Справа № 404/3485/25
Номер провадження 2-о/404/78/25
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 квітня 2025 року Кіровський районний суд м. Кіровограда
в складі: головуючого судді Іванової Н.Ю.
присяжних Постики А.А., Романова О.П.
при секретарі - Коцюбі Т.С.
за участю прокурора - Стамат А.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницькому цивільну справу за заявою лікаря-психіатра КНП «Обласна клінічна психіатрична лікарня Кіровоградської обласної ради» ОСОБА_1 про госпіталізацію громадянина ОСОБА_2 до психіатричного закладу у примусовому порядку
ВСТАНОВИВ:
У квітні 2025 року лікар-психіатр КНП «Обласна клінічна психіатрична лікарня Кіровоградської обласної ради» ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про госпіталізацію ОСОБА_2 до психіатричного закладу у примусовому порядку.
На обґрунтування поданої заяви зазначено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 був госпіталізований 03 квітня 2025 року о 13.30 годині до комунального некомерційного підприємства «Обласна клінічна психіатрична лікарня Кіровоградської обласної ради», на підставі направлення на госпіталізацію, виданого 03 квітня 2025 року лікарем-психіатром приймального відділення ОСОБА_3 який після особистого огляду ОСОБА_2 зробив висновок про необхідність його госпіталізації до психіатричного закладу, так як обстеження або лікування можливі лише в стаціонарних умовах, у зв`язку з встановленням в особи тяжкого психічного розладу, внаслідок чого він вчиняє та виявляє реальні наміри вчинити дії, що являють собою безпосередню небезпеку для оточуючих, неспроможне самостійно задовольняти свої основні життєві потреби на рівні, який забезпечує його життєдіяльність.
Підставою для висновку про необхідність госпіталізації є відомості про поведінку ОСОБА_2 , які надійшли від матері ОСОБА_4 .
У зв`язку з вищевказаним ОСОБА_2 був оглянутий лікарем-психіатром приймального відділення ОСОБА_3 у приймальному відділенні о 13-30 год. 03 квітня 2025 року, який підтвердив висновок про необхідність госпіталізації.
ОСОБА_2 був оглянутий комісією лікарів-психіатрів КНП «Обласна клінічна психіатрична лікарня Кіровоградської обласної ради» у складі: заступника медичного директора з якості надання медичної допомоги КНП «ОКПЛ КОР» ОСОБА_5 , завідувача відділення №11 лікаря-доповідача ОСОБА_1 , лікаря-психіатра відділення ОСОБА_6 .
Комісія прийняла рішення про доцільність госпіталізації громадянина ОСОБА_2 до психіатричного закладу, так як його обстеження та лікування можливе лише в умовах стаціонару. Згода ОСОБА_2 на госпіталізацію не отримана у зв`язку з відмовою від запропонованої госпіталізації.
Представник заявника в судовому засіданні заяву про необхідність примусової госпіталізації підтримав та просив її задовольнити.
Прокурор дану заяву також підтримала та просила суд ухвалити рішення про госпіталізацію ОСОБА_2 до психіатричного закладу.
ОСОБА_2 в судовому засіданні заперечував щодо необхідності його госпіталізації.
Заслухавши пояснення представника комунального некомерційного підприємства «Обласна клінічна психіатрична лікарня Кіровоградської обласної ради», особу, щодо якої вирішується питання про надання психіатричної допомоги у примусовому порядку, думку прокурора, яка погодилася із вимогами заявника щодо госпіталізації до психіатричного закладу в примусовому порядку, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява підлягає задоволенню, з наступного.
Судом встановлено, що 03 квітня 2025 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , був доставлений до КНП «Обласна клінічна психіатрична лікарня Кіровоградської обласної ради» на підставі направлення на госпіталізацію, виданого 03 квітня 2025 року лікарем-психіатром приймального відділення.
Комісія лікарів-психіатрів, яка оглянула ОСОБА_2 04 квітня 2025 року, дійшла до висновку про необхідність його госпіталізації, оскільки встановлено, що він страждає на параноїдну шизофренію, галюцинаторно-параноїдний синдром, безперервний тип перебігу, виражений емоційно-вольовий дефект за змішаним типом (емоційно-вольовий та параноїдний). F20.00 за МКХ 10. Підставою для госпіталізації в примусовому порядку ОСОБА_2 є те, що він вчиняє та має реальні наміри вчинити дії, що являють собою безпосередню небезпеку для оточуючих.
Відповідно до частини 1 статті 279 Цивільного процесуального кодексу України, за умов, визначених Законом України «Про психіатричну допомогу», заява лікаря-психіатра про проведення психіатричного огляду особи у примусовому порядку, про надання особі амбулаторної психіатричної допомоги та її продовження в примусовому порядку подається до суду за місцем проживання особи, а заява представника психіатричного закладу про госпіталізацію особи до психіатричного закладу у примусовому порядку та заява про продовження такої госпіталізації подається до суду за місцезнаходженням зазначеного закладу.
Статтею 14 Закону України «Про психіатричну допомогу» визначено, що особа, яка страждає на психічний розлад, може бути госпіталізована до психіатричного закладу без її усвідомленої згоди або без згоди її законного представника, якщо її обстеження або лікування можливі лише в стаціонарних умовах, та при встановленні в особи тяжкого психічного розладу, внаслідок чого вона: вчиняє чи виявляє реальні наміри вчинити дії, що являють собою безпосередню небезпеку для неї чи оточуючих, або неспроможна самостійно задовольняти свої основні життєві потреби на рівні, який забезпечує її життєдіяльність.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України «Про психіатричну допомогу», особа госпіталізується до психіатричного закладу добровільно - на її прохання або за її усвідомленою згодою. Особа віком до 14 років (малолітня особа) госпіталізується до психіатричного закладу на прохання або за згодою її батьків чи іншого законного представника. Особа, визнана у встановленому законом порядку недієздатною, госпіталізується до психіатричного закладу на прохання або за згодою її опікуна. У разі незгоди одного із батьків або відсутності батьків чи законного представника госпіталізація неповнолітнього до психіатричного закладу проводиться за рішенням (згодою) органу опіки та піклування, яке може бути оскаржено до суду. Згода на госпіталізацію фіксується у медичній документації за підписом особи або її законного представника та лікаря-психіатра.
Частиною другою вказаної статті встановлено, що госпіталізації особи у випадках, передбачених частиною першою цієї статті, здійснюється за рішенням лікаря-психіатра.
В той же час, рішенням Конституційного Суду України від 01.06.2016 положення третього речення частини першої статті 13 Закону України «Про психіатричну допомогу» у взаємозв`язку з положенням частини другої цієї статті стосовно госпіталізації особи, визнаної у встановленому законом порядку недієздатною, до психіатричного закладу на прохання або за згодою її опікуна за рішенням лікаря-психіатра без судового контролю визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).
Конституційний Суд України зазначив, що до моменту законодавчого врегулювання питання забезпечення судового контролю за госпіталізацією до психіатричного закладу недієздатної особи на прохання або за згодою її опікуна за рішенням лікаря-психіатра така госпіталізація можлива лише за рішенням суду.
Постановою Пленуму Верховного Суду України «Про судове рішення у цивільній справі» від 18.12.2009 року роз`яснено, що у необхідних випадках суд зазначає про урахування: рішення Конституційного Суду України про офіційне тлумачення Конституції та законів України, які підлягають застосуванню в даній справі та при вирішенні питання про відповідність Основному Закону України нормативно-правових актів, перелічених у пункті 1 частини першої статті 150 Конституції України, якими сторони доводять свої вимоги чи заперечення; постанов Пленуму Верховного Суду України, прийнятих відповідно до статті 125 Конституції України і статті 55 Закону України від 7 лютого 2002 року N 3018-III "Про судоустрій України", з питання застосування норм процесуального та матеріального права, які підлягають застосуванню в даній справі.
03.04.2025 року ОСОБА_4 звернулася до генерального директора КНП «Обласна клінічна психіатрична лікарня Кіровоградської обласної ради» з заявою про госпіталізацію її сина ОСОБА_2 у зв`язку з погіршенням його психічного стану. Зазначила, що відмовляється приймати ліки, виказує маячні ідеї переслідування, чує «голоси» переслідувачів, погрожує розправою та вбивством, буз затриманий у магазині за крадіжку і надав спротив поліції з погрозами вбивства.
Відповідно до вимог ч.1 ст. 280 ЦПК України у заяві про проведення психіатричного огляду фізичної особи у примусовому порядку, про надання особі амбулаторної психіатричної допомоги у примусовому порядку та її продовження, про госпіталізацію до психіатричного закладу у примусовому порядку та продовження такої госпіталізації повинні бути зазначені підстави для надання психіатричної допомоги у примусовому порядку, встановлені законом.
У відповідності до ч. 2 зазначеної статті, до заяви про психіатричний огляд або надання амбулаторної психіатричної допомоги у примусовому порядку додається висновок лікаря-психіатра, а про продовження примусово амбулаторної психіатричної допомоги, про примусову госпіталізацію, її продовження - висновок комісії лікарів-психіатрів та інші відповідні матеріали.
Згідно висновку комісії лікарів, ОСОБА_2 встановлено діагноз: параноїдна шизофренія, галюцинаторно-параноїдний синдром, безперервний тип перебігу, виражений емоційно-вольовий дефект за змішаним типом (емоційно-вольовий та параноїдний). F20.00 за МКХ 10. Підставою для госпіталізації особи, є те, що він вчиняє та має реальні наміри вчинити дії, що являють собою безпосередню небезпеку для себе та оточуючих. Комісія вважає необхідним госпіталізувати хворого ОСОБА_2 до КНП «Обласна клінічна психіатрична лікарня Кіровоградської обласної ради» для надання йому стаціонарної психіатричної допомоги.
Таким чином, враховуючи, що ОСОБА_2 згідно висновку комісії лікарів-психіатрів від 04.10.2025 року страждає на параноїдну шизофренію, галюцинаторно-параноїдний синдром, безперервний тип перебігу, виражений емоційно-вольовий дефект за змішаним типом (емоційно-вольовий та параноїдний). F20.00 за МКХ 10, а відтак, суд вважає, що ОСОБА_2 потребує госпіталізації до психіатричного закладу у примусовому порядку.
Зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для задоволення заяви.
На підставі ст.ст. 13, 14, 16-19, 22 Закону України «Про психіатричну допомогу», керуючись ст. ст. 339-342 Цивільного процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Заяву - задовольнити.
Госпіталізувати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , до КНП «Обласна клінічна психіатрична лікарня Кіровоградської обласної ради» в примусовому порядку.
Рішення суду допустити до негайного виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Повний текст судового рішення складено 18.04.2025 року
Головуючий суддя Н.Ю. Іванова
присяжні А.А.Постика
О.П.Романов
Суд | Кіровський районний суд м.Кіровограда |
Дата ухвалення рішення | 17.04.2025 |
Оприлюднено | 21.04.2025 |
Номер документу | 126702851 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про надання особі психіатричної допомоги у примусовому порядку |
Цивільне
Кіровський районний суд м.Кіровограда
Іванова Н. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні