Справа № 144/314/25
Провадження № 2/144/173/25
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" квітня 2025 р. с-ще Теплик
Теплицький районний суд Вінницької області в складі:
головуючоїсудді Магдяк Н.І.,
за участю секретаряДудник С.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Соболівської сільської ради Гайсинського району Вінницької області про визнання права на завершення процедури приватизації та здійснення державної реєстрації частки земельної ділянки з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства та визнання права на завершення процедури приватизації та здійснення державної реєстрації частки земельної ділянки з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, -
В С Т А Н О В И В :
У лютому 2025 позивачі звернулися до суду з вказаним позовом, в обґрунтування якого зазначили, що у с. Велика Мочулка Гайсинського району Вінницької області проживав їх батько ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина на належне йому майно, а саме на земельну ділянку, яка перебувала у нього на праві постійного користування для ведення особистого підсобного господарства на підставі рішення 17 сесії 23 скликання Великомочульської сільської ради народних депутатів Теплицького району, Вінницької області від 31.10 2001, площею 0.4000 га.
У встановлений законом термін позивачі звернулися до Теплицької державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, але у видачі свідоцтва їм було відмовлено у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документу та отримали постанови нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії.
За наведених обставин позивачі звернулися до суду з позовом про визнання права на завершення процедури приватизації та здійснення державної реєстрації частки земельної ділянки з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства та визнання права на завершення процедури приватизації та здійснення державної реєстрації частки земельної ділянки з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства.
Ухвалою судді від 03.03.2025 відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання за правилами загального позовного провадження.
24.03.2025 ухвалою суду закрито підготовче провадження у справі та призначено судовий розгляду справи по суті.
Сторони у судове засідання не з`явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Від позивачів надійшли заяви про розгляд справи без їх участі, позовні вимоги підтримують у повному обсязі та просять їх задовольнити.
Від Соболівської сільської ради надійшла заява про розгляд справи без їх представника, просять прийняти рішення на розсуд суду.
Частиною 3 статті 211 ЦПК Українипередбачено право учасників справи заявити клопотання про розгляд справи за їх відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
За вказаних обставин, суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності сторін, на підставі наявних матеріалів справи.
Відповідно до положення ч. 2ст.247ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності та взаємозв`язку, суд встановив наступні фактичні обставини справи та правовідносини, які врегульовані нормами права, що їм відповідають та дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що 31.10.2001 рішенням Великомочульської сільської ради 17 сесії 23 скликання надано ОСОБА_3 у постійне користування земельна ділянка площею 0.40 га з цільовим призначенням для ведення особистого підсобного господарства, що підтверджується державним актом на право постійного користування землею серія ВН 710.
28.12.2020 ОСОБА_3 надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі орієнтовною площею 0.40 га із земель державної власності сільськогосподарського призначення на території Великомочульської сільської ради Теплицького (Гайсинського) району, Вінницької області із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, що підтверджується наказом Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області.
ОСОБА_3 за життя виготовив технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі за цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства та присвоєно кадастровий номер 0523781300:02:000:0711.
ОСОБА_3 не встиг завершити процедуру приватизації, а саме зареєструвати право власності на земельну ділянку на своє ім`я, оскільки ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 помер, що підтверджується копією свідоцтва про смерть, серія НОМЕР_1 від 02.11.2023.
Позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є спадкоємцями за законом.
ОСОБА_1 є донькою померлого ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 , виданим 22 квітня 1977 року Великомочульською сільською радою Теплицького району Вінницької області.
Після одруження позивач змінила прізвище, що підтверджується копією свідоцтва про шлюб серія НОМЕР_3 , виданим повторно 22.10.2020 Теплицьким районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрально Західного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Хмельницький).
ОСОБА_2 є донькою померлого ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_4 , виданим 06 квітня 1970 року Великомочульською сільською радою Теплицького району Вінницької області.
Після одруження позивач змінила прізвище, що підтверджується копією свідоцтва про шлюб серія НОМЕР_5 , виданим 19.05.1991 Великомочульською сільською радою Теплицького району Вінницької області.
Постановами державного нотаріуса № 09/02-14 від 29.01.2025 та № 10/02-14 від 29.01.2025 позивачам відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на вказану земельну ділянку, у зв`язку із відсутністю правовстановлюючого документу на земельну ділянку.
За таких обставин відсутня можливість оформлення позивачами свого права на спадкове майно в позасудовому порядку.
Таким чином, судом встановлено, що спадкодавцем ОСОБА_3 розпочато, але не завершено процедуру приватизації земельної ділянки.
До правовідносин, що склались між сторонами, підлягають застосуванню норми спадкового права, а саме Книги 6ЦК України.
Статтею 1216 ЦК Українипередбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (стаття 1217 цього Кодексу).
Відповідно до положеньст. 1218 ЦК Українидо складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок смерті.
За змістом ст. 1223ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Згідно з частинами 1, 5 ст. 1268 ЦК Україниспадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 1296 ЦК Україниоформлення спадщини здійснюється шляхом видачі спадкоємцю свідоцтва про право на спадщину.
Згідно зі статтями 41, 55 Конституції Україниправо приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Права людини і громадянина захищаються судом. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини (п. "г" частини 1статті 81 ЗК України).
Відповідно до частин 1, 4ст. 116 ЗК Українигромадяни набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян в межах норм, провадиться один раз по кожному виду використання.
Виходячи з положень ч. 1ст. 121 ЗК Українигромадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності, в тому числі для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд.
Статтею 118 ЗК України визначено порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами, із аналізу якого вбачається, що процедура приватизації розпочинається після надання громадянину дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки органом державної влади або місцевого самоврядування, який надає відповідні дозволи.
Право власностіна земельнуділянку,а такожправо постійногокористування таправо орендиземельної ділянкивиникають змоменту державноїреєстрації цихправ (ст. 125 ЗК України).
Право власності на земельну ділянку, в силу вимог ст. 126 ЗК України, оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Відповідно до ч. 1ст. 1225 ЦК Україниправо власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Частиною 3статті 152 ЗК Українипередбачено, що захист прав громадян на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом визнання права.
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ у листі № 24-753/0/4-13 від 16.05.2013 "Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування", зазначив, що якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зі ст. 125 ЗК України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершенні процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акту про право власності на землю на ім`я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку.
Також у постанові Великої Палати Верховного Суду від 20.03.2019 у справі № 350/67/15-ц (провадження № 14-652цс18), у постанові Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 17.04.2019 у справі № 723/1061/17 (провадження № 61-26091св18) викладено відповідний правовий висновок про можливість визнання в порядку спадкування права на завершення приватизації земельної ділянки.
Отже, у випадку, якщо спадкодавець за життя із дотриманням вимог законодавства розпочав процедуру приватизації земельної ділянки, однак не оформив на неї право власності у зв`язку зі смертю, спадкодавці у порядку спадкування набувають право на завершення приватизації, яке входить до складу спадщини. Це право не залежить від наявності у спадкоємця особистого права на приватизацію землі. У разі відмови компетентного органу спадкодавцям, належним та ефективним способом захисту їх прав у судовому порядку є звернення із позовом про визнання права на завершення приватизації.
Оскільки судом достовірно встановлено, що позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є дочками ОСОБА_3 та спадкоємцями його майна за законом, які вчасно звернулися до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, тобто прийняли її, натомість нотаріус відмовив їм у видачі свідоцтв про право на спадщину на земельну ділянку, оскільки спадкодавець за життя, розпочавши процес її приватизації, не встиг його завершити, тому до спадкоємців в порядку спадкування переходить право на завершення процесу приватизації цієї ділянки, відтак позовні вимоги підлягають задоволенню.
З урахуванням положень статтей 2, 141 ЦПК України судові витрати по справі належить залишити за позивачами.
Виходячи з наведеного, керуючись ст. ст.12, 76, 81, 141, 206, 247, 258, 259, 263-265, 273, 354 ЦПК України, 1216, 1217, 1218, 1223, 1225, 1268, 1270, 1296 ЦК України, ст. ст. 81, 118, 121, 125, 152, абз. 2 п. 1 Розділу Х «Перехідних положень» ЗК України, суд, -
У Х В А Л И В :
Позов задовольнити.
Визнати право на завершення процедури приватизації та здійснення державної реєстрації частки земельної ділянки з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства площею 0.4000 га, кадастровий номер 0523781300:02:000:0711, яка знаходиться на території Соболівської сільської ради Гайсинського району Вінницької області, на ім`я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_6 , приватизація якої розпочата ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка перебувала у нього на праві постійного користування землею.
Визнати право на завершення процедури приватизації та здійснення державної реєстрації частки земельної ділянки з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства площею 0.4000 га, кадастровий номер 0523781300:02:000:0711, яка знаходиться на території Соболівської сільської ради Гайсинського району Вінницької області, на ім`я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_7 , приватизація якої розпочата ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка перебувала у нього на праві постійного користування землею.
Рішення може бути оскаржене до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відомості про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_7 .
Позивач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_6 .
Відповідач: Соболівська сільська рада, адреса: вул. Незалежності, 7, с. Соболівка, Гайсинського району, Вінницької області, код ЄДРПОУ 04330792.
Суддя
Суд | Не вказано |
Дата ухвалення рішення | 22.04.2025 |
Оприлюднено | 23.04.2025 |
Номер документу | 126768515 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Теплицький районний суд Вінницької області
Магдяк Н. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні