Роздільнянський районний суд Одеської області
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 511/1274/25
Номер провадження: 2/511/669/25
"21" квітня 2025 р. суддя Роздільнянського районного суду Одеської області Теренчук Ж. В. , ознайомившись із матеріалами цивільної справи за позовом ОСОБА_1 до Затишанської Селищної Ради про визнання права власності на земельну ділянку,
встановив:
В квітні 2025 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Затишанської Селищної Ради про визнання права власності на земельну ділянку, у якій просить встановити право приватної власності ОСОБА_1 , на земельну ділянку загальною площею 9,45 гектарів, що знаходиться за адресою: Одеська область Роздільнянський район Затишанська селищна рада масив 21 та складається з ділянки № НОМЕР_1 та ділянки № НОМЕР_2 у сукупності, а також відновити межі належної ОСОБА_1 земельної ділянки.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Роздільнянського районного суду Одеської області для розгляду справипризначено головуючого суддю Теренчук Ж.В.
Оглянувши матеріали справи, суд дійшов до наступного висновку.
Правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи (стаття 124 Конституції України).
Судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом (стаття 125 Конституції України).
Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом (частина 1статті 8 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»).
Цивільний процесуальний Кодекс Українивизначає юрисдикцію та повноваження загальних судів щодо цивільних спорів та інших визначених цим Кодексом справ, встановлює порядок здійснення цивільного судочинства (частина 1статті 1 ЦПК України).
Загальні правила територіальної юрисдикції (підсудності) справ врегульованостаттею 27 ЦПК України, якою проголошено, що позови до юридичних осіб пред`являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Разом з тим,статтею 30 ЦПК Українипередбачені правила виключної підсудності.
Відповідно до ч. 1 вказаноїстатті 30 ЦПК України, позови, що виникають із приводу нерухомого майна, пред`являються за місцезнаходженням майна або основної його частини. Якщо пов`язані між собою позовні вимоги пред`явлені одночасно щодо декількох об`єктів нерухомого майна, спір розглядається за місцезнаходженням об`єкта, вартість якого є найвищою.
Відповідно до постанови Великої Палати Верховного суду від 16.02.2021 року у справі №911/2390/18 виключна підсудність застосовується до тих позовів, вимоги за якими стосуються нерухомого майна як безпосередньо, так і опосередковано (стосується майнових прав на об`єкт нерухомості), а спір може стосуватися як правового режиму нерухомого майна, так і інших прав та обов`язків, що пов`язані з нерухомим майном. При цьому Велика Палата вважає, що словосполучення "З приводу неріхомого майна" необіхдно розуміти таким чином, що правила виключної підсудності поширюються на будь-які спори, які стосуються прав та обов"язків , що пов"язані з нерухомим майном. У таких спорах нерухоме майно не обов"язково виступає як безпосередньо об"єкт спірного матеріального правовідношення.
Виключна підсудність - особливий вид територіальної підсудності. Правила виключної підсудності забороняють застосування при пред`явленні позову норм інших видів територіальної підсудності.
Так позивачем заявлені вимоги щодо земельної ділянки загальною площею 9,45 гектарів, що розташована на території Затишанської селищної ради Роздільнянського району Одеської області, до цієї справи підлягають застосуванню правила виключної підсудності згідно з ч.1 ст. 30 ЦПК України, що забороняє застосування інших видів територіальної підсудності справи.
Так згідно Постанови Верховної Ради "Про утворення та ліквідацію районів" від 17.07.2020 року № 807-IX, в ході адміністративно-територіальної реформи до складу Роздільнянського району (з адміністративним центром у місті Роздільна) увійшли території Великомихайлівської селищної, Великоплосківської сільської, Затишанської селищної, Захарівської селищної, Лиманської селищної, Новоборисівської сільської, Роздільнянської міської, Степанівської сільської, Цебриківської селищної територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.
На теперешній час на території Роздільнянського району Одеської області працюють три суди в межах раніше утворених районів та раніше визначеного адміністативно-територіального устрою Роздільнянський районний суд Одеської області, Великомихайлівський районний суд Одеської області та Фрунзівський районний суд Одеської області.
Між тим, юрисдикція Роздільнянського районного суду Одеської області не поширюється на межі новоствореного району, так як відповідно до листа Ради суддів України від 22.07.2020 року 9рс-466,20 до зміни судоустрою та приведення його у відповідність до нового адміністративно- територіального устрою шляхом утворення, реорганізації чи ліквідації судів, місце загальні суди продовжують здійснювати розгляд справ в межах раніше утворених районів та раніше визначеного адміністративно-територіального устрою.
Дана земельна ділянка розташована на території колишнього Фрунзівського району Одеської області, відтак, даний спір відноситься доюрисдикції Фрунзівського районного суду Одеської області, підстав для розгляду даного спору та підстав для відкриття провадження саме Роздільнянським районним судом Одеської області не має.
Таким чином до відкриття провадження по справі, судом встановлено, що дана справа не належить до територіальної юрисдикції Роздільнянського районного суду Одеської області, а підпадає під територіальну юрисдикцію Фрунзівського районного суду Одеської області.
Згідно ч.9 ст.187 ЦПК України, якщо за результатами отриманої судом інформації буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу.
Відповідно до п. 1 ч. 1ст. 31 ЦПК Українисуд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду. Спори між судами про підсудність не допускаються. Справа, передана з одного суду до іншого в порядку, встановленомустаттею 31 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження судом, якому вона надісланаст. 32 ЦПК України.
Між тим, розгляд і вирішення справи неповноважним судом є підставою для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення.
На підставі викладеного, суд вважає, що матеріали даної позовної заяви слід передати на розгляд за підсудністю доФрунзівського районного суду Одеської області.
Керуючись ст. ст. 27, 28, 31, 32,258-260, 353,354 ЦПК України, суддя,-
ПОСТАНОВИВ
Передати цивільну справу № 511/1274/25 за позовом ОСОБА_1 до Затишанської селищної ради про визнання права власності на земельну ділянку,за підсудністюдо Фрунзівського районного суду Одеської області(67400, Одеська область, вул. Одеська, 59 смт Захарівка Роздільнянського району Одеської область)
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в п`ятнадцятиденний строк з дня її проголошення.
С Суддя Ж. В. Теренчук
Суд | Роздільнянський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 21.04.2025 |
Оприлюднено | 22.04.2025 |
Номер документу | 126743416 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання права власності на земельну ділянку |
Цивільне
Роздільнянський районний суд Одеської області
Теренчук Ж. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні