:002:0081. Реєстрацію здійснено на підставі Державного акту на право колективної власності на землю ІІ-ПЛ № 000089 державний реєстратором виконавчого комітету Скороходівської селищної ради Соць В.Г. 30.09.2021. Прокурор вважав, що земельна ділянка відповідно до п. 24 розділу Х Перехідні положення ЗК є власністю Семенівської селищної ради, оскільки розташована за межами населених пунктів. Питання про передачу у власність ТОВ "Веселоподільський бурякорадгосп" не вирішувалось. Набуття ТОВ"Веселоподільський бурякорадгосп" права власності відбулося без відповідного рішення органу місцевого самоврядування, поза волею держави, а отже у незаконний спосіб. 19.01.2023 за договором купівлі-продажу ТОВ "Веселоподільський бурякорадгосп" продав ОСОБА_1 вказану земельну ділянку. Таким чином, спірна земельна ділянка вибула із комунальної власності всупереч встановленого законом порядку, а тому існують усі правові підстави для витребування її у комунальну власність на підставі ст.ст. 387, 388, 396 ЦК. Прокурор запропонував селищній раді подати до суду позовну заяву про визнання недійсним договору купівлі-продажу, скасування державної реєстрації права власності за ОСОБА_1 , скасування державної реєстрації земельної ділянки з припиненням усіх прав щодо неї, витребування земельної ділянки у комунальну власність (т. 1 а.с. 71-75).
Семенівська селищна рада листом від 04.12.2022 № 01-08/1426 повідомила Полтавську обласну прокуратуру про відсутність коштів для сплати судового збору задля самостійного звернення з позовом до суду. Селищна рада вважає доцільним подання відповідного позову прокурором в інтересах ради (т. 1 а.с. 71).
Полтавська обласна прокуратура листом від 28.12.2023 № 15/1-1099ВИХ-23 повідомила Семенівську селищну раду про подання в її інтересах позову до суду з означених питань (т. 1 а.с. 77).
Відтак підстави представництва прокурором інтересів держави в особі Семенівської селищної ради і звернення з позовом до суду і цій справі підтверджено.
Щодо судового збору
Відповідно до ч.ч. 1, 9 ст. 141 ЦПК судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. У випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами, або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Полтавською обласною прокуратурою із позовної заяви з 4-ма позовними вимогами сплачено 11203,44 грн судового збору (т. 1 а.с. 78, 80).
Відтак, оскільки спір виник внаслідок неправильних дій сторони відповідача ТОВ(ВАТ) "Веселоподільський бурякорадгосп" у частині вчинення дій спрямованих на неправомірну реєстрацію за собою права власності на спірну земельну ділянку суд стягує з нього на користь прокуратури всі судові витрати, які понесено прокуратурою у цій справі і якими є судовий збір 11203,44 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1-5, 10-13, 48, 49, 56, 76-83, 89, 133, 141, 174, 182, 209, 211, 223, 258, 259, 264, 265, 272, 273, 351, 352, 354, 355 ЦПК, суд
УХВАЛИВ:
Задовольнити позов частково.
Скасувати державну реєстрацію земельної ділянки площею 6,8 га, кадастровий номер 5324555100:00:002:0081, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2471765653080, з одночасним припиненням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо цієї земельної ділянки, у т.ч. й стосовно Відкритого акціонерного товариства (Товариства з обмеженою відповідальністю) "Веселоподільський бурякорадгосп" і ОСОБА_1 .
У задоволенні позову у іншій частині відмовити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Веселоподільський бурякорадгосп" на користь Полтавської обласної прокуратури 11203,44 грн витрат зі сплати судового збору.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку учасниками справи до Полтавського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Реквізити учасників справи:
перший заступник керівника Полтавської обласної прокуратури (місцезнаходження: м.Полтава, вул. 1100-річчя Полтави, 7; ідентифікаційний код 02910060);
Семенівська селищна рада (місцезнаходження: Полтавська обл., Кременчуцький р-н, с-ще Семенівка, вул. Незалежності, буд. 44а; ідентифікаційний код 41074681);
ОСОБА_2 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_5 , РНОКПП НОМЕР_2 );
Товариство з обмеженою відповідальністю "Веселоподільський бурякорадгосп" (місцезнаходження: Полтавська обл., м. Полтава, вул. Решетилівська, 42; ідентифікаційний код 00384986).
Приватний нотаріус Полтавського міського нотаріального округу Пусан Тетяна Володимирівна (місцезнаходження: Полтавська обл., м. Полтава, вул. Матвійчука Юліана, 65).
Повне рішення складене 17.04.2025.
Суддя В.Ф.Харченко
Суд | Хорольський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 10.04.2025 |
Оприлюднено | 21.04.2025 |
Номер документу | 126690326 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів купівлі-продажу |
Цивільне
Семенівський районний суд Полтавської області
Харченко В. Ф.