Львівський окружний адміністративний суд
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 квітня 2025 рокусправа № 380/25162/24місто Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гулика А.Г.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Віллоу Ярд В" до Головного управління Державної податкової служби у Львівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії
в с т а н о в и в:
І. Стислий виклад позицій учасників справи
до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Віллоу Ярд В" (надалі за текстом - позивач, Товариство) код ЄДРПОУ 43365522, місцезнаходження: 79031, Львівська обл., м. Львів, вул. Стрийська, 200А, корп. 1 до Головного управління Державної податкової служби у Львівській області (надалі за текстом - відповідач-1) код ЄДРПОУ 43968090, місцезнаходження: 79026, Львівська область, м. Львів, вул. Стрийська, 35, Державної податкової служби України (надалі за текстом - відповідач-2) код ЄДРПОУ 43005394, місцезнаходження: 04053, м. Київ, Львівська площа, 8, у якій просить суд:
- визнати протиправними та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Львівській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації:
- №12023232/43365522 від 07.11.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №14 від 30.06.2024;
- №12023231/43365522 від 07.11.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №13 від 13.06.2024;
- №12023230/43365522 від 07.11.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №2 від 06.06.2024;
- №12023229/43365522 від 07.11.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №13 від 31.05.2024;
- №12023228/43365522 від 07.11.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №12 від 31.05.2024;
- №12023227/43365522 від 07.11.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №2 від 06.05.2024;
- №12023226/43365522 від 07.11.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №3 від 30.04.2024;
- №12023225/43365522 від 07.11.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №12 від 30.04.2024;
- №12023224/43365522 від 07.11.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №2 від 04.04.2024;
- №12023223/43365522 від 07.11.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №12 від 31.03.2024;
- №12023222/43365522 від 07.11.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №11 від 31.03.2024;
- №12023221/43365522 від 07.11.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №2 від 21.03.2024;
- №12023220/43365522 від 07.11.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №11 від 29.02.2024;
- №12023219/43365522 від 07.11.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №12 від 29.02.2024;
- №12023218/43365522 від 07.11.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №12 від 31.01.2024;
- №12023217/43365522 від 07.11.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №11 від 31.01.2024 у Єдиному реєстрі податкових накладних;
- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкові накладні Товариства з обмеженою відповідальністю "ВІЛЛОУ ЯРД В" №11 від 31.01.2024, №12 від 31.01.2024, №11 від 29.02.2024, №12 від 29.02.2024, №2 від 21.03.2024, №11 від 31.03.2024, №12 від 31.03.2024, №2 від 04.04.2024, №3 від 30.04.2024, №12 від 30.04.2024, №2 від 06.05.2024, №12 від 31.05.2024, №13 від 31.05.2024, №2 від 06.06.2024, №13 від 30.06.2024, №14 від 30.06.2024 у Єдиному реєстрі податкових накладних датою їх фактичного подання.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач-1 протиправно відмовив у реєстрації податкових накладних, незважаючи на їх відповідність всім вимогам та критеріям, що встановлені Податковим кодексом України та відповідними підзаконними нормативно-правовими актами. Окрім того, зазначає, що відповідач-1 не зазначив, які саме документи згідно з вичерпним переліком слід надати позивачу для перевірки і, які були б достатні для прийняття відповідачем-1 рішення про реєстрацію таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Вважає, що оскаржені рішення є необґрунтованими та не відповідають закону, оскільки позивач долучив всі необхідні документи та пояснення, які підтверджують реальність господарських операцій. Також вказує, що для відновлення порушених прав позивача необхідно зобов`язати відповідача-2 зареєструвати податкові накладні, складені позивачем.
20.01.2025 до суду від представника відповідачів надійшов відзив на позовну заяву, у якому проти задоволення позовних вимог заперечив повністю. Відзив обґрунтований тим, що позивач надіслав відповідачу-1 податкові накладні №11 від 31.01.2024, №12 від 31.01.2024, №11 від 29.02.2024, №12 від 29.02.2024, №2 від 21.03.2024, №11 від 31.03.2024, №12 від 31.03.2024, №2 від 04.04.2024, №3 від 30.04.2024, №12 від 30.04.2024, №2 від 06.05.2024, №12 від 31.05.2024, №13 від 31.05.2024, №2 від 06.06.2024, №13 від 30.06.2024, №14 від 30.06.2024 для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Реєстрація податкових накладних зупинена. Так відповідно до квитанцій про реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, зазначено, що відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ ДКПП товару/послуг відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Окрім викладеного, відповідач-1 запропонував надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підставою для прийняття оскаржених рішень слугувало «ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку», а тому такі рішення є правомірними.
23.01.2025 до суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив, у якій просить позов задовольнити повністю. Відповідь обґрунтована тим, що у численних постановах Верховного Суду відображена правова позиція, яка полягає у тому, що здійснення моніторингу відповідності ПН/РК критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, що складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу. Рішення суб`єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Мають значення, як правило, ті обставини, які передбачені нормою права, що застосовується. Суб`єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити. У разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення. Принцип обґрунтованості рішення вимагає від суб`єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов`язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього він має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі, наприклад, документи, пояснення осіб, тощо. При цьому, суб`єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями та неперевіреними фактами, а не конкретними обставинами. Так само недопустимо надавати значення обставинам, які насправді не стосуються справи. Несприятливе для особи рішення повинно бути вмотивованим. Разом з тим, приймаючи рішення або вчиняючи дію, суб`єкт владних повноважень не може ставати на сторону будь-якої з осіб та не може виявляти себе заінтересованою стороною у справі, виходячи з будь-якого нелегітимного інтересу, тобто інтересу, який не випливає із завдань цього суб`єкта, визначених законом.
ІІ. Рух справи
Ухвалою від 23.12.2024 суддя прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі.
Заходи забезпечення позову та доказів, у тому числі шляхом їх витребування, не вживались.
ІІІ. Фактичні обставини справи
Товариство з обмеженою відповідальністю "ВІЛЛОУ ЯРД В" зареєстроване 25.11.2019 як юридична особа, що підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та є платником податку на додану вартість.
Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Товариство здійснює такі види господарської діяльності за КВЕД 2010: 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного нерухомого майна КВЕД (основний) та допоміжні види діяльності: 68.10 Купiвля та продаж власного нерухомого майна; 41.20 Будiвництво житлових i нежитлових будiвель, 68.31 Агентства нерухомостi, 41.10 Органiзацiя будiвництва будiвель, 70.22 Консультування з питань комерцiйної дiяльностi й керування, 43.39 Iншi роботи iз завершення будiвництва, 71.12 Дiяльнiсть у сферi iнжинiрингу, геологiї та геодезiї, надання послуг технiчного консультування в цих сферах, 42.99 Будiвництво iнших споруд.
Товариству на праві власності належать громадські будівлі, розташовані за адресою: м.Львів, вул. Стрийська,200А, корп.1 та м. Львів, вул. Стрийська, 200А корп. 2, які набуті шляхом здійснення будівництва відповідно до дозвільних документів.
22.09.2021 між Товариством з обмеженою відповідальністю "ВІЛЛОУ ЯРД В" (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "БЮРО ВИН" (Орендар) укладено Договір оренди нерухомого майна №А2-2021-09-о, посвідчений приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу Потапчук П, зареєстрований в реєстрі за №2393, за умовами якого Орендодавець передав Орендарю у строкове платне користування будівлю, загальною площею 1707, 2 кв.м., розташовану за адресою: м. Львів, вул. Стрийська, буд 200А, корп.2., а Орендар зобов`язувався сплачувати Орендодавцю орендну плату та інші платежі, визначені Договором оренди, зокрема компенсовувати витрати на забезпечення будівлі комунальними послугами.
Вказана будівля належить Товариству на праві приватної власності, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. За умовами Договору оренди, орендна плата, що підлягає сплаті Орендарем складається з двох складових Базової орендної плати та Плати з обороту.
Відповідно до пункту 9.5 Договору оренди орендна плата в частині Базової ставки сплачується Орендарем до 15 (п`ятнадцятого) числа розрахункового місяця на підставі наданого рахунку.
Згідно з пунктом 9.6. Договору оренди Орендна плата в частині Плати з обороту сплачується Орендарем на підставі рахунку, наданого Орендодавцем, до 15 (п`ятнадцятого) числа місяця, наступного за розрахунковим місяцем, за який повинна бути здійснена оплата. При цьому нарахована Плата від Обороту збільшується на суму податку на додану вартість (ПДВ).
Згідно з пунктом 9.8 Договору оренди Оплата Орендарем вартості комунальних послуг (опалення, електроенергії, водопостачання, водовідведення тощо) здійснюється до 15 (п`ятнадцятого) числа місяця, в якому вручений рахунок за попередній місяць. Рахунки надаються до 10 (десятого) числа місяця, наступного за розрахунковим.
Згідно з умовами Договору оренди вартість спожитих комунальних послуг не входить до складу орендної плати та компенсується Орендарем окремо на підставі виставленого рахунку. Рахунки надаються Орендодавцю після отримання Орендодавцем цих рахунків від постачальника відповідних комунальних послуг. Для забезпечення Будівлі комунальними послугами ТОВ «ВІЛЛОУ ЯРД В» має укладені прямі договори з надавачами комунальних послуг (розподіл електричної енергії/ електропостачання):
- ТОВ «ЛЬВІВЕНЕРГОЗБУТ» (код за ЄДРПОУ - 42092130), договір 74262;
- ПрАТ «ЛЬВІВОБЛЕНЕРГО» (код за ЄДРПОУ - 00131587), договір 74262.
Обидва договори є публічними договорами приєднання, що укладаються шляхом підписання споживачем заяви-приєднання з додатками (копії додаються). Оскільки відшкодування комунальних послуг є складовою орендної послуги, то компенсація вартості комунальних послуг має такий самий код за Державним класифікатором продукції та послуг, як і власне послуга оренди - 68.20.
На підставі рахунку на оплату №6 від 05.02.2024 ТОВ "БЮРО ВИН" перерахувало ТОВ "ВІЛЛОУ ЯРД В" орендну плату за січень 2024 в сумі 746459,70грн у т.ч. ПДВ 124409,95грн, що підтверджується платіжною інструкцією №3168 від 08.02.2024.
В подальшому, на виконання умов Договору оренди позивач надав ТОВ "БЮРО ВИН" послуги оренди за січень 2024року на загальну суму 746459,70 грн, у т.ч. ПДВ 124 409,95грн, що підтверджується Актом наданих послуг №2 від 31.01.2024
За фактом настання першої події - надання послуги оренди, позивач склав податкову накладнц №11 від 31.01.2024 на загальну суму 746 459,70 грн у т. ч. ПДВ 124 409,95 грн, яка 31.01.2024 через електронний кабінет платника податків (далі-електронний кабінет) направлена до ДПС України для її реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстраційний номер документа: 9031839424.
Проте, за результатом обробки вказаної податкової накладної її реєстрація була зупинена, про що позивачеві 16.02.2024 направлено відповідну квитанцію. В якості підстави для зупинення реєстрації податкової накладної №11 від 31.01.2024 відповідач-1 вказав, що: «реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток №1 Порядку). Додатково повідомляємо: показник показник "D"=1.6599%, "Р поточ"=0.» Позивачеві запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
На виконання умов Договору оренди позивач надав ТОВ "БЮРО ВИН" послуги з забезпечення будівлі комунальним послугами за січень 2024року на загальну суму 353311,42грн, у т.ч. ПДВ 58 885,24 грн, що підтверджується Актом наданих послуг №12 від 31.01.2024.
На підставі рахунку на оплату №8 від 08.02.2024 ТОВ "БЮРО ВИН" перерахувало ТОВ "ВІЛЛОУ ЯРД В" компенсацію комунальних послуг за січень 2024року на суму 353311,42 грн, у т.ч. ПДВ 58 885,24 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №3340 від 12.02.2024
За фактом настання першої події - надання послуг із забезпечення будівлі комунальними послугами, позивач склав податкову накладну №12 від 31.01.2024 на загальну суму 353311,42грн, у т.ч. ПДВ 58 885,24 грн, яка 16.02.2024 через електронний кабінет платника податків направлена до ДПС України для її реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстраційний номер документа: 9031849140.
Проте, за результатом обробки вказаної податкової накладної її реєстрацію зупинено, про що позивачеві 14.03.2024 направлено відповідну квитанцію. В якості підстави для зупинення реєстрації податкової накладної №12 від 31.01.2024 відповідач-1 вказав, що: «реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток №1 Порядку). Додатково повідомляємо: показник показник "D"=1.6599%, "Рпоточ"=0.» Позивачеві запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
На підставі рахунку на оплату №11 від 01.03.2024 ТОВ "БЮРО ВИН" перерахувало ТОВ "ВІЛЛОУ ЯРД В" орендну плату за лютий 2024року в сумі 805 659,90 грн. у т.ч. ПДВ 134 276,65 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №5378 від 07.03.2024
В подальшому, на виконання умов Договору оренди позивач надав ТОВ "БЮРО ВИН" послуги оренди за лютий 2024року на загальну суму 805 659,90 грн, у т.ч. ПДВ 134 276,65грн, що підтверджується Актом наданих послуг №14 від 29.02.2024. За фактом настання першої події - надання послуги оренди, позивач склав податкову накладну №11 від 29.02.2024 на загальну суму 805659,90 грн, у т.ч. ПДВ 134 276,65 грн, яка 14.03.2024 через електронний кабінет платника податків направлена до ДПС України для її реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстраційний номер документа: 9058739690.
Проте, за результатом обробки вказаної податкової накладної її реєстрацію зупинено, про що позивачеві 16.02.2024 направлено відповідну квитанцію. В якості підстави для зупинення реєстрації податкової накладної N 11 від 29.02.2024 відповідач-1 вказав, що: «реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток №1 Порядку). Додатково повідомляємо: показник показник "D"=1.7963%, "Рпоточ"=0.» Позивачеві запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
На виконання умов Договору оренди позивач надав ТОВ "БЮРО ВИН" послуги з забезпечення будівлі комунальними послугами за лютий 2024року на загальну суму 238337,06 грн, у т.ч. ПДВ 39 722,84 грн, що підтверджується Актом наданих послуг №24 від 29.02.2024 на підставі рахунку на оплату №13 від 07.03.2024.
ТОВ "БЮРО ВИН" перерахувало ТОВ "ВІЛЛОУ ЯРД В" компенсацію комунальних послуг за лютий 2024року на суму 238337,06 грн, у т.ч. ПДВ 39722,84грн, що підтверджується платіжною інструкцією №5549 від 11.03.2024.
За фактом настання першої події - надання послуг з забезпечення будівлі комунальними послугами, позивач склав податкову накладну №12 від 29.02.2024 на загальну суму 238 337,06 грн, у т.ч. ПДВ 39722,84 грн, яка 14.03.2024 через електронний кабінет платника податків направлена до ДПС України для її реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстраційний номер документа: 9058739817.
Проте, за результатом обробки вказаної податкової накладної її реєстрацію зупинено, про що позивачеві 14.03.2024 направлено відповідну квитанцію. В якості підстави для зупинення реєстрації податкової накладної N 12 від 29.02.2024 відповідач-1 вказав, що: «реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток №1 Порядку). Додатково повідомляємо: показник показник "D"=1.7963%, "Рпоточ"=0.» Позивачеві запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
На підставі рахунку на оплату №10 від 01.03.2024 ТОВ "БЮРО ВИН" перерахувало ТОВ "ВІЛЛОУ ЯРД В" орендну плату за березень 2024року в сумі 749 933,75грн, у т.ч. ПДВ 124 988,96грн, що підтверджується платіжною інструкцією №6558 від 21.03.2024.
В подальшому, на виконання умов Договору оренди позивач надав ТОВ "БЮРО ВИН" послуги оренди за березень 2024року на загальну суму 749 933,75грн, у т.ч. ПДВ 124 988,96грн, що підтверджується Актом наданих послуг №26 від 31.03.2024.
За фактом настання першої події - внесення передоплати за надані в майбутньому послуги оренди, позивач склав податкову накладну №2 від 21.03.2024 на загальну суму 749933,75 грн, у т.ч. ПДВ 124 988,96 грн, яка 16.04.2024 через електронний кабінет платника податків направлена до ДПС України для її реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстраційний номер документа: 9095333938.
Проте, за результатом обробки вказаної податкової накладної її реєстрацію зупинено, про що позивачеві 18.04.2024 направлено відповідну квитанцію. В якості підстави для зупинення реєстрації податкової накладної №2 від 21.03.2024 відповідач-1 вказав, що: «реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток №1 Порядку). Додатково повідомляємо: показник показник "D"=1.5602%, "Рпоточ"=0.» Позивачеві запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
На виконання умов Договору оренди позивач надав ТОВ "БЮРО ВИН" послуги з забезпечення будівлі комунальними послугами за березень 2024року на загальну суму 223854, 36 грн, у т.ч. ПДВ 37 309,06 грн, що підтверджується Актом наданих послуг №36 від 31.03.2024.
На підставі рахунку на оплату №18 від 09.04.2024 ТОВ "БЮРО ВИН" перерахувало ТОВ "ВІЛЛОУ ЯРД В" компенсацію комунальних послуг за березень 2024року на суму 223854, 36 грн, у т.ч. ПДВ 37 309,06 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №8276 від 11.04.2024.
За фактом настання першої події - надання послуг із забезпечення будівлі комунальними послугами, позивач склав податкову накладну №12 від 31.03.2024 на загальну суму 223 854, 36 грн, у т.ч. ПДВ 37 309,06 грн, яка 16.04.2024 через електронний кабінет платника податків направлена до ДПС України для її реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстраційний номер документа: 9095269069.
Проте, за результатом обробки вказаної податкової накладної її реєстрацію зупинено, про що позивачеві 18.04.2024 направлено відповідну квитанцію. В якості підстави для зупинення реєстрації податкової накладної №12 від 31.03.2024 відповідач-1 вказав, що: «реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток №1 Порядку). Додатково повідомляємо: показник показник "D"=1.5602%, "Рпоточ"=0.» Позивачеві запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
На підставі рахунку на оплату №16 від 04.04.2024 ТОВ "БЮРО ВИН" перерахувало ТОВ "ВІЛЛОУ ЯРД В" орендну плату від обороту за березень 2024року в сумі 65 897,23 грн, у т.ч. ПДВ 10 982,87грн, що підтверджується платіжною інструкцією №7799 від 08.04.2024. Надання позивачем ТОВ "БЮРО ВИН" послуги оренди (від обороту) за березень 2024року на загальну суму 65 897,23 грн, у т.ч. ПДВ 10 982,87 грн підтверджується Актом наданих послуг №38 від 31.03.2024.
За фактом настання першої події надання послуг оренди позивач склав податкову накладну №11 від 31.03.2024 на загальну суму 65 897,23 грн, у т.ч. ПДВ 10982,87грн, яка 16.04.2024 через електронний кабінет платника податків направлена до ДПС України для її реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстраційний номер документа: 9095324788.
Проте, за результатом обробки вказаної податкової накладної її реєстрацію зупинено, про що позивачеві 18.04.2024 направлено відповідну квитанцію. В якості підстави для зупинення реєстрації податкової накладної №11 від 31.03.2024 відповідач-1 вказав, що: «реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток №1 Порядку). Додатково повідомляємо: показник показник "D"=1.5602%, "Рпоточ"=0.» Позивачеві запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
На виконання умов Договору оренди позивач надав ТОВ "БЮРО ВИН" послуги оренди за квітень 2024року на загальну суму 768622,38 грн, у т.ч. ПДВ 128 103,73 грн, що підтверджується Актом наданих послуг №39 від 30.04.2024.
На підставі рахунку на оплату №15 від 01.04.2024 ТОВ "БЮРО ВИН" перерахувало ТОВ "ВІЛЛОУ ЯРД В" орендну оплату за квітень 2024року на суму 768 622,38 грн, у т.ч. ПДВ 128 103,73 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №7597 від 04.04.2024.
За фактом настання першої події - внесення передоплати за надані в майбутньому послуги оренди, позивач склав податкову накладну №2 від 04.04.2024 на загальну суму 768622,38 грн, у т.ч. ПДВ 128 103,73 грн, яка 01.05.2024 через електронний кабінет платника податків направлена до ДПС України для її реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстраційний номер документа: 9113963162. Проте, за результатом обробки вказаної податкової накладної її реєстрація зупинена, про що позивачеві 02.05.2024 направлено відповідну квитанцію.
В якості підстави для зупинення реєстрації податкової накладної №2 від 04.04.2024 відповідач-1 вказав, що: «реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток №1 Порядку). Додатково повідомляємо: показник показник "D"=1.6919%, "Рпоточ"=0.» Позивачеві запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
На виконання умов Договору оренди позивач надав ТОВ "БЮРО ВИН" послуги із забезпечення будівлі комунальними послугами за квітень 2024року на загальну суму 197762,88 грн, у т.ч. ПДВ 32 960,48 грн, що підтверджується Актом наданих послуг №49 від 30.04.2024.
На підставі рахунку на оплату №23 від 08.05.2024 ТОВ "БЮРО ВИН" перерахувало ТОВ "ВІЛЛОУ ЯРД В" компенсацію комунальних послуг за квітень 2024року на суму 197762,88 грн, у т.ч. ПДВ 32 960,48 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №10670 від 09.05.2024.
За фактом настання першої події - надання послуг із забезпечення будівлі комунальними послугами, позивач склав податкову накладну №12 від 30.04.2024 на загальну суму 197 762,88 грн, у т.ч. ПДВ 32 960,48 грн, яка 17.05.2024 через електронний кабінет платника податків направлена до ДПС України для її реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстраційний номер документа: 9134137702.
Проте, за результатом обробки вказаної податкової накладної її реєстрацію зупинено, про що позивачеві 17.05.2024 направлено відповідну квитанцію. В якості підстави для зупинення реєстрації податкової накладної №12 від 30.04.2024 відповідач-1 вказав, що: «реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток №1 Порядку). Додатково повідомляємо: показник показник "D"=2.2686%,"Рпоточ"=0.» Позивачеві запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
На підставі рахунку на оплату №21 від 07.05.2024 ТОВ "БЮРО ВИН" перерахувало ТОВ "ВІЛЛОУ ЯРД В" орендну плату (від обороту) за квітень 2024року в сумі 72 274,91 грн, у т.ч. ПДВ 12045,82 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №10669 від 09.05.2024. Надання Позивачем ТОВ "БЮРО ВИН" послуги оренди (від обороту) за квітень 2024року на загальну суму 72 274,91 грн, у т.ч. ПДВ 12045,82 грн підтверджується Актом наданих послуг №50 від 30.04.2024.
За фактом настання першої події - надання послуг оренди, позивач склав податкову накладну №3 від 30.04.2024 на загальну суму 72274,91грн, у т. ч. ПДВ 12045,82грн, яка 18.05.2024 через електронний кабінет платника податків направлена до ДПС України для її реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстраційний номер документа: 9134930405.
Проте, за результатом обробки вказаної податкової накладної її реєстрацію зупинено, про що позивачеві 18.05.2024 направлено відповідну квитанцію. В якості підстави для зупинення реєстрації податкової накладної №3 від 30.04.2024 відповідач-1 вказав, що: «реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток №1 Порядку). Додатково повідомляємо: показник показник "D"=2.2686%, "Рпоточ"=0.» Позивачеві запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
На підставі рахунку на оплату №20 від 01.05.2024 ТОВ "БЮРО ВИН" перерахувало ТОВ "ВІЛЛОУ ЯРД В" орендну плату за травень 2024року в сумі 778 826,03 грн, у т.ч. ПДВ 129 804,34 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №10188 від 06.05.2024.
В подальшому, на виконання умов Договору оренди позивач надав ТОВ "БЮРО ВИН" послуги оренди за травень 2024року на загальну суму 778 826,03 грн, у т.ч. ПДВ 129 804,34грн, що підтверджується Актом наданих послуг №52від 31.05.2024.
За фактом настання першої події - внесення передоплати за надані в майбутньому послуги оренди, позивач склав податкову накладну №2 від 06.05.2024 на загальну суму 778826,03грн, у т.ч. ПДВ 129 804,34 грн, яка 05.06.2024 через електронний кабінет платника податків направлена до ДПС України для її реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстраційний номер документа: 9151798414.
Проте, за результатом обробки вказаної податкової накладної її реєстрацію зупинено, про що позивачеві 05.06.2024 направлено відповідну квитанцію. В якості підстави для зупинення реєстрації податкової накладної №2 від 06.05.2024 відповідач-1 вказав, що: «реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток №1 Порядку). Додатково повідомляємо: показник показник "D"=2.5094%, "Рпоточ"=0.» Позивачеві запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
На виконання умов Договору оренди позивач надав ТОВ "БЮРО ВИН" послуги із забезпечення будівлі комунальними послугами за травень 2024року на загальну суму 261602,21грн, у т.ч. ПДВ 43600,37 грн, що підтверджується Актом наданих послуг №63 від 30.04.2024. На підставі рахунку на оплату №63 від 31.05.2024 ТОВ "БЮРО ВИН" перерахувало ТОВ "ВІЛЛОУ ЯРД В" компенсацію комунальних послуг за травень 2024року на суму 261 602, 21грн, у т.ч. ПДВ 43 600,37 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №13285 від 10.06.2024.
За фактом настання першої події - надання послуг із забезпечення будівлі комунальними послугами, позивач склав податкову накладну №12 від 31.05.2024 на загальну суму 261 602, 21 грн, у т.ч. ПДВ 43 600,37 грн, яка 18.06.2024 через електронний кабінет платника податків направлена до ДПС України для її реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстраційний номер документа: 9166623678.
Проте, за результатом обробки вказаної податкової накладної її реєстрацію зупинено, про що позивачеві 18.06.2024 направлено відповідну квитанцію. В якості підстави для зупинення реєстрації податкової накладної №12 від 31.05.2024 відповідач-1 вказав, що: «реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток №1 Порядку). Додатково повідомляємо: показник показник "D"=2.5094%,,"Рпоточ"=0.» Позивачеві запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
На підставі рахунку на оплату №26 від 03.07.2024 ТОВ "БЮРО ВИН" перерахувало ТОВ "ВІЛЛОУ ЯРД В" орендну плату (від обороту) за травень 2024року в сумі 195 661,16грн, у т.ч. ПДВ 32 610,19 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №13686 від 13.06.2024. Надання позивачем ТОВ "БЮРО ВИН" послуги оренди (від обороту) за травень 2024року на загальну суму 195 661,16 грн, у т.ч. ПДВ 32 610,19 грн, підтверджується Актом наданих послуг №64 від 31.05.2024.
За фактом настання першої події - надання послуг оренди, позивач склав податкову накладну №13 від 31.05.2024 на загальну суму 195661,16 грн, у т.ч. ПДВ 32 610,19 грн, яка 31.05.2024 через електронний кабінет платника податків направлена до ДПС України для її реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстраційний номер документа: 9166609119.
Проте, за результатом обробки вказаної податкової накладної її реєстрацію зупинено, про що позивачеві 18.06.2024 направлено відповідну квитанцію. В якості підстави для зупинення реєстрації податкової накладної №13 від 31.05.2024 відповідач-1 вказав, що: «реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток №1 Порядку). Додатково повідомляємо: показник показник "D"=2.5094%, "Рпоточ"=0.» Позивачеві запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
На підставі рахунку на оплату №25 від 03.06.2024 ТОВ "БЮРО ВИН" перерахувало ТОВ "ВІЛЛОУ ЯРД В" орендну плату за червень 2024року в сумі 798 239,96 грн, у т.ч. ПДВ 133 039,99 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №13205 від 06.06.2024.
В подальшому, на виконання умов Договору оренди позивач надав ТОВ "БЮРО ВИН" послуги оренди за червень 2024року на загальну суму 798 239,96 грн, у т.ч. ПДВ 133 039,99грн, що підтверджується Актом наданих послуг №66 від 30.06.2024.
За фактом настання першої події - надання послуг оренди, позивач склав податкову накладну №2 від 06.06.2024 на загальну суму 798 239,96 грн, у т.ч. ПДВ 133 039, 99 грн, яка 05.07.2024 через електронний кабінет платника податків направлена до ДПС України для її реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстраційний номер документа: 9184440647.
Проте, за результатом обробки вказаної податкової накладної її реєстрацію зупинено, про що позивачеві 05.07.2024 направлено відповідну квитанцію. В якості підстави для зупинення реєстрації податкової накладної №2 від 06.06.2024 відповідач-1 вказав, що: «реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток №1 Порядку). Додатково повідомляємо: показник показник "D"=2.2898%, "Рпоточ"=0.»
Позивачеві запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а також пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
На виконання умов Договору оренди позивач надав ТОВ "БЮРО ВИН" послуги із забезпечення будівлі комунальними послугами за червень 2024року на загальну суму 280409,06грн, у т.ч. ПДВ 46 734,84 грн, що підтверджується Актом наданих послуг №77 від 30.06.2024.
На підставі рахунку на оплату №33 від 08.07.2024 ТОВ "БЮРО ВИН" перерахувало ТОВ "ВІЛЛОУ ЯРД В" компенсацію комунальних послуг за червень 2024року на суму 280409,06 грн, у т.ч. ПДВ 46 734,84 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №16126 від 11.07.2024.
За фактом настання першої події - надання послуг із забезпечення будівлі комунальними послугами, позивач склав податкову накладну №13 від 30.06.2024 на загальну суму 280409,06грн, у т.ч. ПДВ 46734,84 грн, яка 18.07.2024 через електронний кабінет платника податків направлена до ДПС України для її реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстраційний номер документа: 9200549476.
Проте, за результатом обробки вказаної податкової накладної її реєстрацію зупинено, про що позивачеві 18.07.2024 направлено відповідну квитанцію. В якості підстави для зупинення реєстрації податкової накладної №13 від 30.06.2024 відповідач-1 вказав, що: «реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток №1 Порядку). Додатково повідомляємо: показник показник "D"=2.2898%, Рпоточ"=0.» Позивачеві запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а також пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
На підставі рахунку на оплату №31 від 04.07.2024 ТОВ "БЮРО ВИН" перерахувало ТОВ "ВІЛЛОУ ЯРД В" орендну плату від обороту за червень 2024року в сумі 154 288,60грн, у т.ч. ПДВ 25 714,77грн, що підтверджується платіжною інструкцією №15737 від 08.07.2024.
Надання позивачем ТОВ "БЮРО ВИН" послуги оренди від обороту за червень 2024року на загальну суму 154 288,60грн, у т.ч. ПДВ 25 714,77 грн підтверджується Актом наданих послуг №78 від 30.06.2024.
За фактом настання першої події - надання послуг оренди, позивач склав податкову накладну №14 від 30.06.2024 на загальну суму 154 288,60 грн, у т.ч. ПДВ 25 714,77 грн, яка 31.05.2024 через електронний кабінет платника податків направлена до ДПС України для її реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстраційний номер документа: 9200549768.
Проте, за результатом обробки вказаної податкової накладної її реєстрацію зупинено, про що позивачеві 18.07.2024 направлено відповідну квитанцію. В якості підстави для зупинення реєстрації податкової накладної №14 від 30.06.2024 відповідач-1 вказав, що: «реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток №1 Порядку). Додатково повідомляємо: показник показник "D"=2.2898%,"Рпоточ"=0.» Позивачеві запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а також пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
25.07.2024 щодо ТОВ «ВІЛЛОУ ЯРД В» прийнято рішення №34275 про невідповідність платника податку критеріям ризиковості, згідно з яким Товариство виключено з переліку ризикових платників податків та відповідно скасовано будь-які підстави для зупинення реєстрації податкових накладних.
Однак, реєстрація всіх податкових накладних за попередні періоди (січень-червень 2024р) залишалась й надалі зупинена.
У зв`язку з зазначеним, позивач через електронний кабінет платника податків 23.10.2024 за №23/10-01 подав пояснення до повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо вказаних податкових накладних, реєстрацію яких зупинено, у яких виклав інформацію про особливості господарської діяльності позивача, склад учасників ТОВ, наявні основні засоби за даними бухгалтерського обліку у т.ч. ті, які є об`єктом оренди, кількість найманих працівників тощо та надано первинні документи що підтверджують надання послуг з оренди Будівлі (правостановлюючі документи на будівлю, договір оренди, платіжні інструкції та акти наданих послуг по оренді та компенсації комунальних послуг).
За результатами розгляду поданих позивачем документів та пояснень, комісією, яка приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Львівській області надано повідомлення від 29.10.2024 за: №11971415/43365522 (щодо податкової накладної №11 від 31.01.2024), №11971416/43365522 (щодо податкової накладної №12 від 31.01.2024), №11971433/43365522 (щодо податкової накладної №11 від 29.02.2024), №11971931/43365522 (щодо податкової накладної №12 від 29.02.2024), №11971434/43365522 (щодо податкової накладної №2 від 21.03.2024), №11971885/43365522 (щодо податкової накладної №12 від 31.03.2024), №11971435/43365522 (щодо податкової накладної №11 від 31.03.2024), №11971436/43365522 (щодо податкової накладної №2 від 04.04.2024), №11971909/43365522 (щодо податкової накладної №12 від 30.04.2024р), №11971929/43365522 (щодо податкової накладної №3 від 30.04.2024), №11971930/43365522 (щодо податкової накладної №2 від 06.05.2024р), №11971931 /43365522 (щодо податкової накладної №12 від 31.05.2024р), №11971933/43365522 (щодо податкової накладної №13 від 31.05.2024), №11971935/43365522 (щодо податкової накладної №2 від 06.06.2024), №11971936/43365522 (щодо податкової накладної №13 від 30.06.2024), №11971938/43365522 (щодо податкової накладної №14 від 30.06.2024), про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Позивачу запропоновано надати такі додаткові документи: копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування: договорів, зокрема, зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них, первинних документів щодо постачання/придбання товарів/ послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, первинних документів щодо постачання, придбання, товарів, послуг, розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.
У відповідь на зазначене повідомлення позивач листом від 01.11.2024 №01/11-01, додатково до документів, наданих разом з поясненнями від 23.10.2024 за №23/10-01 надав копії документів, що підтверджують отримання комунальних послуг з розподілу та постачання електричної енергії, зокрема заяви-приєднання до публічного договору на розподіл та постачання електроенергії з додатками та тексти самих договорів, завантажені з офіційних веб-сайтів оператора системи розподілу ПрАТ «Львівобленерго» та постачальника електричної енергії ТзОВ «Львівенергозбут» (при цьому, зазначив, що договір укладається шляхом підписання заяви-приєднання) та первинні документи (акти наданих послуг, акти звірки, платіжні інструкції про оплату Позивачем послуг з розподілу та постачання електричної енергії).
За результатами розгляду поданих позивачем документів та пояснень, комісією, яка приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Львівській області прийняті рішення № 12023232/43365522 від 07.11.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №14 від 30.06.2024; № 12023231/43365522 від 07.11.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №13 від 13.06.2024; № 12023230/43365522 від 07.11.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №2 від 06.06.2024; №12023229/43365522 від 07.11.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №13 від 31.05.2024; № 12023228/43365522 від 07.11.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №12 від 31.05.2024; № 12023227/43365522 від 07.11.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №2 від 06.05.2024; № 12023226/43365522 від 07.11.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №3 від 30.04.2024; № 12023225/43365522 від 07.11.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №12 від 30.04.2024; № 12023224/43365522 від 07.11.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №2 від 04.04.2024; №12023223/43365522 від 07.11.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №12 від 31.03.2024; № 12023222/43365522 від 07.11.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №11 від 31.03.2024; № 12023221/43365522 від 07.11.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №2 від 21.03.2024; №12023220/43365522 від 07.11.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №11 від 29.02.2024; № 12023219/43365522 від 07.11.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №12 від 29.02.2024; № 12023218/43365522 від 07.11.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №12 від 31.01.2024; №12023217/43365522 від 07.11.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №11 від 31.01.2024 про відмову у реєстрації податкових накладних/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підставою для відмови у реєстрації зазначено ненадання /часткове надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкових накладних/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.
Вважаючи рішення відповідача-1 щодо відмови у проведенні реєстрації податкових накладних протиправними, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.
IV. Позиція суду
Вирішуючи спір по суті, суд керувався такими мотивами.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства визначає Податковий кодекс України від 02.12.2010 №2755-VI в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин (далі - ПК України).
Відповідно до підпунктів а, б пункту 185.1 статті 185 ПК України об`єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів та послуг місце постачання яких розташоване на митній території України.
Датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг, згідно з приписами пункту 187.1 статті 187 ПК України, вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а)дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б)дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов`язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв`язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб`єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів) (пункт 188.1 статті 188 ПК України).
Пунктом 201.7 статті 201 ПК України визначено, що податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 зазначеного Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 згаданої статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 згаданої статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов`язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
На виконання зазначеної норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11.12.2019 №1165, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165).
Згідно з приписами пункту 4 Порядку №1165, у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Пунктом 5 Порядку №1165 передбачено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.
Відповідно до вимог пункту 6 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (пункт 7 Порядку №1165).
Відповідно до пункту 10 Порядку №1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1)номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2)критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку №1165).
Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (пункт 25 Порядку №1165).
Так, суд встановив, що підставою для зупинення реєстрації податкових накладних слугувало те, що податкові накладні відповідають вимогам пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
Водночас, на момент формування квитанцій, якими зупинено реєстрацію податкових накладних, Критерії ризиковості здійснення операцій визначені додатком 3 до Порядку №1165.
Пункт 1 додатку 3 до Порядку №1165 відносить до ознак ризиковості здійснення операцій наступне: відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, у таблиці даних платника податку на додану вартість як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
Відтак, пункт 1 додатку 3 до Порядку №1165 Критеріїв ризиковості здійснення операцій містить одну із можливих ознак ризиковості здійснення операцій, якою є відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних у таблиці даних платника податку на додану вартість як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
Відтак, аналіз пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій свідчить про те, що для того, аби встановити наявність у господарської операції такої ознаки мають існувати визначені цим пунктом передумови, а також для підтвердження відповідності господарської операції вказаному критерію слід навести обґрунтований розрахунок за цим критерієм, якому відповідає платник податку, чого вимагає пункт 11 Порядку №1165.
Однак відсутність у квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних розрахованого показника за відповідним критерієм, якому відповідає платник податку, свідчить про необґрунтованість віднесення господарської операції до відповідного критерію, що визначений пунктом 1 Критеріїв ризиковості господарських операцій. Зокрема, контролюючим органом не наведено обґрунтування того, що обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС, що свідчить про необґрунтованість такої квитанції.
Як встановив суд, після надіслання позивачем податкових накладних №11 від 31.01.2024, №12 від 31.01.2024, №11 від 29.02.2024, №12 від 29.02.2024, №2 від 21.03.2024, №11 від 31.03.2024, №12 від 31.03.2024, №2 від 04.04.2024, №3 від 30.04.2024, №12 від 30.04.2024, №2 від 06.05.2024, №12 від 31.05.2024, №13 від 31.05.2024, №2 від 06.06.2024, №13 від 30.06.2024, №14 від 30.06.2024 відповідач-1 надіслав квитанції, у яких позивача повідомлено, що ПН складені та подані платником податку, які відповідають п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Додатково повідомлено про показники D та Рпоточ. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Отже, у квитанціях про зупинку реєстрації податкових накладних відсутній конкретний перелік пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, що також свідчить про невідповідність сформованої квитанції вимогам до такої, що визначені пунктом 11 Порядку №1165.
Позивачем через електронний кабінет платника податків 23.10.2024 за № 23/10-01 подано пояснення до повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо вищевказаних податкових накладних, реєстрацію яких зупинено, у яких викладено інформацію про особливості господарської діяльності позивача, склад учасників ТОВ, наявні основні засоби за даними бухгалтерського обліку у т.ч. ті, які є об`єктом оренди, кількість найманих працівників тощо та надано первинні документи що підтверджують надання послуг з оренди Будівлі (правостановлюючі документи на будівлю, договір оренди, платіжні інструкції та акти наданих послуг по оренді та компенсації комунальних послуг).
За результатами розгляду поданих позивачем документів та пояснень, комісією, яка приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Львівській області надано повідомлення від 29.10.2024 за: № 11971415/43365522 (щодо податкової накладної № 11 від 31.01.2024), № 11971416/43365522 (щодо податкової накладної № 12 від 31.01.2024), № 11971433/43365522 (щодо податкової накладної № 11 від 29.02.2024), № 11971931/43365522 (щодо податкової накладної № 12 від 29.02.2024), № 11971434/43365522 (щодо податкової накладної № 2 від 21.03.2024), № 11971885/43365522 (щодо податкової накладної № 12 від 31.03.2024), № 11971435/43365522 (щодо податкової накладної № 11 від 31.03.2024), № 11971436/43365522 (щодо податкової накладної № 2 від 04.04.2024), № 11971909/43365522 (щодо податкової накладної № 12 від 30.04.2024р), № 11971929/43365522 (щодо податкової накладної № 3 від 30.04.2024), № 11971930/43365522 (щодо податкової накладної № 2 від 06.05.2024р), № 11971931 /43365522 (щодо податкової накладної № 12 від 31.05.2024р), № 11971933/43365522 (щодо податкової накладної № 13 від 31.05.2024), № 11971935/43365522 (щодо податкової накладної № 2 від 06.06.2024), № 11971936/43365522 (щодо податкової накладної № 13 від 30.06.2024), № 11971938/43365522 (щодо податкової накладної № 14 від 30.06.2024), про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Позивачу запропоновано надати такі додаткові документи: копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування: договорів, зокрема, зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них, первинних документів щодо постачання/придбання товарів/ послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, первинних документів щодо постачання, придбання, товарів, послуг, розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків. В графі «додаткова інформація» відповідачем 1 не зазначено жодних конкретних документів.
Позивач листом від 01.11.2024 № 01/11-01 додатково до документів, наданих разом з поясненнями від 23.10.2024 № 23/10-01 надав копії документів, що підтверджують отримання комунальних послуг з розподілу та постачання електричної енергії, зокрема заяви-приєднання до публічного договору на розподіл та постачання електроенергії з додатками та тексти самих договорів, завантажені з офіційних веб-сайтів оператора системи розподілу ПрАТ «Львівобленерго» та постачальника електричної енергії ТзОВ «Львівенергозбут» (при цьому, зазначив, що договір укладається шляхом підписання заяви-приєднання) та первинні документи (акти наданих послуг, акти звірки, платіжні інструкції про оплату Позивачем послуг з розподілу та постачання електричної енергії).
Суд звертає увагу на те, що відповідач-1 надіслав повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних 29.10.2024, тобто після отримання пояснень від 23.10.2024.
Суд встановив, що первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг; банківські виписки з особових рахунків надані позивачем ще 23.10.2024, тому відповідач-1 немав підстав для витребування зазначених документів.
Отже, усі необхідні документи для спростування ризиковості здійснення операцій, за результатами яких подано на реєстрацію податкові накладні.
Водночас, механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, встановлено наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520, яким затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №520).
Пунктом 2 Порядку №520 визначено, що прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.
Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку №520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі. Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 згаданого Кодексу.
Разом із тим, пунктом 5 Порядку №520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, серед яких:
- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
При цьому письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 зазначеного Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.
Згідно з вимогами пунктів 9, 10 та 11 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 згаданого Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Підставами для прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 зазначеного Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що рішення комісії повинні містити чіткі підстави для відмови в реєстрації податкових накладних.
При цьому суд наголошує на тому, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного критерію оцінки ступеня ризиків, а також зазначення у квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних чіткого переліку документів, чого зроблено не було.
Відтак, на переконання суду, надані позивачем письмові пояснення з копіями первинних та інших документів повністю відображають зміст господарських операцій позивача та були достатніми для прийняття податковим органом рішень про реєстрацію податкових накладних.
Суд зазначає, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістова оцінка господарської операції може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки, підстави та порядок проведення якої визначено нормами ПК України.
У свою чергу, при реєстрації податкової накладної фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями. Тому і суд за результатами розгляду цієї справи не робить жодних висновків щодо реальності господарських операцій за участю позивача, а лише оцінює наявність чи відсутність підстав для реєстрації податкової накладної.
Між тим, здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. При цьому здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.
Суд при розгляді справи враховує висновки Верховного Суду щодо застосування норм права, викладені у постанові від 16.09.2022 у справі №380/7736/21 та постанові від 19.10.2022 у справі №360/2463/20, згідно з якими приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами ПК України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом. Суд погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного критерію оцінки ступеня ризиків, а також зазначення у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної чіткого переліку документів, чого зроблено не було.
Отже, зважаючи на наявність достатніх, з позиції суду, документів для спростування сумнівів щодо ризиковості здійснення операцій, а також на те, що наданих відповідачу-1 документів було достатньо для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних, останній не мав правових підстав для відмови позивачу у їх реєстрації.
Суд звертає увагу на те, що рішення суб`єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Мають значення, як правило, ті обставини, які передбачені нормою права, що застосовується. Суб`єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити. У разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення.
Принцип обґрунтованості рішення вимагає від суб`єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов`язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього він має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі, наприклад, документи, пояснення осіб, тощо.
При цьому, суб`єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями та неперевіреними фактами, а не конкретними обставинами. Так само недопустимо надавати значення обставинам, які насправді не стосуються справи. Несприятливе для особи рішення повинно бути вмотивованим.
З таких підстав, суд висновує, що рішення відповіача-1 про відмову у реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних № 12023232/43365522 від 07.11.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №14 від 30.06.2024; №12023231/43365522 від 07.11.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №13 від 13.06.2024; №12023230/43365522 від 07.11.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №2 від 06.06.2024; №12023229/43365522 від 07.11.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №13 від 31.05.2024; № 12023228/43365522 від 07.11.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №12 від 31.05.2024; № 12023227/43365522 від 07.11.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №2 від 06.05.2024; № 12023226/43365522 від 07.11.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №3 від 30.04.2024; №12023225/43365522 від 07.11.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №12 від 30.04.2024; № 12023224/43365522 від 07.11.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №2 від 04.04.2024; №12023223/43365522 від 07.11.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №12 від 31.03.2024; № 12023222/43365522 від 07.11.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №11 від 31.03.2024; № 12023221/43365522 від 07.11.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №2 від 21.03.2024; №12023220/43365522 від 07.11.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №11 від 29.02.2024; №12023219/43365522 від 07.11.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №12 від 29.02.2024; № 12023218/43365522 від 07.11.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №12 від 31.01.2024; №12023217/43365522 від 07.11.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №11 від 31.01.2024 є протиправними, а тому такі необхідно скасувати.
Відповідно до частини третьої статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Враховуючи встановлені обставини, з метою ефективного захисту позивача від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача-2 зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, складені позивачем податкові накладні №11 від 31.01.2024, №12 від 31.01.2024, №11 від 29.02.2024, №12 від 29.02.2024, №2 від 21.03.2024, №11 від 31.03.2024, №12 від 31.03.2024, №2 від 04.04.2024, №3 від 30.04.2024, №12 від 30.04.2024, №2 від 06.05.2024, №12 від 31.05.2024, №13 від 31.05.2024, №2 від 06.06.2024, №13 від 30.06.2024, №14 від 30.06.2024, датою їх первинного подання на реєстрацію.
Позиція суду щодо обраного способу захисту у цій справі у частині зобов`язання відповідача-2 зареєструвати податкові накладні датою їх первинного подання на реєстрацію узгоджується з правовими висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 07.12.2022 у справі №500/2237/20, від 16.11.2022 у справі №160/9013/20.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини третьої статті 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами статті 78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.
V. Судові витрати
Відповідно до положень статті 139 КАС України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача-1, який прийняв протиправні рішення, на користь позивача необхідно стягнути судовий збір у розмірі 48448,00 грн.
Керуючись статтями 6, 9, 90, 139, 242, 244, 245 КАС України, суд
в и р і ш и в:
позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Віллоу Ярд В" до Головного управління Державної податкової служби у Львівській області, Державної податкової служби України, про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління Державної податкової служби у Львівській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12023232/43365522 від 07.11.2024; №12023231/43365522 від 07.11.2024; №12023230/43365522 від 07.11.2024; №12023229/43365522 від 07.11.2024; №12023228/43365522 від 07.11.2024; №12023227/43365522 від 07.11.2024; №12023226/43365522 від 07.11.2024; №12023225/43365522 від 07.11.2024; №12023224/43365522 від 07.11.2024; №12023223/43365522 від 07.11.2024; №12023222/43365522 від 07.11.2024; №12023221/43365522 від 07.11.2024; №12023220/43365522 від 07.11.2024; №12023219/43365522 від 07.11.2024; №12023218/43365522 від 07.11.2024; №12023217/43365522 від 07.11.2024.
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, складені Товариством з обмеженою відповідальністю "Віллоу Ярд В" податкові накладні №11 від 31.01.2024, №12 від 31.01.2024, №11 від 29.02.2024, №12 від 29.02.2024, №2 від 21.03.2024, №11 від 31.03.2024, №12 від 31.03.2024, №2 від 04.04.2024, №3 від 30.04.2024, №12 від 30.04.2024, №2 від 06.05.2024, №12 від 31.05.2024, №13 від 31.05.2024, №2 від 06.06.2024, №13 від 30.06.2024, №14 від 30.06.2024, датою їх первинного подання на реєстрацію.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Львівській області код ЄДРПОУ ВП 43968090, місцезнаходження: 79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Віллоу Ярд В" код ЄДРПОУ 43365522, місцезнаходження: 79031, Львівська обл., м. Львів, вул. Стрийська, 200А, корп. 1 судовий збір у розмірі 48448 (сорок вісім тисяч чотириста сорок вісім)грн 00 коп.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.
Суддя Гулик Андрій Григорович
Суд | Львівський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 17.04.2025 |
Оприлюднено | 21.04.2025 |
Номер документу | 126698830 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо реалізації податкового контролю |
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Курилець Андрій Романович
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Курилець Андрій Романович
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Курилець Андрій Романович
Адміністративне
Львівський окружний адміністративний суд
Гулик Андрій Григорович