Справа № 127/2892/25
Провадження №2-о/145/48/2025
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" квітня 2025 р. селище Тиврів
Тиврівський районний суд Вінницької області в складі: головуючого судді Патраманського І. І.
присяжних Скрипника О.Г., Табачук О.В.
за участю секретаря Кушко А.О.
заявника ОСОБА_1
представника ОСОБА_2 - адвоката Плотиці В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Вінниця, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1
заінтересована особа - орган опікиі піклуванняГніванської міськоїради Вінницькогорайону Вінницькоїобласті, місцезнаходження: вул. Соборна, 64, м. Гнівань Вінницького району Вінницької області, ЄДРПОУ 04326075
про визнання особи недієздатною та встановлення над нею опіки та призначення опікуна
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою, в якій просить визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця м. Немирів Вінницького району Вінницької області, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , недієздатним та призначити його, ОСОБА_1 , опікуном ОСОБА_2 .
В судовому засіданні заявник ОСОБА_1 заявив клопотання про призначення судово - психіатричної експертизи на предмет визначення психічного стану ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , і здатності усвідомлювати значення його дій і керувати ними.
Представник заінтересованої особи, органу опіки і піклування Гніванської міської ради, в судове засідання не зявився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином.
Представник особи, щодо якої подано заяву про визнання її недієздатною, адвокат Плотиця В.В. підтримав заявлене клопотання, просив його задовільнити.
Заслухавши думку заявника та представників, дослідивши клопотання та матеріали справи, суд дійшов такого висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 103, ч. 1 ст. 104 ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право; сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів з цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності. Про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 105 ЦПК України встановлено, що якщо у справі необхідно встановити психічний стан особи, призначення експертизи є обов`язковим.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи.
Частинами 1, 2 ст. 294 ЦПК України визначено, що під час розгляду справ окремого провадження суд зобов`язаний роз`яснити учасникам справи їхні права та обов`язки, сприяти у здійсненні та охороні гарантованих Конституцією і законами України прав, свобод чи інтересів фізичних або юридичних осіб, вживати заходів щодо всебічного, повного і об`єктивного з`ясування обставин справи. З метою з`ясування обставин справи суд може за власною ініціативою витребувати необхідні докази.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 298 ЦПК України суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
Згідно з ч. 1 ст. 299 ЦПК України справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника, особи, стосовно якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її адвоката та представника органу опіки та піклування. Питання про виклик фізичної особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, вирішується в кожному випадку судом із урахуванням стану її здоров`я. Для визначення фактичної можливості такої особи з`явитися в судове засідання, а також про можливість особисто дати пояснення по суті справи у разі необхідності суд може призначити відповідну експертизу.
Як зазначено в п. 4 постанови Пленуму ВСУ «Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним» від 28.03.1972 № 3, судово-психіатрична експертиза призначається у справах про визнання громадянина недієздатним. В ухвалі про призначення експертизи на вирішення експертів мають бути поставлені такі питання:1) чи хворіє даний громадянин на психічну хворобу; 2) чи розуміє він значення своїх дій та чи може керувати ними.
Відповідно до положень статей 3, 7 Закону України «Про судову експертизу» судово-експертна діяльність, пов`язана з проведенням судово-психіатричних експертиз, здійснюється виключно державними спеціалізованими установами, до яких відносяться державні спеціалізовані судово-психіатричні установи Міністерства охорони здоров`я України.
Відповідно до пункту 3 Порядку проведення судово-психіатричної експертизи, затвердженого Наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.05.2018 № 865, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.06.2018 за № 719/32171, судово-психіатричні експертизи проводять державні спеціалізовані судово-психіатричні установи Міністерства охорони здоров`я України.
Заявником до заяви про визнання фізичної особи недієздатною долучено:
- копію довідки до акта огляду МСЕК серії 12 ААГ № 693139, відповідно до якої ОСОБА_2 безтерміново встановлено першу "А" групу інвалідності (а.с. 7),
- висновку ВОЦМСЕ, Вінницька м/р МСЕК № 1424 про необхідність забезпечення особи з обмеженнями повсякденногго функціонування допоміжними засобами реабілітації (технічними та іншими засобами реабілітації) (а.с.8)
- виписки КНП ГЦПМСД Гніванської міської ради №20 від 13.01.2025 з медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до якої останній є інвалідом І "А" групи. Повний діагноз: множинний склероз; церебро-спинальна форма у вигляді тетрапарезу, більше виражений у нижніх кінцівках, порушення тазових органів по типу нетримання сечі та калу. Короткий анамнез: дісциркуляторна енцефалопатія ІІІ ст; когнітивний та мнестичні розлади (провали в пам`яті, не орієнтується в часі і просторі, не впізнає оточуючих); астено-депресивний синдром - втрачена функція ходи, втрачена здатність до самообслуговування (а.с.9).
Враховуючи те, що для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання в галузі медицини, з огляду на наявність в матеріалах справи достатніх даних про психічний розлад здоров`я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , суд вважає заявлене клопотання про призначення судово-психіатричної експертизи обґрунтованим та таким, що підлягає до задоволення.
Водночас, з метою надання експертам необхідних матеріалів для проведення експертизи, суд вважає за необхідне витребувати медичну документацію щодо ОСОБА_2 .
Згідно п. 5 ч. 1 ст. 252, п. 9 ч. 1 ст. 253 ЦПК України суд може за завою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи на час її проведення.
Суд вважає доцільним зупинити провадження у справі на час проведення експертизи.
На підставі викладеного, керуючись ст. 103-105, 252, 253, 298, 299, 353 ЦПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання заявника ОСОБА_1 про призначення у справі судово-психіатричної експертизи задовольнити.
Призначити у цивільній справі № 127/2892/25 амбулаторну судово-психіатричну експертизу з метою визначення психічного стану ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на вирішення якої поставити наступні питання:
1. Чи хворіє ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , психічною хворобою і якою саме?
2. Чи здатен ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними?
3. Чи потребує ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , встановлення над ним опіки?
4. Чи може ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в силу свого стану здоров`я з`явитися у судове засідання та особисто давати пояснення по суті справи?
Проведення експертизи доручити експертам Вінницької філії судових експертиз ДУ «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України» (вул. Пирогова, 109, м. Вінниця).
Попередити експертів про кримінальну відповідальність (ст.384, 385 КК України) за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на них обов`язків.
Зобов`язати заявника ОСОБА_1 , забезпечити явку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в експертну установу для проведення експертизи на визначену експертами дату і час.
Витребувати з Вінницької міжрайонної МСЕК Департаменту охорони здоров`я Вінницької ОДА медичну документацію, на підставі якої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , встановлено групу інвалідності.
Витребувати з Комунального некомерційного підприємства «Гніванський центр первинної медико-санітарної допомоги» Гніванської міської ради медичну документацію щодо ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Витребувану медичну документацію надати на адресу суду до 08.05.2025.
Роз`яснити, що докази, які вимагає суд, направляються до суду безпосередньо. Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали.
На час проведення експертизи провадження по справі зупинити.
Копію ухвали направити до відома учасникам справи.
Копію ухвали та цивільну справу № 127/2892/25 разом з витребуваною медичною документацією направити для виконання експертам Вінницької філії судових експертизДУ «Інститутсудової психіатріїМіністерства охорони здоров`яУкраїни» (вул. Пирогова, 109, м. Вінниця).
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Вінницького апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу буде подано протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Повний текст ухвали суду складено 22.04.2025.
Суддя Патраманський І. І.
Присяжні: Скрипник О.Г.
Табачук О.В.
Суд | Тиврівський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 22.04.2025 |
Оприлюднено | 23.04.2025 |
Номер документу | 126768536 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Тиврівський районний суд Вінницької області
Патраманський І. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні