Справа № 644/1382/25
Провадження № 2/638/4446/25
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 квітня 2025 року м. Харків
Суддя Дзержинського районного суду м. Харкова Хайкін В.М., розглянувши позовну заяву Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «АСКО ДС» до ОСОБА_1 про стягнення страхового відшкодування в порядку регресу,-
ВСТАНОВИВ:
14.02.2025 року до Орджонікідзевського районного суду м. Харкова надійшла позовна заява Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «АСКО ДС» в особі представника Богданова Є.В. до ОСОБА_1 про стягнення страхового відшкодування в порядку регресу, згідно прохальної частини якої просить суд: стягнути з відповідача на користь позивача 43595,33 грн. страхового відшкодування в порядку регресу та судові витрати.
Ухвалою Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 31.03.2025 року цивільну справу передано за підсудністю до Дзержинського районного суду м. Харкова.
За таких обставин маються всі підстави для вказаної позовної заяви.
Що стосується питання про відкриття провадження, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 187 ЦПК України якщо відповідачем вказана фізична особа, яка не має статусу підприємця, суд відкриває провадження не пізніше наступного дня з дня отримання судом у порядку, передбаченому частиною восьмою цієї статті, інформації про зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання (перебування) фізичної особи - відповідача.
Матеріалами справи встановлено, що згідно інформації, наданої Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 25.12.2024 року знятий з реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 , як померла особа.
Відповідно до частини 4статті 25 ЦК Україницивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті.
Пунктом 6 частини 1статті 186 ЦПК Українипередбачено, що суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо настала смерть фізичної особи або оголошено її померлою чи припинено юридичну особу, які звернулися із позовною заявою або до яких пред`явлено позов, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва.
Устатті 55 ЦПК Українивказано, що у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в цивільному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку він замінив.
Відповідно до вимогстатті 1216 ЦК Україниспадкування є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Статтями1218,1219 ЦК Українипередбачено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Процесуальне правонаступництво - це заміна сторони або третьої особи (правопопередника) іншою особою (правонаступником) у зв`язку з вибуттям із процесу суб`єкта спірного або встановленого рішенням суду правовідношення, за якої до правонаступника переходять усі процесуальні права та обов`язки правопопередника і він продовжує в цивільному судочинстві участь останнього.
Отже, процесуальне правонаступництво у разі смерті фізичної особи можливе в порядкустатті 55 ЦПК Українишляхом залучення правонаступника лише за умови, що фізична особа померла після відкриття провадження у справі.
Відповідно до частини 6 статті 13Закону України «Про судоустрій і статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
У своїй постанові від 16 травня 2018 року по справі №183/4229/14 Верховний суд зазначив, що ЦПК України не містить норм, які б передбачали здійснення провадження у справах щодо осіб, які померли до відкриття провадження у справі.
Оскільки ОСОБА_1 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , тобто до моменту пред`явлення позовної заяви, відтак немає підстав для застосуваннястатті 55 ЦПК України, а тому відсутні підстави для відкриття провадження у справі.
На підставі викладеного та керуючись п.6 ч.1 ст.186 ЦПК України, суддя, -
УХВАЛИВ:
Цивільну справу за позовом Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «АСКО ДС» до ОСОБА_1 про стягнення страхового відшкодування в порядку регресу прийняти до свого провадження.
Відмовити у відкритті провадження по цивільній справі за позовом Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «АСКО ДС» до ОСОБА_1 про стягнення страхового відшкодування в порядку регресу.
Ухвала може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали.
Суддя:
Суд | Дзержинський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 22.04.2025 |
Оприлюднено | 23.04.2025 |
Номер документу | 126766924 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них |
Цивільне
Дзержинський районний суд м.Харкова
Хайкін В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні