Рішення
від 21.04.2025 по справі 552/607/25
КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. ПОЛТАВИ

КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ПОЛТАВИ

Справа №552/607/25

Провадження № 2/552/978/25

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21.04.2025 року Київський районний суд м.Полтави в складі:

Головуючого судді Турченко Т.В.

При секретарі Буханченко Т.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Полтаві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Приватного акціонерного товариства «Полтавський турбомеханічний завод» про стягнення нарахованої але невиплаченої заробітної плати та стягнення середнього заробітку за час затримки виплати заробітної плати при звільненні,-

В С Т А Н О В И В:

27.01.2025 року до суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Приватного акціонерного товариства «Полтавський турбомеханічний завод» про стягнення нарахованої, але невиплаченої заробітної плати та стягнення середнього заробітку за час затримки виплати заробітної плати при звільненні. В позовній заяві вказував на те, що 17.11.2023 року, його було прийнято на роботу до ПАТ «Полтавський турбомеханічний завод». 09.09.2024 року він звільнився з роботи, що підтверджується копією наказу ПАТ «Полтавський турбомеханічний завод», № ПТМ00000207. Однак при звільненні ПАТ «ПТМЗ» повного розрахунку з ним не провів, та не виплатив йому в повній мірі заробітну плату. Враховуючи те, що відповідачем не було здійснено з ним своєчасний розрахунок, просив суд стягнути з ПАТ «Полтавський турбомеханічний завод» на його користь середній заробіток за несвоєчасний розрахунок при звільненні за період з 10.09.2024 року по 27.01.2025 року у розмірі 62045,00 грн., а також нараховану на день звільнення заробітну плату у розмірі 39183,69 грн.

Ухвалою суду від 28.01.2025 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явився, попередньо надав заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить задовольнити.

Відповідач ПАТ «Полтавський турбомеханічний завод» в судове засідання свого представника не направив, причини неявки суду не відомі, заяв чи клопотань про відкладення розгляду справи чи розгляд справи за його відсутності на адресу суду не надходило.

За наявності у справі достатніх доказів, суд приходить до висновку про розгляд справи за відсутності сторін.

Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що згідно наказу ПАТ «Полтавський турбомеханічний завод» №ПТМ0000300 від 17.11.2023 року ОСОБА_1 був прийнятий на роботу.

09.09.2024 року на підставі наказу №ПТМ00000207 про припинення трудового договору позивача було звільнено згідно п.1 ст.36 КЗпПУ.

На день звільнення ПАТ «Полтавський турбомеханічний завод» не провів з позивачем повний розрахунок по заробітній платі, в зв`язку з чим заборгованість з виплати заробітної плати ОСОБА_1 становила 39183,69 грн., що підтверджується довідкою наданою АТ «Полтавський турбомеханічний завод»

Статтею 43Конституції України закріплено право на працю і заробітну плату, кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.

Відповідно до частини 1 статті 94 КЗпП України, заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Згідно зістаттею 115 КЗпП України, заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

Частиною першої статті 47КЗпП України визначено, що власник або уповноважений ним орган зобов`язаний в день звільнення видати працівникові належно оформлену трудову книжку і провести з ним розрахунок у строки, зазначені у статті 116 КЗпП України.

Згідно із частиною першою статті 116 КЗпП України, при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення.

Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред`явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум.

В разі спору про розмір сум, належних працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган в усякому випадку повинен в зазначений у цій статті строк виплатити не оспорювану ним суму.

Крім того, судом встановлено, що відповідачем станом на день розгляду справи заборгованість по заробітній платі не була виплачена. А тому з ПАТ «Полтавський турбомеханічний завод» на користь ОСОБА_1 , підлягає стягненню нарахована, але не виплачена на дату звільнення заробітна плата у розмірі 39183,69 грн.

Відповідно достатті 117 КЗпП України, в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені встатті 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.

При наявності спору про розміри належних звільненому працівникові сум власник або уповноважений ним орган повинен сплатити зазначене в цій статті відшкодування в тому разі, коли спір вирішено на користь працівника. Якщо спір вирішено на користь працівника частково, то розмір відшкодування за час затримки визначає орган, який виносить рішення по суті спору.

Аналіз наведених норм матеріального права дає підстави для висновку, що передбачений частиною 1 ст. 117 КЗпП України обов`язок роботодавця щодо виплати середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні настає за умови невиплати з його вини належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 КЗпП України, при цьому визначальними є такі юридично значимі обставини, як невиплата належних працівникові сум при звільненні та факт проведення з ним остаточного розрахунку.

За своєю суттю середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні є компенсаційною виплатою за порушення права на оплату праці, яка нараховується в розмірі середнього заробітку.

Отже, не проведення з вини власника або уповноваженого ним органу розрахунку з працівником у зазначені строки є підставою для відповідальності, передбаченої статтею 117 КЗпП України, тобто виплати працівникові його середнього заробітку за весь час затримки по день фактичного розрахунку. Після ухвалення судового рішення про стягнення заборгованості сум, належних при звільненні, роботодавець не звільняється від відповідальності, передбаченої статтею 117 КЗпП України, а саме: виплати середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні, тобто за весь період невиплати власником або уповноваженим ним органом належних працівникові при звільненні сум.

Крім того, слід зазначити, що невиплата звільненому працівникові всіх сум, що належать йому від власника або уповноваженого ним органу, є триваючим правопорушенням, а отже, працівник може визначити остаточний обсяг своїх вимог лише на момент припинення такого правопорушення, яким є день фактичного розрахунку, що узгоджується з правовою позицією викладеною в рішенні Конституційного Суду України від 22 лютого 2012 року у справі № 1-5/2012.

Середній заробіток працівника визначається відповідно до статті 27Закону України«Про оплатупраці» за правилами, передбаченими Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1995 року №100.

Згідно з абзацом третім пункту 2 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 року № 100, середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов`язана відповідна виплата.

Відповідно до абзацу першого пункту 8 зазначеного Порядку нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством, - на число календарних днів за цей період.

Також судом встановлено, що середній заробіток за час затримки виплати заробітної плати ОСОБА_1 при звільнення за період з 10.09.2024 року по 27.01.2025 року становить 62045,00 грн.

Враховуючи те, що повний розрахунок з ОСОБА_1 відповідачем не було проведено, суд приходить до висновку, що з ПАТ «Полтавський турбомеханічний завод» на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню середній заробіток за несвоєчасний розрахунок при звільненні за період з період з 10.09.2024 року по 27.01.2025 року в розмірі 62045,00 грн.

Враховуючи, що позивач на підставі п. 1 ч. 1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» звільнена від сплати судового збору за позовними вимогами про стягнення заробітної плати та у зв`язку з повним задоволенням цих позовних вимог судовий збір в розмірі 1211 грн. 20 коп. підлягає стягненню з відповідача на користь держави.

Керуючись ст. ст. 258, 263-265, 430 ЦПК України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги задовольнити.

Стягнути з ПАТ «Полтавський турбомеханічний завод» на користь ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 нараховану, але не виплачену на дату звільнення заробітну плату у розмірі 39183,69 грн.

Стягнути з ПАТ «Полтавський турбомеханічний завод» на користь ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 середній заробіток за час затримки виплати заробітної плати при звільненні за період з 1.09.2024 року по 27.01.2025 рік в розмірі 62045,00 грн.

Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Полтавський турбомеханічний завод» на користь держави 1211 грн. 20 коп. судового збору.

Рішення в частині стягнення нарахованої, але не виплаченої на дату звільнення заробітної плати підлягає негайному виконанню.

Рішення суду може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Полтавського апеляційного суду.

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач - Приватне акціонерне товариство «Полтавський турбомеханічний завод» код ЄДРПОУ 00110792, місце знаходження: 36029, м.Полтава, вул.Зіньківська,6.

Рішення виготовлене та підписане 23.04.2025 року.

Головуючий суддя Т.В.Турченко

СудКиївський районний суд м. Полтави
Дата ухвалення рішення21.04.2025
Оприлюднено24.04.2025
Номер документу126789727
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них про виплату заробітної плати

Судовий реєстр по справі —552/607/25

Рішення від 21.04.2025

Цивільне

Київський районний суд м. Полтави

Турченко Т. В.

Ухвала від 24.02.2025

Цивільне

Київський районний суд м. Полтави

Турченко Т. В.

Ухвала від 28.01.2025

Цивільне

Київський районний суд м. Полтави

Турченко Т. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні