Справа № 705/1710/25
У Х В А Л А
про відкриття провадження у справі
18 квітня 2025 року м. Христинівка
Суддя Христинівського районного суду Черкаської області Школьна А.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Приватного підприємства «Центр монтаж енерго» (місцезнаходження: вул. Успенська, 17, м. Умань, Черкаська область) про скасування наказу, зобов`язання внести зміни до наказу, визнання протиправними дій та стягнення моральної шкоди,
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_1 через свого представника ОСОБА_2 , 24.03.2025 через систему «Електронний суд» звернулась до Уманського міськрайонного суду Черкаської області з позовом до Приватного підприємства «Центр монтаж енерго», в якому просить: скасувати наказ підприємства № 04 від 17.03.2025 в частині поновлення на попередній роботі на посаді юрисконсульта з 18.03.2025; зобов`язати ПП «Центр монтаж енерго» внести зміни до наказу № 04 від 17.03.2025 в частині поновлення на попередній роботі на посаді юрисконсульта з 04.07.2019; визнати протиправними дії відповідача щодо незабезпечення юрисконсульта робочим місцем та належними умовами праці; стягнути із ПП «Центр монтаж енерго» на її користь моральну шкоду в розмірі 300000 грн.
У зв`язку із задоволенням самовідводів суддів та неможливістю утворити новий склад суду для розгляду справи, на підставі розпорядження виконувача обов`язків голови Уманського міськрайонного суду Черкаської області № 2 від 08.04.2025, цивільна справа №705/1710/25 в порядку ч. 4 ст. 31 ЦПК України передана до Христинівського районного суду Черкаської області, як найбільш територіально наближеного суду до Уманського міськрайонного суду Черкаської області.
Протоколом автоматизованого розподілу справ між суддями від 15.04.2025 головуючою у справі визначена суддя Христинівського районного суду Черкаської області Школьна А.В.
У поданій до суду позовній заяві представник позивача просить звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору, посилаючись при цьому на скрутне матеріальне становище позивача та відсутність у неї доходів за попередній календарний рік.
Приписами ч. 1, 3 ст. 136 ЦПК України передбачено, що суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі. З підстав, зазначених у частині першій цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до сплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати.
Спеціальним законом, який визначає правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору є Закон України «Про судовий збір».
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Отже, положення статті 136 ЦПК, як загальної норми, що регулює питання звільнення від сплати судового збору, деталізовані конкретизуючими нормами спеціального закону - статтями 5 та 8 Закону України «Про судовий збір», що свідчить про необхідність при застосуванні положень статті 136 ЦПК та вирішенні питання про звільнення від сплати судового збору осіб, не зазначених у статті 5 Закону України «Про судовий збір», застосовувати критерії, визначені статтею 8 цього Закону.
Таким чином, норма статті 8 Закону України «Про судовий збір» передбачає застосування вказаного процесуального інструменту за наявності перелічених трьох умов.
Особа, яка заявляє клопотання про звільнення від сплати судового забору, згідно зі статтею 12 ЦПК України повинна навести доводи і подати належні, допустимі та достатні докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Звільнення від сплати судового збору, його відстрочення чи розстрочення є правом, а не обов`язком суду, який, вирішуючи це питання, враховує майновий стан сторони, що є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується клопотання.
Звільнення від сплати судового збору може мати місце за наявності виключних обставин, враховуючи, що статтею 129 Конституції України закріплено один із основоположних принципів правосуддя рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Неспроможність сплати судового збору, представник позивача обґрунтовує відсутністю у ОСОБА_1 доходу за попередній рік, позаяк наказом ПП «Центр монтаж енерго» від03.07.2019її булозвільнено іззайманої посадиюрисконсульта та лише рішенням Шполянського районного суду Черкаської області від 17.03.2025 поновлено на посаді. На підтвердження зазначених обставин представником додано відомості з Державного реєстру фізичних осіб платників податків про джерела та суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору, які отримані на запит позивача в електронному вигляді від 23.03.2025 (а.с. 5). Згідно наданої ГУ ДПС у Черкаській області інформації за період із січня 2024 року по грудень 2024 року ОСОБА_1 доходів не отримувала.
Водночас позивач, звертаючись до суду з вимогою про звільнення її від сплати судового збору, не надала інших доказів, які б свідчили про її незадовільне (скрутне) матеріальне становище як наприклад: банківських документів про відсутність на рахунках коштів, довідок податкового органу про перелік розрахункових та інших рахунків, документів про заборгованість перед іншими особами, відомостей про відсутність у неї рухомого чи нерухомого майна, цінних паперів, можливості розпорядження ними без значного погіршення фінансового становища, тощо.
Тому з урахуванням встановлених обставин та майнового стану позивачки, відсутність у неї доходів за попередній рік, зважаючи, що предметом позову є захист трудових прав, суддя приходить до висновку про можливість часткового задоволення клопотання та відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення у справі.
Відповідно до підпунктів 1, 2 п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», за подання до суду заяви майнового характеру, яка подана фізичною особою або фізичною особою-підприємцем, справляється судовий збір у розмірі 1 відсотка ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а за подання до суду позовної заяви немайнового характеру 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно із Законом України «Про державний бюджет України на 2025 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб в Україні з 01 січня 2025 року становить 3028 грн.
Зі змісту позовної заяви вбачається, що позивачкою заявлено 3 позовні вимоги немайнового характеру та одну майнового.
За поданняпозовної заяви,що маєодночасно майновийі немайновийхарактер,судовий збірсплачується заставками,встановленими дляпозовних заявмайнового танемайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру (ч. 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір»).
При поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою статті 4 Закону України «Про судовий збір» в електронній формі застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Таким чином, загальний розмір судового збору, що підлягає сплаті у даній справі становить: (1211,20 грн х 3 (кількість вимог немайнового характеру) + 3000 грн (300000 грн х 1% - за вимогу майнового характеру) х 0,8 (понижуючий коефіцієнт при подачі позову ) = 6633,60 грн х 0,8 = 5306,88 грн.
Сплату судового збору у розмірі 5306,88 грн суддя, з урахуванням встановлених обставин, вважає за необхідне відстрочити до ухвалення судового рішення у справі.
Перевіривши додержання позивачем при подачі позовної заяви до суду вимог цивільного процесуального законодавства, суддя встановила, що подана ОСОБА_1 позовна заява за формою та змістом відповідає вимогам статей175,177 ЦПК України.
Справа відповідно до приписів ч. 1, 4 ст. 31 ЦПК України підсудна Христинівському районному суді Черкаської області.
Підстав для відмови у відкритті провадження, повернення позовної заяви чи залишення її без руху не встановлено.
Справу слід розглядати в порядку цивільного судочинства за правилами позовного провадження.
При вирішенніпитання пророзгляд справив порядкуспрощеного абозагального позовногопровадження судвраховує:1)ціну позову; 2)значення справидля сторін; 3)обраний позивачемспосіб захисту; 4)категорію таскладність справи; 5)обсяг тахарактер доказіву справі,в томучислі чипотрібно усправі призначитиекспертизу,викликати свідківтощо; 6)кількість сторінта іншихучасників справи; 7)чи становитьрозгляд справизначний суспільнийінтерес; 8) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Враховуючи вищевикладене, зміст і предмет позову, суддя дійшла висновку, що позовну заяву слід прийняти до розгляду, відкрити провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначити підготовче засідання.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19, 27, 43, 133, 136, 175, 177, 187, 190 193, 258 260, 274, 277 ЦПК України, суддя
ПОСТАНОВИЛА:
Клопотання представника позивача про звільнення ОСОБА_1 від сплати судового збору задовольнити частково.
Відстрочити позивачу ОСОБА_1 сплату судового збору у розмірі 5306,88 грн до ухвалення судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Приватного підприємства «Центр монтаж енерго» про скасування наказу, зобов`язання внести зміни до наказу, визнання протиправними дій та стягнення моральної шкоди.
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Приватного підприємства «Центр монтаж енерго» про скасування наказу, зобов`язання внести зміни до наказу, визнання протиправними дій та стягнення моральної шкоди.
Розгляд справи провести за правилами загального позовного провадження.
Призначити усправі підготовчезасідання вприміщенні Христинівськогорайонного судуЧеркаської області(вул.Соборна,27а,м.Христинівка,Уманський район,Черкаська область,зал №3)на 09 год 00 хв09 травня 2025 року.
Учасникам справи надіслати копію ухвали про відкриття провадження у справі.
Визначити відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня вручення цієї ухвали для подання відзиву на позовну заяву. У відзиві викладаються заперечення проти позову. У зазначений строк відповідач має право надіслати суду відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогамст. 178 ЦПК України, і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову.
Відповідно до вимог ч. 4ст. 178 ЦПК України, одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду, копію відзиву та доданих до нього документів відповідач зобов`язаний надіслати іншим учасникам справи.
Відповідно до ч.1ст.193 ЦПК Україниу строк для подання відзиву відповідач має право пред`явити зустрічний позов.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Встановити позивачу п`ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив, яка має відповідати вимогам частин 3-5ст.178 ЦПК України, копія якої одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
Встановити відповідачу п`ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення, яке має відповідати вимогам частин 3-5ст.178 ЦПК України, копія якого одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
Учасники справи мають можливість отримати інформацію щодо справи, що розглядається, на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: court.gov.ua/sud2319.
Повідомляю учасників справи про наявну технічну можливість проведення судового засідання в режимі відеоконференції, в тому числі, поза межами приміщення суду.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Альона ШКОЛЬНА
Суд | Христинівський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 18.04.2025 |
Оприлюднено | 21.04.2025 |
Номер документу | 126712026 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них |
Цивільне
Христинівський районний суд Черкаської області
Школьна А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні