Справа № 686/26685/24
Провадження № 2/686/1717/25
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 квітня 2025 рік м. Хмельницький
Хмельницький міськрайонний в складі:
головуючого - судді Колієва С.А.
при секретарі судового засідання Кучерук Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні м. Хмельницького цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Лісовогринівецької сільської ради, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, -
в с т а н о в и в:
30 вересня 2024 року ОСОБА_1 звернулася до Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області з вказаним позовом до Лісовогринівецької сільської ради, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 в якому просила визначити їй додатковий строк у два місяця для подання заяви нотаріусу про прийняття спадщини після померлої ОСОБА_5 .
В обґрунтування поданої заяви зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_5 . За життя 08.11.2022 року ОСОБА_5 склала заповіт, яким все своє майно заповіла їй. У липні 2023 року з метою оформлення спадщини, яка відкрилася після смерті матері, вона звернулася до нотаріуса. Разом з цим нотаріус їй роз`яснив, що на час воєнного стану строки прийняття спадщини зупинені. У подальшому у серпні 2024 року вона звернулася до Хмельницької районної державної нотаріальної контори з метою оформлення спадкових прав після смерті матері. Разом з цим нотаріусом їй було відмовлено у вчиненні нотаріальних дій з посиланням на пропуск строку звернення до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини та рекомендовано звернутися до суду із позовом про визначення додаткового строку на вчинення відповідної дії.
Зазначила, що строк на прийняття спадщини вона пропустила з поважних причин, оскільки на час відкриття спадщини в державі діє воєнний стан, що перешкодило їй своєчасно подати заяву про прийняття спадщини після померлої матері.
Відзиви на позов відповідачами не були подані.
В судове засідання позивач та її представник не з`явилися. Від представника позивача надійшло письмове клопотання, в якому остання просила розглянути справу за її відсутності. Позов підтримала у повному обсязі, наполягала на його задоволенні.
Представник Лісовогринівецької сільської ради в судове засідання не з`явився. Про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Подав клопотання, в якому просив розгляд справи проводити за його відсутності. Проти задоволення позову не заперечував.
Відповідач ОСОБА_4 в судове засідання не з`явився. Про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Подав письмову заяву, в якій позов визнав, не заперечував проти його задоволення. Просив справу розглянути за його відсутності.
Відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилися. Про час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином. Причини своєї неявки суд не повідомили.
За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін та ухвалити у справі рішення на підставі наявних доказів.
Дослідивши матеріали справи судом встановлені наступні обставини.
Позивач ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 та її матір`ю є ОСОБА_5 .
Відповідачі ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 є синами ОСОБА_5 .
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , померла, що підтверджено свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 , яке видане 28.06.2023 року Хмельницьким відділом ДРАЦС у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).
Згідно довідки № 399 від 18.07.2023 року, яка видана виконавчим комітетом Лісовогринівецької сільської ради Хмельницького району встановлено, що на момент смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 була зареєстрована і проживала за адресою: АДРЕСА_1 разом з синами ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Згідно довідки виконавчого комітету Лісовогринівецької сільської ради Хмельницького району №144 від 11.12.2024 року зазначено, що відповідно до по господарського обліку села Стуфченці ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 проте за вказаною адресою не проживають.
08.11.2022 року ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , склала заповіт, згідно якого на випадок своєї смерті все належне майно заповіла ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 . Вказаний заповіт був посвідчений приватним нотаріусом Хмельницького міського нотаріального округу Оксанюк А.А. та зареєстрований в реєстрі за №6407.
Згідно інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) №80249209 від 26.02.2025 року складений ОСОБА_5 заповіт від 08.11.2022 року (реєстровий номер 6407) є чинним.
Згідно інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підстав свідоцтва про право на спадщину) № 80245268 від 25.02.2025 року спадкова справа після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 не заводилася.
Листом від 14.08.2024 року за вих..№ 1221/01-16 державним нотаріусом Хмельницької районної державної нотаріальної контори Паляницею Л. було відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину після померлої ОСОБА_5 із посиланням на пропуск строку на прийняття спадщини. Також роз`яснено право ОСОБА_1 звернутися до суду із позовом для вирішення питання щодо встановлення додаткового строку на подання заяви про прийняття спадщини.
Згідно довідки від 02.03.2025 року Стуфчинецької АЗПСМ КНП ЦПМД Хмельницького району ОСОБА_5 , 1957 р.н. перебувала на «Д» обліку з 2020 року та проживала разом з донькою ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 .
Згідно лікарського свідоцтва про смерть №3/65 від 28.06.2023 року встановлено, що ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та місце її смерті є: АДРЕСА_2 .
За приписами частини 1 ст. 1268, частин 1 та 2 ст.1269 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець,який бажаєприйняти спадщину,але начас відкриттяспадщини непроживав постійноіз спадкодавцем,має податинотаріусу заявупро прийняттяспадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
Відповідно до вимог ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьоїстатті 1272 ЦК Українипро надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Як встановлено з матеріалів справи ОСОБА_1 є донькою померлої ОСОБА_5 та відповідно спадкоємцем останньої за заповітом. Позивач звернувся до нотаріальної контори за прийняттям спадщини з пропуском встановленого законом строку. Причини через які позивач пропустив такий строк стало по суті невірне роз`яснення нотаріусом строків прийняття спадщини в умовах оголошеного в країні воєнного стану. Також суд звертає свою увагу і на те, що єдиним спадкоємцем після померлої ОСОБА_5 , згідно складеного останньою заповіту є саме ОСОБА_1 , на час смерті спадкодавець ОСОБА_5 у зв`язку із станом здоров`я, проживала у належному позивачці помешканні, яка здійснювала догляд за останньою, після відкриття спадщини ОСОБА_1 від неї не відмовлялася.
За таких обставин суд приходить до висновку, що позивачем пропущений встановлений шестимісячний строк для звернення з заявою до нотаріальної контори про прийняття спадщини з поважної причини, у зв`язку із чим, згідно до вимог ст. 1272 ЦК України позивачу слід визначити додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини протягом двох місяців з дня набрання рішенням суду законної сили.
Керуючись ст.ст.1268, 1269, 1270, 1272 ЦК України, ст.ст. ст.ст. 4, 5, 10, 81, 141, 223, 258-268, 280-282 ЦПК України, суд -
у х в а л и в:
Позов задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , додатковий строк для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_9 , у два місяця з часу набрання рішенням суду законної сили.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Хмельницького апеляційного суду шляхом подання в 30-ти денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Рішення набуває законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_3 .
Відповідачі:
Лісовогринівецька сільська рада, код ЄРДПОУ 04403717, адреса: Хмельницький район, с. Лісові Гринівці, вул. Хмельницька, 29.
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , адреса: АДРЕСА_1 .
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , адреса: АДРЕСА_1 .
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , адреса: АДРЕСА_1 .
Повний текст судового рішення складено 16.04.2025 року.
Суддя:
Суд | Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 16.04.2025 |
Оприлюднено | 24.04.2025 |
Номер документу | 126777239 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області
Колієв С. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні