РІШЕННЯ
Іменем України
22 квітня 2025 року м. Чернігівсправа № 927/165/25 Господарський суд Чернігівської області, в складі судді Романенко А.В., за участю секретаря судового засідання Мігди Р.Ю., за правилами спрощеного позовного провадження, в відкритому судовому засіданні, розглянув справу
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Закупівлі.Про»,
Харківське шосе, 201-203, літера 3В, м. Київ, 02121;
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «ГрінЛайтЕлектро»</a>,
вул. Надії, 30, м. Чернігів, 14034;
предмет спору: про стягнення 56765,22 грн;
без повідомлення (виклику) сторін
21.02.2025, надійшов позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Закупівлі.Про» (далі ТОВ «Закупівлі.Про») до Товариства з обмеженою відповідальністю «ГрінЛайтЕлектро»</a> (далі - ТОВ «ГрінЛайтЕлектро») про стягнення 56765,22 грн заборгованості за договором - оферти про надання доступу до онлайн-сервісу zakupivli.pro з правом на використання програмної продукції, який розміщений на веб-сайті електронного майданчика zakupivli.pro (ID: 400074 користувача).
Позов обґрунтований порушенням відповідачем договірних зобов`язань з оплати винагороди Оператору авторизованого електронного майданчика в розмірі 56765,22 грн за актами наданих послуг від 31.08.2024 № 38123 та від 30.09.2024 № 47605.
Суд, після усунення заявником недоліків позовної заяви, прийняв її до розгляду, відкрив провадження в справі за правилами спрощеного позовного провадження, без проведення судового засідання та без повідомлення (виклику) сторін; учасникам справи установив процесуальні строки для подачі письмових заяв по суті спору, в порядку статей 165 - 167, 178, 184 Господарського процесуального кодексу України (далі ГПК України), про що постановив ухвалу від 03.03.2025.
Ухвала про відкриття провадження в справі доставлена до електронного кабінету відповідача в підсистемі Електронний суд 03.03.2025 об 11:56, про що судом сформовано довідку про доставку електронного листа. Відтак, граничний строк на подання до суду письмового відзиву на позов закінчив свій перебіг 18.03.2025.
Відповідач не скористався правом на подачу відзиву на позов в установлений судом строк, проти заявлених вимог не заперечив.
Судочинство в господарських судах здійснюється на засадах диспозитивності та змагальності сторін (статті 13, 14 ГПК України).
Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, установлених законом.
Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, установлених цим Кодексом.
Відповідно до статті 248 ГПК України суд розглядає справи в порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження в справі.
В силу вимог частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов`язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку.
Суд констатує, що сторонами не заявлені клопотання щодо розгляду даної справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) учасників справи в порядку визначеному статтею 252 ГПК України. Право сторін на подачу до суду клопотань наведеного змісту роз`яснене при відкритті провадження в справі в ухвалі суду від 03.03.2025.
Господарський суд розглянув подані документи і матеріали, з`ясував фактичні обставини справи, дослідив докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, та
ВСТАНОВИВ :
Між ТОВ «Закупівлі.Про» (далі - позивач/оператор) та ТОВ «ГрінЛайтЕлектро» (далі - відповідач/користувач) на підставі договору-оферти про надання доступу до онлайн-сервісу zakupivli.pro з правом на використання програмної продукції (далі - договір), який розміщений на веб-сайті електронного майданчика zakupivli.pro (далі - електронний майданчик), за посиланням - https://zakupivli.pro/public-offer, виникли договірні відносини відповідно до приписів статей 205, 634, 638-644, 901-907 Цивільного Кодексу України (далі - ЦК України).
Виходячи з дефініцій, наведених у договорі:
-електронний майданчик (електронний майданчик Zakupivli.Pro) - інформаційно-телекомунікаційна система (надалі - ІТС), призначена для забезпечення доступу користувачів до онлайн-сервісів розміщення замовлень і пропозицій товарів в електронній формі та проведення процедур закупівель відповідно до вимог Закону України «Про публічні закупівлі», інших нормативно-правових актів в сфері державних закупівель, а також комерційних закупівель. ІТС реалізується як сукупність прикладних програмних сервісів з розподіленим центром обробки даних та визначеними типовими інтерфейсами доступу користувачів. Право власності на електронний майданчик Zakupivli.Pro належить Оператору електронного майданчика (п. 1.1. договору);
-доступ до онлайн-сервісу Zakupivli.Pro - надання можливості користування результатом комп`ютерного програмування у вигляді онлайн-сервісу з автоматизованого обміну інформацією з ІТС "PROZORRO" та/або централізованими закупівельними організаціями та/або центральної бази даних комерційних закупівель електронного майданчика, доступ до яких здійснюється через мережу Інтернет (п. 1.2. договору);
-онлайн-сервіс Zakupivli.Pro - результат комп`ютерного програмування в вигляді програмного забезпечення, доступ до якого надається користувачам електронного майданчику Zakupivli.Pro за допомогою індивідуального інтерфейсу (особистого кабінету) через мережу Інтернет та забезпечує створення, зберігання та оприлюднення всієї інформації про закупівлі, проведення електронного аукціону, автоматичний обмін інформацією і документами з ІТС "PROZORRO", централізованими закупівельними організаціями та центральною базою даних комерційних закупівель, а також надає користувачам електронного майданчику онлайн-сервіси з автоматизованого обміну інформацією як з ІТС "PROZORRO", централізованими закупівельними організаціями, так і з частиною електронного майданчику (центральна база даних та модуль аукціону), яка забезпечує проведення комерційний торгів, доступ до яких здійснюється через мережу Інтернет (п. 1.3. договору);
-особистий кабінет - типовий інтерфейс, який надається зареєстрованому користувачу, через використання якого користувач отримує персоналізований доступ до програмної продукції. В особистому кабінеті зберігається інформація про користувача, про хід участі в торгах, його електронні документи, надається доступ до онлайн-сервісів тощо. Після реєстрації на електронному майданчику, електронним майданчиком присвоюється Особистому кабінету користувача власний номер (надалі - ID Особистого кабінету) (п. 1.4. договору).
Виходячи з умов п. 2.1., п. 3.3. договору, відповідно до статей 205, 634, 638 - 642 ЦК України, в разі прийняття викладених в оферті умов, шляхом вчинення конклюдентних дій щодо виконання умов оферти, фізична особа, фізична особа-підприємець або юридична особа, яка провадить акцепт цієї оферти, стає користувачем електронного майданчика. Кожному користувачу Оператором присвоюється свій власний номер ID Особистого кабінету. Реєстрація користувача на електронному майданчику здійснюється ним самостійно шляхом введення даних у відповідні поля форми реєстрації. Верифікація (активація функціональних можливостей Особистого кабінету) користувача проводиться одним із способів ідентифікації/авторизації, визначених Кабінетом Міністрів України або іншими нормативними документами, в тому числі, але не виключно, положеннями та регламентами адміністраторів центральних баз даних, на яких авторизовано електронний майданчик.
Відповідачу ТОВ «ГрінЛайтЕлектро», в результаті успішної реєстрації на сайті онлайн-сервісу zakupivli.pro, присвоєний ID: 400074 Особистого кабінету, та наданий доступ до програмної продукції у вигляді онлайн-сервісу: zakupivli.pro з правом на використання зазначеної програмної продукції для подання тендерної пропозиції під час проведення процедур публічних (державних) закупівель та проведення відбору з використанням електронного каталогу за допомогою мережі Інтернет.
Здійснення закупівель шляхом використання електронного каталогу «Prozorro-market» регулюється Законом України «Про публічні закупівлі», Порядком функціонування електронної системи закупівель та проведення авторизації електронних майданчиків (затвердженого постановою КМУ від 24.02.2016 № 166, далі Порядок № 166), Порядком формування та використання електронного каталогу (затвердженого постановою КМУ від 14.09.2020 № 822, далі Порядок № 822) та Інструкцію з використання е-каталогу «Prozorro-market» (затверджена наказом Державного підприємства «ПРОЗОРРО» від 22.04.2019 № 16, чинна редакція, якої розміщена за посиланням https://zakupivli.pro/regulations/prozorro-market).
Відповідно до п. 1.2. Інструкції електронний каталог «Prozorro-market» (е-каталог) - систематизована база актуальних пропозицій, що формується та наповнюється адміністратором е-каталогу в електронній системі закупівель та може використовуватись замовником для здійснення закупівлі товарів, вартість яких є меншою за вартість, що встановлена в абзацах 2 і 3 частини 1 статті 2 Закону України «Про публічні закупівлі» з метою відбору постачальника товару (товарів).
За п. 2.2 Інструкції, доступ до е-каталогу забезпечується через авторизовані/попередньо авторизовані електронні майданчики, які мають реалізований функціонал е-каталогу.
Згідно з п. 4 Порядку № 822, оператор авторизованого електронного майданчика забезпечує надання адміністратору, постачальнику, замовнику доступ до електронного каталогу та інших послуг, пов`язаних з використанням електронного каталогу, передбачених цим Порядком.
За п. 3.11. Інструкції, замовник здійснює відбір постачальника шляхом формування замовлення в е-каталозі з дотриманням принципів здійснення закупівель, визначених статтею 3 Закону України «Про публічні закупівлі».
Виходячи з умов пунктів 35, 37, 61, 66, 68 Порядку № 822 постачальник автоматично отримує доступ до категорії товару електронного каталогу після оприлюднення в електронній системі закупівель адміністратором повідомлення про результати розгляду заявки, яке містить рішення адміністратора про включення учасника до переліку кваліфікованих постачальників за категорією товару, до якої учасник подав заявку.
Перелік кваліфікованих постачальників оприлюднюється та оновлюється автоматично електронною системою закупівель в момент оприлюднення в електронній системі закупівель адміністратором повідомлення про результати розгляду заявки, яке містить рішення адміністратора про включення учасника до переліку кваліфікованих постачальників за категорією товару, до якої учасник подав заявку.
Оцінка пропозицій постачальників проводиться автоматично електронною системою закупівель на основі інформації, зазначеної замовником в запиті пропозицій. У разі подання постачальниками пропозицій з однаковим значенням ціни економічно вигідною визначається пропозиція, яка була подана раніше ніж інша пропозиція (інші пропозиції) з аналогічним значенням ціни. Постачальник, пропозиція якого за результатами оцінки електронною системою закупівель визначена економічно вигідною, визначається переможцем відбору.
Замовник укладає договір з переможцем відбору не пізніше ніж через 10 календарних днів з дня визначення електронною системою закупівель постачальника переможцем відбору. Договір між замовником та переможцем відбору укладається відповідно до вимог законодавства. Умови договору не можуть відрізнятися від умов, визначених замовником у проекті договору в запиті пропозицій постачальників, зокрема в проекті договору, що є складовою частиною запиту пропозицій постачальників, та/або пропозиції переможця відбору, крім випадку зменшення ціни договору без зміни обсягу.
За результатами проведеного відбору постачальника через електронний каталог замовник оприлюднює звіт про договір, укладений без використання електронної системи закупівель, відповідно до статті 10 Закону.
За п. 6-1 Порядку № 822 розмір оплати оператору авторизованого електронного майданчика переможцем відбору, з яким замовник уклав договір за надання доступу до електронного каталогу та інших електронних сервісів, пов`язаних з його користуванням в електронній системі закупівель, становить:
1) 3 % ціни пропозиції переможця відбору, з яким укладається договір, якщо вартість закупівлі становить не більш як 50 тис. грн;
2) 2 % ціни пропозиції переможця відбору, з яким укладається договір, але не більш як 3400 грн, якщо вартість закупівлі становить не більш як 200 тис. грн;
3) 1 % ціни пропозиції переможця відбору, з яким укладається договір, але не більш як 3400 грн, якщо вартість закупівлі становить більш як 200 тис. грн.
Розмір плати, встановлений у цьому пункті, визначений з урахуванням усіх податків і зборів (крім податку на додану вартість), що сплачуються у випадках, передбачених законодавством, та є однаковим для всіх операторів авторизованих електронних майданчиків і не може встановлюватися операторами авторизованих електронних майданчиків самостійно.
Протягом строку користування онлайн-сервісом zakupivli.pro відповідач став переможцем у закупівлях шляхом використання електронного каталогу «Prozorro market» за наступними ідентифікаторами:
- UA-2024-08-23-010129-a, замовник: державний професійно-технічний навчальний заклад «Жмеринське вище професійне училище»; за результатами закупівлі укладений договір від 05.09.2024 № 03092024/2, за ціною 11823,00 грн;
- UA-2024-08-29-005550-а, замовник: заклад дошкільної освіти № 29 «Кобзарик» Івано-Франківської міської ради; за результатами закупівлі укладений договір від 05.09.2024 № 04092024/2 про постачання / закупівлю електричної енергії споживачу, за ціною 51350,00 грн;
- UA-2024-09-11-001487-а, замовник: Звернигородська гімназія Олександрівськової міської ради Кіровоградської області; за результатами закупівлі укладений договір від 16.09.2024 № 16092024/1 про постачання електричної енергії споживачу, за ціною 34383,00 грн;
- UA-2024-08-21-006719-а, замовник: міський комунальний заклад «Палац культури «Мистецький» Криворізької міської ради; за результатами закупівлі укладений договір від 28.08.2024 № 27082024/1 про постачання (закупівлю) електричної енергії, за ціною 59618,00 грн;
- UA-2024-09-11-007246-а, замовник: Любарська селищна рада; за результатами закупівлі укладений договір від 18.09.2024 № 16092024/2 на постачання електричної енергії споживачу, за ціною 70158,00 грн;
- UA-2024-08-23-008249-а, замовник: виконавчий комітет Тернівської міської ради; за результатами закупівлі укладений договір від 29.08.2024 № 29082024/1 про постачання (закупівлю) електричної енергії, за ціною 92472,00 грн;
- UA-2024-09-12-005090-а, замовник: Рокитнянська селищна рада; за результатами закупівлі укладений договір від 18.09.2024 № 18092024/1 про постачання/закупівлю електричної енергії споживачу, за ціною 208467,00 грн;
- UA-2024-09-13-005958-а, замовник: Семиполківський ліцей Калитянської селищної ради Броварського району Київської області; за результатами закупівлі укладений договір від 19.09.2024 № 19092024 про постачання/закупівлю електричної енергії споживачу, за ціною 115347,00 грн;
- UA-2024-09-16-013901-а, замовник: комунальний заклад «Центр соціальної підтримки дітей та сімей «Добре вдома» Дніпропетровської обласної ради; за результатами закупівлі укладений договір від 20.09.2024 № 20092024/1 про постачання електричної енергії споживачу, за ціною 125405,00 грн;
- UA-2024-08-29-005908-а, замовник: відділ з питань соціальної політики Чемеровської селищної ради; за результатами закупівлі укладений договір від 05.09.2024 № 04092024/1 про постачання електричної енергії споживачу, за ціною 348451,00 грн;
- UA-2024-08-26-009073-а, замовник: виконавчий комітет Покровської міської ради Дніпропетровської області; за результатами закупівлі укладений договір від 30.08.2024 № 30082024/1 про постачання (закупівлю) електричної енергії, за ціною 178000,00 грн;
- UA-2024-09-16-002302-а, замовник: заклад дошкільної освіти № 8 «Золота рибка» Верхньодніпровської міської ради; за результатами закупівлі укладений договір від 26.09.2024 № 20092024/2 про постачання електричної енергії споживачу, за ціною 489000,00 грн;
- UA-2024-08-29-008470-а, замовник: Ліцей № 5 міста Житомир; за результатами закупівлі укладений договір від 06.09.2024 № 03092024/1 про постачання електричної енергії споживачу, за ціною 844000,00 грн;
- UA-2024-08-08-007735-а, замовник: Коростишівська міська рада; за результатами закупівлі укладений договір від 14.08.2024 № 14082024/3 про закупівлю електричної енергії, за ціною 15801,40 грн;
- UA-2024-08-22-005005-а, замовник: головне управління Державної казначейської служби України в Кіровоградській області; за результатами закупівлі укладений договір від 29.08.2024 № 28072024/56-2 про постачання електричної енергії споживачу, за ціною 45000,00 грн;
- UA-2024-08-19-005407-а, замовник: комунальне некомерційне підприємство «Центр первинної медико-санітарної допомоги Піщанської сільської ради»; за результатами закупівлі укладений договір від 23.08.2024 № 23082024 про постачання (закупівлю) електричної енергії, за ціною 67883,36 грн;
- UA-2024-08-05-004084-а, замовник: Коростишівська міська рада; за результатами закупівлі укладений договір від 12.08.2024 № 08082024/1 на закупівлю електричної енергії, за ціною 49486,67 грн;
- UA-2024-08-05-004368-а, замовник: Коростишівська міська рада; за результатами закупівлі укладений договір від 12.08.2024 № 08082024/2 на закупівлю електричної енергії, за ціною 49489,67 грн;
- UA-2024-08-08-009636-а, замовник: Новорайська сільська рада; за результатами закупівлі укладений договір від 16.08.2024 № 14082024/1 про постачання електричної енергії споживачу, за ціною 201350,00 грн;
- UA-2024-08-16-002285-а, замовник: Київський науково-методичний центр по охороні, реставрації та використанню пам`яток історії, культури і заповідних територій; за результатами закупівлі укладений договір від 23.08.2024 № 23082024/1 про постачання електричної енергії споживачу, за ціною 251023,25 грн;
- UA-2024-08-19-004449-а, замовник: комунальне некомерційне підприємство «Почаївська районна комунальна лікарня» Почаївської міської ради; за результатами закупівлі укладений договір від 23.08.2024 № 23082024/2, за ціною 156921,07 грн;
- UA-2024-08-09-010616-а, замовник: Баштанська міська рада; за результатами закупівлі укладений договір від 15.08.2024 № 15082024/1 про постачання електричної енергії споживачу, за ціною 1185696,00 грн.
За пунктами 6.7., 6.8. договору факт надання доступу до онлайн-сервісу Zakupivli.pro підтверджується актом, який користувач повинен прийняти та підписати протягом 3 (трьох) робочих днів з дати отримання акту від Оператора або, в випадку наявності в користувача зауважень до акту та/або до доступу до онлайн-сервісу Zakupivli.pro, в той же строк у 3 (три) робочих дні, надати Оператору відмову від підписання акту з переліком виявлених недоліків, невідповідностей, зауважень та строків для їх усунення. Мотивована відмова в випадку її наявності надається користувачем Оператору за допомогою функціональних можливостей сервісу "Вчасно".
У разі відсутності претензії в строк, передбачений п. 6.7. договору, акт вважається підписаним, а доступ до онлайн-сервісу Zakupivli.pro - фактично наданим.
Відповідачу, за допомогою функціональних можливостей сервісу "Вчасно", 03.09.2024 та 04.10.2024, відправлені підписані позивачем акти надання послуг від 31.08.2024 № 38123 на суму 20655,79 грн та від 30.09.2024 № 47605 на суму 36109,43 грн, що також підтверджене ТОВ «Вчасно Сервіс» (який забезпечує передачу та обмін електронними документами за допомогою Сервісу) листом від 26.02.2025 № 26/02/VCH-663 (на запит позивача).
Вартість за доступ до електронного сервісу розрахована позивачем виходячи з тарифів, затверджених Порядком № 822 (п. 6-1).
Відповідач, шляхом накладення електронного підпису, підписав акт наданих послуг від 30.09.2024 № 47605 на суму 36109,43 грн (до якого в тому числі включена вартість послуг за доступ до електронного каталогу та інших електронний сервісів, за фактом укладення ним, як переможцем відбору, договору, за результатами закупівлі UA-2024-08-27-005261-a, замовник: Тернопільський комунальний методичний центр науково-освітніх інновацій і моніторингу; первинні матеріали щодо даної закупівлі в матеріалах справи відсутні).
Акт наданих послуг від 31.08.2024 № 38123 відповідач не підписав, натомість, будь-яких мотивованих заперечень щодо обсягу та вартості наданих позивачем послуг, ним у встановлений договором строк не заявлено, а тому враховуючи умови п. 6.8. цього договору, послуги вважаються фактично отриманими відповідачем.
Факт отримання послуг за переліченими актами в ході судового розгляду спору відповідач не спростував.
За п. 6.2.1. договору надання доступу до онлайн-сервісу Zakupivli.pro з метою розміщення цінових пропозицій в електронному каталозі оплачується користувачем (кваліфікованим постачальником) протягом 5 (п`яти) робочих днів з дати підписання сторонами акта надання доступу до онлайн-сервісу Zakupivli.pro з правом на використання програмної продукції (надалі - акт) з урахуванням п. 6.8 договору. Оплата здійснюється в безготівковій формі шляхом перерахування користувачем грошових коштів на поточний рахунок Оператора.
Позивач виставив відповідачу, як переможцю закупівель, рахунки на оплату за надання доступу до програмної продукції у вигляді онлайн-сервісу Zakupki.Prom.ua, за розміщення цінових пропозицій в електронному каталозі "Prozorro Market": від 31.08.2024 № 12454-ПМ на суму 20655,79 грн та від 30.09.2024 № 13476-ПМ на суму 36109,43 грн, що відправлені відповідачу, за допомогою сервісу електронного документообігу "Вчасно", 03.09.2024 та 04.10.2024 відповідно.
Відповідач у строк, установлений п. 6.2.1. договору, за отримані послуги, загальною вартістю 56765,22 грн, не розрахувався, що ним не заперечується.
10.12.2024, позивач, за допомогою сервісу електронного документообігу "Вчасно", звертався до відповідача з досудовою претензією № 10/12/ZR-2098 про сплату заборгованості в сумі 56765,22 грн, яка залишена відповідачем без виконання.
Наведені обставини стали підставою для звернення позивача з цим позовом до суду.
Надаючи правову кваліфікацію правовідносинам сторін, суд виходить з наступного.
Згідно з п. 1 частини 2 статті 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є, зокрема, договори та інші правочини.
Господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, у силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, в тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, в тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку (частина 1 статті 173 Господарського кодексу України (далі ГК України)).
Відповідно до статті 193 ГК України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що в певних умовах звичайно ставляться. Не допускається одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов`язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків (частина 1 статті 626 ЦК України).
Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства (частина 1 статті 628 ЦК України).
За статтею 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до статті 901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії, або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлене договором. Положення цієї глави можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов`язання.
Згідно з частиною 1 статті 903 ЦК України якщо договором передбачене надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, в строки та в порядку, що встановлені договором.
Згідно із статтею 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його в строк, установлений договором або законом (частина 1 статті 612 ЦК України).
Судом встановлено, що сторонами укладений публічний договір про надання послуг у вигляді надання доступу до онлайн-сервісу Zakupivli.Pro, з правом на використання програмної продукції, який розміщено на веб-сайті електронного майданчика Zakupivli.pro за посиланням - https://zakupivli.pro/public-offer, шляхом вчинення конклюдентних дій щодо виконання умов оферти.
Матеріалами справи підтверджене надання позивачем та отримання відповідачем послуг за актами від 31.08.2024 № 38123 та від 30.09.2024 № 47605 (з деталізацією їх переліку), на загальну суму 56765,22 грн, вартість яких відповідачем, в установлений Договором строк, не оплачена.
Відповідач правомірність вимог позивача не спростував.
Матеріалами справи підтверджується порушення відповідачем грошових зобов`язань за договором, тому перевіривши розрахунок позивача суд установив, що позов є обґрунтований, правомірний та підтверджений належними доказами, відтак, підлягає задоволенню в повному обсязі.
При ухваленні рішення в справі, суд у тому числі вирішує питання щодо розподілу судових витрат між сторонами.
За приписами статті 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.
За розгляд даного спору позивачем сплачений до Державного бюджету України судовий збір у розмірі 3028,00 грн, згідно з платіжною інструкцією від 30.01.2025 № 160.
За частинами 1, 4 статті 129 ГПК України судовий збір покладається, в спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються, зокрема, в разі задоволення позову - на відповідача.
З огляду на те, що судом задоволені позовні вимоги, судовий збір у розмірі 3028,00 грн, сплачений позивачем при подачі позову, підлягає відшкодуванню за рахунок відповідача.
У позовній заяві позивач зазначив, що сума витрат на правничу (правову) допомогу становить 12000,00 грн.
Згідно з частинами 1 - 4 статті 126 ГПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
Для цілей розподілу судових витрат:
1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
За статтею 26 Закону України Про адвокатуру та адвокатську діяльність адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги.
Статтями 1, 30 Закону України Про адвокатуру та адвокатську діяльність передбачено, що договір про надання правової допомоги це домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
На підтвердження доказів понесення витрат на професійну правничу допомогу в даній справі позивач надав копії: договору про надання правничої допомоги від 22.01.2025 № ZK/1/373, разом з додатком від 30.01.2025 до нього (укладені між ним та адвокатом Харченко В.І. в електронній формі за допомогою сервісу електронного документообігу "Вчасно"), предметом якого є надання адвокатом юридичної допомоги в обсязі та на умовах, передбачених цим договором, зокрема, підготовка та подання до суду позовної заяви до ТОВ «ГрінЛайтЕлектро» про стягнення заборгованості за договором.
На підтвердження наявності в представника позивача Харченко В.І. статусу адвоката, до суду надана копія свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю серії ЛВ № 001236, виданого на підставі рішення Ради адвокатів від 26.10.2018 № 93; ордер на надання правничої (правової) допомоги серії ВС № 1343674, виданого 20.02.2025.
Сторонами в додатку від 30.01.2025 до договору від 22.01.2025 № ZK/1/373, погоджено фіксований розмір гонорару 12000,00 грн, що включає: підготовку та подання до суду позовної заяви, в тому числі консультації клієнта щодо способу захисту його прав та законних інтересів, вивчення документів, судової практики тощо.
Сторони також узгодили, що клієнт зобов`язаний сплатити адвокату гонорар, визначений в п. 1 цього додатку, протягом 10 днів після відкриття провадження в суді першої інстанції.
За змістом п. 1 частини 2 статті 126 та частини 8 статті 129 ГПК України розмір витрат на оплату професійної правничої допомоги адвоката встановлюється і розподіляється судом згідно з умовами договору про надання правничої допомоги при наданні відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, як уже сплаченої, так і тієї, що лише підлягає сплаті (буде сплачена) відповідною стороною або третьою особою.
Відповідач проти заявленого розміру витрат позивача на професійну правничу допомогу в цій справі, письмово не заперечив.
За висновком суду, належними в справі доказами підтверджене отримання позивачем професійної правничої допомоги в межах розгляду даного спору в сумі 12000,00 грн, що є співмірним з обсягом фактично виконаної адвокатом роботи та затраченим часом, що з огляду на задоволення цього позову, підлягають відшкодуванню за рахунок відповідача.
Керуючись статтями 42, 73, 74, 76, 77, 79, 86, 129, частиною 2 статті 178, статтями 233, 238, 241, 247, 251, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
УХВАЛИВ:
1. Задовольнити повністю позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Закупівлі.Про» (Харківське шосе, 201-203, літера 3В, м. Київ, 02121; код ЄДРПОУ 40283641) до Товариства з обмеженою відповідальністю «ГрінЛайтЕлектро»</a> (вул. Надії, 30, м. Чернігів, 14034; код ЄДРПОУ 45571374) про стягнення заборгованості в сумі 56765,22 грн.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ГрінЛайтЕлектро»</a> (вул. Надії, 30, м. Чернігів, 14034; код ЄДРПОУ 45571374) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Закупівлі.Про» (Харківське шосе, 201-203, літера 3В, м. Київ, 02121; код ЄДРПОУ 40283641) заборгованість у сумі 56765,22 грн, судовий збір у сумі 3028,00 грн та 12000,00 грн витрат на професійну правничу допомогу.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційна скарга не була подана.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо воно не скасоване, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови в відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду, відповідно до статті 256 ГПК України, подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні були оголошені лише вступна та резолютивна частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Північного апеляційного господарського суду в порядку визначеному статтею 257 ГПК України.
Суд звертає увагу учасників справи, що відповідно до приписів частин 5-8 статті 6 та частин 5, 6 статті 242 ГПК України, пунктів 5.6, 5.8, 10, 16, 17, 29, 37 Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, учасникам справи (їх представникам), які є користувачами Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, судові рішення в паперовій формі не надсилаються і не вручаються. Суд надсилає такі рішення в електронній формі до електронного кабінету таких осіб, і вони вважаються врученими в день отримання повідомлення про доставку копії судового рішення на офіційну електронну адресу учасника справи (його представника), з якого і починається перебіг процесуального строку, встановленого законом або судом. Обмін процесуальними документами в електронній формі між судом та/або особами, що є (повинні бути) користувачами Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, мають здійснюватися виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається - http://cn.arbitr.gov.ua/sud5028/.
Суддя А.В. Романенко
Суд | Господарський суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 22.04.2025 |
Оприлюднено | 23.04.2025 |
Номер документу | 126765306 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі надання послуг |
Господарське
Господарський суд Чернігівської області
Романенко А.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні