Герб України

Постанова від 08.04.2025 по справі 320/35891/24

Шостий апеляційний адміністративний суд

Новинка

ШІ-аналіз судового документа

Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.

Реєстрація

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 320/35891/24 Суддя (судді) першої інстанції: Дудін С.О.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 квітня 2025 року м. Київ

Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:

судді-доповідача Аліменка В.О.,

суддів Вівдиченко Т.Р., Кучми А.Ю.

за участю секретаря Коренко Ю.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Державної податкової служби у м. Києві на рішення Київського окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2024 р. у справі за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства "МУЛЬТІПЛЕКС-ХОЛДИНГ" до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення

В С Т А Н О В И Л А

До Київського окружного адміністративного суду звернулось Приватне акціонерне товариство "МУЛЬТІПЛЕКС-ХОЛДИНГ" з позовом до Головного управління ДПС у м.Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 17.04.2024 №307370413.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що за результатом проведення камеральної перевірки контролюючим органом було встановлено факт несвоєчасної реєстрації позивачем податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі ЄРПН), внаслідок чого було застосовано відповідний штраф.

Позивач стверджує, що він не отримував акт перевірки, внаслідок чого був позбавлений можливості подати свої заперечення на висновок контролюючого органу.

Також позивач зазначає, що з 19.04.2022 він скористався наданим пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі по тексті також - ПК України) правом із зареєструвався платником єдиного податку третьої групи за ставкою 2% з особливостями, визначеними законом на період воєнного стану, і повернувся на загальну систему оподаткування та автоматично поновив реєстрацію платником ПДВ з 01.08.2023.

Вказані особливості, у свою чергу, передбачали можливість фізичним особам та підприємствам сплачувати єдиний податок з обороту в обсязі 2% за правилами, встановленими для третьої групи платників єдиного податку, тобто із звільненням від податку на прибуток, ПДВ та інших платежів.

Позивач зауважує, що відповідно до п. 69.1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України такі платники звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання податкових обов?язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня їх переходу на застосування тимчасової спрощеної системи оподаткування, за умови реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних протягом 60 календарних днів з дня відновлення їх прав як платників ПДВ.

Таким чином, граничний строк на реєстрацію податкових накладних, який спливав для платника податку в період застосування спрощеної системи оподаткування з особливостями, встановленими на період воєнного стану, закінчувався через 60 календарних днів з дати поновлення реєстрації платником податку на додану вартість.

Водночас, такі особливості, на переконання позивача, не були враховані контролюючим органом при прийнятті спірного податкового повідомлення-рішення.

Також позивач стверджує, що відповідачем не були враховані зміни, внесені до ПК України Законом України від 12 січня 2023 року №2876-ІХ «Про внесення змін до розділу ХХ «Прикінцеві положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» (далі - Закон № 2876-ІХ), який набрав чинності 08 лютого 2023 року, та яким змінено граничні строки реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, а також зменшено ставки штрафних санкцій (підрозділ 2 розділу ХХ Податкового кодексу України був доповнений пунктами 89 та 90

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2024 року позов задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м.Києві від 14.08.2024 №928780413 в частині застосування до Приватного акціонерного товариства "МУЛЬТІПЛЕКС-ХОЛДИНГ" штрафних санкцій у розмірі 5 178 602,47 грн. (п`ять мільйонів сто сімдесят вісім тисяч шістсот дві гривні 47 коп.).

В іншій частині в позові відмовлено.

Не погоджуючись із вказаним рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати його та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Позивачем подано відзив на апеляційну скаргу, в якому вказано про безпідставність доводів апеляційної скарги, відсутність підстав для її задоволення та відсутність підстав для скасування рішення суду першої інстанції.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, Приватне акціонерне товариство "МУЛЬТІПЛЕКС-ХОЛДИНГ" є юридичною особою, платником податку на додану вартість та перебуває на обліку у відповідача як платник податків.

Як вбачається з матеріалів справи, Головним управлінням ДПС у м.Києві було проведено камеральну перевірку щодо дотримання порядку реєстрації позивачем податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних, за результатами якої складено акт від 21.03.2024 №23211/Ж5/26-15-04-13-03/32850366.

Перевіркою встановлено порушення позивачем граничних строків реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначених пунктом 201.10 статті 201, підпунктом 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, а саме:

- №6 від 28.11.2019, дата реєстрації: 19.12.2019; кількість днів затримки: 4; сума ПДВ: -14 300,00 грн, розмір штрафу: 10%, сума штрафу: 1 430,00 грн;

- №17 від 05.02.2020, дата реєстрації: 02.03.2020; кількість днів затримки: 2; сума ПДВ: -381,36 грн, розмір штрафу: 10%, сума штрафу: 38,14 грн;

- №923 від 30.11.2020, дата реєстрації: 29.11.2023; кількість днів затримки: 551; сума ПДВ: 5 277 344,00 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 2 638 672,00 грн;

- №2446/33 від 29.01.2021, дата реєстрації: 26.01.2024; кількість днів затримки: 609; сума ПДВ: 207,17 грн, розмір штрафу: 2%, сума штрафу: 20,72 грн;

- №2448/22 від 31.01.2021, дата реєстрації: 26.01.2024; кількість днів затримки: 609; сума ПДВ: 10 012,62 грн, розмір штрафу: 2%, сума штрафу: 1 001,26 грн;

- №2441/16 від 31.01.2021, дата реєстрації: 26.01.2024; кількість днів затримки: 609; сума ПДВ: 2 080,42 грн, розмір штрафу: 2%, сума штрафу: 208,04 грн;

- №2445/24 від 31.01.2021, дата реєстрації: 26.01.2024; кількість днів затримки: 609; сума ПДВ: 7 280,97 грн, розмір штрафу: 2%, сума штрафу: 728,10 грн;

- №2444/15 від 31.01.2021, дата реєстрації: 26.01.2024; кількість днів затримки: 609; сума ПДВ: 9 242,91 грн, розмір штрафу: 2%, сума штрафу: 924,29 грн;

- №2443/15 від 31.01.2021, дата реєстрації: 26.01.2024; кількість днів затримки: 609; сума ПДВ: 557,92 грн, розмір штрафу: 2%, сума штрафу: 55,79 грн;

- №3131/23 від 28.02.2021, дата реєстрації: 27.02.2024; кількість днів затримки: 641; сума ПДВ: 152,20 грн, розмір штрафу: 2%, сума штрафу: 15,22 грн;

- №2902/40 від 31.10.2021, дата реєстрації: 24.08.2023; кількість днів затримки: 454; сума ПДВ: 57 368,57 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 28 684,29 грн;

- №2887/24 від 31.10.2021, дата реєстрації: 24.08.2023; кількість днів затримки: 454; сума ПДВ: 11 756,34 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 5 878,17 грн;

- №2881/20 від 31.10.2021, дата реєстрації: 24.08.2023; кількість днів затримки: 454; сума ПДВ: 18 148,79 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 9 074,40 грн;

- №2890/36 від 31.10.2021, дата реєстрації: 24.08.2023; кількість днів затримки: 454; сума ПДВ: 31 248,57 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 15 624,29 грн;

- №2892/28 від 31.10.2021, дата реєстрації: 24.08.2023; кількість днів затримки: 454; сума ПДВ: 10 595,33 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 5 297,67 грн;

- №2905/17 від 31.10.2021, дата реєстрації: 24.08.2023; кількість днів затримки: 454; сума ПДВ: 20 116,15 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 10 058,08 грн;

- №2898/32 від 31.10.2021, дата реєстрації: 24.08.2023; кількість днів затримки: 454; сума ПДВ: 27 827,74 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 13 913,87 грн;

- №2891/35 від 31.10.2021, дата реєстрації: 24.08.2023; кількість днів затримки: 454; сума ПДВ: 40 414,29 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 20 207,15 грн;

- №2897/27 від 31.10.2021, дата реєстрації: 24.08.2023; кількість днів затримки: 454; сума ПДВ: 24 484,75 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 12 242,38 грн;

- №2893/31 від 31.10.2021, дата реєстрації: 24.08.2023; кількість днів затримки: 454; сума ПДВ: 12 498,64 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 6 249,32 грн;

- №2899/34 від 31.10.2021, дата реєстрації: 24.08.2023; кількість днів затримки: 454; сума ПДВ: 19 630,98 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 9 815,49 грн;

- №2900/21 від 31.10.2021, дата реєстрації: 24.08.2023; кількість днів затримки: 454; сума ПДВ: 20 687,56 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 10 343,78 грн;

- №2886/13 від 31.10.2021, дата реєстрації: 24.08.2023; кількість днів затримки: 454; сума ПДВ: 19 395,67 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 9 697,84 грн;

- №2895/33 від 31.10.2021, дата реєстрації: 24.08.2023; кількість днів затримки: 454; сума ПДВ: 28 408,79 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 14 204,40 грн;

- №2884/12 від 31.10.2021, дата реєстрації: 24.08.2023; кількість днів затримки: 454; сума ПДВ: 12 370,22 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 6 185,11 грн;

- №2901/19 від 31.10.2021, дата реєстрації: 24.08.2023; кількість днів затримки: 454; сума ПДВ: 30 045,57 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 15 022,79 грн;

- №2894/23 від 31.10.2021, дата реєстрації: 24.08.2023; кількість днів затримки: 454; сума ПДВ: 25 006,91 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 12 503,46 грн;

- №2889/15 від 31.10.2021, дата реєстрації: 24.08.2023; кількість днів затримки: 454; сума ПДВ: 35 483,45 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 17 741,73 грн;

- №2883/30 від 31.10.2021, дата реєстрації: 24.08.2023; кількість днів затримки: 454; сума ПДВ: 17 301,27 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 8 650,64 грн;

- №2882/14 від 31.10.2021, дата реєстрації: 24.08.2023; кількість днів затримки: 454; сума ПДВ: 25 027,44 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 12 513,72 грн;

- №2888/22 від 31.10.2021, дата реєстрації: 24.08.2023; кількість днів затримки: 454; сума ПДВ: 62 681,11 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 31 340,56 грн;

- №2904/26 від 31.10.2021, дата реєстрації: 24.08.2023; кількість днів затримки: 454; сума ПДВ: 9 955,63 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 4 977,82 грн;

- №2885/16 від 31.10.2021, дата реєстрації: 24.08.2023; кількість днів затримки: 454; сума ПДВ: 46 617,67 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 23 308,84 грн;

- №2896/11 від 31.10.2021, дата реєстрації: 23.08.2023; кількість днів затримки: 453; сума ПДВ: 6 446,77 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 3 223,39 грн;

- №2903/29 від 31.10.2021, дата реєстрації: 24.08.2023; кількість днів затримки: 454; сума ПДВ: 10 824,88 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 5 412,44 грн;

- №2601/20 від 30.11.2021, дата реєстрації: 25.08.2023; кількість днів затримки: 455; сума ПДВ: 9 603,32 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 4 801,66 грн;

- №2617 від 30.11.2021, дата реєстрації: 25.08.2023; кількість днів затримки: 455; сума ПДВ: 2 082,72 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 1 041,36 грн;

- №2621/21 від 30.11.2021, дата реєстрації: 25.08.2023; кількість днів затримки: 455; сума ПДВ: 13 377,46 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 6 688,73 грн;

- №2604/12 від 30.11.2021, дата реєстрації: 25.08.2023; кількість днів затримки: 455; сума ПДВ: 5 979,93 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 2 989,97 грн;

- №2624/29 від 30.11.2021, дата реєстрації: 25.08.2023; кількість днів затримки: 455; сума ПДВ: 6 778,31 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 3 389,16 грн;

- №2612/35 від 30.11.2021, дата реєстрації: 25.08.2023; кількість днів затримки: 455; сума ПДВ: 30 519,02 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 15 259,51 грн;

- №2606/13 від 30.11.2021, дата реєстрації: 25.08.2023; кількість днів затримки: 455; сума ПДВ: 8 845,22 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 4 422,61 грн;

- №2618 від 30.11.2021, дата реєстрації: 25.08.2023; кількість днів затримки: 455; сума ПДВ: 8 965,90 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 4 482,95 грн;

- №2614/31 від 30.11.2021, дата реєстрації: 25.08.2023; кількість днів затримки: 455; сума ПДВ: 6 275,35 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 3 137,68 грн;

- №2616/33 від 30.11.2021, дата реєстрації: 25.08.2023; кількість днів затримки: 455; сума ПДВ: 16 300,51 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 8 150,26 грн;

- №2625/26 від 30.11.2021, дата реєстрації: 25.08.2023; кількість днів затримки: 455; сума ПДВ: 3 878,58 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 1 939,29 грн;

- №2607/24 від 30.11.2021, дата реєстрації: 25.08.2023; кількість днів затримки: 455; сума ПДВ: 6 858,64 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 3 429,32 грн;

- №2610/36 від 30.11.2021, дата реєстрації: 25.08.2023; кількість днів затримки: 455; сума ПДВ: 13 994,63 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 6 997,32 грн;

- №2626/17 від 30.11.2021, дата реєстрації: 25.08.2023; кількість днів затримки: 455; сума ПДВ: 6 630,61 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 3 315,31 грн;

- №2602/14 від 30.11.2021, дата реєстрації: 25.08.2023; кількість днів затримки: 455; сума ПДВ: 11 199,13 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 5 599,57 грн;

- №2620/34 від 30.11.2021, дата реєстрації: 25.08.2023; кількість днів затримки: 455; сума ПДВ: 8 737,15 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 4 368,58 грн;

- №2608/22 від 30.11.2021, дата реєстрації: 25.08.2023; кількість днів затримки: 455; сума ПДВ: 28 356,75 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 14 178,38 грн;

- №2613/28 від 30.11.2021, дата реєстрації: 25.08.2023; кількість днів затримки: 455; сума ПДВ: 3 353,55 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 1 676,78 грн;

- №2611/41 від 30.11.2021, дата реєстрації: 25.08.2023; кількість днів затримки: 455; сума ПДВ: 15 688,35 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 7 844,18 грн;

- №2603/30 від 30.11.2021, дата реєстрації: 25.08.2023; кількість днів затримки: 455; сума ПДВ: 4 766,47 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 2 383,24 грн;

- №2605/16 від 30.11.2021, дата реєстрації: 25.08.20234; кількість днів затримки: 455; сума ПДВ: 23 661,72 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 11 830,86 грн;

- №2615/23 від 30.11.2021, дата реєстрації: 25.08.2023; кількість днів затримки: 455; сума ПДВ: 14 803,27 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 7 401,64 грн;

- №2623/40 від 30.11.2021, дата реєстрації: 25.08.2023; кількість днів затримки: 455; сума ПДВ: 34 674,22 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 17 337,11 грн;

- №2619/32 від 30.11.2021, дата реєстрації: 25.08.2023; кількість днів затримки: 455; сума ПДВ: 17 738,85 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 8 869,43 грн;

- №2609/15 від 30.11.2021, дата реєстрації: 25.08.2023; кількість днів затримки: 455; сума ПДВ: 18 092,54 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 9 046,27 грн;

- №2622/19 від 30.11.2021, дата реєстрації: 25.08.2023; кількість днів затримки: 455; сума ПДВ: 21 365,11 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 10 682,56 грн;

- №3628/21 від 31.12.2021, дата реєстрації: 25.08.2023; кількість днів затримки: 455; сума ПДВ: 23 789,03 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 11 894,52 грн;

- №3617/36 від 31.12.2021, дата реєстрації: 25.08.2023; кількість днів затримки: 455; сума ПДВ: 34 970,83 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 17 485,42 грн;

- №3609/14 від 31.12.2021, дата реєстрації: 25.08.2023; кількість днів затримки: 455; сума ПДВ: 34 422,75 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 17 211,38 грн;

- №3610/30 від 31.12.2021, дата реєстрації: 25.08.2023; кількість днів затримки: 455; сума ПДВ: 17 412,17 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 8 706,09 грн;

- №3621/31 від 31.12.2021, дата реєстрації: 25.08.2023; кількість днів затримки: 455; сума ПДВ: 16 881,24 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 8 440,62 грн;

- №3629/19 від 31.12.2021, дата реєстрації: 25.08.2023; кількість днів затримки: 455; сума ПДВ: 35 156,22 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 17 578,11 грн;

- №3622/23 від 31.12.2021, дата реєстрації: 25.08.2023; кількість днів затримки: 455; сума ПДВ: 40 029,01 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 20 014,51 грн;

- №3630/40 від 31.12.2021, дата реєстрації: 25.08.2023; кількість днів затримки: 455; сума ПДВ: 66 705,91 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 33 352,96 грн;

- №3623/33 від 31.12.2021, дата реєстрації: 25.08.2023; кількість днів затримки: 455; сума ПДВ: 43 528,51 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 21 764,26 грн;

- №3631/29 від 31.12.2021, дата реєстрації: 25.08.2023; кількість днів затримки: 455; сума ПДВ: 22 762,94 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 11 381,47 грн;

- №3616/15 від 31.12.2021, дата реєстрації: 25.08.2023; кількість днів затримки: 455; сума ПДВ: 28 607,54 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 14 303,77 грн;

- №3614/24 від 31.12.2021, дата реєстрації: 25.08.2023; кількість днів затримки: 455; сума ПДВ: 13 789,14 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 6 894,57 грн;

- №3633/17 від 31.12.2021, дата реєстрації: 25.08.2023; кількість днів затримки: 455; сума ПДВ: 19 406,66 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 9 703,33 грн;

- №3618/41 від 31.12.2021, дата реєстрації: 25.08.2023; кількість днів затримки: 455; сума ПДВ: 48 372,86 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 24 186,43 грн;

- №3615/22 від 31.12.2021, дата реєстрації: 25.08.2023; кількість днів затримки: 455; сума ПДВ: 66 717,45 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 33 358,73 грн;

- №3613/13 від 31.12.2021, дата реєстрації: 25.08.2023; кількість днів затримки: 455; сума ПДВ: 20 671,25 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 10 335,63 грн;

- №3624/11 від 31.12.2021, дата реєстрації: 25.08.2023; кількість днів затримки: 455; сума ПДВ: 8 209,03 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 4 104,52 грн;

- №3632/26 від 31.12.2021, дата реєстрації: 25.08.2023; кількість днів затримки: 455; сума ПДВ: 14 235,04 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 7 117,52 грн;

- №3627/34 від 31.12.2021, дата реєстрації: 25.08.2023; кількість днів затримки: 455; сума ПДВ: 25 096,22 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 12 548,11 грн;

- №3619/35 від 31.12.2021, дата реєстрації: 25.08.2023; кількість днів затримки: 455; сума ПДВ: 47 440,98 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 23 720,49 грн;

- №3620/28 від 31.12.2021, дата реєстрації: 25.08.2023; кількість днів затримки: 455; сума ПДВ: 12 756,98 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 6 378,49 грн;

- №3612/16 від 31.12.2021, дата реєстрації: 25.08.2023; кількість днів затримки: 455; сума ПДВ: 50 212,62 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 25 106,31 грн;

- №3626/32 від 31.12.2021, дата реєстрації: 25.08.2023; кількість днів затримки: 455; сума ПДВ: 38 628,46 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 19 314,23 грн;

- №3611/12 від 31.12.2021, дата реєстрації: 25.08.2023; кількість днів затримки: 455; сума ПДВ: 20 196,26 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 10 098,13 грн;

- №3625/27 від 31.12.2021, дата реєстрації: 25.08.2023; кількість днів затримки: 455; сума ПДВ: 30 114,81 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 15 057,41 грн;

- №3608/20 від 31.12.2021, дата реєстрації: 25.08.2023; кількість днів затримки: 455; сума ПДВ: 27 592,62 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 13 796,31 грн;

- №4425/34 від 31.01.2022, дата реєстрації: 28.08.2023; кількість днів затримки: 458; сума ПДВ: 104 947,82 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 52 473,91 грн;

- №4436/16 від 31.01.2022, дата реєстрації: 28.08.2023; кількість днів затримки: 458; сума ПДВ: 80 912,94 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 40 456,47 грн;

- №4430/21 від 31.01.2022, дата реєстрації: 28.08.2023; кількість днів затримки: 458; сума ПДВ: 113 751,90 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 50 875,95 грн;

- №4420/35 від 31.01.2022, дата реєстрації: 28.08.2023; кількість днів затримки: 458; сума ПДВ: 99 737,73 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 49 868,87 грн;

- №4429/23 від 31.01.2022, дата реєстрації: 28.08.2023; кількість днів затримки: 458; сума ПДВ: 159 109,20 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 79 554,60 грн;

- №4417/13 від 31.01.2022, дата реєстрації: 28.08.2023; кількість днів затримки: 458; сума ПДВ: 70 618,44 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 35 309,22 грн;

- №4435/20 від 31.01.2022, дата реєстрації: 28.08.2023; кількість днів затримки: 458; сума ПДВ: 121 649,33 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 60 824,67 грн;

- №4438/22 від 31.01.2022, дата реєстрації: 28.08.2023; кількість днів затримки: 458; сума ПДВ: 291 270,36 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 145 635,18 грн;

- №4415/15 від 31.01.2022, дата реєстрації: 28.08.2023; кількість днів затримки: 458; сума ПДВ: 241 699,88 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 120 849,94 грн;

- №4439/24 від 31.01.2022, дата реєстрації: 28.08.2023; кількість днів затримки: 458; сума ПДВ: 66 459,07 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 33 229,54 грн;

- №4437/31 від 31.01.2022, дата реєстрації: 28.08.2023; кількість днів затримки: 458; сума ПДВ: 91 282,13 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 45 641,07 грн;

- №4424/30 від 31.01.2022, дата реєстрації: 28.08.2023; кількість днів затримки: 458; сума ПДВ: 100 178,84 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 50 089,42 грн;

- №4428/26 від 31.01.2022, дата реєстрації: 28.08.2023; кількість днів затримки: 458; сума ПДВ: 82 567,99 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 41 284,00 грн;

- №4418/36 від 31.01.2022, дата реєстрації: 28.08.2023; кількість днів затримки: 458; сума ПДВ: 126 844,01 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 63 422,01 грн;

- №4416/32 від 31.01.2022, дата реєстрації: 28.08.2023; кількість днів затримки: 458; сума ПДВ: 126 151,55 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 63 075,78 грн;

- №4431/12 від 31.01.2022, дата реєстрації: 28.08.2023; кількість днів затримки: 458; сума ПДВ: 100 381,91 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 50 190,96 грн;

- №4427/33 від 31.01.2022, дата реєстрації: 28.08.2023; кількість днів затримки: 458; сума ПДВ: 147 152,54 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 73 576,27 грн;

- №4432/27 від 31.01.2022, дата реєстрації: 28.08.2023; кількість днів затримки: 458; сума ПДВ: 134 232,20 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 67 116,10 грн;

- №4434/11 від 31.01.2022, дата реєстрації: 28.08.2023; кількість днів затримки: 458; сума ПДВ: 69 657,03 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 34 828,52 грн;

- №4419/41 від 31.01.2022, дата реєстрації: 28.08.2023; кількість днів затримки: 458; сума ПДВ: 215 017,11 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 107 508,56 грн;

- №4414/14 від 31.01.2022, дата реєстрації: 28.08.2023; кількість днів затримки: 458; сума ПДВ: 174 614,67 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 87 307,34 грн;

- №4413/17 від 31.01.2022, дата реєстрації: 28.08.2023; кількість днів затримки: 458; сума ПДВ: 110 125,39 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 55 062,70 грн;

- №4423/19 від 31.01.2022, дата реєстрації: 28.08.2023; кількість днів затримки: 458; сума ПДВ: 145 213,04 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 72 606,52 грн;

- №4426/40 від 31.01.2022, дата реєстрації: 28.08.2023; кількість днів затримки: 458; сума ПДВ: 231 457,28 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 115 728,64 грн;

- №4433/29 від 31.01.2022, дата реєстрації: 28.08.2023; кількість днів затримки: 458; сума ПДВ: 127 141,34 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 63 570,67 грн;

- №4421/28 від 31.01.2022, дата реєстрації: 28.08.2023; кількість днів затримки: 458; сума ПДВ: 77 871,03 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 38 935,52 грн;

- №1540/31 від 17.02.2022, дата реєстрації: 02.10.2023; кількість днів затримки: 445; сума ПДВ: -150,00 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 75,00 грн;

- №1541/31 від 17.02.2022, дата реєстрації: 03.10.2023; кількість днів затримки: 446; сума ПДВ: -70,00 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 35,00 грн;

- №1549/31 від 19.02.2022, дата реєстрації: 03.10.2023; кількість днів затримки: 446; сума ПДВ: -126,83 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 63,42 грн;

- №1553/31 від 20.02.2022, дата реєстрації: 04.10.2023; кількість днів затримки: 447; сума ПДВ: -20,00 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 10,00 грн;

- №1558/31 від 21.02.2022, дата реєстрації: 02.10.2023; кількість днів затримки: 445; сума ПДВ: -13,33 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 6,67 грн;

- №1563/31 від 22.02.2022, дата реєстрації: 02.10.2023; кількість днів затримки: 445; сума ПДВ: -89,17 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 44,59 грн;

- №2211/14 від 23.02.2022, дата реєстрації: 02.10.2023; кількість днів затримки: 445; сума ПДВ: -27,50 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 13,75 грн;

- №25 від 23.02.2022, дата реєстрації: 10.01.2024; кількість днів затримки: 545; сума ПДВ: -1966,67 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 983,34 грн;

- №2755/29 від 23.02.2022, дата реєстрації: 03.10.2023; кількість днів затримки: 446; сума ПДВ: -26,65 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 13,33 грн;

- №1877/30 від 24.02.2022, дата реєстрації: 02.10.2023; кількість днів затримки: 445; сума ПДВ: -27,48 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 13,74 грн;

- №2213/14 від 24.02.2022, дата реєстрації: 02.10.2023; кількість днів затримки: 445; сума ПДВ: -354,17 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 177,09 грн;

- №1875/30 від 24.02.2022, дата реєстрації: 02.10.2023; кількість днів затримки: 445; сума ПДВ: -259,82 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 129,91 грн;

- №2758/29 від 24.02.2022, дата реєстрації: 03.10.2023; кількість днів затримки: 446; сума ПДВ: -44,19 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 22,10 грн;

- №1876/30 від 24.02.2022, дата реєстрації: 03.10.2023; кількість днів затримки: 446; сума ПДВ: -239,15 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 119,58 грн;

- №2806/31 від 24.02.2022, дата реєстрації: 03.10.2023; кількість днів затримки: 446; сума ПДВ: -133,33 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 66,67 грн;

- №2807/31 від 24.02.2022, дата реєстрації: 02.10.2023; кількість днів затримки: 445; сума ПДВ: -19,17 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 9,59 грн;

- №2805/31 від 24.02.2022, дата реєстрації: 02.10.2023; кількість днів затримки: 445; сума ПДВ: -724,48 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 362,24 грн;

- №2808/31 від 25.02.2022, дата реєстрації: 03.10.2023; кількість днів затримки: 446; сума ПДВ: -101,48 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 50,74 грн;

- №1832/21 від 25.02.2022, дата реєстрації: 02.10.2023; кількість днів затримки: 445; сума ПДВ: -45,00 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 22,50 грн;

- №1830/21 від 25.02.2022, дата реєстрації: 02.10.2023; кількість днів затримки: 445; сума ПДВ: -180,01 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 90,01 грн;

- №2810/31 від 25.02.2022, дата реєстрації: 03.10.2023; кількість днів затримки: 446; сума ПДВ: -49,18 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 24,59 грн;

- №2221/14 від 25.02.2022, дата реєстрації: 02.10.2023; кількість днів затримки: 445; сума ПДВ: -169,17 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 84,59 грн;

- №2220/14 від 25.02.2022, дата реєстрації: 03.10.2023; кількість днів затримки: 446; сума ПДВ: -567,50 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 283,75 грн;

- №2809/31 від 25.02.2022, дата реєстрації: 03.10.2023; кількість днів затримки: 446; сума ПДВ: -122,50 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 61,25 грн;

- №2813/31 від 26.02.2022, дата реєстрації: 04.10.2023; кількість днів затримки: 447; сума ПДВ: -60,84 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 30,42 грн;

- №2102/27 від 26.02.2022, дата реєстрації: 02.10.2023; кількість днів затримки: 445; сума ПДВ: -47,50 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 23,75 грн;

- №2766/29 від 26.02.2022, дата реєстрації: 02.10.2023; кількість днів затримки: 445; сума ПДВ: -81,31 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 40,66 грн;

- №2811/31 від 26.02.2022, дата реєстрації: 03.10.2023; кількість днів затримки: 446; сума ПДВ: -72,50 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 36,25 грн;

- №2814/31 від 26.02.2022, дата реєстрації: 04.10.2023; кількість днів затримки: 447; сума ПДВ: -50,84 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 25,42 грн;

- №1834/21 від 26.02.2022, дата реєстрації: 03.10.2023; кількість днів затримки: 446; сума ПДВ: -23,33 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 11,67 грн;

- №2217/14 від 26.02.2022, дата реєстрації: 03.10.2023; кількість днів затримки: 446; сума ПДВ: -101,65 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 50,83 грн;

- №1869/30 від 27.02.2022, дата реєстрації: 02.10.2023; кількість днів затримки: 445; сума ПДВ: -11,67 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 5,84 грн;

- №2106/27 від 27.02.2022, дата реєстрації: 02.10.2023; кількість днів затримки: 445; сума ПДВ: -11,67 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 5,84 грн;

- №2520/28 від 27.02.2022, дата реєстрації: 03.10.2023; кількість днів затримки: 446; сума ПДВ: -15,00 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 7,50 грн;

- №2228/14 від 28.02.2022, дата реєстрації: 04.10.2023; кількість днів затримки: 447; сума ПДВ: -208,34 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 104,17 грн;

- №2540/30 від 28.02.2022, дата реєстрації: 03.10.2023; кількість днів затримки: 446; сума ПДВ: -140,00 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 70,00 грн;

- №250/31 від 05.03.2022, дата реєстрації: 04.10.2023; кількість днів затримки: 447; сума ПДВ: -23,33 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 11,67 грн;

- №251/31 від 06.03.2022, дата реєстрації: 03.10.2023; кількість днів затримки: 446; сума ПДВ: -23,33 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 11,67 грн;

- №104/28 від 09.03.2022, дата реєстрації: 02.10.2023; кількість днів затримки: 445; сума ПДВ: -49,16 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 24,58 грн;

- №196/22 від 10.03.2022, дата реєстрації: 02.10.2023; кількість днів затримки: 445; сума ПДВ: -3,33 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 1,67 грн;

- №3/30 від 10.03.2022, дата реєстрації: 04.10.2023; кількість днів затримки: 447; сума ПДВ: -31,67 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 15,84 грн;

- №197/22 від 11.03.2022, дата реєстрації: 03.10.2023; кількість днів затримки: 446; сума ПДВ: -3,33 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 1,67 грн;

- №175/21 від 15.03.2022, дата реєстрації: 03.10.2023; кількість днів затримки: 446; сума ПДВ: -19,17 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 9,59 грн;

- №254/31 від 15.03.2022, дата реєстрації: 03.10.2023; кількість днів затримки: 446; сума ПДВ: -25,00 грн, розмір штрафу: 50%, сума штрафу: 12,50 грн;

- №2 від 01.08.2023, дата реєстрації: 06.09.2023; кількість днів затримки: 1; сума ПДВ: -14,67 грн, розмір штрафу: 2%, сума штрафу: 0,29 грн;

- №1763/32 від 03.08.2023, дата реєстрації: 20.09.2023; кількість днів затримки: 15; сума ПДВ: 2 320,00 грн, розмір штрафу: 2%, сума штрафу: 46,40 грн;

- №1764/35 від 11.08.2023, дата реєстрації: 29.12.2023; кількість днів затримки: 115; сума ПДВ: 12 365,28 грн, розмір штрафу: 15%, сума штрафу: 1 854,79 грн;

- №1468/35 від 12.09.2023, дата реєстрації: 10.10.2023; кількість днів затримки: 5; сума ПДВ: 14 660,97 грн, розмір штрафу: 2%, сума штрафу: 293,22 грн;

- №1467/35 від 12.09.2023, дата реєстрації: 10.10.2023; кількість днів затримки: 5; сума ПДВ: 12 651,86 грн, розмір штрафу: 2%, сума штрафу: 253,04 грн;

- №9230 від 15.10.2023, дата реєстрації: 09.11.2023; кількість днів затримки: 4; сума ПДВ: -268,50 грн, розмір штрафу: 2%, сума штрафу: 5,37 грн;

- №1627/33 від 19.10.2023, дата реєстрації: 11.01.2024; кількість днів затримки: 54; сума ПДВ: 630,00 грн, розмір штрафу: 10%, сума штрафу: 63,00 грн;

- №1827/41 від 01.11.2023, дата реєстрації: 18.12.2023; кількість днів затримки: 13; сума ПДВ: 29 500,00 грн, розмір штрафу: 2%, сума штрафу: 590,00 грн;

- №1829/36 від 01.11.2023, дата реєстрації: 18.12.2023; кількість днів затримки: 13; сума ПДВ: 8 950,00 грн, розмір штрафу: 2%, сума штрафу: 179,00 грн;

- №269 від 01.11.2023, дата реєстрації: 11.12.2023; кількість днів затримки: 6; сума ПДВ: -291,58 грн, розмір штрафу: 2%, сума штрафу: 5,83 грн;

- №1950 від 01.12.2023, дата реєстрації: 15.01.2024; кількість днів затримки: 10; сума ПДВ: 3 940,00 грн, розмір штрафу: 2%, сума штрафу: 78,80 грн;

- №1511/41 від 13.12.2023, дата реєстрації: 08.01.2024; кількість днів затримки: 3; сума ПДВ: 1 125,00 грн, розмір штрафу: 2%, сума штрафу: 22,50 грн;

- №571/24 від 14.01.2024, дата реєстрації: 12.02.2024; кількість днів затримки: 7; сума ПДВ: 40,07 грн, розмір штрафу: 2%, сума штрафу: 4,01 грн;

- №206 від 31.01.2024, дата реєстрації: 22.02.2024; кількість днів затримки: 4; сума ПДВ: -2 637,04 грн, розмір штрафу: 2%, сума штрафу: 52,74 грн.

Акт був направлений за податковою адресою позивача, проте не був вручений адресатові та повернутий контролюючому органу за закінченням терміну зберігання.

На підставі акта перевірки Головним управлінням ДПС у м.Києві було прийнято податкове повідомлення-рішення від 17.04.2024 №307370413, яким за порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних до позивача було застосовано штраф у розмірі 5 242 114,64 грн.

Не погоджуючись з правомірністю прийняття відповідачем цього податкового повідомлення-рішення, Приватним акціонерним товариством "МУЛЬТІПЛЕКС-ХОЛДИНГ" було подано до Державної податкової служби України скаргу від 06.05.2024 №31, за результатом розгляду якої рішенням ДПС України від -5.07.2024 №20582/6/99-00-06-03-01-06 скаргу було задоволено частково, а податкове повідомлення-рішення від 17.04.2024 №307370413 скасовано в частині застосування штрафу у розмірі 2 612,02 грн.

За наслідком адміністративного оскарження відповідачем було прийнято податкове повідомлення-рішення №928780413 від 14.08.2024, яким до позивача було застосовано штраф у розмірі 5 239 502,62 грн.

Вважаючи вищевказане податкове повідомлення-рішення протиправним, прийнятим з порушенням норм чинного законодавства, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем, як суб`єктом владних повноважень не доведено правомірність та обґрунтованість прийнятого ним оскаржуваного податкового повідомлення- рішення, натомість позивачем надано достатньо доказів в підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги.

Колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції та вважає доводи апелянта безпідставними, враховуючи наступне.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов`язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов`язкових платежів), нарахування і сплату пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків і визначає заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу є Податковий кодекс України від 02.12.2010 року № 2755-VI (далі - ПК України).

Пунктом 201.1 статті 201 ПК України визначено, що на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою (абзац перший пункту 201.10 статті 201 ПК України).

Пункт 201.10 статті 201 ПК України також установлює граничні строки реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, серед іншого:

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

- для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Указаним пунктом також визначено, що у разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Зважаючи на викладене, у період спірних правовідносин ПК України закріплював обов`язок платників податку на додану вартість забезпечувати своєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Пункт 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України установлює, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім окремо визначених видів податкових накладних) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

- 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

- 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

- 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

- 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

З зазначеного вище вбачається, що на платника податків покладено обов`язок щодо реєстрації податкової накладної в ЄРПН у строк, встановлений податковим законодавством, а саме: для податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені, а для податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Порушення вказаних строків реєстрації податкових накладних є підставою для відповідальності у вигляді штрафу за п.120-1.1 статті 120-1 ПК України.

Згідно з п.52-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за: порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії; відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу; порушення вимог законодавства в частині: обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; цільового використання пального, спирту етилового платниками податків; обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками; здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального; здійснення суб`єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб`єктів платниками акцизного податку; порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.

Протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню.

Таким чином, перелік порушень податкового законодавства, за які контролюючим органом нараховуються штрафні санкції в період дії карантину на території України є вичерпним та не включає застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних у період з 01 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.

Карантин Кабінет Міністрів України установив на підставі постанови від 11 березня 2020 року № 211 з 12 березня 2020 року.

Постановою від 27 червня 2023 року № 651 «Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» Кабінет Міністрів України відмінив з 24 години 00 хвилин 30 червня 2023 року на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

У контексті застосування п.52-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України правове значення має саме факт вчинення відповідного порушення, складом, якого, в даному випадку, є порушення строку реєстрації податкової накладної в ЄРПН.

Податкове правопорушення у вигляді несвоєчасної реєстрації податкових накладних в ЄРПН є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної.

Отже, обставини щодо періоду вчинення правопорушення мають значення для визначення розміру нарахованих штрафних санкцій, а не для встановлення застосовності вказаної норми ПК України у правовій кваліфікації такого правопорушення, як триваючого.

Пункт 52-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України містить чітку вказівку на темпоральний критерій застосування з 01 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.

Зважаючи на викладене колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для застосування до платників податків штрафних санкцій за порушення строку реєстрації податкових накладних, починаючи з 01 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, проте за період до 01 березня 2020 року такі штрафні санкції підлягають застосуванню.

Аналогічна правова позиція наведена Верховним Судом у постанові від 10 грудня 2021 року у справі №420/10367/20.

Наведене, свідчить про безпідставність застосування відповідачем штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію позивачем розрахунку коригування від 15.02.2020 №17, який був зареєстрований позивачем 02.03.2020, тобто після запровадженого мораторію.

До завершення карантину Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 64/2022 від 24 лютого 2022 року в Україні введений воєнний стан, який на підставі Указів Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжувався та станом на час розгляду справи триває.

З метою реалізації необхідних заходів щодо підтримки військових і правоохоронних підрозділів у відбитті збройного нападу російської федерації та забезпечення прав і обов`язків платників податків Верховна Рада прийняла Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану» від 3 березня 2022 року № 2118-IX, який набрав чинності 7 березня 2022 року (далі - Закон № 2118-IX).

Законом № 2118-IX підрозділ 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений пунктом 69, яким установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.

Зокрема, підпунктами 69.1, 69.9 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України визначено, що у випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Законом № 2142-IX від 24 березня 2022 року внесено зміни у підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України, а саме слова «трьох місяців» замінено словами «шести місяців».

В подальшому Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» від 12 травня 2022 року № 2260-IX (далі - Закон № 2260-IX).

У зв`язку із набранням чинності 27 травня 2022 року Закону № 2260-IX підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України викладено у такій редакції:

«У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов`язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.

Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику».

З набранням чинності Законом № 2260-IX передбачене підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України звільнення від відповідальності поставлене в залежність від підтвердження у визначеному законодавством порядку можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язку, зокрема, щодо реєстрації у відповідному реєстрі податкових накладних.

Закон № 2260-IX підпункт 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнив положеннями, відповідно до яких у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.

Отже, з 27 травня 2022 року припинили застосовуватися положення законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії карантину, які поширювалися на правовідносини, що врегульовувались пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України.

Законом № 2260-IX було внесено зміни й до підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України.

Відповідно до нової редакції цієї норми для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім дотримання строків реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування до них в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, сплати податків та зборів платниками податків.

З 27 травня 2022 року пункт 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений підпунктом 69.1-1.

Згідно з новими положеннями цього підпункту платники податку на додану вартість зобов`язані забезпечити у строки, встановлені підпунктом 69.1 цього пункту, реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, граничний термін реєстрації яких припадає на періоди, зазначені у підпункті 69.1 цього пункту, та уточнити (привести у відповідність) податковий кредит, задекларований платниками на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, з урахуванням даних податкових накладних та/або розрахунків коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Законом України від 13 грудня 2022 року № 2836-IX (набрав чинності 03 січня 2023 року) підпункт 69.1 викладено в новій редакції, зокрема відповідно до абзаців третього - п`ятого цього пункту платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов`язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків щодо:

реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року;

реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 20 липня 2022 року.

З огляду на вище викладене колегія суддів зазначає, що платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в період дії мораторію, запровадженого пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, а саме з 01 березня 2020 року по 26 травня 2022 року.

Оскільки податкове правопорушення щодо несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної в ЄРПН, то у випадку коли податкова накладна/розрахунок коригування складена(ий) в період дії мораторію, а зареєстрована(ий) в ЄРПН після скасування дії мораторію (тобто після 26 травня 2022 року), відповідальність за порушення строків реєстрації податкових накладних застосовується за період у якому підстави для звільнення від відповідальності перестали існувати.

Пунктом 69.1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України (з урахуванням змін, внесених Законом України від 13 грудня 2022 року № 2836-IX) установлено, що платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов`язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків щодо: реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року.

Отже, якщо податкові накладні/розрахунки коригування складені платником в період з 01 лютого по 31 травня 2022 року, а зареєстровані в ЄРПН з порушенням строку після 15 липня 2022 року, у контролюючого органу є підстави для застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України.

В період дії воєнного стану правовідносини щодо реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН регулюються нормами ПК України з урахуванням особливостей, визначених у пункті 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» цього кодексу.

Верховний Суд в постанові 07 лютого 2024 року у справі № 380/7070/23 зауважив, що держава не створила такого правового регулювання і фактичних умов, за яких платники податків могли б завчасно передбачити відповідні наслідки своєї поведінки щодо не реєстрації до 26 травня 2022 року в ЄРПН податкових накладних, складених до 24 лютого 2022 року (зі змінами до 31 січня 2022 року).

Фактично з 27 травня 2022 року усі платники, які не зареєстрували податкові накладні, граничний строк реєстрації яких припав до 23 лютого 2022 року, автоматично підлягали відповідальності.

При цьому відповідний Закон від 12 травня 2022 року № 2260-ІХ був опублікований 26 травня 2022 року в умовах воєнного стану, обмеженого часу роботи електронних сервісів податкових органів та за відсутності завчасного попереднього роз`яснення змісту та наслідків прийняття цього законодавчого акта для платників податків, які були впевнені, що захищені карантинними та воєнними мораторіями на застосування штрафних санкцій.

Отже законодавець не створив умов, за яких платник податків мав можливість у розумні строки зареєструвати податкові накладні, складені до введення воєнного стану, за попередньо передбаченого підходу безумовного звільнення від відповідальності до завершення дії карантину.

Як слідує з системного аналізу норм ПК України, фактично з 27 травня 2022 року платники податків, які не зареєстрували в ЄРПН податкові накладні, складені з 1 лютого 2022 року до травня 2022 року, отримали додатковий час для їх реєстрації в ЄРПН без застосування штрафних санкцій до 15 липня 2022 року, тобто близько 1,5 місяці.

Відтак, необхідний перехідний період для податкових накладних, складених по 31 січня 2022 року не був уведений в дію, не надав таким положенням законодавець й ретроспективної дії. Наведене також є проявом порушення принципу рівності податкового законодавства.

При цьому потрібно враховувати, що правові ситуації, які пов`язані з можливістю або неможливістю в період воєнного стану реєструвати податкові накладні, є за своєю суттю ідентичними як щодо податкових накладних, складених починаючи з лютого 2022 року, так і щодо тих, які були складені раніше, але не були своєчасно зареєстровані з огляду на надзвичайні обставини - ковідну пандемію та воєнний стан.

Умови юридичної відповідальності визначаються характером діяння, за яке така відповідальність установлюється. Відмінність у заходах відповідальності не може зумовлюватися «випадковими» чинниками, зокрема, недосконалістю законодавчої техніки, коли однакові за характером діяння мають різні умови покарання за них.

За подібних обставин, принцип верховенства права та заборона на дискримінацію платників податків, передбачена підпунктом 4.1.2 пункту 4.1 статті 4 ПК України, вимагають застосування однакових умов притягнення до відповідальності за несвоєчасну реєстрацію всіх податкових накладних, на які до 27 травня 2022 року поширювалася дія мораторію - як «ковідного», так і «воєнного».

Зважаючи на викладене, визначальним критерієм, який має братися до уваги при вирішенні питання про відповідальність за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних після скасування з 27 травня 2022 року дії мораторіїв, є можливість виконання платником своїх зобов`язань.

При цьому всі платники повинні мати однакові умови, за яких вони можуть уникнути відповідальності шляхом реєстрації податкових накладних у відповідний перехідний період - до 15 липня 2022 року.

Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 22 лютого 2024 року № 420/19335/22, від 16 квітня 2024 року №460/21543/23.

Отже, податкові накладні, складені в період дії «ковідного» мораторію до початку дії воєнного стану, мають бути зареєстровані до 15 липня 2022 року, у зв`язку з чим суд визнає безпідставними твердження відповідача, викладені у відзиві на позовну заяву, про те, що відповідальність за несвоєчасну реєстрацію в ЄРПН податкових накладних та розрахунків коригування податкових накладних, складених у період мораторію, починається з 27 травня 2022 року.

Також, відповідно до пункту 9 підрозділу 8 розділу XX "Перехідні положення" ПК України тимчасово, з 1 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, але не пізніше ніж до 1 серпня 2023 року, положення розділу XIV цього Кодексу застосовуються з урахуванням таких особливостей:

- п.п.9.2: платниками єдиного податку третьої групи можуть бути фізичні особи - підприємці та юридичні особи - суб`єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми;

- п.9.5: платники єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені цим пунктом, звільняються від обов`язку нарахування та сплати податку на додану вартість за операціями з постачання товарів, робіт та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, а також від подання податкової звітності з податку на додану вартість, а їх реєстрація платником податку на додану вартість є призупиненою;

- п.9.8: для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування платником з особливостями, встановленими цим пунктом, суб`єкт господарювання подає до контролюючого органу заяву. При цьому до заяви не додається розрахунок доходу за попередній календарний рік.

Суб`єкт господарювання вважається платником єдиного податку третьої групи з особливостями, встановленими цим пунктом:

з 1 квітня 2022 року - у разі подання заяви до 1 квітня 2022 року;

з наступного робочого дня після подання заяви - у разі подання заяви починаючи з 1 квітня 2022 року.

Зареєстровані в установленому законом порядку суб`єкти господарювання (новостворені), які протягом 10 днів з дня державної реєстрації подали заяву про обрання спрощеної системи оподаткування з урахуванням особливостей оподаткування, встановлених цим пунктом, вважаються платниками єдиного податку третьої групи з дня їх державної реєстрації;

- п.9-1.1: платники єдиного податку третьої групи, які станом на 31 липня 2023 року використовували особливості оподаткування, встановлені пунктом 9 цього підрозділу, та не відмовилися від їх використання самостійно, з 1 серпня 2023 року автоматично вважаються такими, що застосовують систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування, передбачених пунктом 9 цього підрозділу.

Новостворені суб`єкти господарювання, які з дня державної реєстрації обрали спрощену систему оподаткування з урахуванням особливостей оподаткування, встановлених пунктом 9 цього підрозділу, автоматично вважаються платниками єдиного податку третьої групи із ставкою єдиного податку у розмірі, визначеному підпунктом 2 пункту 293.3 статті 293 цього Кодексу.

При цьому, відповідно до пункту 69.1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України платники єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування єдиним податком за ставкою 2 відсотки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання податкових обов`язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня переходу таких платників на застосування особливостей оподаткування єдиним податком третьої групи за ставкою 2 відсотки, за умови виконання ними податкових обов`язків щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, сплати податків і зборів протягом 60 календарних днів з дня переходу на систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування єдиним податком за ставкою 2 відсотки.

З матеріалів справи вбачається, що на підставі вищенаведених норм позивачем 18.04.2022 була подана заява про застосування спрощеної системи оподаткування, у зв`язку з чим з 19.04.2022 він вважався платником єдиного податку третьої групи з особливостями, встановленими пунктом 9 підрозділу 8 розділу XX "Перехідні положення" ПК України. Відповідно, з 01.08.2023 позивач вважається таким, що застосовує систему оподаткування, на якій він перебував до обрання особливостей оподаткування, передбачених пунктом 9 цього підрозділу.

Звідси, відповідно до пункту 69.1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України позивач звільняється від відповідальності за несвоєчасне виконання податкових обов`язків (у тому числі щодо реєстрації в ЄРПН податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних), граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня переходу таких платників на застосування особливостей оподаткування єдиним податком третьої групи за ставкою 2 відсотки, за умови виконання ним цього обов`язку протягом 60 календарних днів з дня переходу на загальну систему оподаткування.

Колегія суддів зазначає, що Податковий кодекс України не встановлює правила обчислення строків.

Натомість, відповідно до статті 253 Цивільного кодексу України перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок.

Крім того, відповідно до статті 3 Європейської конвенції про обчислення строків (ETS N 76) строки, обчислені у днях, тижнях, місяцях і роках, починаються опівночі dies a quo і спливають опівночі dies ad quem.

Згідно зі статтею 2 Конвенції для цілей цієї Конвенції термін "dies a quo" означає день, з якого починається відлік строку, а термін "dies ad quem" означає день, у який цей строк спливає.

Відповідно до статті 5 Конвенції при обчисленні строку суботи, неділі та офіційні свята враховуються. Однак, якщо dies ad quem строку, до спливу якого має бути здійснена та чи інша дія, припадає на суботу, неділю, офіційне свято чи день, який вважається офіційним святом, встановлений строк подовжується на перший робочий день, який настає після них.

Позивач перейшов на загальну систему оподаткування з 01.08.2023, у зв`язку з чим з наступного дня - 02.08.2023, починається відлік 60-денного строку для реєстрації в ЄРПН податкових накладних та розрахунків коригування, який, відповідно, спливає 30.09.2023.

Натомість, 30.09.2023 припадає на вихідний день - суботу.

У період воєнного стану платник податку не може зареєструвати податкову накладну / розрахунок коригування до податкової накладної в ЄРПН у святковий чи вихідний день, у тому числі, якщо такий день є граничним днем їх реєстрації.

Саме таке роз`яснення було надано Державною податковою службою України в категорії 101.16 розділу "Запитання - відповіді з Бази знань" ЗІР (zir.tax.gov.ua).

З урахуванням наведеного, граничним днем реєстрації позивачем податкових накладних слід вважати 02.10.2023, внаслідок чого з наступного дня - 03.10.2023, виникають правові підстави для застосування штрафних санкцій.

Водночас, вищенаведені обставини не були враховані контролюючим органом під час проведення камеральної перевірки, що призвело до неправильного розрахунку штрафних санкцій.

Так, переважна більшість податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних була складена позивачем у період, коли граничний термін їх реєстрації в ЄРПН припадає або на період дії «ковідного» мораторію (внаслідок чого продовжується до 15.07.2022 включно), або на період починаючи з 24.02.2022 по 19.04.2022 (день переходу позивача на застосування особливостей оподаткування єдиним податком третьої групи за ставкою 2 відсотки).

Ці обидва випадки звільняють позивача від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію таких ПН/РК, за умови їх реєстрації в ЄРПН до 02.10.2023 включно.

При цьому, як з інформації, викладеної в акті камеральної перевірки, так і з наявних у справі податкових накладних та розрахунків коригування, вбачається, що реєстрація в ЄРПН такої переважної більшості ПН/РК була здійснена позивачем у строк до 02.10.2023 включно, що звільняє його від відповідальності у вигляді штрафу.

Що стосується інших податкових накладних та розрахунків коригування, які не підпадають під вищевказані обставини, колегія суддів зазначає таке.

Законом України від 12 січня 2023 року № 2876-IX «Про внесення змін до розділу XX «Прикінцеві положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» (набрав чинності 08 лютого 2023 року) підрозділ 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений пунктами 89 та 90, якими на період дії воєнного стану збільшені строки реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування та зменшені розміри штрафних санкцій за їх порушення.

Відповідно до пункту 89 підрозділу 2 розділу XX ПК України тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

Відповідно до пункту 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі:

2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Відтак, щодо податкових накладних, складених та зареєстрованих несвоєчасно після набрання чинності Законом №2876-IX або до накладних, строк реєстрації яких не скінчився станом на день набрання чинності цим Законом (08 лютого 2023 року) слід застосувати зменшений розмір штрафних санкцій.

Аналогічна позиція викладена у постановах Верховного Суду від 30.01.2024 у справі №280/4484/23 та від 06.02.2024 у справі № 160/10740/23.

За таких обставин, зменшений розмір штрафних санкцій має бути застосований і до податкових накладних та розрахунків коригування, строк реєстрації яких закінчується 02.10.2023, враховуючи, що станом на цей день є чинним Закон №2876-IX.

З урахуванням наведеного, позивач має сплатити штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію в ЄРПН таких податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних:

- №6 від 28.11.2019, дата реєстрації: 19.12.2019; кількість днів затримки: 4; сума ПДВ: -14 300,00 грн, розмір штрафу: 10%, сума штрафу: 1 430,00 грн;

- №923 від 30.11.2020, дата реєстрації: 29.11.2023; кількість днів затримки: 58; сума ПДВ: 5 277 344,00 грн, розмір штрафу: 10%, сума штрафу: 52 773,44 грн;

- №2446/33 від 29.01.2021, дата реєстрації: 26.01.2024; кількість днів затримки: 116; сума ПДВ: 207,17 грн, розмір штрафу: 15%, сума штрафу: 31,08 грн., проте, відповідачем застосовано штраф у сумі 20,72 грн, який має бути залишений у цьому розмірі, враховуючи відсутність у суду повноважень на збільшення розміру штрафних санкцій замість контролюючого органу;

- №2448/22 від 31.01.2021, дата реєстрації: 26.01.2024; кількість днів затримки: 116; сума ПДВ: 10 012,62 грн, розмір штрафу: 15%, сума штрафу: 1 501,89 грн., проте, відповідачем застосовано штраф у сумі 1 001,26 грн, який має бути залишений у цьому розмірі, враховуючи відсутність у суду повноважень на збільшення розміру штрафних санкцій замість контролюючого органу;

- №2441/16 від 31.01.2021, дата реєстрації: 26.01.2024; кількість днів затримки: 116; сума ПДВ: 2 080,42 грн, розмір штрафу: 15%, сума штрафу: 312,06 грн., проте, відповідачем застосовано штраф у сумі 208,04 грн, який має бути залишений у цьому розмірі, враховуючи відсутність у суду повноважень на збільшення розміру штрафних санкцій замість контролюючого органу;

- №2445/24 від 31.01.2021, дата реєстрації: 26.01.2024; кількість днів затримки: 116; сума ПДВ: 7 280,97 грн, розмір штрафу: 15%, сума штрафу: 1 092,15 грн., проте, відповідачем застосовано штраф у сумі 728,10 грн, який має бути залишений у цьому розмірі, враховуючи відсутність у суду повноважень на збільшення розміру штрафних санкцій замість контролюючого органу;

- №2444/15 від 31.01.2021, дата реєстрації: 26.01.2024; кількість днів затримки: 116; сума ПДВ: 9 242,91 грн, розмір штрафу: 15%, сума штрафу: 1 386,44, проте, відповідачем застосовано штраф у сумі 924,29 грн, який має бути залишений у цьому розмірі, враховуючи відсутність у суду повноважень на збільшення розміру штрафних санкцій замість контролюючого органу;

- №2443/15 від 31.01.2021, дата реєстрації: 26.01.2024; кількість днів затримки: 116; сума ПДВ: 557,92 грн, розмір штрафу: 15%, сума штрафу: 83,69 грн., проте, відповідачем застосовано штраф у сумі 55,79 грн, який має бути залишений у цьому розмірі, враховуючи відсутність у суду повноважень на збільшення розміру штрафних санкцій замість контролюючого органу;

- №3131/23 від 28.02.2021, дата реєстрації: 27.02.2024; кількість днів затримки: 148; сума ПДВ: 152,20 грн, розмір штрафу: 15%, сума штрафу: 22,83 грн., проте, відповідачем застосовано штраф у сумі 15,22 грн, який має бути залишений у цьому розмірі, враховуючи відсутність у суду повноважень на збільшення розміру штрафних санкцій замість контролюючого органу;

- №1541/31 від 17.02.2022, дата реєстрації: 03.10.2023; кількість днів затримки: 1; сума ПДВ: -70,00 грн, розмір штрафу: 2%, сума штрафу: 1,40 грн;

- №1549/31 від 19.02.2022, дата реєстрації: 03.10.2023; кількість днів затримки: 1; сума ПДВ: -126,83 грн, розмір штрафу: 2%, сума штрафу: 2,54 грн;

- №1553/31 від 20.02.2022, дата реєстрації: 04.10.2023; кількість днів затримки: 2; сума ПДВ: -20,00 грн, розмір штрафу: 2%, сума штрафу: 0,40 грн;

- №25 від 23.02.2022, дата реєстрації: 10.01.2024; кількість днів затримки: 100; сума ПДВ: -1966,67 грн, розмір штрафу: 15%, сума штрафу: 295,00 грн;

- №2755/29 від 23.02.2022, дата реєстрації: 03.10.2023; кількість днів затримки: 1; сума ПДВ: -26,65 грн, розмір штрафу: 2%, сума штрафу: 0,53 грн;

- №2758/29 від 24.02.2022, дата реєстрації: 03.10.2023; кількість днів затримки: 1; сума ПДВ: -44,19 грн, розмір штрафу: 2%, сума штрафу: 0,88 грн;

- №1876/30 від 24.02.2022, дата реєстрації: 03.10.2023; кількість днів затримки: 1; сума ПДВ: -239,15 грн, розмір штрафу: 2%, сума штрафу: 4,78 грн;

- №2806/31 від 24.02.2022, дата реєстрації: 03.10.2023; кількість днів затримки: 1; сума ПДВ: -133,33 грн, розмір штрафу: 2%, сума штрафу: 2,67 грн;

- №2808/31 від 25.02.2022, дата реєстрації: 03.10.2023; кількість днів затримки: 1; сума ПДВ: -101,48 грн, розмір штрафу: 2%, сума штрафу: 2,03 грн;

- №2810/31 від 25.02.2022, дата реєстрації: 03.10.2023; кількість днів затримки: 1; сума ПДВ: -49,18 грн, розмір штрафу: 2%, сума штрафу: 0,98 грн;

- №2220/14 від 25.02.2022, дата реєстрації: 03.10.2023; кількість днів затримки: 1; сума ПДВ: -567,50 грн, розмір штрафу: 2%, сума штрафу: 11,35 грн;

- №2809/31 від 25.02.2022, дата реєстрації: 03.10.2023; кількість днів затримки: 1; сума ПДВ: -122,50 грн, розмір штрафу: 2%, сума штрафу: 2,45 грн;

- №2813/31 від 26.02.2022, дата реєстрації: 04.10.2023; кількість днів затримки: 2; сума ПДВ: -60,84 грн, розмір штрафу: 2%, сума штрафу: 1,22 грн;

- №2811/31 від 26.02.2022, дата реєстрації: 03.10.2023; кількість днів затримки: 1; сума ПДВ: -72,50 грн, розмір штрафу: 2%, сума штрафу: 1,45 грн;

- №2814/31 від 26.02.2022, дата реєстрації: 04.10.2023; кількість днів затримки: 2; сума ПДВ: -50,84 грн, розмір штрафу: 2%, сума штрафу: 1,02 грн;

- №1834/21 від 26.02.2022, дата реєстрації: 03.10.2023; кількість днів затримки: 1; сума ПДВ: -23,33 грн, розмір штрафу: 2%, сума штрафу: 0,47 грн;

- №2217/14 від 26.02.2022, дата реєстрації: 03.10.2023; кількість днів затримки: 1; сума ПДВ: -101,65 грн, розмір штрафу: 2%, сума штрафу: 2,03 грн;

- №2520/28 від 27.02.2022, дата реєстрації: 03.10.2023; кількість днів затримки: 1; сума ПДВ: -15,00 грн, розмір штрафу: 2%, сума штрафу: 0,30 грн;

- №2228/14 від 28.02.2022, дата реєстрації: 04.10.2023; кількість днів затримки: 2; сума ПДВ: -208,34 грн, розмір штрафу: 2%, сума штрафу: 4,17 грн;

- №2540/30 від 28.02.2022, дата реєстрації: 03.10.2023; кількість днів затримки: 1; сума ПДВ: -140,00 грн, розмір штрафу: 2%, сума штрафу: 2,80 грн;

- №250/31 від 05.03.2022, дата реєстрації: 04.10.2023; кількість днів затримки: 2; сума ПДВ: -23,33 грн, розмір штрафу: 2%, сума штрафу: 0,47 грн;

- №251/31 від 06.03.2022, дата реєстрації: 03.10.2023; кількість днів затримки: 1; сума ПДВ: -23,33 грн, розмір штрафу: 2%, сума штрафу: 0,47 грн;

- №3/30 від 10.03.2022, дата реєстрації: 04.10.2023; кількість днів затримки: 2; сума ПДВ: -31,67 грн, розмір штрафу: 2%, сума штрафу: 0,63 грн;

- №197/22 від 11.03.2022, дата реєстрації: 03.10.2023; кількість днів затримки: 1; сума ПДВ: -3,33 грн, розмір штрафу: 2%, сума штрафу: 0,07 грн;

- №175/21 від 15.03.2022, дата реєстрації: 03.10.2023; кількість днів затримки: 1; сума ПДВ: -19,17 грн, розмір штрафу: 2%, сума штрафу: 0,38 грн;

- №254/31 від 15.03.2022, дата реєстрації: 03.10.2023; кількість днів затримки: 1; сума ПДВ: -25,00 грн, розмір штрафу: 2%, сума штрафу: 0,50 грн;

- №1764/35 від 11.08.2023, дата реєстрації: 29.12.2023; кількість днів затримки: 115; сума ПДВ: 12 365,28 грн, розмір штрафу: 15%, сума штрафу: 1 854,79 грн;

- №1468/35 від 12.09.2023, дата реєстрації: 10.10.2023; кількість днів затримки: 5; сума ПДВ: 14 660,97 грн, розмір штрафу: 2%, сума штрафу: 293,22 грн;

- №1467/35 від 12.09.2023, дата реєстрації: 10.10.2023; кількість днів затримки: 5; сума ПДВ: 12 651,86 грн, розмір штрафу: 2%, сума штрафу: 253,04 грн;

- №9230 від 15.10.2023, дата реєстрації: 09.11.2023; кількість днів затримки: 4; сума ПДВ: -268,50 грн, розмір штрафу: 2%, сума штрафу: 5,37 грн;

- №1627/33 від 19.10.2023, дата реєстрації: 11.01.2024; кількість днів затримки: 54; сума ПДВ: 630,00 грн, розмір штрафу: 10%, сума штрафу: 63,00 грн;

- №1827/41 від 01.11.2023, дата реєстрації: 18.12.2023; кількість днів затримки: 13; сума ПДВ: 29 500,00 грн, розмір штрафу: 2%, сума штрафу: 590,00 грн;

- №1829/36 від 01.11.2023, дата реєстрації: 18.12.2023; кількість днів затримки: 13; сума ПДВ: 8 950,00 грн, розмір штрафу: 2%, сума штрафу: 179,00 грн;

- №269 від 01.11.2023, дата реєстрації: 11.12.2023; кількість днів затримки: 6; сума ПДВ: -291,58 грн, розмір штрафу: 2%, сума штрафу: 5,83 грн;

- №1950 від 01.12.2023, дата реєстрації: 15.01.2024; кількість днів затримки: 10; сума ПДВ: 3 940,00 грн, розмір штрафу: 2%, сума штрафу: 78,80 грн;

- №1511/41 від 13.12.2023, дата реєстрації: 08.01.2024; кількість днів затримки: 3; сума ПДВ: 1 125,00 грн, розмір штрафу: 2%, сума штрафу: 22,50 грн;

- №571/24 від 14.01.2024, дата реєстрації: 12.02.2024; кількість днів затримки: 7; сума ПДВ: 40,07 грн, розмір штрафу: 2%, сума штрафу: 4,01 грн;

- №206 від 31.01.2024, дата реєстрації: 22.02.2024; кількість днів затримки: 4; сума ПДВ: -2 637,04 грн, розмір штрафу: 2%, сума штрафу: 52,74 грн.

Отже, загальна сума штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрації позивачем в ЄРПН податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних складає 60 900,15 грн.

У постанові від 28 березня 2023 року у справі №260/433/19 Верховний Суд зазначив, що встановивши невідповідність частини рішення суб`єкта владних повноважень вимогам чинного законодавства, наслідком такого є визнання акта частково протиправним, при умові, що цю частину може бути ідентифіковано та що без неї оспорюваний акт в іншій частині (частинах) не втрачає свою цілісність, значення. Зокрема, частково протиправним можна визнати якусь частину (пункт, речення) рішення або рішення в частині нарахування певної суми штрафних (фінансових) санкцій. Разом з тим, рішення, в якому недійсну частину не можна виокремити, ідентифікувати, є недійсним в цілому.

Аналогічний правовий висновок викладено Верховним Судом у постановах від 05 червня 2024 року у справі № 320/17339/23, від 11 квітня 2024 року у справі №802/1905/16-а, від 19 березня 2024 року у справі № 823/1553/16, від 18.05.2020 у справі №200/12442/18-а, від 04.06.2020 у справі № 804/4406/13-а та від 20.03.2023 у справі № 813/2689/17, від 22.02.2024 у справі № 826/16991/13-а тощо.

З огляду на викладене, колегія суддів, погоджується з висновками суду першої інстанції, що відповідач неправильно застосував норми законодавства при обчисленні розміру штрафу, що, в свою чергу, свідчить про його невідповідність критеріям, визначеним частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду першої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

Судом апеляційної інстанції враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції є законним, підстави для його скасування відсутні, оскільки суд всебічно перевіривши обставини справи, вирішив спір у відповідності з нормами матеріального та процесуального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Апелянт не надав до суду належних доказів, що б підтверджували факт протиправності рішення суду першої інстанції.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Приписи ст. 316 КАС України визначають, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Таким чином, колегія суддів вирішила згідно ст. 316 КАС України залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін, з урахуванням того, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст.ст. 242, 308, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Головного управління Державної податкової служби у м. Києві - залишити без задоволення.

Рішення Київського окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2024 року - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття. Касаційна скарга на рішення суду апеляційної інстанції подається безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 328-331 КАС України.

Суддя-доповідач В.О. Аліменко

Судді Т.Р. Вівдиченко

А.Ю. Кучма

Повне судове рішення складено «14» квітня 2025 року.

СудШостий апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення08.04.2025
Оприлюднено21.04.2025
Номер документу126704248
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них зупинення реєстрації податкових накладних