Справа № 766/12838/24
н/п 2/766/1312/25
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14.04.2025 року Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
головуючого суддіМайдан С.І.
за участю секретаряКирпиченко І.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Херсоні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі філії Херсонського обласного управління Акціонерного товариства «Ощадбанк» до ОСОБА_1 про стягнення кредитної заборгованості,
в с т а н о в и в:
Представник позивача звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з ОСОБА_1 на користь АТ «Державний ощадний банк України» заборгованість за договором про споживчий кредит № 21Р-260 (для придбання транспортного засобу) від 02.07.2021 року у загальному розмірі 852650,88 грн. В обґрунтування своїх вимог зазначив, що 02.07.2021 року між АТ «Державний ощадний банк України» ОСОБА_1 було укладено договір про споживчий кредит № 21Р-260 (для придбання транспортного засобу), відповідно до умов якого Банк шляхом безготівкового перерахування коштів на поточний рахунок позичальника, з подальшим перерахуванням кредитних коштів на поточний рахунок продавця, надав позичальнику кредит у розмірі 930150,00 грн під 0,01% річних з дати отримання кредиту по 01.07.2024 року, та 16,99% річних починаючи з 02.07.2024 року до терміну остаточного повернення кредиту, з терміном остаточного повернення кредиту не пізніше 01.07.2028 року, для придбання транспортного засобу за договором купівлі-продажу. Відповідач значний період порушує умови кредитного договору, не сплачує кредит, проценти за його користування. Станом на 25.07.2024 року заборгованість ОСОБА_1 за договором про споживчий кредит № 21Р-260 (для придбання транспортного засобу) від 02.07.2021 року складає 852650,88 грн, з яких: 852502,61 грн сума заборгованості за основним боргом; 148,27 грн сума заборгованості за процентами. 17.07.2023 року банком на адресу проживання ОСОБА_1 направлено лист щодо наявності простроченої заборгованості за договором про споживчий кредит від 02.07.2021 року. 18.12.2023 року відповідачу направлено вимогу щодо дострокового повернення кредиту. У зв`язку з чим, просить стягнути з відповідача ОСОБА_1 на свою користь в рахунок погашення боргу заборгованість у розмірі 852650,88 грн, та сплачений судовий збір 12789,76 грн.
Ухвалою судді Херсонського міського суду Херсонської області від 13.08.2024 року провадження за справою відкрито та розгляд справи призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження до підготовчого судового засідання .
Ухвалою суду від 04.11.2024 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Ухвалою суду від 14.04.2025 року постановлено провести заочний розгляд справи.
Представник позивача ОСОБА_2 в судовому засіданні позов підтримала, просила його задовольнити. В останнє судове засідання не з`явилася, надала до суду заяву, в якій просила розглянути справу без її участі, підтримала позовні вимоги та просила їх задовольнити, а також не заперечувала проти заочного розгляду справи.
Відповідач у судове засідання повторно не з`явився, повідомлений про дату, час і місце судового засідання в установленому законом порядку, відзиву на позовну заяву не подавав.
За таких обставин, суд вважає можливим провести розгляд справи у відсутність сторін, враховуючи згоду представника позивача на заочний розгляд справи, ухвалити заочне рішення на підставі наявних у матеріалах справи доказів в порядку ст. ст.280,281 ЦПК України.
У відповідності до вимог ч. 2 ст.247ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, у зв`язку з неявкою у судове засідання всіх учасників справи.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
02.07.2021 року між АТ «Державний ощадний банк України» ОСОБА_1 було укладено договір про споживчий кредит № 21Р-260 (для придбання транспортного засобу), відповідно до умов якого Банк шляхом безготівкового перерахування коштів на поточний рахунок позичальника, з подальшим перерахуванням кредитних коштів на поточний рахунок продавця, надав позичальнику кредит у розмірі 930150,00 грн під 0,01% річних з дати отримання кредиту по 01.07.2024 року, та 16,99% річних починаючи з 02.07.2024 року до терміну остаточного повернення кредиту, з терміном остаточного повернення кредиту не пізніше 01.07.2028 року, для придбання транспортного засобу за договором купівлі-продажу.
Відповідно до ч.1-2 ст. 207 ЦК України правочин вважаєтьсятаким,що вчиненийу письмовійформі,якщо йогозміст зафіксованийв одномуабо кількохдокументах (утому числіелектронних),у листах,телеграмах,якими обмінялисясторони,або надсилалисяними доінформаційно-комунікаційноїсистеми,що використовуєтьсясторонами. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо воля сторін виражена за допомогою телетайпного, електронного або іншого технічного засобу зв`язку. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).
Згідно ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України. Боржник зобов`язаний виконати свій обов`язок, а кредитор прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов`язання чи звичаїв ділового обороту (ч. 1 ст. 527 ЦК України).
Статтею 530 ЦК України визначено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Відповідно до п. 3.3.2 кредитного договору повернення кредиту, сплата процентів, комісійних винагород здійснюється позичальником з графіком платежів або достроково відповідно до порядку , визначеному цим договором.
П.3.3.3 кредитного договору покладає на позичальника обов`язок здійснювати повернення кредиту рівними частинами в розмірі 11073,21 грн, сплату процентів, нарахованих банком на залишок основної суми боргу за кредитом. Остаточний платіж в рахунок повернення кредиту та процентів позичальник зобов`язується здійснити не пізніше терміну (дати) остаточного повернення кредиту, визначеної цим договором.
Банк виконав свої зобов`язання за кредитним договором у повному обсязі, надавши позичальнику кредитні кошти в строк та в розмірі , встановленому кредитним договором.
Відповідно до ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися в суд за захистом свого цивільного права у випадку його порушення з вимогою про примусове виконання зобов`язання в натурі.
Згідно ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов`язками наділені обидві сторони договору (ч. ч. 1, 3 ст. 626 ЦК України). Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства (ч. 1 ст. 628 ЦК України).
Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Частиною 1 ст.634 ЦК України, передбачено, що договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Згідно ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.
Відповідно до ч. 1 ст. 640 ЦК України договір є укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції. Відповідь особи, якій адресована пропозиція укласти договір, про її прийняття (акцепт) повинна бути повною і безумовною (ч. 1 ст. 642 ЦК України).
За правилами ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти. Позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюється договором (ч. 1 ст. 1048 ЦК України).
Відповідно до ч.2 ст.1054та ч.2 ст.1050 ЦК Українинаслідками порушення боржником зобов`язання щодо повернення чергової частини суми кредиту є право заявника достроково вимагати повернення всієї суми кредиту.
Відповідач взяті на себе зобов`язання за кредитним договором не виконує, порушивши умови договору в односторонньому порядку, не сплачуючи кредит та проценти за його користування.
Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ч. 1 ст. 612 ЦК України). Відповідно до положень ст. 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов?язання (неналежне виконання). Згідно ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Згідно розрахунку, наданого позивачем, станом на 25.07.2024 року заборгованість ОСОБА_1 за договором про споживчий кредит № 21Р-260 (для придбання транспортного засобу) від 02.07.2021 року складає 852650,88 грн, з яких: 852502,61 грн сума заборгованості за основним боргом; 148,27 грн сума заборгованості за процентами.
Відповідачем відзиву на позов та доказів на спростування позовних вимог не надано, беручи до уваги наявні у справі докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
17.07.2023 року банком на адресу проживання ОСОБА_1 направлено лист щодо наявності простроченої заборгованості за договором про споживчий кредит від 02.07.2021 року. 18.12.2023 року відповідачу направлено вимогу щодо дострокового повернення кредиту. Проте, вимога залишення без задоволення, кредитні кошті банку не повернуті.
Ч.1 ст. 133 ЦПК України передбачено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Питання розподілу судових витрат у частині витрат по сплаті судового збору слід вирішити відповідно до положеньст. 141 ЦПК України, якими, крім іншого, передбачено, що судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, на підставі чого, враховуючи що позов задоволено повністю, - суд дійшов висновку, що судові витрати, що складаються з судового збору, сплаченого позивачем у розмірі 12789,76 грн, слід стягнути з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст. ст. 12, 19, 43, 49, 81, 133, 141, 259, 263-265, 280-284 ЦПК України, суд,-
в и р і ш и в:
Позов Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі філії Херсонського обласного управління Акціонерного товариства «Ощадбанк» до ОСОБА_1 про стягнення кредитної заборгованості задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» (код ЄДРПОУ 02766367, 73003 м. Херсон, вул. Суворова, 24) заборгованість за договором про споживчий кредит № 21Р-260 (для придбання транспортного засобу) від 02.07.2021 року у розмірі 852650,88 грн, з яких: 852502,61 грн сума заборгованості за основним боргом; 148,27 грн сума заборгованості за процентами.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» (код ЄДРПОУ 02766367, 73003 м. Херсон, вул. Суворова, 24) витрати пов`язані зі сплатою судового збору у розмірі 12789,76 грн.
Заочне рішення суду може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку безпосередньо до Херсонського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя: С.І. Майдан
Суд | Херсонський міський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 14.04.2025 |
Оприлюднено | 23.04.2025 |
Номер документу | 126755911 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них позики, кредиту, банківського вкладу, з них |
Цивільне
Херсонський міський суд Херсонської області
Майдан С. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні