Справа № 738/115/25
№ провадження 2/738/144/2025
Р І Ш Е Н Н Я
І М ЕН ЕМ УК РА ЇН И
08 квітня 2025 року м. Мена
Менський районний суд Чернігівської області в складi:
суддi - Волошиної Н.В.
з участю секретаря судового засідання Іванько А.С.
pозглянувши у вiдкpитому судовому засiданнi цивільну спpаву за позовною заявою ОСОБА_1 до Менської міської ради про встановлення фактів, що мають юридичне значення та визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
В С Т А H О В И В:
І. Зміст позовних вимог.
У січні 2025 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою до Менської міської ради про встановлення фактів, що мають юридичне значення та визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Позовна заявамотивована тим,що ІНФОРМАЦІЯ_1 померїї двоюріднийбрат ОСОБА_2 ,після смертіякого відкриласьспадщина наналежне йомумайно,до складуякої входитьтакож житловийбудинок знадвірними будівлями,розташований по АДРЕСА_1 .Позивач,як спадкоємець зазаконом,з метоюприйняття спадщинизвернулась до приватногонотаріуса Корюківського районногонотаріального округуБогдановської О.М.,проте нотаріусомїй булороз`яснено,що відкритиспадкову справупісля померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 не маєможливості,у зв`язкуз відсутністювідомостей промісце відкриттяспадщини,до тогож вонапропустила шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини, доказів, які б підтверджували факт прийняття спадщини (постійне проживання із спадкодавцем на дату смерті) відсутні, у зв`язку з чим рекомендовано звернутися до суду. Позивач зазначає, що своєчасно не звернулась до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини у зв`язку з необізнаністю в законодавстві, вважала, що з такою заявою можна звернутись до нотаріуса в будь-який час після смерті спадкодавця, окрім цього, вона була позбавлена можливості своєчасно звернутися до нотаріуса у зв`язку з воєнним станом в Україні. До того ж, документально в повній мірі не доведено родинні відносини між нею та померлим ОСОБА_2 , як між двоюрідними братом та сестрою, оскільки свідоцтва про народження їх батьків на даний час не збереглися, що також позбавляло її можливості звернутися до нотаріуса.
Позивач просить суд встановити юридичні факти про те, що: місцем відкриття спадщини ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , є селище міського типу Макошине Корюківського району Чернігівської області; вона є двоюрідною сестрою ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в селищі міського типу Макошине Корюківського району Чернігівської області, та визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за законом, що відкрилася ІНФОРМАЦІЯ_1 після двоюрідного брата ОСОБА_2 ..
ІІ. Заяви, клопотання та інші процесуальні рішення у справі.
Ухвалою Менського районного суду Чернігівської області від 17 січня 2025 року вказану позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено до підготовчого засідання на 13 лютого 2025 року.
Ухвалою Менськогорайонного судуЧернігівської областівід 13лютого 2025року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті на 10 березня 2025 року, який за клопотанням заявника був відкладений на 08 квітня 2025 року.
ІІІ. Позиції учасників судового провадження.
Позивач всудовому засіданні підтримала позовнівимоги,посилаючись наобставини,викладені впозовній заяві,просила їхзадовольнити вповному обсязі,додатково пояснила,що документинеобхідні дляоформлення спадщинипісля померлогодвоюрідного брата ОСОБА_2 їй передалилише увересні 2024році,оскільки доцього часувона була позбавленаможливості цезробити самостійноу зв`язкуз тим,що доглядаєза хворимсином,у якогопорушена координаціяруху,та якийпотребує постійногодогляду,окрім того,були відсутні свідоцтва про народження її матері та батька ОСОБА_2 , які підтверджували б родинні відносини з померлим, як двоюрідним братом, внаслідок чого вона змушена була звернутися до архіву для отримання відомостей про їх народження, виготовлення яких зайняло багато часу, оскільки державні реєстри України не працювали тривалий час.
Представник відповідача Менської міської ради, будучи належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з`явився, до суду надав заяву про розгляд справи без його участі, при ухваленні рішення у даній справі поклався на розсуд суду.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що справу можливо розглянути без учасників справи за наявними у справі доказами.
Відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
ІV.Фактичні обставинивстановлені судом. Норми права, які підлягають застосуванню та мотиви суду, щодо оцінки аргументів наведених учасниками справи.
За правилами ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Вiдповiдно до п.5 ч.2 ст.293 ЦПК Укpаїни, суд розглядає справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Пунктом 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» №5 від 31 березня 1995 року визначено, що суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину.
Відповідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 21 листопада 2023 року, виданого Менським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Корюківському районі Чернігівської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, ІНФОРМАЦІЯ_1 в селищі міського типу Макошине Корюківського району Чернігівської області, помер ОСОБА_2 (а.с.9).
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на належне йому майно, в тому числі і на житловий будинок з надвірними будівлями, розташований по АДРЕСА_1 .
З Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу щодо підтвердження дошлюбного прізвища, сформованого 18 грудня 2024 року за №00048545811, вбачається, що 10 лютого 1956 року виконавчим комітетом Макошинської селищної ради Менського району Чернігівської області зареєстровано шлюб між ОСОБА_3 та ОСОБА_4 . Після реєстрації шлюбу дружині присвоєно прізвище ОСОБА_5 (а.с.14).
Як вбачається з Повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статей 126, 133, 135 СКУ, сформованого 08 січня 2025 року за №00048613124, батьками ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в смт. Макошине Менського району Чернігівської області, є ОСОБА_3 та ОСОБА_6 (а.с.15).
Судом встановлено, що 24 січня 1953 року ОСОБА_7 зареєстрував шлюб з ОСОБА_8 , про що виконавчим комітетом Макошинської селищної ради Менського району Чернігівської області складено актовий запис за №5. Після реєстрації шлюбу ОСОБА_8 змінила своє прізвище на ОСОБА_9 (а.с.16).
ІНФОРМАЦІЯ_3 в смт. Макошино Менського району Чернігівської області народилася ОСОБА_10 , батьками якої записані ОСОБА_7 та ОСОБА_11 , що підтверджується копією свідоцтва про народження (а.с.10).
21 січня 1978 року ОСОБА_11 зареєструвала шлюб з ОСОБА_12 та змінила своє прізвище на ОСОБА_13 , що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 .
Факт родинних відносин між померлим ОСОБА_2 та позивачем ОСОБА_1 , як між двоюрідним братом та сестрою, підтверджується архівними довідками №Г-2258 та №Г-2259 від 11 грудня 2024 року, наданими Державним архівом Чернігівської області, про народження матері позивача ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та батька померлого ОСОБА_2 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , в яких містяться відомості про те, що батьками ОСОБА_14 та ОСОБА_15 є « ОСОБА_16 ( ОСОБА_17 » та « ОСОБА_18 », місце проживання яких є с. Макошине (а.с.18, 19).
Факт родинних відносин між позивачем та померлим ОСОБА_2 , як двоюрідних братом та сестрою, окрім вказаних доказів, також підтверджується показаннями свідків.
Свідок ОСОБА_19 в судовому засіданні підтвердила родинні відносини між позивачем та померлим ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , як між двоюрідним братом та сестрою, пояснила, що матір позивача ОСОБА_20 та батько померлого ОСОБА_2 ОСОБА_3 були рідними братом та сестрою, їх батьками були ОСОБА_21 та ОСОБА_22 . Батьки позивача та померлого ОСОБА_2 підтримували родинні відносини.
Свідок ОСОБА_23 в судовому засіданні пояснила, що проживає в селищі Макошине з першого класу, знає позивача ОСОБА_1 близько тридцяти років, яка на літній період приїжджає у батьківський будинок у селище Макошине по сусідству з нею, а також знала її двоюрідного брата ОСОБА_2 , який помер у 2023 році, який також проживав у селищі Макошине. Батьками ОСОБА_1 були ОСОБА_7 та ОСОБА_24 . Дошлюбне прізвище матері позивача було ОСОБА_5 . Батьками ОСОБА_2 були ОСОБА_3 та ОСОБА_25 . Матір позивача та батько померлого ОСОБА_26 були рідними братом та сестрою. Двоюрідний брат позивача ОСОБА_2 одружений не був, своєї сім`ї не мав, часто відвідував свою сестру ОСОБА_1 , остання допомагала йому продуктами харчування.
Вказаними доказами підтверджено, що мати позивача - ОСОБА_8 та батько ОСОБА_2 ОСОБА_3 були рідними братом та сестрою, тому суд приходить до висновку про наявність підстав для визнання факту, що померлий ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , є двоюрідним братом ОСОБА_1 .
ОСОБА_1 , як спадкоємець за законом, звернулася до приватного нотаріуса Корюківського районного нотаріального округу Чернігівської області Богдановської О.М. з метою оформлення спадщини після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 двоюрідного брата ОСОБА_2
06 листопада 2024 року нотаріусом позивачу роз`яснено, що відомості про місце відкриття спадщини померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 відсутні, до того ж вона пропустила встановлений законом шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини, доказів, які б підтверджували факт прийняття спадщини (постійне проживання із спадкодавцем на дану смерті) також відсутні, а тому запропоновано звернутися до суду (а.с.11).
За повідомленням приватного нотаріуса Корюківського районного нотаріального округу Чернігівської області Богдановської О.М. №10/01-16 від 24 січня 2025 року спадкова справа після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 не заводилась. Вказані відомості також підтверджуються інформаційною довідкою із спадкового реєстру (а.с.32, 33)
Відповідно до ч.2 ст.315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Пленум Верховного Суду України у постанові від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» звертає увагу судів на те, що якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 1 січня 2004 року тощо. Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця, яке визначається за правилами статті 29, частини другої статті 1221 ЦК. Якщо спадкодавець мав кілька місць проживання, місцем відкриття спадщини вважається останнє місце реєстрації спадкодавця. Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку з чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.
За загальним правилом, що міститься в ч. 1 ст. 1121 ЦК, місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця, визначене відповідно до ст. 29 ЦК України.
Відповідно до ст. 29 ЦК України місцем проживання фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо), у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово; фізична особа може мати кілька місць проживання.
З огляду на викладені обставини про можливість фізичної особи мати кілька місць проживання, чинне законодавство визначає, що місце відкриття спадщини може бути тільки за одним із них, за яким і буде заведено спадкову справу.
З повідомлення №18-16/08-234 від 04 листопада 2024 року Макошинського старостинського округу вбачається, що станом на 20 листопада 2023 року згідно облікових даних адресної картотеки по АДРЕСА_1 зареєстрованих осіб за вказаною адресою не було. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживав довготривалий час без реєстрації по АДРЕСА_1 .
Окрім цього, свідки ОСОБА_19 та ОСОБА_23 підтвердили, що ОСОБА_2 постійно проживав у батьківському будинку, розташованому по АДРЕСА_1 , був у ньому зареєстрований, знявся з реєстрації у 2014 році у зв`язку з отриманням повістки на проходження військової служби, однак продовжував проживати за вказаною адресою без реєстрації до смерті.
Відповідно до ч.2 ст.315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Пленум Верховного Суду України у постанові від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» звертає увагу судів на те, що якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 1 січня 2004 року тощо. Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця, яке визначається за правилами статті 29, частини другої статті 1221 ЦК. Якщо спадкодавець мав кілька місць проживання, місцем відкриття спадщини вважається останнє місце реєстрації спадкодавця. Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку з чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.
Таким чином, на підставі досліджених в судовому засіданні доказів в їх сукупності, суд дійшов висновку, що останнім постійним місцем проживання спадкодавця ОСОБА_2 є АДРЕСА_1 , а місцем відкриття спадщини - є селище (раніше селище міського типу) Макошине Корюківського району Чернігівської області.
За загальним правилом положення про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).
Згідно з положеннями статей 1269, 1270 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Згідно з частиною третьою статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Позивач стверджує,що ушестимісячний строкне звернуласядо нотаріальноїконтори іззаявою проприйняття спадщиниу зв`язкуз необізнаністю в законодавстві, оскільки вважала, що з такою заявою можна звернутись до нотаріуса в будь-який час після смерті спадкодавця, з воєнним станом в Україні, тяжкою хворобою сина, за яким здійснює постійним догляд, та отримання протягом тривалого часу в архіві відомостей на підтвердження родинних відносин із спадкодавцем.
Відповідно до пунктів 2, 5, 6 частини 1 статті 3 ЦК України загальними засадами цивільного законодавства є: неприпустимість позбавлення права власності, крім випадків, встановлених Конституцією України та законом; судовий захист цивільного права та інтересу; справедливість, добросовісність та розумність.
Враховуючи факт відсутності доказів, що спростовують твердження позивача, відсутність спору з приводу спадкового майна, суд приходить до висновку, що позивач пропустила строк для прийняття спадщини з поважної причини, а тому вважає необхідним визначити їй додатковий строк, який буде достатнім для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.
Кеpуючись статтями 1258, 1269, 1270, 1272 ЦК України, статтями 4, 12, 13, 76-80, 258, 259, 263-265, 268, 293, 315, 319, 354 ЦПК України, суд -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Менської міської ради про встановлення фактів, що мають юридичне значення та визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, задовольнити.
Встановити факт, що місцем відкриття спадщини ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , є селище (раніше селище міського типу) Макошине Корюківського району Чернігівської області.
Встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , є двоюрідною сестрою ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в селищі міського типу Макошине Корюківського району Чернігівської області.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 ,додатковий строкдля поданнязаяви проприйняття спадщинитри місяціз моментунабрання судовимрішенням законноїсили, після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 двоюрідного брата ОСОБА_2 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скаргана рішеннясуду подається доЧернігівського апеляційногосуду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Позивач:
ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , паспорт серії НОМЕР_3 , виданий Жовтневим РУ ГУ МВС України в місті Києві 29 вересня 1998 року.
Відповідач:
Менська міська рада, місцезнаходження: вул. Героїв АТО, 6 м. Мена Чернігівська область, індекс 15600, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 04061777.
Повний текст рішення виготовлений 18 квітня 2025 року.
Суддя Н.В. Волошина
Суд | Менський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 08.04.2025 |
Оприлюднено | 23.04.2025 |
Номер документу | 126745059 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Менський районний суд Чернігівської області
Волошина Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні