Єдиний унікальний номер 728/514/25
Номер провадження 2/728/289/25
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 квітня 2025 року Бахмацький районний суд Чернігівської області в складі:
головуючої судді - Лободи Н.В.
за участі секретаря судового засідання - Кулик Л.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Бахмач у порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом позовом ОСОБА_1 до Батуринської міської ради Ніжинського району Чернігівської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-
В С Т А Н О В И В :
05.03.2025 до Бахмацького районного суду Чернігівської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі Позивач) до Батуринської міської ради Ніжинського району Чернігівської області (далі Відповідач) про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини. Вимоги позову мотивовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати ОСОБА_2 ОСОБА_3 , спадкоємцем якої є Позивач. Разом з тим, у зв`язку з тяжким та тривалим захворюванням, яке почалось ще у 2007 році, Позивач пропустив строк, який встановлений законом для подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини. Вказана обставина змусила Позивача звернутися до суду з даним позовом, у якому він просить визначити йому додатковий строк для прийняття спадщини після смерті матері у три місяці.
Згідно з ухвалою суду від 05.03.2025 вказану позовну заяву було прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначене підготовче засідання на 26.03.2025.
26.03.2025 підготовче провадження у справі було закрито і справу призначено до судового розгляду по суті на 22.04.2025.
Сторони у судове засідання не з?явилися, надали заяви про розгляд справи без їх участі. При цьому, Позивач та його представник позовні вимоги підтримують у повному обсязі, просять їх задовольнити; представник Відповідача відзиву на позов не подав.
На підставі ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Повно та всебічно дослідивши матеріали справи, розглядаючи позов у межах заявлених вимог, суд приходить до наступного висновку.
Так, у судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати Позивача ОСОБА_3 , яка на момент смерті була одна зареєстрована та проживала в АДРЕСА_1 (а.с.10, 11).
Згідно з копією сертифіката на право на земельну частку (пай) від 20.09.1996 серії ЧН №0285875, ОСОБА_3 належить право на земельну частку (пай) розміром 3.9 в умовних кадастрових гектарах у землі, яка перебуває у колективній власності КСП «Червона Зірка» (а.с.12).
За життя ОСОБА_3 склала заповіт від 16.02.2001, згідно з яким належний їй сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ЧН №0285874 в розмірі 3.9 га заповіла Позивачу (а.с.15).
Згідно з довідкою від 23.01.2024 №14, виданою Обмачівським старостинським округом Батуринської міської ради, ОСОБА_1 фактично прийняв спадщину після смерті ОСОБА_3 , але юридично не оформив (а.с.14).
Згідно зповідомленнями приватногонотаріуса Ніжинськогорайонного нотаріальногоокругу УдовикЯ.В.від 27.02.2025№62/01-16та від27.03.2025№100/01-16,а такожз Інформаційноюдовідкою зіСпадкового реєструвід 27.02.2025№80272764, Позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_3 у зв`язку з пропуском строку, визначеного законодавством для прийняття спадщини. Спадкова справа після смерті ОСОБА_3 не відкривалась (а.с.18, 19, 36).
Згідно з положеннями ст.1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до вимог ч.1 ст.1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив та батьки.
Відповідно до ст.1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлено строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно з положеннями ст.1220 ЦК України, часом відкриття спадщини є день смерті особи.
Нормами ст.1269 ЦК України визначено, що спадкоємець, який бажає реалізувати своє право на прийняття спадщини, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, подає нотаріусу заяву про прийняття спадщини у строк, встановлений законом.
Отже, судом встановлено, що Позивач є спадкоємцем першої черги за законом та за заповітом після смерті ОСОБА_3 , однак, у визначений законом строк не подав нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Згідно з ч.3 ст.1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви.
У відповідності до роз`яснень викладених в абз.6 п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 «Про судову практику у справах про спадкування», вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Як на поважну причину пропуску строку подачі заяви нотаріусу для прийняття спадщини, Позивач посилається на свою тривалу хворобу, яка, виходячи із медичної документації, почалась у листопаді 2008 року з наслідками, які тривають до цього часу, що підтверджується наданою у судовому засіданні медичною документацією Позивача. Дана обставина, на думку суду, заслуговує на увагу, оскільки вона дійсно перешкодила Позивачу вчасно подати нотаріусу заяву та прийняти належну йому за законом спадщину після смерті матері.
З огляду на встановлені у судовому засіданні обставини, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення даного позову у повному обсязі.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.81-83, 247, 264-265 ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В :
Позов ОСОБА_1 до Батуринськоїміської радиЧернігівської областіпро визначеннядодаткового строкудля поданнязаяви проприйняття спадщини задовольнити повністю.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Обмачів Бахмацького району Чернігівської області, у три місяці, який починається з дня набрання рішенням законної сили.
Позивач ОСОБА_1 , АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач Батуринська міська рада Ніжинського району Чернігівської області, 16512, м.Батурин Ніжинського району Чернігівської області, вул.В.Ющенка,30, код ЄДРПОУ 04412354.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Чернігівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Суддя Бахмацького районного суду Н.В.Лобода
Суд | Бахмацький районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 22.04.2025 |
Оприлюднено | 24.04.2025 |
Номер документу | 126777465 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Бахмацький районний суд Чернігівської області
Лобода Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні