Рішення
від 21.04.2025 по справі 567/2188/23
ОСТРОЗЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №567/2188/23

Провадження №2-о/567/1/25

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 квітня 2025 року м. Острог

Острозький районний суд Рівненської області у складі:

головуючий суддя Венгерчук А.О.

присяжні: Ткачук Л.О., Зінчук І.А.

секретар Дем`янчук Н.В.

з участю представника заявника Міліщук І.А.

заінтересованої особи ОСОБА_1

представника заінтересованої особи Кордиша А.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Острог цивільну справу за заявою органу опіки і піклування виконавчого комітету Острозької міської ради Рівненської області, заінтересована особа: ОСОБА_1 , про визнання ОСОБА_2 недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна,

в с т а н о в и в :

в Острозький районний суд Рівненської області з заявою про визнання недієздатною ОСОБА_2 , встановлення над нею опіки і призначення опікуна звернувся орган опіки та піклування виконавчого комітету Острозької міської ради Рівненської області.

Заяву мотивує тим, що ОСОБА_2 страждає на розумову відсталість з вираженим недорозвитком мови, тому потребує постійного стороннього догляду та опіки. Зазначає, що догляд за ОСОБА_2 здійснювала ОСОБА_1 яка була призначена її опікуном відповідно до розпорядження голови Острозької районної державної адміністрації "Про встановлення опіки" №53 від 26.02.2015. Після досягнення ІНФОРМАЦІЯ_1 повноліття ОСОБА_2 опіка на нею припинилася.

Заявник вказує, що ОСОБА_1 звернулася до органу опіки та піклування із заявою про призначення її опікуном над ОСОБА_2 та має для цього всі необхідні умови та можливості.

Враховуючи наведене, просить визнати ОСОБА_2 недієздатною, встановити щодо неї опіку та призначити її опікуном ОСОБА_1 .

Ухвалою суду від 27.11.2023 заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі.

Ухвалою суду від 29.02.2024 у справі призначено судову психіатричну експертизу. 18.03.2025 на адресу суду надійшов висновок експерта.

В судовомузасіданні представникзаявника заявупідтримала,з підставта доводівнаведених вній.Зазначає,що доглядза ОСОБА_2 здійснювала ОСОБА_1 , якабула призначенаїї опікуномвідповідно дорозпорядження головиОстрозької районноїдержавної адміністрації"Провстановлення опіки"№53від 26.02.2015.Після досягнення ІНФОРМАЦІЯ_1 повноліття ОСОБА_2 опіка нанею припинилася. ОСОБА_1 дбає про ОСОБА_2 та створює необхідні побутові умови, здійснює за нею догляд та забезпечує належне утримання. Вказує, що інші особи, які могли б бути опікуном ОСОБА_2 відсутні та з відповідною заявою до органу опіки не зверталися.

Враховуючи наведені обставини, просить суд визнати ОСОБА_2 недієздатною та встановити над нею опіку, призначивши її опікуном ОСОБА_1 .

Представник заінтересованої особи ОСОБА_1 - ОСОБА_3 в судовому засіданні пояснив, що ОСОБА_2 страждає психічним захворюванням в зв`язку з яким не здатна самостійно забезпечити будь-яких своїх потреб, не здатна до самообслуговування та потребує постійного стороннього догляду та нагляду.

ОСОБА_1 суду пояснила, що дбає про ОСОБА_2 та створює необхідні побутові умови, здійснює за нею догляд та забезпечує належне лікування та бажає стати її опікуном.

Суд, визначивши юридичну природу правовідносин і закон, який їх регулює, вислухавши сторін у судовому засіданні, вивчивши матеріали справи, дослідивши висновок судово-психіатричного експерта, вважає, що заява підлягає задоволенню з таких підстав.

Частиною першою статті 57 ЦК України визначено, шо особа, якій стало відомо про Фізичну особу, яка потребує опіки або піклування, зобов`язана негайно повідомити про не орган опіки та піклування.

Відповідно до подання про встановлення опіки щодо ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , орган оіки і піклування просить призначити опікуном її ОСОБА_1 (а.с.9)

Згідно розпорядження голови Острозької районної державної адміністрації Рівненської області «Про встановлення опіки» № 53 від 26.02.2015 року, ОСОБА_1 була призначена опікуном ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженку м. Радивилів Радивилівського району Рівненської області, жительку АДРЕСА_1 (а.с.18).

Відповідно до довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12ААГ № 285362 виданої 12.10.2023 - з 27 вересня 2023 року для ОСОБА_2 , довічно встановлено другу групу інвалідності з приводу інвалідності з дитинства. Висновок про умови та характер праці - до регулярної трудової діяльності непридатна; рекомендовані заходи щодо відновлення працездатності - спостереження та лікування у психіатра( а.с.23).

Відповідно до виписки із медичної карти стаціонарного хворого № 3162 від 18.09.2023, ОСОБА_2 у період з 13.09.2023 по 18.09.2023 знаходилася на стаціонарному лікуванні у КП «Рівненський обласний центр психічного здоров`я населення» POP, з основним діагнозом - F71.1 Помірна розумова відсталість з вираженим недорозвитком мови, емоційно-вольовою нестійкістю внаслідок органічного ураження ЦНС (ФАС, мікроцефалія)(а.с.24).

Відповідно до довідки консультативної поліклініки КНП «Острозька багатопрофільна лікарня» ОМР від 13.10.2023, ОСОБА_2 перебуває під спостереженням лікаря-психіатра з діагнозом - «Помірна розумова відсталість з вираженим недорозвитком мови, емоційно-вольовою нестійкістю внаслідок органічного ураження ЦНС (ФАС, мікроцефалія)»(а.с.25).

За довідкою спеціальної школи в м. Острог Рівненської обласної ради № 146 від 16.10.2023 та психолого-педагогічною характеристикою ОСОБА_2 . ОСОБА_2 навчалася в 9-В класі Спеціальної школи в м. Острог Рівненської області та не перебуває на повному державному утриманні. Дівчинка спокійна, поводить скуто, але контактна. У ОСОБА_4 недостатньо сформовані вміння та навички, необхідні для засвоєння матеріалу, низький рівень знань. Слабо розвинені пізнавальні процеси. На заняттях швидко втомлюється, виснажується, немає посидючості. Не включається в освітній процес, більшу частину часу займається сторонніми речами. Звуковимова порушена. Логічне мислення розвинене слабо, погано орієнтується в пошуку закономірностей, класифікацій. Запас знань і умінь елементарний, різко обмежений, рівень активності і самостійності низький. Розвиток елементарних математичних здібностей частково не відповідають віку. Їй важко назвати місце розташування предмета із значенням сторін (право-ліво). Знає окремі букви. Звуки зі слів не виокремлює. На задані запитання відповідає не те, що потрібно. Не розпізнає друкованого та рукописного алфавіту. Навичок читання немає. Знає окремі букви. Скласти розповідь по картинці не може. Не читає, не зливає букви в склади. Не розрізняє основні кольори, за допомогою вчителя визначає форму та розмір предметів. Трудові доручення виконує з допомогою дорослих. ( а.с.26, 27)

Відповідно до ч. 1 ст. 39 ЦК України, фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.

Частиною третьою статті 296 ЦПК України, визначено, що заяву про визнання фізичної особи недієздатною може бути подано членами її сім`ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, психіатричним закладом.

ОСОБА_2 страждає на хронічний, стійкий психічний розлад - «F71.1 Помірна розумова відсталість з вираженим недорозвитком мови, емоційно-вольовою нестійкістю внаслідок органічного ураження ЦНС (ФАС, мікроцефалія)» внаслідок якого вона не здатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.

Згідно висновку судово-психіатричного експерта №16/25 від 16.01.2025, встановлено, що ОСОБА_2 хворіє на стійкий психічний розлад помірну розумову відсталість, за своїм психічним станом ОСОБА_2 не здатна розуміти значення своїх дій та керувати ними(а.с.64-65).

Таким чином, в судовому засіданні встановлено наявність належних та допустимих доказів, які підтверджують, що ОСОБА_2 внаслідок хронічного стійкого психічного розладу позбавлена здатності усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.

Відповідно до ч. 1 ст. 39 ЦК України, фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.

Виходячи із змісту вказаної статті, обов`язковими умовами для визнання фізичної особи недієздатною, крім наявності в неї хронічного, стійкого психічного розладу, є нездатність такої особи усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними. Недієздатність це втрата здатності здійснювати особою цивільні права та обов`язки внаслідок тяжкого порушення психічного стану.

Стан недієздатності характерний тільки для фізичних осіб та встановлюється в судовому порядку після обов`язкового проведення судово-психіатричної експертизи.

Статтею 3 Закону України"Пропсихіатричну допомогу" визначено, що кожна особа вважається такою, яка не має психічного розладу, доки наявність такого розладу не буде встановлено на підставах та в порядку, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Суд, в ході слухання справи, відповідно до ч. 1ст. 298 ЦПК України, згідно якої суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу, ухвалою призначив по справі судово-психіатричну експертизу, за результатами якої було встановлено, що ОСОБА_2 страждає на психічну хворобу, що позбавляє її здатності розуміти значення своїх дій та керувати ними.

Отже, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність правових підстав для визнання ОСОБА_2 недієздатною.

Згідно з ч. 1 ст. 41 ЦК України, над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка.

Згідно з ч. 1 ст. 60 ЦК України, суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.

Відповідно до ст. 55 ЦК України, опіка та піклування встановлюється з метою забезпечення особистих немайнових та майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки.

Відповідно до ч. 1 ст. 300 ЦПК України, суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.

Згідно з частинами четвертою та п`ятою статті 63ЦК України опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника. Фізичній особі може бути призначено одного або кількох опікунів чи піклувальників.

При призначенні опікуна важливі і обов`язково повинні враховуватися особисті приязні взаємини між опікуном і підопічним, що забезпечить нормальне життєзабезпечення підопічного. Можливість особи здійснювати повноваження опікуна перевіряється органом опіки та піклування, який висловлює пропозиції про доцільність призначення опікуна.

Аналогічні положення зазначені у Правилах опіки та піклування, затверджених наказом Державного комітету України у справах сім`ї та молоді Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров`я України, Міністерства праці та соціальної політики України 26 травня 1999 №34/166/131/88.

Отже, призначення опікуна недієздатної особи здійснюється за поданням органу опіки та піклування, яке має відповідати вимогам закону щодо його обґрунтованості та змісту, має бути подано в належній процесуальній формі згідно з вимогами ЦПК України. При внесенні подання орган опіки та піклування має якнайкраще врахувати інтереси особи, над якою встановлюється опіка.

Орган опіки та піклування Острозької міської ради Рівненської області звернувся з поданням про встановлення опіки над ОСОБА_2 і призначення ОСОБА_1 її опікуном.

Також при вирішенні питання щодо призначення опікуна, суд враховує, що ОСОБА_1 має бажання бути опікуном, за місцем проживання характеризується позитивно, немає медичних протипоказань для здійснення повноважень опікуна, а також враховуючи, що фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою, заявник звернувся з такою заявою до органу опіки та піклування, остання може виконувати обов`язки опікуна, має бажання здійснювати догляд за недієздатною, що в сукупності дає підстави вважати можливим виконання ОСОБА_1 повноважень опікуна над недієздатною ОСОБА_2 .

Враховуючи наведене, з метою повного забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів недієздатної, суд вважає, що щодо ОСОБА_2 слід встановити опіку та враховуючи подання органу опіки, призначити її опікуном ОСОБА_1 .

Згідно з ч. 6 ст. 300 ЦПК України, строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною не може перевищувати двох років з дня набрання рішення законної сили.

У відповідності до вимог ч. 2 ст. 299 ЦПК України, судові витрати по провадженню справи про визнання громадянина недієздатним відносяться на рахунок держави.

Враховуючи викладене та керуючись ст. 39, ч. 1 ст. 60 ЦК України, ст.ст. 258,259,263-265,272,273,293,294,295-300ЦПК України, суд

вирішив:

заяву органу опіки і піклування виконавчого комітету Острозької міської ради Рівненської області (місце знаходження: м. Острог вул.Героїв Майдану, 4 Рівненської області, ЄДРПОУ 05391005), заінтересована особа: ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про визнання ОСОБА_2 недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна задовольнити.

Визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , недієздатною.

Встановити опіку над ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та призначити її опікуном ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Встановити строк дії даного рішення суду на два роки, який обчислювати з дня набрання рішенням законної сили.

Роз`яснити заявнику, що у відповідності до ч. 7 ст. 300 ЦПК України, клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за 15 днів до закінчення строку, визначеного ч. 1 ст. 300 ЦПК України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 21 квітня 2025 року.

Суддя Острозького районного судуВенгерчук А.О.

Присяжні Ткачук Л.О. Зінчук І.А.

СудОстрозький районний суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення21.04.2025
Оприлюднено24.04.2025
Номер документу126772162
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною

Судовий реєстр по справі —567/2188/23

Рішення від 21.04.2025

Цивільне

Острозький районний суд Рівненської області

Венгерчук А.О.

Рішення від 10.04.2025

Цивільне

Острозький районний суд Рівненської області

Венгерчук А.О.

Ухвала від 29.02.2024

Цивільне

Острозький районний суд Рівненської області

Венгерчук А.О.

Ухвала від 27.11.2023

Цивільне

Острозький районний суд Рівненської області

Венгерчук А.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні