Герб України

Рішення від 08.04.2025 по справі 910/14367/24

Господарський суд черкаської області

Новинка

ШІ-аналіз судового документа

Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.

Реєстрація

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 квітня 2025 року

м. Черкаси

Справа № 910/14367/24

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "КРАСНОГІРСЬКЕ"

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Державний земельний банк"</a>,

треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору Товариство з обмеженою відповідальністю "СМАРТТЕНДЕР", Головне управління Держгеокадастру в Черкаській області,

про визнання протиправними дій та скасування рішення.

Представники учасників справи:

Позивач Ореховський М.Л., адвокат;

Відповідач Фролов В.О.;

Треті особи: не з`явилися.

Секретар судового засідання Драченко Т.О.

Суддя Гладун А.І.

1.Позиції учасників справи, процесуальні дії суду та учасників справи.

1.1.21.11.2024 Товариство з обмеженою відповідальністю "Красногірське" звернулося до Господарського суду міста Києва із заявою про забезпечення позову до подання позовної заяви.

1.2.25.11.2024 Господарський суд міста Києва у справі №910/14367/24 ухвалив заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Красногірське" про забезпечення позову до подання позовної заяви передати за виключною територіальною підсудністю до Господарського суду Черкаської області.

1.3.23.12.2024 Господарський суд Черкаської області у справі №910/14367/24 ухвалив у заяві Товариства з обмеженою відповідальністю "КРАСНОГІРСЬКЕ" про забезпечення позову відмовити.

1.4.22.11.2024 Товариство з обмеженою відповідальністю "Красногірське" звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Державний земельний банк"</a>.

1.5.Змістом позову є немайнові вимоги позивача до відповідача визнати незаконним і скасувати рішення про відмову у підписанні протоколу про результати земельних торгів; визнати незаконними (протиправними) дії відповідача щодо дискваліфікації позивача як учасника електронного аукціону; зобов`язати відповідача підписати протокол про результати земельних торгів та оприлюднити підписаний протокол в електронній торговій системі.

1.6.Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач стверджує, що відповідач прийняв рішення про дискваліфікацію позивача з торгів про передачу в суборенду земельної ділянки неправомірно, з порушенням вимог законодавства.

1.7.27.11.2024 Господарський суд міста Києва у справі №910/14407/24 ухвалив матеріали справи №910/14407/24 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Красногірське" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Державний земельний банк"</a> направити за підсудністю до Господарського суду Черкаської області.

1.8.19.12.2024 справа №910/14407/24 надійшла до Господарського суду Черкаської області.

1.9.За результатами автоматизованого розподілу справу №910/14407/24 передано на розгляд судді Гладуну А.І.

1.10.23.12.2024 суд ухвалив прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі. Справу ухвалив розглядати за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначив о 15 год. 00 хв. 21.01.2025. Залучив до участі у справі третіми особами, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору - Товариство з обмеженою відповідальністю "СМАРТТЕНДЕР" та Головне управління Держгеокадастру в Черкаській області.

1.11.23.12.2024 суд ухвалив справу №910/14407/24 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "КРАСНОГІРСЬКЕ" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Державний земельний банк"</a>, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору Товариство з обмеженою відповідальністю "СМАРТТЕНДЕР", Головне управління Держгеокадастру в Черкаській області про визнання протиправними дій та скасування рішення та справу №910/14367/24 за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "КРАСНОГІРСЬКЕ" про забезпечення позову до подання позовної заяви об`єднати в одне провадження та здійснювати їх розгляд в межах справи №910/14367/24.

1.12.Ухвали суду від 23.12.2024 про відкриття провадження у справі та про об`єднання справ в одне провадження суд надіслав позивачу, відповідачу та третім особам, які 24.12.2024 доставлено до їх електронних кабінетів в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі (а.с. 75-77, 82-83 том 2).

1.13.07.01.2025 відповідач подав до суду відзив на позов, у якому просив відмовити у задоволенні позову повністю (а.с. 93-100 том 2).

1.14.В обґрунтування заперечень проти позову відповідач зазначив, що прийняв законне та вмотивоване рішення від 22.10.2024 про відмову у підписанні протоколу за результатами земельних торгів за лотом №LRE001-UA-20240916-70691 від 17.10.2024 з переможцем торгів, оскільки позивач не надав документів, що підтверджують громадянство фізичних осіб, які є учасниками ТОВ "Красногірське", а такими документами згідно із статтею 5 Закону України "Про громадянство України" є паспорт громадянина України. Посилання позивача на те, що громадянство учасників товариства зазначене у Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, є безпідставними та необґрунтованими, оскільки витяг містить інформацію про юридичну особу та не відноситься до переліку документів, які підтверджують громадянство України відповідно до чинного законодавства. Посилання позивача на лист Держгеокадастру №28-28-0.221-9751/2-24 від 19.09.2024, у якому надано роз`яснення щодо переліку документів, які подають учасники земельних торгів є безпідставними оскільки у Держгеокадастру відсутні повноваження щодо надання роз`яснень законодавства, а лист стосується правовідносин в галузі оренди земельних ділянок, проте позивач мав намір укласти договір суборенди земельної ділянки з відповідачем. Гарантійний внесок у розмірі 190786,85 грн сплачений позивачем оператору торгів - ТОВ "СМАРТТЕНДЕР" та відповідачу не перераховувався.

1.15.16.01.2025 позивач подав до суду відповідь на відзив, у якій просив поновити строк для подання відповіді на відзив та позов, долучити відповідь на відзив на позов до матеріалів справи та позов задовольнити повністю. Постановою КМУ №1013 встановлено таке поняття, як "потенційний покупець", під яким визначено особу, яка бажає взяти участь у земельних торгах з продажу земельної ділянки або прав користування нею (оренда, суборенда, суперфіцій, емфітевзис). Позивач вважав, що відповідач змішує такі поняття як "потенційний покупець лоту" та "потенційний покупець земельної ділянки". Приймаючи участь в земельних торгах, учасник є потенційним покупцем лоту, в даному випадку права користування земельної ділянки, проте учасник даного конкретного аукціону не є покупцем земельної ділянки. Отже, не повинен відповідати вимогам статті 130 Земельного кодексу. Позивач і не відповідає вимогам статті 130 Земельного кодексу, оскільки серед його учасників є компанія Красногірське (реєстраційний код 14382560, нерезидент, країна реєстрації: Естонія), частка в статутному капіталі якої складає 99,394%. На підтвердження цього, позивач через особистий кабінет електронного майданчика разом з заявою на участь в земельних торгах подав витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Отже, маючи в складі учасників юридичну особу - нерезидента, позивач не відповідає вимогам статті 130 Земельного кодексу, проте, його не було дискваліфіковано відповідачем на цій підставі, що доводить, що такі вимоги на орендаря/суборендаря земельної ділянки не розповсюджуються. Позивач повністю виконав всі умови, необхідні для участі у земельних торгах, а також надав всі необхідні документи для цього, включаючи документи, що підтверджують громадянство учасників та бенефіціарного власника позивача. Отже, рішення про відмову у підписанні протоколу про результати земельних торгів у зв`язку з неподанням позивачем документів що підтверджують громадянство його учасників є безпідставним (а.с. 137-140 том 2).

1.16.20.01.2025 відповідач подав до суду заперечення на відповідь на відзив та зазначив, що посилання позивача на те, що громадянство учасників зазначені у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, є безпідставними та необґрунтованими, оскільки витяг містить інформацію про юридичну особу та не відноситься до переліку документів, які підтверджують громадянство України відповідно до чинного законодавства (а.с. 172-176 том 2).

1.17.21.01.2025 у підготовчому засіданні взяли участь представник позивача адвокат Ореховський М.Л., представники відповідача ОСОБА_1 та адвокат Івашова Г.Л. Представники третіх осіб у підготовче засідання не з`явилися.

1.18.21.01.2025 суд ухвалив у заяві позивача про поновлення процесуального строку для подання відповіді на відзив відмовити; ухвалив з власної ініціативи продовжити позивачу строк на подання відповіді на відзив, ухвалив відповідь на відзив прийняти і врахувати під час розгляду справи. Зміст та мотиви ухвали суд виклав у протоколі судового засідання від 21.01.2025.

1.19.21.01.2025 суд ухвалив оголосити перерву в підготовчому засіданні до 10 год. 00 хв. 12.02.2025.

1.20.11.02.2025 позивач подав до суду клопотання, у якому просив долучити до матеріалів справи письмові докази, а саме відповідь Державної служби України з питань геодезії на адвокатський запит представника позивача, разом з якою позивачу надано копію листа Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) №28-28-0.221-9751/2-24 від 19.09.2024, в якому зроблено висновок щодо переліку документів, необхідних для участі у земельних торгах з метою набуття права користування земельними ділянками (оренди, суборенди) (а.с. 195-197 том2).

1.21.12.02.2025 у підготовчому засіданні взяли участь представники відповідача Фролов В.О. та адвокат Івашова Г.Л. Представники позивача та третіх осіб у підготовче засідання не з`явилися.

1.22.Представники відповідача Фролов В.О. та адвокат Івашова Г.Л. у підготовчому засіданні вважали неможливим розгляд справи у відсутність представника позивача.

1.23.12.02.2025 суд ухвалив відкласти розгляд справи у підготовчому засіданні до 09 год. 00 хв. 19.02.2025 у зв`язку з технічною неможливістю представника позивача взяти участь у підготовчому засіданні у режимі відеоконференції.

1.24.13.02.2025 відповідач подав до суду клопотання, у якому просив долучити до матеріалів справи електронні докази (а.с. 210-212 том 2).

1.25.19.02.2025 у підготовче засідання з`явилися представник позивача адвокат Ореховський М.Л., представники відповідача ОСОБА_1 та адвокат Івашова Г.Л. Представники третіх осіб у підготовче засідання не з`явилися.

1.26.Представники відповідача Фролов В.О. та адвокат Івашова Г.Л. у підготовчому засіданні просили суд продовжити відповідачу строк для подання доказів, долучити електронні докази до матеріалів справи.

1.27.Представник позивача адвокат Ореховський М.Л. у підготовчому засіданні заперечив проти долучення електронних доказів до матеріалів справи, просив надати позивачу дозвіл на подання до суду додаткових пояснень.

1.28.19.02.2025 суд ухвалив встановити відповідачу додатковий строк для подання доказів та долучити подані відповідачем паперові копії електронних доказів до матеріалів справи.

1.29.19.02.2025 суд ухвалив клопотання позивача про надання дозволу для подання письмових пояснень задовольнити, ухвалив встановити позивачу строк для подання пояснень щодо окремого питання, яке виникло під час розгляду справи, зокрема поданих відповідачем електронних доказів, тривалістю 5 (п`ять) днів.

1.30.19.02.2025 суд ухвалив закрити підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду по суті о 14 год. 00 хв. 12.03.2025.

1.31.19.02.2025 позивач звернувся до суду із заявою про забезпечення позову, у якій просив суд вжити заходи забезпечення позову (а.с. 234-237 том 2).

1.32.20.02.2025 суд ухвалив заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "КРАСНОГІРСЬКЕ" про забезпечення позову задовольнити. Заборонив Товариству з обмеженою відповідальністю "Державний земельний банк"</a> (код ЄДРПОУ 00692334) (операторам, електронним майданчикам), відкритих торгів (аукціонів, голландського аукціону), адміністраторам електронної торгової системи prozorro продажі, Акціонерному товариству "ПРОЗОРРО.ПРОДАЖІ" (ідентифікаційний код 42068925), а також будь-яким іншим юридичним чи фізичним особам, вчиняти будь-які дії, направлені на організацію та/або проведення електронних торгів (аукціону) щодо передачі в суборенду земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, площею 128.2723 га, що розташована за межами населених пунктів Вознесенської сільської територіальної громади, Золотоніського району, Черкаської області, кадастровий номер 7121582000:10:004:0001, цільове призначення - 01.09 Для дослідних і навчальних цілей. Заборонив Товариству з обмеженою відповідальністю "Державний земельний банк"</a> (код ЄДРПОУ 00692334) (операторам, електронним майданчикам), відкритих торгів (аукціонів, голландського аукціону), адміністраторам електронної торгової системи prozorro продажі, Акціонерному товариству "ПРОЗОРРО.ПРОДАЖІ" (ідентифікаційний код 42068925), а також будь-яким іншим юридичним чи фізичним особам, здійснювати будь-які дії, спрямовані на оформлення результатів відкритих торгів (електронного аукціону) з передачі в суборенду земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, площею 128.2723 га, що розташована за межами населених пунктів Вознесенської сільської територіальної громади, Золотоніського району, Черкаської області, кадастровий номер 7121582000:10:004:0001, цільове призначення - 01.09 Для дослідних і навчальних цілей, в тому числі: укладати і підписувати будь-які протоколи відкритих торгів (електронних аукціонів), договори суборенди, проводити розрахунки (сплачувати платежі, приймати платежі) на підставі протоколів.

1.33.21.02.2025 позивач подав до суду заперечення на клопотання відповідача про долучення електронних доказів, оскільки долучені електронні докази не спростовують твердження позивача щодо того, що відповідачем в переліку документів не конкретизовано, яким саме документом позивач мав підтвердити громадянство учасників (акціонерів, членів) та бенефіціарного власника. Відповідач не врахував, що у Витягу з ЄДРПОУ підтверджена інформація щодо громадянства учасників та бенефіціарів позивача. У рішенні про відмову у підписанні протоколу про результати земельних торгів за лотом №LRE001-UA-20240916-70691 від 17.10.2024 з позивачем, відповідач зазначив, що документи, що підтверджують громадянство ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , які є учасниками ТОВ "КРАСНОГІРСЬКЕ", переможець земельних торгів не надав. Відповідач не зазначив, які саме документи мав надати позивач (а.с. 1-2 том 3).

1.34.25.02.2025 відповідач звернувся до суду із заявою про зустрічне забезпечення, у якій просив встановити зустрічне забезпечення шляхом покладення обов`язку на Товариство з обмеженою відповідальністю "Красногірське" внести на депозитний рахунок Господарського суду Черкаської області 356103,48 грн (а.с. 8-12 том 3).

1.35.В обґрунтування клопотання про зустрічне забезпечення відповідач зазначив, що власником спірної земельної ділянки є держава в особі Головного управління Держгеокадастру в Черкаській області, а відповідач є орендарем земельної ділянки. Вжиття заходів забезпечення позову порушує законні права та інтереси відповідача, не дає можливості реалізовувати право користування земельною ділянкою. 11.09.2024 Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області та Товариство з обмеженою відповідальністю "Державний земельний банк"</a> уклали договір оренди №3 земельної дiлянки сiльськогосподарського призначення державної власностi площею 128,2723 га, що розташована за межами населених пунктів Вознесенської сільської територіальної громади, Золотоніського району, Черкаської області, кадастровий номер 712158200:10:004:0001, цільове призначення - 01.09 Для дослідницьких і навчальних цілей, строком на 50 poків. Розмір річної орендної плати за договором оренди землі становить 712206,96 грн, а розмір щомісячного платежу становить 59350,58 грн. Відповідач сплачує до Державного бюджету щорічно 90% орендної плати та 10% до місцевого бюджету та має передати в суборенду спірну земельну ділянку на земельних торгах у формі електронного аукціону й тим самим отримувати прибуток. Метою діяльності відповідача є одержання прибутку (доходу) на основі господарської, комерційної та будь-яких видів економічної діяльності не заборонених законодавством України, зокрема, шляхом передачі в суборенду земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності в порядку передбаченому законодавством. Відповідно до Земельного кодексу України та Закону України "Про оренду землі" відповідач передає в суборенду земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної форми власності шляхом проведення земельних торгів в формі електронного аукціону. Вжиття судом заходів забезпечення позову, позбавляє відповідача можливості здійснювати свою основну діяльність - укласти договір суборенди земельної ділянки та отримувати дохід. Відповідач несе збитки та позбавлений можливості поповнити дохід загального фонду Державного бюджету у розмірі 90% орендної плати за земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності у розмірі 640986,26 грн та 10% орендної плати за земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності у розмірі 71220,70 грн до загального фонду місцевих бюджетів. Отже, вжиття заходів забезпечення позову без урахування вимог зустрічного забезпечення позову призводить до відповідних збитків у вигляді недоотримання державним бюджетом коштів від сплати орендної плати за цільове використання земель державної власності сільськогосподарського призначення та відповідну сплату орендної плати відповідачем без можливості отримання прибутку.

1.36.28.02.2025 позивач подав до суду заперечення на клопотання відповідача про зустрічне забезпечення позову, у якому просив відмовити відповідачу в задоволенні клопотання, оскільки на даний час збитки несе саме позивач. Відповідач протиправно не уклав з позивачем як переможцем земельних торгів відповідного договору суборенди земельної ділянки, не повернув гарантійний внесок у розмірі 190786,85 грн. Позивач змушений був звернутись до адвокатського об`єднання з метою надання йому правничої допомоги для захисту його законних інтересів в суді. Отже, внаслідок протиправних дій саме відповідача, який ще в жовтні 2024 року безпідставно відмовив позивачу в підписанні протоколу про результати земельних торгів першого аукціону, саме позивач, на відміну від відповідача, який вже отримав 381573,70 грн, несе збитки та упущену вигоду. Крім того, відповідач з метою відновлення порушення свого майнового права міг звернутись із зустрічним позовом або подати окремий позов про відшкодування цих збитків, однак цього не зробив. Через протиправні дії відповідача позивач несе відповідні збитки (а.с. 40-43 том 3).

1.37.03.03.2025 відповідач подав до суду відповідь на заперечення позивача на заяву відповідача про зустрічне забезпечення позову, у якій вважав заперечення позивача необґрунтованим, незаконним та таким, що має на меті ввести суд в оману. Позивач сплатив гарантійний внесок оператору торгів - ТОВ "СМАРТТЕНДЕР" у розмірі 190786,85 грн, який відповідачу не перераховувався. Питання по проведеному аукціону від 25.11.2024 https://prozorro.sale/auction/LRE001- UA-20241024-72284/ щодо передачі в суборенду земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності строком на 14 років, площею 128,2723 га, що розташована за межами населених пунктів Вознесеньскої сільської територіальної громади, Золотоніського району, Черкаської області, кадастровий номер 7121582000:10:004:0001, не є предметом розгляду даної справи. Позивач не приймав участі у вказаному аукціоні, не є учасником правовідносин, що склалися внаслідок проведення вказаного аукціону (а.с. 55-57 том 3).

1.38.07.03.2025 суд ухвалив заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Державний земельний банк"</a> про зустрічне забезпечення задовольнити частково. Зобов`язав Товариство з обмеженою відповідальністю "КРАСНОГІРСЬКЕ" внести на депозитний рахунок Господарського суду Черкаської області №UA668201720355259002000003675, відкритий у Державній казначейській службі України (м.Київ), 118701,16 грн протягом 5 днів з дня постановлення ухвали про зустрічне забезпечення.

1.39.11.03.2025 позивач подав до суду клопотання, у якому просив долучити до матеріалів справи копію платіжної інструкції №3855 від 11.03.2025 про внесення на депозитний рахунок Господарського суду Черкаської області 118701,16 грн (а.с. 79-81 том 3).

1.40.12.03.2025 у судовому засіданні взяли участь представник позивача адвокат Ореховський М.Л., представники відповідача Фролов В.О. та адвокат Івашова Г.Л. Представники третіх осіб у судове засідання не з`явилися.

1.41.Представник позивача адвокат Ореховський М.Л. у судовому засіданні просив позов задовольнити.

1.42.Представники відповідача Фролов В.О. та адвокат Івашова Г.Л. у судовому засіданні просили відмовити у позові повністю.

1.43.12.03.2025 суд ухвалив оголосити в судовому засіданні перерву до 12 год. 00 хв. 20.03.2025.

1.44.20.03.2025 у судовому засіданні взяли участь представник позивача адвокат Ореховський М.Л., представники відповідача Фролов В.О. та адвокат Івашова Г.Л. Представники третіх осіб у судове засідання не з`явилися.

1.45.20.03.2025 суд ухвалив оголосити перерву в судовому засіданні до 12 год. 30 хв. 08.04.2025.

1.46.08.04.2025 у судовому засіданні взяли участь представник позивача адвокат Ореховський М.Л. та представник відповідача Фролов В.О. Представники третіх осіб у судове засідання не з`явилися.

1.47.Участь у судовому засіданні є правом учасника судового процесу (п. 2 частини 1статті 42 Господарського процесуального кодексу України).

1.48.Відповідно до частини 1 статті 202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

1.49.Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі: неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки (пункт 1 частини 3 статті 202 Господарського процесуального кодексу України).

1.50.Учасники судового провадження на власний розсуд користуються наданими ним процесуальними правами, зокрема, правом на участь у судовому засіданні.

1.51.Явку учасників судового провадження в судове засідання суд обов`язковою не визнавав.

1.52.Оскільки неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду справи, явку представників учасників справи в судове засідання суд не визнав обов`язковою суд дійшов висновку розглядати справу за відсутності представників третіх осіб.

1.53.Представник позивача адвокат Ореховський М.Л. у судовому засіданні просив позов задовольнити.

1.54.Представник відповідача Фролов В.О. у судовому засіданні просив відмовити у позові повністю.

1.55.08.04.2025 суд завершив розгляд справи по суті, оголосив про перехід до стадії ухвалення судового рішення та час його проголошення в цьому судовому засіданні.

1.56.Керуючись частиною 1 статті 240 Господарського процесуального кодексу України, 08.04.2025 суд проголосив вступну та резолютивну частини рішення суду у справі №910/14367/24.

Вислухавши пояснення учасників справи, з`ясувавши обставини справи та дослідивши письмові докази, що містяться у справі, суд

ВСТАНОВИВ:

2.Перелік обставин, які є предметом доказування у справі.

2.1. Предметом позову є немайнові вимоги позивача до відповідача визнати незаконним і скасувати рішення відповідача про відмову у підписанні протоколу про результати земельних торгів; визнати незаконними (протиправними) дії відповідача щодо дискваліфікації позивача як учасника електронного аукціону; зобов`язати відповідача підписати протокол про результати земельних торгів та оприлюднити підписаний протокол в електронній торговій системі.

2.2. Підставами позову є обставини, якими позивач обґрунтовує прийняття відповідачем з порушенням вимог законодавства рішення про дискваліфікацію позивача з торгів про передачу в суборенду земельної ділянки через неподання позивачем для участі у торгах усіх документів, що передбачені законом.

2.3.Відповідно до частини 2 статті 76 Господарського процесуального кодексу України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

2.4.Предметом доказування у даній справі є дотримання позивачем порядку та вимог закону при поданні документів для участі в аукціоні (земельних торгах); підстави прийняття відповідачем рішення про дискваліфікацію позивача з торгів про передачу в суборенду земельної ділянки та рішення відповідача про відмову у підписанні протоколу про результати земельних торгів; порушення суб`єктивного права, за захистом якого позивач звернувся до суду.

3.Перелік доказів, якими сторони підтверджують або спростовують наявність кожної обставини, яка є предметом доказування у справі.

3.1. На підтвердження обставин, які є предметом доказування, позивач подав письмові докази, дослідивши які, суд встановив:

3.1.1.11.09.2024 Головне управління Держгеокадастру в Черкаській області (орендодавець) та Товариство з обмеженою відповідальністю "Державний земельний банк"</a> (орендар) уклали договір оренди землі №3, відповідно до пункту 1.1 якого орендодавець на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру в Черкаській області від 05.09.2024 № 23-6/14-24-СГ "Про надання земельної ділянки в оренду" надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності площею 128,2723 га, кадастровий номер 7121582000:10:004:0001, цільове призначення - 01.09 для дослідних і навчальних цілей, яка знаходиться за межами населених пунктів Вознесенської сільської територіальної громади, Золотоніського району, Черкаської області (а.с. 11-13 том 2).

Відповідно до умов договору сторони домовилися:

п. 2.1 - в оренду передається земельна ділянка із земель сільськогосподарського призначення державної власності площею 128,2723 га, з них: рілля 124,4175 га, землі під дорогами, зокрема під ґрунтовими 1,2172 га, з усіх лісів лісові насадження лінійного типу 2,6376 га;

п. 2.3 - нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 7121582000:10:004:0001 на дату укладення договору становить 5299634,70 грн (п`ять мільйонів двісті дев`яносто дев`ять тисяч шістсот тридцять чотири гривні 70 копійок) і підлягає щорічній індексації;

3.1.2.16.09.2024 ТОВ "Державний земельний банк" видав наказ №9, яким наказав:

п. 1 - провести земельні торги у формі електронного аукціону з передачі в суборенду земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності відповідно до Переліку прав на земельні ділянки, які виставляються на земельні торги, окремими лотами згідно з додатком 1.

п. 2 - затвердити умови земельних торгів:

п. 3 - затвердити проект договору суборенди землі згідно з Додатком 2 (а.с. 23-27 том 2);

3.1.3.У додатку №1 до наказу 16.09.2024 №9 - Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права суборенди на які виставляються на електронні земельні торги окремими лотами, вказана, зокрема, спірна земельна ділянка кадастровий номер 7121582000:10:004:0001, місце розташування якої: за межами н.п. Вознесенської сільської територіальної громади, Золотоніського району, Черкаської області, площею 128,2723 га, цільове призначення - 01.09 для дослідних і навчальних цілей, нормативна грошова оцінка якої становить 5299634,7 грн,із стартовим розміром річної суборендної плати 635956,16 грн, з терміном суборенди 14 років (а.с. 22 том 2).

3.1.4.19.09.2024 Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) надіслала Акціонерному товариству "ПРОЗОРРО.ПРОДАЖІ" лист №28-28-0.221-9751/2-24, у якому вказала, що при наданні в оренду на конкурентних засадах земельних ділянок сільськогосподарського призначення не потрібно додавати документи визначені у Додатку 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2021 №1013 "Деякі питання підготовки до проведення та проведення земельних торгів для продажу земельних ділянок та набуття прав користування ними (оренди, суборенди, суперфіцію, емфітевзису)" (а.с. 50, 197 том 2).

3.1.5.14.10.2024 ТОВ "КРАСНОГІРСЬКЕ" звернулося до ТОВ "СМАРТТЕНДЕР" із заявою про участь у земельних торгах №LRE001-UA-20240916-70691 (а.с. 28 том 2).

До заяви додало наступні документи:

1. Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань на ТОВ "КРАСНОГІРСЬКЕ" від 26.06.2024, у переліку засновників (учасників) якого є: ОСОБА_3 , громадянство Україна, місцезнаходження: АДРЕСА_1 , розмір частки засновника (учасника) 3500,00. ОСОБА_2 , громадянство Україна, місцезнаходження: АДРЕСА_2 , розмір частки засновника (учасника) 21000,00. КРАСНОГІРСЬКЕ, президентство: Естонія, місцезнаходження: Естонія, 11415, Естонія 11415 ХАР`ЮСЬКИЙ ПОВІТ місто Таллінн Петербурі ТЕЕ 2С, розмір частки засновника (учасника) 4024473,00. У Інформації про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи вказано ОСОБА_4 , громадянство Україна, місцезнаходження: АДРЕСА_2 . Тип бенефіціарного володіння: непрямий вирішальний вплив. Відсоток частки статутного капіталу або відсоток права голову 99,9. Керівником юридичної особи, а також відомості про інших осіб, які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі підписувати договори, тощо є ОСОБА_4 (а.с. 29-35 том 2).

2. Інформацію про кінцевого бенефіціарного власника. Якщо особа не має кінцевого бенефіціарного власника, зазначається інформація про відсутність кінцевого бенефіціарного власника і про причину його відсутності (лист з інформацією про кінцевого бенефіціарного власника ТОВ "КРАСНОГІРСЬКЕ" та розміром статутної частки (а.с. 39 том 2).

3. Документи, що підтверджують сплату реєстраційного та гарантійного внесків (копії розрахункових документів, виписки з рахунків) з рахунку особи, яка бажає взяти участь у торгах, відкритого в українському або іноземному банку (крім банків держав, внесених FATF до списку держав, що не співпрацюють у сфері протидії відмиванню доходів, одержаних злочинним шляхом) (платіжні інструкції №2338 від 14.10.2024 на суму 190786,85 грн з призначенням платежу: "гарантійний внесок за лот №LRE001-UA-20240916-70691, згідно рахунку №SO-2019-001/28461 від 14.10.2024 без ПДВ" та №2339 від 14.10.2024 на суму 710,00 грн з призначенням платежу "реєстраційний внесок за лот №LRE001-UA-20240916-70691, згідно рахунку №SO-2019-001/28462 від 14.10.2024, в т.ч. ПДВ 118,33 грн" (а.с. 36-37 том 2).

4. Документи, які містять відомості про структуру власності (схематичне зображення структури власності ТОВ "КРАСНОГІРСЬКЕ" (а.с. 42 том 2).

5. Документи, що підтверджують громадянство учасників (акціонерів, членів) та бенефіціарного власника (копію паспорту громадянки України ОСОБА_4 та довідку про внесення відомостей до Єдиного державного демографічного реєстру №1338123-2023 від 24.03.2023 на ОСОБА_4 (а.с. 40, 41 том 2).

6. Документи, що підтверджують джерела походження коштів, зокрема: декларація про майновий стан і доходи; декларація про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру/декларація особи, уповноваженої па виконання функцій держави або органу місцевого самоврядування; річна (квартальна, інша) фінансова та/або податкова звітність юридичної особи - набувача, що отримана нотаріусом безпосередньо від набувача (баланс, витяги, що містять дані про прибутки та збитки господарської діяльності клієнта, податкова декларація з додатками); фінансова звітність юридичної особи - набувача, що оприлюднена відповідно до вимог законодавства; інші документи, що підтверджують джерела походження коштів (баланс (звіт про фінансовий стан) на 31.12.2023 ТОВ "КРАСНОГІРСЬКЕ" та звіт про фінансові результати (звіт про сукупний дохід) за 2023 р. ТОВ "КРАСНОГІРСЬКЕ" (а.с. 43, 44 том 2).

3.1.6.15.10.2024 ТОВ "КРАСНОГІРСЬКЕ" звернулося до ТОВ "Державний земельний банк" із заявою про непоширення спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), у якій підтвердило, що на ТОВ "КРАСНОГІРСЬКЕ", його посадову особу ОСОБА_4 , його засновників ОСОБА_4 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , його кінцевих бенефіціарних власників ОСОБА_4 не поширюються спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) згідно із Законом України "Про санкції" та актами, прийнятими відповідно до зазначеного Закону (а.с. 38 том 2).

3.1.7.Відповідно до протоколу про результати земельних торгів від 17.10.2024 №LRE001-UA-20240916-70691 з передачі в суборенду земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності строком на 14 років, площею 128.2723 га, що розташована за межами населених пунктів Вознесенської сільської територіальної громади, Золотоніського району, Черкаської області, кадастровий номер 7121582000:10:004:0001, цільове призначення - 01.09 Для дослідних і навчальних цілей, організатором земельних торгів є ТОВ "Державний земельний банк", учасником, що подав найвищу пропозицію, переможцем земельних торгів є Товариство з обмеженою відповідальністю "КРАСНОГІРСЬКЕ". Вказаний протокол не підписаний організатором та переможцем (а.с. 47-49 том 2).

3.1.8.22.10.2024 ТОВ "Державний земельний банк" прийняло рішення про відмову у підписанні протоколу про результати земельних торгів за лотом №LRE001-UA-20240916-70691 від 17.10.2024 з переможцем земельних торгів ТОВ "КРАСНОГІРСЬКЕ".

У рішенні ТОВ "Державний земельний банк" відмовляючи у підписанні протоколу зазначив, що відповідно до абзацу 3 додатку 2 до Вимог потенційні покупці мають надати також документи, що підтверджують громадянство учасників (акціонерів, членів). Документи, що підтверджують громадянство ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , які є учасниками ТОВ "КРАСНОГІРСЬКЕ", переможцем земельних торгів не надано. Таким чином, переможець торгів не подав документи або відомості, обов`язковість подання яких встановлена частиною сьомою статті 137 Земельного кодексу України для участі в аукціоні щодо передачі в суборенду земельної ділянки кадастровий номер 7121582000:10:004:0001. Відповідно до п. 49 Вимог визначено, що організатор земельних торгів приймає рішення про відмову у підписанні протоколу про результати земельних торгів, про відмову у підписанні договору за результатами проведення земельних торгів з переможцем торгів, який не відповідає встановленим Кодексом вимогам до особи, яка може набувати земельну ділянку або права на неї; не подав документи або відомості, обов`язковість яких встановлена частиною сьомою статті 137 Кодексу, та/або в зазначених документах наявні неправдиві відомості: не отримав погодження Верховної Ради України або Кабінету Міністрів України у випадках, встановлених Кодексом (а.с. 45-46 том 2).

3.1.9.Відображення публікації на веб-сайті "Latifundist.com", у якій містяться коментарі генерального директора ТОВ "Державний земельний банк" щодо трактування статті 130 Земельного кодексу України (а.с. 51 том 2).

3.2.Відповідач на спростування доводів позивача подав до суду докази, дослідивши які, суд встановив:

3.2.1.Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 26.06.2024 засновниками (учасниками) ТОВ "КРАСНОГІРСЬКЕ" є ОСОБА_3 , громадянство Україна, місцезнаходження: АДРЕСА_1 , розмір частки засновника (учасника) 3500,00. ОСОБА_2 , громадянство Україна, місцезнаходження: АДРЕСА_2 , розмір частки засновника (учасника) 21000,00. КРАСНОГІРСЬКЕ, президентство: Естонія, місцезнаходження: Естонія, 11415, Естонія 11415 ХАР`ЮСЬКИЙ ПОВІТ місто Таллінн Петербурі ТЕЕ 2С, розмір частки засновника (учасника) 4024473,00. У Інформації про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи вказано ОСОБА_4 , громадянство Україна, місцезнаходження: АДРЕСА_2 . Тип бенефіціарного володіння: непрямий вирішальний вплив. Відсоток частки статутного капіталу або відсоток права голову 99,9. Керівником юридичної особи, а також відомості про інших осіб, які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі підписувати договори, тощо є ОСОБА_4 (а.с. 103-109 том 2);

3.2.2.Схематичне зображення структури власності ТОВ "КРАСНОГІРСЬКЕ" як додаток №1 до заяви про участь у земельних торгах від 14.10.2024, подане для участі у земельних торгах за лотом №LRE001-UA-20240916-70691 (а.с. 102 том 2).

3.2.3.Директор ТОВ "КРАСНОГІРСЬКЕ" ОСОБА_4 надіслала ТОВ "КРАСНОГІРСЬКЕ" лист від 14.10.2024, у якому повідомила, що кінцевим бенефіціарним власником "КРАСНОГІРСЬКЕ" є громадянка ОСОБА_4 , розмір статутної частки становить 4049000,00 грн (а.с. 110 том 2).

3.2.4.Відповідно до протоколу про результати земельних торгів від 17.10.2024 №LRE001-UA-20240916-70691 з передачі в суборенду земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності строком на 14 років, площею 128.2723 га, що розташована за межами населених пунктів Вознесенської сільської територіальної громади, Золотоніського району, Черкаської області, кадастровий номер 7121582000:10:004:0001, цільове призначення - 01.09 Для дослідних і навчальних цілей, організатором земельних торгів є ТОВ "Державний земельний банк", учасником, що подав найвищу пропозицію, та відповідно став переможцем земельних торгів є Товариство з обмеженою відповідальністю "КРАСНОГІРСЬКЕ". Вказаний протокол не підписаний організатором та переможцем (а.с. 111-113 том 2).

3.2.5.Відповідач подав до суду електронні докази з його офіційної сторінки https://www.facebook.com/LandBankofUkraine,https://www.facebook.com/share/p/19swVYy5cC/ та https://www.facebook.com/share/p/161YDa4qxW/, скріншоти знімків екрану, дослідивши які, суд встановив:

3.2.5.1.26.09.2024 на своїй офіційній сторінці https://www.facebook.com/LandBankofUkraine відповідач повідомив у публікації https://www.facebook.com/share/p/18jg5ruTmU наступне: Земельний банк разом з Фондом державного майна України провів вебінар (а.с. 215 том 2);

3.2.5.2.28.09.2024 на офіційній сторінці https://www.facebook.com/share/p/19swVYy5cC/ ТОВ Державний земельний банк опублікував перелік документів необхідний для участі в торгах та вказав, що вже 1 жовтня 2024 року відбудуться перші торги з передачі в суборенду державних с/г земель. Організатор ТОВ "Державний земельний банк" нагадав, який перелік документів, необхідний для участі в торгах. Для цього через особистий кабінет в електронній торговій системі Prozorro.Продажі потрібно подати: заяву про участь у земельних торгах, підписану кваліфікованим цифровим підписом; документи, передбачені частиною сьомою статті 137 Земельного кодексу України та додаток 2 до Вимог, затверджених постановою КМУ від 22.09.2021 №1013. Детальний перелік документів для громадян, ФОП та юридичних осіб - за посиланням: https://drive.google.com/.../1I4AlI8CQTKTtpPb0rW7.../view. Звернув увагу, що умови участі в торгах "Земельного банку" мають свої особливості, тому просив ретельно перевіряти наявність усіх необхідних документів (а.с. 216 том 2);

3.2.5.3. У інформації про аукціон Земельний банк зазначив, зокрема: період уточнень до 16.10.2024 18:00, кінцевий строк подання цінових пропозицій 16.10.2024 20:00; дата проведення аукціону 17.10.2024 11:00; вимоги до документів: перелік документів, які подаються фізичними та юридичними особами для участі в земельних торгах у формі електронного аукціону визначається відповідно до п. 29 Вимог щодо підготовки до проведення та проведення земельних торгів для продажу земельних ділянок та набуття прав користування ними (оренди, суборенди, суперфіцій, емфітевзису), затверджених постановою КМУ від 22.09.2021 №1013 та пункту 7 статті 137 Земельного кодексу України. Обов`язково надати інформацію про відсутність застосування санкцій, зразок заяви додається (а.с. 217 том 2);

3.2.5.4. 30.09.2024 на офіційній сторінці ТОВ "Державний земельний банк" https://www.facebook.com/share/p/161YDa4qxW/ здійснив публікацію на тему: "Що потрібно знати юридичним особам для участі в аукціонах Земельного банку?". Для участі в торгах з оренди держземель юридичним особам слід підготувати та подати через електронний кабінет такий перелік документів: Заяву про участь, підписану КЕП; Підтвердження сплати реєстраційного та гарантійного внесків; Документи про походження коштів; Підтвердження права власності на земельні ділянки с/г призначення (за наявності); Копії документів про реєстрацію юрособи та кінцевих бенефіціарів; Документи про структуру власності; Копію витягу з ЄДРПОУ; Інформацію про державу, в якій зареєстровані або мають постійне місце проживання засновники (учасники) юридичні особи, у статутному (складеному) капіталі якої є частка іноземного капіталу; Документи, що підтверджують громадянство учасників/бенефіціарів. Ці важливі моменти необхідно взяти до уваги для участі в земельних торгах. В іншому разі неподання всіх документів може призвести до відмови в підписанні протоколу та неповернення гарантійного платежу. Детальну інформацію щодо документів можна переглянути за посиланням: https://drive.google.com/.../1I4AlI8CQTKTtpPb0rW7.../view (а.с. 218 том 2).

3.3. Відповідно до частини першої та другої статті 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами:1) письмовими, речовими і електронними доказами;2) висновками експертів;3) показаннями свідків.

3.4.Відповідно до частини 1 статті 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

3.5.На підставі поданих сторонами доказів, можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Подані сторонаи докази суд визнає належними.

3.6.Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються (стаття 77 Господарського процесуального кодексу України "Допустимість доказів").

3.7.На підтвердження обставин, якими позивач обґрунтовує підстави позову, а відповідач заперечує проти позову сторони подали письмові докази, які є належним засобом доказування обставин, що є предметом доказування у справі. Суд не встановив, що докази подані сторонами отримані з порушенням закону. Докази подані сторонами суд визнає допустимими.

3.8.Згідно з статтею 78 Господарського процесуального кодексу достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи

3.9.Подані сторонами докази, на переконання суду, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Докази, подані сторонами, суд визнає достовірними.

3.10.Відповідно до статті 129 Конституції України та статті 2 Господарського процесуального кодексу України однією з основних засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

3.11.Зміст принципу змагальності господарського судочинства наведений у статтях 13 та 74 Господарського процесуального кодексу України, відповідно норм яких судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

3.12.Сумніву у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів у суду не виникло.

4.Висновок суду про те, яка обставина, що є предметом доказування у справі, визнається судом встановленою або спростованою з огляду на більшу вірогідність відповідних доказів. Мотиви визнання доказів більш вірогідними щодо кожної обставини, яка є предметом доказування у справі.

4.1.Відповідно до частин 1 статті 79 Господарського процесуального кодексу України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.

4.2.Тлумачення змісту цієї статті свідчить, що нею покладено на суд обов`язок оцінювати докази, обставини справи з огляду на їх вірогідність, яка дозволяє дійти висновку, що факти, які розглядаються скоріше були (мали місце), аніж не були. Тобто обставину треба доказувати таким чином, аби реалізувати стандарт більшої переконливості, за яким висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається вірогіднішим, ніж протилежний.

4.3.З огляду на відсутність у справі доказів, які б водночас доводили та спростовували одні й ті ж обставини, суд не наводить у рішенні суду мотивів визнання доказів більш вірогідними щодо кожної обставини, яка є предметом доказування у справі.

4.4.Відповідно до частини 1-3 статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

4.5.Враховуючи належність, допустимість та достовірність доказів, поданих сторонами, суд, оцінивши зібрані у справі докази в цілому та кожен доказ окремо, визнає доведеними обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, та визнає встановленими наступні обставини:

4.5.1.11.09.2024 Головне управління Держгеокадастру в Черкаській області (орендодавець) та Товариство з обмеженою відповідальністю "Державний земельний банк"</a> (орендар) уклали договір оренди землі №3 кадастровий номер 7121582000:10:004:0001, площею 128,2723 га, яка знаходиться за межами населених пунктів Вознесенської сільської територіальної громади, Золотоніського району, Черкаської області; строком на 50 років;

4.5.2. 16.09.2024 відповідач - ТОВ "Державний земельний банк" видав наказ №9 "Про проведення земельних торгів у формі електронного аукціону з передачі в суборенду земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності", до переліку яких включив право суборенди земельної ділянки кадастровий номер 7121582000:10:004:0001 площею 128,2723 га;

4.5.3.позивач - ТОВ "КРАСНОГІРСЬКЕ" є юридичною особою, зареєстрованою за законодавством України. Учасниками товариства є фізичні особи громадяни України ОСОБА_3 , ОСОБА_2 та юридична особа нерезидент КРАСНОГІРСЬКЕ (Естонія);

4.5.4.14.10.2024 позивач - ТОВ "КРАСНОГІРСЬКЕ" звернувся до ТОВ "СМАРТТЕНДЕР" із заявою про участь у земельних торгах №LRE001-UA-20240916-70691.

4.5.5.До заяви про участь у торгах позивача додав: 1) Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань на ТОВ "КРАСНОГІРСЬКЕ" від 26.06.2024; 2) Лист з інформацією про кінцевого бенефіціарного власника ТОВ "КРАСНОГІРСЬКЕ" та розміром статутної частки; 3) Платіжні інструкції про сплату гарантійного внеску в сумі 190786,85 грн та реєстраційного внеску в сумі 710,00 грн; 4) Схематичне зображення структури власності ТОВ "КРАСНОГІРСЬКЕ"; 5) Копію паспорту громадянина України ОСОБА_4 та довідку про внесення відомостей до Єдиного державного демографічного реєстру №1338123-2023 від 24.03.2023; 6) Баланс (звіт про фінансовий стан) на 31.12.2023 ТОВ "КРАСНОГІРСЬКЕ" та звіт про фінансові результати (звіт про сукупний дохід) за 2023 р. ТОВ "КРАСНОГІРСЬКЕ".

4.5.6.відповідач - ТОВ "Державний земельний банк" є організатором земельних торгів; №LRE001-UA-20240916-70691 з передачі в суборенду земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності строком на 14 років, площею 128.2723 га, кадастровий номер 7121582000:10:004:0001;

4.5.7.відповідно до протоколу про результати земельних торгів від 17.10.2024 №LRE001-UA-20240916-70691 учасником, що подав найвищу пропозицію, та переможцем земельних торгів є ТОВ "КРАСНОГІРСЬКЕ". Протокол торгів організатором та переможцем не підписаний;

4.5.8.22.10.2024 відповідач прийняв рішення про відмову у підписанні протоколу про результати земельних торгів за лотом №LRE001-UA-20240916-70691 від 17.10.2024 з переможцем земельних торгів;

4.5.9.відповідач відмовив у підписанні протоколу електронних торгів з підстав неподання позивачем документів, що підтверджують громадянство учасників (акціонерів, членів) ТОВ "КРАСНОГІРСЬКЕ": ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .

5.Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування. Норми права, на які посилалися учасники справи, які суд не застосував, та мотиви їх незастосування.

5.1.Правовідносини сторін у даній справі виникли у сфері продажу прав на земельну ділянку на конкурентних засадах, порядок здійснення якого врегульований главою 21 Земельного кодексу України та положеннями Вимог щодо підготовки до проведення та проведення земельних торгів для продажу земельних ділянок та набуття прав користування ними (оренди, суперфіцію, емфітевзису), затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 22.09.2021 про "Деякі питання підготовки до проведення та проведення земельних торгів для продажу земельних ділянок та набуття прав користування ними (оренди, суперфіцію, емфітевзису)".

5.2.Частиною першою статті 134 Земельного кодексу України встановлено обов`язковість передачі земельних ділянок державної чи комунальної власності у користування на конкурентних засадах (на земельних торгах), земельні ділянки державної чи комунальної власності передаються в користування (оренду, суперфіцій, емфітевзис) окремими лотами на конкурентних засадах (на земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

5.3.У статті 135 Земельного кодексу України визначені загальні положення щодо проведення земельних торгів.

5.4. Відповідно до частини 1 статті 135 Земельного кодексу України порядок проведення земельних торгів, визначений цим Кодексом, є обов`язковим у разі, якщо на земельних торгах здійснюється, зокрема, продаж земельних ділянок державної та комунальної власності, передача їх у користування за рішенням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування.

5.5.Відповідно до частини 2 статті 135 Земельного кодексу України земельні торги проводяться у формі електронного аукціону в режимі реального часу в мережі Інтернет, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з переможцем земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу ціну за придбання прав емфітевзису, суперфіцію, або найвищий розмір орендної плати, зафіксовані під час проведення земельних торгів (далі - цінова пропозиція).

Земельні торги проводяться в електронній торговій системі, адміністратором якої є визначений Кабінетом Міністрів України суб`єкт господарювання державного сектору економіки.

Порядок функціонування та адміністрування електронної торгової системи затверджує Кабінет Міністрів України. Для цілей цього Кодексу терміни "адміністратор електронної торгової системи", "електронний майданчик", "електронна торгова система", "оператор електронного майданчика", "центральна база даних" вживаються у значеннях, наведених у Законі України "Про приватизацію державного і комунального майна" з урахуванням особливостей, визначених цим Кодексом.

Протокол про результати земельних торгів та договір, що укладається за результатами проведення земельних торгів (крім договору купівлі-продажу земельної ділянки), підписуються за допомогою кваліфікованого електронного підпису з урахуванням вимог Закону України "Про електронні довірчі послуги".

Учасник земельних торгів - це фізична або юридична особа, яка розмістила в електронній торговій системі документи, зазначені в частині сьомій статті 137 цього Кодексу, сплатила реєстраційний та гарантійний внески, зробила закриту цінову пропозицію і відповідно до закону може набувати право власності чи користування земельною ділянкою, виставленою на земельних торгах.

Переможець земельних торгів - це учасник, який подав найвищу цінову пропозицію за лот, у разі якщо ним зроблено щонайменше один крок торгів (крім випадку, встановленого абзацом третім частини п`ятої статті 138 цього Кодексу), у випадках, встановлених частиною сімнадцятою статті 137 цього Кодексу, - учасник з наступною за величиною ціновою пропозицією за умови, що ним зроблено щонайменше один крок торгів, а в разі однакових цінових пропозицій - учасник, який подав раніше цінову пропозицію, за умови відсутності його відмови від очікування.

5.6.Земельні торги проводяться відповідно до договору між організатором земельних торгів та оператором електронного майданчика. Розмір, порядок сплати та повернення винагороди, що сплачується переможцем земельних торгів оператору електронного майданчика, встановлюються Кабінетом Міністрів України (частина 6 статті 135 Земельного кодексу України).

5.7.Частинами 7, 8 статті 135 Земельного кодексу України передбачено, що реєстраційний внесок за лотом встановлюється у розмірі 0,1 мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на 1 січня року, в якому оприлюднюється оголошення про проведення земельних торгів. Гарантійний внесок становить 30 відсотків стартової ціни продажу земельної ділянки чи прав емфітевзису, суперфіцію або 30 відсотків стартового розміру річної орендної (суборендної) плати, але не може бути більше 2500 прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб законом про Державний бюджет України на 1 січня року, в якому проводяться земельні торги. Реєстраційний та гарантійний внески сплачуються особою, яка бажає взяти участь у земельних торгах, на відкриті у банку окремі рахунки оператора електронного майданчика, з якого така особа бажає взяти участь в земельних торгах.

5.8. Стаття 136 Земельного кодексу України визначає процедури підготовки лотів для продажу на земельних торгах, яка за змістом частини першої цієї статті включає: а) виготовлення та затвердження у встановленому законодавством порядку документації із землеустрою (у разі формування земельної ділянки, зміни цільового призначення земельної ділянки та в разі, якщо відомості про земельну ділянку не внесені до Державного земельного кадастру); б) державну реєстрацію земельної ділянки; в) державну реєстрацію речового права на земельну ділянку; г) отримання витягу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки відповідно до Закону України "Про оцінку земель" у разі продажу на земельних торгах права оренди на неї; ґ) проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до Закону України "Про оцінку земель", крім випадків проведення земельних торгів щодо набуття права оренди земельної ділянки; д) встановлення стартової ціни продажу земельної ділянки, яка щодо земель державної та комунальної власності не може бути нижчою за експертну грошову оцінку земельної ділянки; е) встановлення стартового розміру річної орендної плати, який щодо земель державної та комунальної власності не може бути меншим, ніж розмір орендної плати, визначений Податковим кодексом України, а щодо земельних ділянок державної та комунальної власності сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь - не може бути меншим 7 відсотків їх нормативної грошової оцінки; е-1) встановлення стартового розміру плати за користування земельною ділянкою на умовах суборенди, що не може бути меншим за розмір орендної плати, визначений договором оренди земельної ділянки; є) встановлення стартової ціни продажу прав емфітевзису, суперфіцію земельної ділянки, яка щодо земель державної чи комунальної власності не може бути нижчою за вартість відповідного права, визначену шляхом проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок; ж) визначення дати проведення земельних торгів. Фінансування підготовки лотів до проведення земельних торгів забезпечує організатор земельних торгів.

5.9.Один лот складається виключно з однієї земельної ділянки або прав на неї (частина 2 статті 136 Земельного кодексу України). Ціною лота на земельних торгах є ціна продажу земельної ділянки, прав емфітевзису, суперфіцію та розмір орендної плати за користування земельною ділянкою (частина 3 статті 136 Земельного кодексу України).

5.10.Згідно з частиною 4 статті 136 Земельного кодексу України проведення земельних торгів щодо земельних ділянок або прав на них здійснюється за рішенням організатора земельних торгів, у якому зазначаються: а) перелік земельних ділянок або прав на них (із зазначенням кадастрових номерів, площі та їх цільового призначення), які виставляються на земельні торги окремими лотами; б) стартова ціна лота; в) строк, інші умови користування земельною ділянкою у разі набуття права користування нею на земельних торгах, обмеження у використанні земельної ділянки; г) відомості про особу, уповноважену організатором земельних торгів на укладення (підписання) договору купівлі-продажу, оренди, суборенди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки, яка або право на яку виставляється на земельні торги; ґ) проект договору купівлі-продажу, оренди, суборенди, емфітевзису, суперфіцію земельної ділянки.

5.11.Частиною 1 статті 137 Земельного кодексу України унормовано, що технічні вимоги до підготовки до проведення та проведення земельних торгів, встановлення та оприлюднення їх результатів, визначення розміру, порядку сплати, повернення реєстраційних, гарантійних внесків учасників та винагороди, що сплачується переможцем аукціону оператору електронного майданчика, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Організатор земельних торгів через особистий кабінет публікує в електронній торговій системі оголошення про проведення земельних торгів, до якого додаються документи та матеріали на лот (документація), що підтверджують виконання вимог, визначених частиною третьою статті 135 і частиною першою статті 136 цього Кодексу.

5.12.Відповідно до частини 4 статті 137 Земельного кодексу України в оголошенні про проведення земельних торгів щодо кожного лота зазначаються: а) найменування організатора земельних торгів; б) місце розташування, площа земельної ділянки та її кадастровий номер; в) цільове призначення земельної ділянки; г) умови договору купівлі-продажу земельної ділянки, прав емфітевзису, суперфіцію, договору оренди, суборенди землі, суперфіцію, емфітевзису, що укладається на земельних торгах; ґ) стартова ціна продажу земельної ділянки або стартовий розмір ціни продажу прав емфітевзису, суперфіцію, або стартовий розмір плати за користування земельною ділянкою; д) містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки для земельних ділянок, призначених для цілей, пов`язаних із забудовою; е) час проведення земельних торгів з урахуванням вимог, встановлених Кабінетом Міністрів України; є) розмір реєстраційного та гарантійного внесків, що сплачують учасники, порядок їх сплати; ж) найменування, веб-сайти та номери рахунків операторів електронних майданчиків, відкритих у банку для сплати реєстраційного та гарантійного внесків, що зазначаються шляхом посилання на веб-сайт адміністратора електронної торгової системи; з) прізвище, власне ім`я та по батькові, посада, номер телефону особи, в якої можна ознайомитися з документами та матеріалами щодо лота; и) проект договору, що пропонується укласти на торгах, без визначення ціни та зазначення особи покупця (орендаря (суборендаря), емфітевта, суперфіціарія), а в разі продажу на земельних торгах прав емфітевзису, суперфіцію за рішенням емфітевта, суперфіціарія - також копія договору емфітевзису, суперфіцію; і) сума витрат (видатків), здійснених на підготовку лота до продажу, що підлягає відшкодуванню переможцем земельних торгів; ї) фотографічні зображення земельної ділянки, копії документів та матеріалів на лот; й) особа, яка має переважне право на купівлю земельної ділянки (у разі проведення аукціону з продажу такої земельної ділянки); к) номери банківських рахунків для внесення плати за придбаний лот; л) інші відомості про лот, які організатор торгів вважає за потрібне розмістити в оголошенні про проведення земельних торгів.

5.13.Земельні торги проводяться не раніше 30 днів та не пізніше 45 днів з дня оприлюднення оголошення про проведення земельних торгів (частина 6 статті 137 Земельного кодексу України).

5.14.Частиною 7 статті 137 Земельного кодексу України передбачено, що особа, яка бажає взяти участь у земельних торгах, подає через особистий кабінет в електронній торговій системі:

а) заяву про участь у земельних торгах, підписану кваліфікованим електронним підписом; б) для юридичної особи - копію витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань або копію документа про реєстрацію у державі її місцезнаходження (витяг із торговельного, банківського або судового реєстру тощо), засвідчену згідно із законодавством держави його видачі, перекладену українською мовою (для юридичної особи - нерезидента), інформацію про державу, в якій зареєстровані або мають постійне місце проживання засновники (учасники) юридичної особи, у статутному (складеному) капіталі якої є частка іноземного капіталу, інформацію про кінцевого бенефіціарного власника. Якщо особа не має кінцевого бенефіціарного власника, зазначається інформація про відсутність кінцевого бенефіціарного власника і про причину його відсутності; для громадянина України, фізичної особи - підприємця - копію довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або копію паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті); для іноземних громадян та осіб без громадянства - інформацію про прізвище, власне ім`я та по батькові (за наявності), громадянство (підданство) іншої держави, постійне місце проживання в державі, громадянином (підданим) якої є особа, копію документа, що посвідчує особу. Копії зазначених документів засвідчуються кваліфікованим електронним підписом особи, яка бажає взяти участь у торгах; в) документи, що підтверджують сплату реєстраційного та гарантійного внесків (копії розрахункових документів, виписки з рахунків), а в разі проведення земельних торгів з продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення - документи, що підтверджують сплату таких платежів з рахунку особи, яка бажає взяти участь у торгах, відкритого в українському або іноземному банку (крім банків держав, внесених FATF до списку держав, що не співпрацюють у сфері протидії відмиванню доходів, одержаних злочинним шляхом).

Представник фізичної чи юридичної особи також розміщує документи, що підтверджують його право діяти від імені учасника торгів.

Заява про участь у земельних торгах та додані до неї документи учасника можуть бути подані до закінчення кінцевого строку подання заяв про участь у земельних торгах, встановленого електронною торговою системою автоматично упродовж дня, що передує дню проведення земельних торгів, з урахуванням вимог, визначених Кабінетом Міністрів України.

5.15.Відповідно до положень частин 10-13 статті 137 Земельного кодексу України Земельні торги проводяться в електронній торговій системі в режимі реального часу в мережі Інтернет. Будь-який користувач мережі Інтернет має можливість спостерігати за ходом земельних торгів у режимі реального часу. Відомості про учасників торгів не підлягають розголошенню до завершення торгів. Земельні торги проводяться за наявності не менше двох зареєстрованих учасників, крім випадків, встановлених абзацом третім частини п`ятої статті 138 цього Кодексу.

5.16.Частиною 15 статті 137 Земельного кодексу України встановлено, що протокол про результати земельних торгів формується та оприлюднюється електронною торговою системою автоматично в день завершення торгів в електронній формі. У протоколі про результати земельних торгів обов`язково зазначаються: а) відомості про земельну ділянку; б) кількість та відомості про учасників земельних торгів; в) стартова ціна продажу земельної ділянки, права емфітевзису, суперфіцію або стартовий розмір орендної (суборендної) плати за користування земельною ділянкою; г) ціна за земельну ділянку, прав емфітевзису, суперфіцію або розмір орендної (суборендної) плати за користування земельною ділянкою, запропоновані переможцем земельних торгів та іншими учасниками, або інформація про те, що земельні торги закінчилися без визначення переможця; ґ) найменування (для юридичної особи), прізвище, власне ім`я, по батькові (для фізичної особи) переможця земельних торгів; д) інформація про авторизований електронний майданчик, через який переможцем земельних торгів придбано земельну ділянку або право на неї.

Протокол про результати земельних торгів та договір за результатами проведення земельних торгів (крім договору купівлі-продажу земельної ділянки) підписуються організатором та переможцем торгів шляхом накладення кваліфікованих електронних підписів у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

5.17.Відповідно до частини 2 статті 138 Земельного кодексу України земельні торги можуть бути скасовані або визнані такими, що не відбулися, чи їх результати можуть бути визнані судом недійсними.

Земельні торги визнаються такими, що не відбулися, у разі, зокрема, відсутності учасників або наявності тільки одного учасника (крім випадку, встановленого абзацом третім частини п`ятої цієї статті, за умови, що такий учасник у встановлений строк підписав протокол про проведення земельних торгів, договір за результатами проведення земельних торгів, сплатив належну суму за придбаний лот та суму витрат на підготовку лота до продажу).

5.18.Відповідно до абзацу 9 частини 7 статті 137 Земельного кодексу України, якщо земельні торги проводяться щодо земельної ділянки сільськогосподарського призначення, особа, яка бажає взяти участь у таких торгах, подає через особистий кабінет в електронній торговій системі також документи, що підтверджують її відповідність вимогам статті 130 цього Кодексу. Перелік таких документів встановлює Кабінет Міністрів України.

5.19.Постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питання підготовки до проведення та проведення земельних торгів для продажу земельних ділянок та набуття прав користування ними (оренди, суперфіцію, емфітевзису)" №1013 від 22.09.2021 затверджені Вимоги щодо підготовки до проведення та проведення земельних торгів для продажу земельних ділянок та набуття прав користування ними (оренди, суборенди, суперфіцію, емфітевзису) (далі Вимоги), відповідно до пункту 1 яких ці Вимоги визначають порядок функціонування та адміністрування електронної торгової системи; технічні вимоги до реалізації переважного права купівлі земельної ділянки у власність у разі продажу її через електронний аукціон; порядок відшкодування переможцем земельних торгів витрат (видатків), здійснених на підготовку лота для продажу на земельних торгах; розміру, порядку сплати та повернення винагороди, що сплачується переможцем земельних торгів оператору електронного майданчика; строк повернення оператором електронного майданчика всім учасникам земельних торгів, які не визнані переможцями, сплачених сум гарантійних внесків; технічні вимоги щодо підготовки до проведення та проведення земельних торгів, встановлення та оприлюднення їх результатів, визначення розміру, порядку сплати, повернення реєстраційних, гарантійних внесків учасників та винагороди, що сплачується переможцем аукціону оператору електронного майданчика; форми документації щодо лота земельних торгів для розміщення в електронній торговій системі; перелік документів, що підтверджують відповідність особи, яка бажає взяти участь у земельних торгах щодо земельної ділянки сільськогосподарського призначення, вимогам статті 130 Земельного кодексу України (далі - Кодекс); вимоги до заяви про участь у земельних торгах; порядок визначення статусу учасника земельних торгів; порядок реєстрації учасників для участі в земельних торгах; порядок підписання організатором та переможцем торгів шляхом накладення кваліфікованих електронних підписів протоколу про результати земельних торгів та договору за результатами проведення земельних торгів; строк перерахування суми гарантійного внеску оператором електронного майданчика, сплаченого на його рахунок переможцем, на відповідні бюджетні рахунки у разі продажу земельної ділянки державної чи комунальної власності, прав суперфіцію, емфітевзису на неї, проведення земельних торгів з набуття права оренди такої земельної ділянки; порядок та строк сплати переможцем земельних торгів ціни продажу земельної ділянки, плати за користування земельною ділянкою, право користування якою набуто на земельних торгах, а також суми витрат на підготовку лота до продажу відповідно до положень Кодексу.

5.20.Відповідно до пункту 29 Вимог щодо проведення земельних торгів №1013 під час реєстрації для участі в земельних торгах потенційний покупець через свій особистий кабінет заповнює електронну форму, подає в довільній формі заяву про участь у земельних торгах, на яку накладається електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, і завантажує електронні копії документів, передбачені частиною сьомою статті 137 Кодексу.

5.21.Якщо потенційний покупець бажає взяти участь у земельних торгах щодо земельної ділянки сільськогосподарського призначення, він подає також документи, що підтверджують його відповідність вимогам статті 130 Кодексу, згідно з додатком 2.

5.22.Згідно пункту 2 Вимог №1013 потенційним покупцем визначено особу, яка бажає взяти участь у земельних торгах з продажу земельної ділянки або прав користування нею (оренда, суборенда, суперфіцій, емфітевзис).

5.23.Додатком 2 до Вимог №1013 передбачено, що відповідно до абзацу дев`ятого частини сьомої статті 137 Земельного кодексу України потенційні покупці разом із заявою про участь в земельних торгах також подають копії таких документів: документи, які містять відомості про структуру власності (якщо потенційним покупцем є юридична особа); документи, що підтверджують громадянство учасників (акціонерів, членів) та бенефіціарного власника (якщо потенційним покупцем є юридична особа); документи, що підтверджують джерела походження коштів, зокрема: декларація про майновий стан і доходи; декларація про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру/декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або органу місцевого самоврядування; річна (квартальна, інша) фінансова та/або податкова звітність юридичної особи - набувача та фізичної особи - підприємця (за наявності), що отримана нотаріусом безпосередньо від набувача (баланс, витяги, що містять дані про прибутки та збитки господарської діяльності клієнта, податкова декларація з додатками); фінансова звітність юридичної особи - набувача, що оприлюднена відповідно до вимог законодавства; інші документи, що підтверджують джерела походження коштів; документи про перебування у шлюбі (чи його розірвання), у тому числі зареєстрованому за кордоном, та про набуття земельних ділянок сільськогосподарського призначення на праві спільної сумісної власності подружжя (у разі наявності, якщо потенційним покупцем є фізична особа); документ, що містить інформацію щодо юридичних осіб, права на частку у статутному (складеному) капіталі, у пайовому фонді, акції, паї яких потенційний покупець, має із обов`язковим зазначенням найменування юридичної особи, ідентифікаційного коду юридичної особи, розміру належної йому частки у статутному (складеному) капіталі, у пайовому фонді, та/або кількість належних йому акцій, паїв (у разі наявності, якщо потенційним покупцем є фізична особа); документи, які підтверджують право власності учасника земельних торгів на земельні ділянки сільськогосподарського призначення (у разі наявності таких прав).

5.24.Відповідно до частини Частиною 15 статті 137 Земельного кодексу України визначено, що протокол про результати земельних торгів формується та оприлюднюється електронною торговою системою автоматично в день завершення торгів в електронній формі.

5.25.Відповідно до частини 16 статті 137 Земельного кодексу України протокол про результати земельних торгів та договір за результатами проведення земельних торгів (крім договору купівлі-продажу земельної ділянки) підписуються організатором та переможцем торгів шляхом накладення кваліфікованих електронних підписів у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Переможець земельних торгів підписує протокол про результати земельних торгів протягом трьох робочих днів з дня, наступного за днем його формування електронною торговою системою. Організатор земельних торгів підписує протокол про результати земельних торгів протягом шести робочих днів з дня, наступного за днем його формування електронною торговою системою.

На вимогу переможця торгів протокол про результати земельних торгів та/або договір за результатами проведення земельних торгів, укладені шляхом накладення кваліфікованих електронних підписів організатором та переможцем торгів, можуть бути підписані також у паперовій формі.

Протокол про результати земельних торгів є підставою для укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки, прав емфітевзису, суперфіцію, договорів оренди, суборенди землі, емфітевзису, суперфіцію.

5.26.Згідно з частиною 19 статті 137 Земельного кодексу України організатор земельних торгів не підписує протокол торгів, не укладає договір за результатами проведення земельних торгів з переможцем торгів, який: а) не відповідає встановленим цим Кодексом вимогам до особи, яка може набувати земельну ділянку або права на неї; б) не подав документи або відомості, обов`язковість подання яких встановлена частиною сьомою цієї статті, та/або в зазначених документах наявні неправдиві відомості; в) не отримав погодження Верховної Ради України або Кабінету Міністрів України, встановленого частиною двадцять третьою цієї статті.

Не можуть бути підставою для прийняття рішення про відмову в підписанні протоколу про результати земельних торгів та подальшому укладенні договору за результатами проведення земельних торгів технічні, орфографічні та інші помилки у заяві про участь у земельних торгах або в документах та матеріалах, що подаються разом із такою заявою, які не впливають на зміст відповідного документа.

5.27.Відповідно до пункту 49 Вимог організатор земельних торгів приймає рішення про відмову у підписанні протоколу про результати земельних торгів, про відмову у підписанні договору за результатами проведення земельних торгів з переможцем торгів, який: не відповідає встановленим Кодексом вимогам до особи, яка може набувати земельну ділянку або права на неї; не подав документи або відомості, обов`язковість подання яких встановлена частиною сьомою статті 137 Кодексу, та/або в зазначених документах наявні неправдиві відомості; не отримав погодження Верховної Ради України або Кабінету Міністрів України у випадках, встановлених Кодексом.

5.28.Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 13 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особи чи її спеціальний статус" документами, що підтверджують громадянство України є: а) паспорт громадянина України; б) паспорт громадянина України для виїзду за кордон; в) дипломатичний паспорт України; г) службовий паспорт України; ґ) посвідчення особи моряка; д) посвідчення члена екіпажу; е) посвідчення особи на повернення в Україну; є) тимчасове посвідчення громадянина України.

5.29.У статті 5 Закону України "Про громадянство України" та частинах 1, 4 статті 24 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особи чи її спеціальний статус" вказано, що паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій.

5.30.Постановою ВР України від 26.06.1992 року №2503-ХІІ затверджено положення про паспорт громадянина України та Положення про паспорт громадянина України для виїзду за кордон (далі Положення).

5.31.Згідно з пунктами 1,3,5,8,9-11 Положення паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Паспорт дійсний для укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення доручень іншим особам для представництва перед третьою особою лише на території України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України. Бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної карти за єдиними зразками, що затверджуються КМУ. Термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної книжечки, не обмежується.

5.32.Відповідно до частини 1 статті 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

5.33.Відповідно до частини 2 статті 16 Цивільного кодексу України способами захисту цивільних прав та інтересів може бути, зокрема визнання дій та рішень протиправними, зобов`язання вчинити дії. Способом захисту цивільного права та інтересу є також визнання договору укладеним.

6.Мотивована оцінка кожного аргументу, наведеного учасниками справи, щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення позову. Висновок суду про порушення, не визнання або оспорення права чи інтересу, за захистом яких мало місце звернення до суду, та мотиви такого висновку. Висновки суду щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення позову.

6.1. Передумовою виникнення спору є оголошення відповідачем про проведення земельних торгів з придбання права суборенди земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності.

6.2.Причиною спору є відмова відповідача у підписанні протоколу земельних торгів та укладення з переможцем (позивачем) договору суборенди земельної ділянки через неподання позивачем для участі у торгах усіх документів, що передбачені законом, що послугувало підставою для його дискваліфікації.

6.3.Звертаючись з позовом, позивач прагне захистити своє майнове право на користування земельною ділянкою на умовах суборенди, набуте внаслідок перемоги у земельних торгах.

6.4.Позивач ствердив, що виконав всі передбачені законом та умовами аукціону вимоги, необхідні для участі у земельних торгах, а також надав всі необхідні документи. На переконання позивача, відповідач прийняв неправомірне рішення про дискваліфікацію позивача з торгів та протиправно відмовився підписати протокол торгів.

6.5.Відповідач ствердив, що позивач як потенційний покупець, що брав участь у земельних торгах з продажу права суборенди земельної ділянки державної власності сільськогосподарського призначення зобов`язаний був надати документи, що підтверджують громадянство учасників (акціонерів, членів) та бенефіціарного власника (якщо потенційним покупцем є юридична особа), а поданий позивачем витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань не є документом, що підтверджує громадянство учасників товариства.

6.6.Під час перевірки поданих переможцем земельних торгів заяви та документів для участі в земельних торгах до підписання протоколу земельних торгів відповідач встановив, що позивач надав лише копію паспорта ОСОБА_4 , яка є кінцевим бенефіціарним власником та директором юридичної особи-нерезидента учасника позивача. Проте документів, що підтверджують громадянство фізичних осіб учасників позивача ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , позивач не надав.

6.7.Спір між сторонами виник у зв`язку з різним тлумаченням норм статті 130 та 137 Земельного кодексу України у питанні чи поширюється вимога щодо подання для участі у земельних торгах з набуття права користування земельною ділянкою документів, передбачених для подання для участі у земельних торгах з набуття права власності на земельну ділянку.

6.8.Відповідно до абзацу 9 частини 7 статті 137 Земельного кодексу України, якщо земельні торги проводяться щодо земельної ділянки сільськогосподарського призначення, особа, яка бажає взяти участь у таких торгах, подає через особистий кабінет в електронній торговій системі також документи, що підтверджують її відповідність вимогам статті 130 цього Кодексу. Перелік таких документів встановлює Кабінет Міністрів України.

6.9.Постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питання підготовки до проведення та проведення земельних торгів для продажу земельних ділянок та набуття прав користування ними (оренди, суперфіцію, емфітевзису)" №1013 від 22.09.2021 затверджені Вимоги щодо підготовки до проведення та проведення земельних торгів для продажу земельних ділянок та набуття прав користування ними (оренди, суборенди, суперфіцію, емфітевзису), Додаток №2 до яких містить перелік документів що підтверджують відповідність потенційного покупця, який бажає взяти участь в земельних торгах щодо земельної ділянки сільськогосподарського призначення, вимогам статті 130 Земельного кодексу України.

6.10.За змістом цього додатку відповідно до абзацу дев`ятого частини сьомої статті 137 Земельного кодексу України потенційні покупці разом із заявою про участь в земельних торгах також подають копії таких документів: документи, які містять відомості про структуру власності (якщо потенційним покупцем є юридична особа); документи, що підтверджують громадянство учасників (акціонерів, членів) та бенефіціарного власника (якщо потенційним покупцем є юридична особа); документи, що підтверджують джерела походження коштів, зокрема: декларація про майновий стан і доходи; декларація про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру/декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або органу місцевого самоврядування; річна (квартальна, інша) фінансова та/або податкова звітність юридичної особи - набувача та фізичної особи - підприємця (за наявності), що отримана нотаріусом безпосередньо від набувача (баланс, витяги, що містять дані про прибутки та збитки господарської діяльності клієнта, податкова декларація з додатками); фінансова звітність юридичної особи - набувача, що оприлюднена відповідно до вимог законодавства; інші документи, що підтверджують джерела походження коштів; документи про перебування у шлюбі (чи його розірвання), у тому числі зареєстрованому за кордоном, та про набуття земельних ділянок сільськогосподарського призначення на праві спільної сумісної власності подружжя (у разі наявності, якщо потенційним покупцем є фізична особа); документ, що містить інформацію щодо юридичних осіб, права на частку у статутному (складеному) капіталі, у пайовому фонді, акції, паї яких потенційний покупець, має із обов`язковим зазначенням найменування юридичної особи, ідентифікаційного коду юридичної особи, розміру належної йому частки у статутному (складеному) капіталі, у пайовому фонді, та/або кількість належних йому акцій, паїв (у разі наявності, якщо потенційним покупцем є фізична особа); документи, які підтверджують право власності учасника земельних торгів на земельні ділянки сільськогосподарського призначення (у разі наявності таких прав).

6.11.Отже, Кабінет Міністрів України встановив єдиний перелік документів, що подається учасниками для участі у земельних торгах, що проводяться щодо земельної ділянки сільськогосподарського призначення, як для продажу земельних ділянок, так і для набуття прав користування ними (оренди, суборенди, суперфіцію, емфітевзису), серед яких, зокрема, документи, що підтверджують громадянство учасників (акціонерів, членів) та бенефіціарного власника (якщо потенційним покупцем є юридична особа).

6.12.На думку відповідача, оскільки перелік документів єдиний відповідач повинен був подати усі передбачені ним документи і, зокрема, документи, що підтверджують громадянство учасників (акціонерів, членів) та бенефіціарного власника (якщо потенційним покупцем є юридична особа).

6.13.Позивач стверджує, що обов`язок подання усіх документів, передбачених переліком, у нього відсутній, та водночас ствердив, що виконав такий обов`язок, оскільки інформація про громадянство фізичних осіб учасників позивача наведена у Витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, який позивач подав разом із заявою про участь у земельних торгах.

6.14.Суд погоджується з твердженням відповідача про те, що Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань не є документом, що підтверджує громадянством фізичних осіб і, зокрема, його засновників.

6.15.Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань - документ у паперовій або електронній формі, що сформований програмним забезпеченням Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань за зазначеним заявником критерієм пошуку та містить відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, які є актуальними на дату та час формування витягу або на дату та час, визначені у запиті, або інформацію про відсутність таких відомостей у цьому реєстрі.

6.16.Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр) - єдина державна інформаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, обробку, захист, облік та надання інформації про юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, відокремлені підрозділи юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави.

6.17.Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 13 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особи чи її спеціальний статус" та статті 5 Закону України "Про громадянство України" документами, що підтверджують громадянство України є: а) паспорт громадянина України; б) паспорт громадянина України для виїзду за кордон; в) дипломатичний паспорт України; г) службовий паспорт України; ґ) посвідчення особи моряка; д) посвідчення члена екіпажу; е) посвідчення особи на повернення в Україну; є) тимчасове посвідчення громадянина України.

6.18.Земельний кодекс України та Вимоги щодо підготовки до проведення та проведення земельних торгів для продажу земельних ділянок та набуття прав користування ними (оренди, суборенди, суперфіцію, емфітевзису) не встановлюють переліку документів, які слід подавати учасникам земельних торгів на підтвердження громадянства учасників (акціонерів, членів) та бенефіціарного власника (якщо потенційним покупцем є юридична особа).

6.19.Водночас, подання на підтвердження громадянства, документів, що передбачені Законом України "Про громадянство України" чи Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особи чи її спеціальний статус" відповідає усталеній діловій практиці та повсякчас застосовується учасниками приватноправових відносин.

6.20.Подання позивачем одного з передбачених законом документів у підтвердження громадянства України його засновників не було б надмірним тягарем, за умови існування у позивача такого обов`язку.

6.21.Водночас, суд дійшов висновку, що у відповідача відсутній обов`язок з подання для участі у земельних торгах з набуття права користування земельною ділянкою документів, що підтверджують громадянство фізичних осіб його учасників (акціонерів, членів) та бенефіціарного власника.

6.22.Такого висновку суд дійшов з огляду на відмінність у правовому регулюванні умов набуття земельних ділянок сільськогосподарського призначення у власність та у користування.

6.23.Відповідно до статті 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону

6.24.Іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов`язки, як і громадяни України, - за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України (стаття 26 Конституції України).

6.25.Враховуючи особливий статус землі як основного національного багатства, що перебуває під особливою охороною держави, законодавець обмежив коло суб`єктів приватноправових відносин, які можуть набувати право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення.

6.26.Відповідно до частини 1 статті 130 Земельного кодексу України набувати право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення можуть: а) громадяни України; б) юридичні особи України, створені і зареєстровані за законодавством України, учасниками (акціонерами, членами) яких є лише громадяни України та/або держава, та/або територіальні громади; в) територіальні громади; г) держава.

6.27.Іноземцям, особам без громадянства та юридичним особам заборонено набувати частки у статутному (складеному) капіталі, акції, паї, членство у юридичних особах (крім як у статутному (складеному) капіталі банків), які є власниками земель сільськогосподарського призначення. Цей абзац втрачає чинність за умови та з дня схвалення на референдумі рішення, визначеного абзацом восьмим цієї частини (абз. 7 частини 1 статті 130 Земельного кодексу України).

6.28.Набуття права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення юридичними особами, створеними і зареєстрованими за законодавством України, учасниками (засновниками) або кінцевими бенефіціарними власниками яких є особи, які не є громадянами України, може здійснюватися з дня та за умови схвалення такого рішення на референдумі (абз. 8 частини 1 статті 130 Земельного кодексу України).

6.29.Заборони набувати право користування (оренди, суборенди, емфітевзис) земельними ділянками сільськогосподарського призначення іноземцями, особами без громадянства та іноземними юридичними особами Конституція України та Земельний кодекс України не містять.

6.30.Отже, іноземці, особи без громадянства та іноземні юридичні особи у правовідносинах щодо користування земельними ділянками сільськогосподарського призначення користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов`язки, як і громадяни України та юридичні особи, зареєстровані за законодавством України, за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, а тому мають право брати участь у земельних торгах з продажу права користування земельними ділянками сільськогосподарського призначення.

6.31.З урахування наведеного, на переконання суду, встановлений Кабінетом Міністрів України перелік документів, що подається учасниками для участі у земельних торгах, що проводяться щодо земельної ділянки сільськогосподарського призначення слід тлумачити диференційовано в залежності від об`єкта, що пропонується до продажу: продаж земельних ділянок чи продаж права користування ними (оренди, суборенди, емфітевзису).

6.32.У протилежному випадку іноземці, особи без громадянства та іноземні юридичні особи не відповідатимуть вимогам статті 130 Земельного кодексу України та не подадуть усіх документів, перелік яких встановлений Кабінетом Міністрів України, у випадку їх наміру взяти участь у земельних торгах з придбання права користування земельною ділянкою сільськогосподарського призначення.

6.33.З огляду на вказане, суд дійшов висновку, що тлумачення змісту статей 130 та 137 Земельного кодексу України здійснене відповідачем при прийняття рішення про відмову у підписанні протоколу земельних торгів та рішення про дискваліфікацію позивача є необґрунтованим, а ухвалені рішення такими, що не ґрунтуються на законі.

6.34.Згідно з частиною 1 статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, елементом якого є принцип правової визначеності.

6.35.У рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Рисовський проти України" (заява № 29979/04) відображено особливу важливість принципу "належного урядування". Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. Так, на державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси.

6.36.Принцип "належного урядування", як правило, не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість. Будь-яка інша позиція була б рівнозначною, inter alia, санкціонуванню неналежного розподілу обмежених державних ресурсів, що саме по собі суперечило б загальним інтересам. З іншого боку, потреба виправити минулу "помилку" не повинна непропорційним чином втручатися в нове право, набуте особою, яка покладалася на легітимність добросовісних дій державного органу. Іншими словами, державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються (mutatis mutandis, рішення у справі "Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки" (Pincova and Pine v. The Czech Republic), п. 58, а також рішення у справі "Ґаші проти Хорватії" (Gashi v. Croatia), заява № 32457/05, п. 40, від 13.12.2007, та у справі "Трґо проти Хорватії" (Trgo v. Croatia), заява № 35298/04, п. 67, від 11.06.2009).

6.37.Отже, з урахуванням зазначеної практики ЄСПЛ, поведінка державних органів повинна бути максимально прозорою, відкритою та зрозумілою для всіх учасників правовідносин, а порушення встановлених законами правил та невиконання покладених на державні органи обов`язків матиме наслідком покладення на такі органи відповідальності та спричинить необґрунтовані додаткові витрати. Відтак, державні органи, виконуючи покладені на них обов`язки, повинні здійснювати свою діяльність таким чином, щоб не допускати та уникати ситуацій, внаслідок яких держава нестиме додаткові як матеріальні, так і репутаційні ризики.

Такого висновку Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду дійшов у постанові від 02.06.2022 у справі № 916/3626/20.

6.38.Кожна особа має право на звернення до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права у разі його порушення, невизнання або оспорювання та інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

6.39.Позовом у процесуальному сенсі є звернення до суду з вимогою про захист своїх прав та інтересів, який складається із двох елементів: предмета і підстави позову.

6.40.Предметом позову є певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, а підставою позову - факти, які обґрунтовують вимогу про захист права чи законного інтересу. При цьому особа, яка звертається до суду з позовом, самостійно визначає у позовній заяві, яке її право чи охоронюваний законом інтерес порушено особою, до якої пред`явлено позов, та зазначає, які саме дії необхідно вчинити суду для відновлення порушеного права. У свою чергу, суд має перевірити доводи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, у тому числі щодо матеріально-правового інтересу у спірних відносинах, і у разі встановлення порушеного права з`ясувати, чи буде воно відновлено у заявлений спосіб.

6.41.Захистом права є державно-примусова діяльність, спрямована на відновлення порушеного права суб`єкта правовідносин і забезпечення виконання юридичного обов`язку зобов`язаною стороною, внаслідок чого реально відбудеться припинення порушення (чи оспорювання) прав цього суб`єкта, він компенсує витрати, що виникли у зв`язку з порушенням його прав, або в інший спосіб нівелює негативні наслідки порушення його прав. Захистом легітимного інтересу є відновлення можливості досягнення прагнення до користування конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом.

6.42.Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб твердження позивача про порушення було обґрунтованим. Таке порушення прав має бути реальним, стосуватися індивідуально виражених прав або інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

6.43.Отже, захисту підлягає наявне законне порушене право (інтерес) особи, яка є суб`єктом (носієм) порушених прав чи інтересів та звернулася за таким захистом до суду. Тому для того, щоб особі було надано судовий захист, суд встановлює, чи особа дійсно має порушене право (інтерес), і чи це право (інтерес) порушено відповідачем.

6.44.Спосіб захисту може бути визначено як концентрований вираз змісту (суті) міри державного примусу, за допомогою якого відбувається досягнення бажаного для особи, право чи інтерес якої порушені, правового результату. Спосіб захисту втілює безпосередню мету, якої прагне досягти суб`єкт захисту (позивач), вважаючи, що таким чином буде припинено порушення (чи оспорювання) його прав, він компенсує витрати, що виникли у зв`язку з порушенням його прав, або в інший спосіб нівелює негативні наслідки порушення його прав.

6.45.Способами захисту цивільних прав та інтересів передбачені статтею 16 Цивільного кодексу України та статтею 20 Господарського кодексу України, а саме: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов`язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

6.46.Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках (частина 2 статті 16 Цивільного кодексу України).

6.47.Велика Палата Верховного Суду неодноразово зазначала, що перелік способів захисту, визначений у частині другій статті 16 ЦК України, не є вичерпним. Застосування конкретного способу захисту цивільного права чи інтересу залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання чи оспорення та спричиненим цими діями наслідкам. Вимога про захист права чи інтересу має забезпечити їх поновлення, а у разі неможливості поновлення-гарантувати особі отримання відповідного відшкодування (постанови від 05.06.2018 у справі №338/180/17 (пункт 57), від 11.09.2018 у справі № 905/1926/16 (пункт 40), від 30.01.2019 у справі №569/17272/15-ц, від 11.09.2019 у справі №487/10132/14-ц (пункт 89), від 16.06.2020 у справі №145/2047/16-ц (пункт 7.23), від 15.09.2020 у справі №469/1044/17), від 26.01.2021 у справі №522/1528/15-ц (пункт 58), від 16.02.2021 у справі №910/2861/18 (пункт 98), від 15.06.2021 у справі №922/2416/17 (пункт 9.1), від 22.06.2021 у справах №334/3161/17 (пункт 55) і №200/606/18 (пункт 73), від 29.06.2021 у справі №916/964/19 (пункт 7.3), від 31.08.2021 у справі №903/1030/19 (пункт 68), від 26.10.2021 у справі №766/20797/18 (пункт 19), від 23.11.2021 у справі №359/3373/16-ц (пункт 143), від 14.12.2021 у справі №643/21744/19 (пункт 61), від 25.01.2022 у справі №143/591/20 (пункт 8.31), від 08.02.2022 у справі №209/3085/20 (пункт 21), від 09.02.2022 у справі №910/6939/20 (пункт 11.87), від 22.02.2022 у справі №761/36873/18 (пункт 9.21), від 13.07.2022 у справі №363/1834/17 (пункт 56), від 28.09.2022 у справі №483/448/20 (пункт 9.64), від 14.12.2022 у справі №477/2330/18 (пункт 55), від 04.07.2023 у справі №233/4365/18 (пункт 28), від 23.01.2024 у справі №523/14489/15-ц (пункт69), від 10.04.2024 у справі №760/20948/16-ц (пункт 43).

6.48.Статтею 5 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що здійснюючи правосуддя, господарський суд захищає права та інтереси фізичних і юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

6.49.У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного права чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.

6.50.За змістом наведених норм, захист прав на земельну ділянку забезпечується шляхом застосування конкретного способу захисту, а перелік способів захисту, який визначений наведеними статтями не є вичерпним, оскільки суд може захистити право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.

6.51.Отже, суд може застосувати не встановений законом або договором спосіб захисту за наявності двох умов: по-перше, якщо дійде висновку, що жодний установений законом або договором спосіб захисту не є ефективним саме у спірних правовідносинах; по-друге, якщо дійде висновку, що задоволення позовної вимоги призведе до ефективного захисту прав чи інтересів позивача

6.52.Застосування будь-якого способу захисту цивільного права та інтересу має також бути об`єктивно виправданим та обґрунтованим. Це означає, що: застосування судом способу захисту, обраного позивачем, повинно реально відновлювати його наявне суб`єктивне право, яке порушене, оспорюється або не визнається; обраний спосіб захисту повинен відповідати характеру правопорушення; застосування обраного способу захисту має відповідати цілям судочинства; застосування обраного способу захисту не повинно суперечити принципам верховенства права та процесуальної економії, зокрема не повинно спонукати позивача знову звертатися за захистом до суду (постанови Великої Палати Верховного Суду від 19.01.2021 у справі № 916/1415/19 (пункт 6.13), від 26.01.2021 у справі № 522/1528/15-ц (пункт 82), від 08.02.2022 у справі № 209/3085/20 (пункт 24), від 21.09.2022 у справі № 908/976/19 (пункт 5.6)).

6.53.Надаючи правову оцінку належності обраного позивачем способу захисту, суди повинні зважати й на його ефективність з погляду Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція). У § 145 рішення від 15.11.1996 у справі "Чахал проти Сполученого Королівства" (Chahal v. the United Kingdom, заява № 22414/93, [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ, Суд) зазначив, що стаття 13 Конвенції гарантує на національному рівні ефективні правові способи для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни. Таким чином, суть цієї статті зводиться до вимоги надати особі такі способи правового захисту на національному рівні, що дозволили б компетентному державному органові розглядати по суті скарги на порушення положень Конвенції й надавати відповідний судовий захист, хоча держави-учасниці Конвенції мають деяку свободу розсуду щодо того, яким чином вони забезпечують при цьому виконання своїх зобов`язань.

6.54.Спосіб захисту права є ефективним тоді, коли він забезпечуватиме поновлення порушеного права, а в разі неможливості такого поновлення - гарантуватиме можливість отримати відповідну компенсацію. Тобто цей захист має бути повним і забезпечувати у такий спосіб досягнення мети правосуддя та процесуальну економію (див. постанови Великої Палати Верховного Суду від 22.09.2020 у справі № 910/3009/18 (пункт 63), від 21.09.2022 у справі № 908/976/19 (пункт 5.6) від 04.07.2023 у справі № 233/4365/18 (пункт 29)).

6.55.Велика Палата Верховного Суду зауважила, що у кожній справі за змістом обґрунтувань позовних вимог, наданих позивачем пояснень тощо суд має встановити, якого саме результату хоче досягнути позивач унаслідок вирішення спору. Суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість, сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим кодексом (пункт 4 частини п`ятої статті 12 Цивільного процесуального кодексу України). Виконання такого обов`язку пов`язане, зокрема, з тим, що суд має надавати позовним вимогам належну інтерпретацію, а не тлумачити їх лише буквально (див., наприклад, постанови Великої Палати Верховного Суду від 30.06.2021 у справі №9901/172/20 (пункти 1, 80-81, 83), від 01.07.2021 у справі №9901/381/20 (пункти 1, 43-47), від 26.10.2021 у справі №766/20797/18 (пункти 6, 20-26, 101, 102), від 01.02.2022 у справі №750/3192/14 (пункти 4, 26, 47), від 22.09.2022 у справі №462/5368/16-ц (пункти 4, 36), від 04.07.2023 у справі №233/4365/18 (пункт 31)).

6.56.У цій справі позивач вимагає визнати дії та рішення відповідача щодо дискваліфікації позивача та відмови від підписання протоколу земельних торгів неправомірними та зобов`язати відповідача підписати протокол земельних торгів.

6.57.Позивач, наполягаючи на незаконності його дискваліфікації та заявляючи з цих підстав позовну вимогу про зобов`язання відповідача підписати протокол про результати земельних торгів та оприлюднити підписаний протокол в електронній торговій системі, прагне набути право суборенди земельної ділянки.

6.58.За змістом статті 1 Протоколу до Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод право позивача, який визнаний переможцем земельних торгів, на укладення за їх результатами договору суборенди земельної ділянки є майном - матеріальним правомірним очікуванням на настання певних обставин, пов`язаних з набуттям права суборенди майна, якому кореспондує обов`язок відповідача укласти договір суборенди земельної ділянки.

6.59.Відповідно до абзацу 11 частини 2 статті 20 Господарського кодексу України одним із способів захисту прав суб`єктів господарювання та споживачів є установлення, зміна чи припинення господарських правовідносин. Визнання договору укладеним з викладенням його змісту у резолютивній частині судового рішення як один із способів установлення господарських правовідносин є належним способом захисту прав суб`єктів господарювання.

6.60.16.09.2024 наказом №9 відповідач - ТОВ "Державний земельний банк" затвердив проект договору суборенди землі, який мав намір укласти з переможцем земельних торгів.

6.61.Якщо на думку позивача порушення його права полягає у протиправних діях відповідача щодо дискваліфікації позивача чи відмови у підписанні протоколу земельних торгів, а за наслідками аукціону відповідач зобов`язаний укласти з позивачем договір суборенди земельної ділянки, то належному способу захисту права позивача відповідатиме вимога визнати укладеним договір суборенди земельної ділянки у редакції, що пропонувалася відповідачем учасникам відповідно до умов аукціону (земельних торгів).

6.62.На переконання суду, позивач обрав спосіб захисту, який не призведе до ефективного остаточного та повного захисту його порушеного права як учасника та переможця земельних торгів, змістом якого є набуття у користування на умовах суборенди земельної ділянки та спонукатиме позивача знову звертатися за захистом до суду.

6.63.Враховуючи особливості формування та підписання електронного протоколу земельних торгів, неможливість внесення змін до електронного протоколу після завершення торгів задоволення позову відповідно до змісту позовних вимог сформованих позивачем в частині зобов`язання відповідача підписати та оприлюднити протокол торгів не матиме наслідком його виконання та не призведе до ефективного захисту порушеного права позивача і не забезпечить у такий спосіб досягнення мети правосуддя.

6.64.Обрання позивачем неефективного способу захисту своїх прав є самостійною підставою для відмови у позові.

Такі висновки неодноразово наведені у постановах Великої Палати Верховного Суду від 19.01.2021 у справі №916/1415/19 (пункт 6.21), від 02.02.2021 у справі №925/642/19 (пункт 54), від 06.04.2021 у справі №910/10011/19 (пункт 99), від 22.06.2021 у справі №200/606/18 (пункт 76), від 02.11.2021 у справі №925/1351/19 (пункт 6.56), від 25.01.2022 у справі №143/591/20 (пункт 8.46), від 23.11.2021 у справі №359/3373/16-ц (пункт 155), від 25.01.2022 у справі №143/591/20 (пункт 8.46), від 06.07.2022 у справі №914/2618/16 (пункт 28), від 01.03.2023 у справі №522/22473/15-ц (пункт 127).

6.65.Оскільки спосіб захисту обраний позивачем не призведе до ефективного остаточного та повного захисту його порушеного права вимоги позивача про визнання незаконним і скасування рішення про відмову у підписанні протоколу про результати земельних торгів; про визнання незаконними (протиправними) дії відповідача щодо дискваліфікації позивача як учасника електронного аукціону; про зобов`язання відповідача підписати протокол про результати земельних торгів та оприлюднити підписаний протокол в електронній торговій системі суд визнає необґрунтованими та доходить висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

7.Розподіл судових витрат.

7.1. Відповідно до частини 1 статті 123 Господарського процесуального кодексу України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

7.2. У позові позивач просив стягнути з відповідача 7270,00 грн витрат зі сплати судового збору за подання позовної заяви (а.с. 8 том 2).

7.3.Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається, зокрема, у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

7.4.Оскільки у позові позивачу відмовлено судовий збір, сплачений за подання позовної заяви, суд покладає на позивача.

Керуючись статтями 14, 129, 145, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

У позові відмовити.

Заходи забезпечення позову, вжиті ухвалою Господарського суду Черкаської області від 20.02.2025 у справі №910/14367/24, скасувати.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду протягом двадцяти днів з дня складення повного рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Північного апеляційного господарського суду.

Повне рішення суду складене 18.04.2025.

СуддяА.І. Гладун

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення08.04.2025
Оприлюднено21.04.2025
Номер документу126729981
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них