КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м.ПОЛТАВИ
Справа №552/3199/25
Провадження № 1-кс/552/806/25
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.04.2025 м. Полтава
Слідчий суддя Київського районного суду м. Полтави ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувшиу відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полтава скаргу голови ГО «НОН-СТОП» ОСОБА_3 на бездіяльність слідчого, стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань,
встановив:
21.04.2025 голова ГО «НОН-СТОП» ОСОБА_3 звернувся до Київського районного суду м. Полтави зі скаргою на бездіяльність слідчого стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань посилаючись на те, що 10.04.2025 за вих. № 10/04/2025-4-2 ним, як головою ГО «НОН-СТОП» засобами електронної пошти з офіційної електронної адреси ГО «НОН-СТОП» на офіційну електронну пошту ТУ БЕБ у Полтавській області було подано заяву про вчинення кримінального правопорушення.
У порушення вимог ст. 214 КПК України, відомості за заявою про вчинення кримінального правопорушення до ЄРДР не внесені, його не повідомлено про початок досудового розслідування. Просить зобов`язати уповноважених осіб органу досудового розслідування ТУ БЕБ у Полтавській області відомості до ЄРДР та почати досудове розслідування за заявою голови ГО «НОН-СТОП УКРАЇНА» ОСОБА_3 від 10.04.2025 за вих. № 10/04/2025-4-2 про вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 209, ч. 2 ст. 212, ч. 1 ст. 255, ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 365, ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 366-2, ч. 3 ст. 368, ч. 1 ст. 368-5, ч. 3 ст. 369, ч. 2 ст. 369-2 КК України.
В судове засідання ОСОБА_3 не з`явився, зазначивши у скарзі, що просить суд проводити розгляд скарги за його відсутності, однак суд у встановленому законом порядку повідомив заявника про час та місце розгляду.
Представник ТУ БЕБ у Полтавській області надав суду заперечення проти задоволення скарги. Вказав, що заява ГО «НОН-СТОП» від 10.04.2025 розглянута у встановлений законом строк, про що ГО «НОН-СТОП» надана вичерпна відповідь. Також зазначено, що події описані в заяві не відносяться до підслідності детективів органів БЕБ України відповідно до положень ст. 216 КПК України, а також не містять фактичних даних, що вказують на ознаки кримінальних правопорушень, для прийняття рішення в порядку ст. 214 КПК України. Просив справу розглянути у його відсутності.
Розглянувши надані матеріали поданої скарги та заперечень на неї, слідчий суддя дійшов до наступних висновків.
У статті 303 КПК України визначено порядок оскарження бездіяльності, яка може полягати, зокрема, в бездіяльності слідчого щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 214 КПК України бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, означає невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань впродовж 24 годин після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.
Відповідно до п. 1 розділу 3 Положення про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення, затвердженого наказом Генерального прокурора України від 30.06.2020 № 298, унесення відомостей до Реєстру здійснюється з дотриманням строків, визначенихКПК Українита цим Положенням, а саме про: заяву, повідомлення про вчинені кримінальні правопорушення - у термін, визначенийчастиною першоюстатті 214 КПК України.
В поданій до слідчого судді скарзі заявник, посилаючись на ст. 303 КПК України, оскаржує бездіяльність слідчого Територіального управління БЕБ у Полтавській області, стверджуючи, що останнім не внесено відповідних відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань за поданою 10.04.2025 за вих. № 10/04/2025-4-2 заявою про вчинене кримінальне правопорушення.
Відповідно дозаяви від10.04.2025зазначив,що колишнійзаступник Харківськогоміського голови ОСОБА_4 ,перебуваючи узлочинній змовііз першимзаступником директораДепартаменту житловокомунальногогосподарства тапаливно-енергетичногокомплексу ХОВА ОСОБА_5 ,а такожкерівництвом Департаментукомунального господарстваХарківської міськоїради,керівництвом КП«Харківські тепловімережі» (кодЄДРПОУ 31557119),АТ «Харківобленерго»(кодЄДРПОУ 00131954),використовуючи підконтрольнепідприємство ТОВ«ТЕХ-ІНКОМ»(кодЄДРПОУ 42697606),директором якогоє ОСОБА_6 ,перебуваючи узлочинній змовіз посадовимиособами правоохороннихорганів,а самеБюро економічноїбезпеки України,Національного антикорупційногобюро України,Національної поліціїУкраїни,а такожконтролюючих органів,а самеорганів прокуратури,створили організованузлочинну групута налагодилизлочинну схему,направлену нарозкрадання іпривласнення бюджетнихкоштів,в томучислі коштів,що надходятьза міжнароднимита державнимипрограмами,використовуючи дляцього ТОВ«ТЕХ-ІНКОМ»(кодЄДРПОУ 42697606).Дана злочиннасхема реалізуєтьсяшляхом укладенняфіктивних,договорів: укладаючи угоди із підконтрольними підприємствами за завищеними цінами, незаконним нарахуванням ПДВ та видаткової частини відбувається вивід коштів, з метою ухилення від сплати податків і подальшій легалізації, виведених бюджетних коштів, виділених на будівництво фортифікаційних споруд та проведення ремонту та реконструкції теплових мереж, тощо, через ряд ФОП та підприємств, підконтрольних ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та іншим посадовим особам ХОВА та ХМР, а також через офшори.
Відомості, які підлягають внесенню до ЄРДР та їх перелік визначені ч. 5 ст.214 КПК України, відповідно до положень якої до ЄРДР підлягають внесенню, серед інших відомостей, короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлені з іншого джерела.
Згідно п.1розділу 2Положення проЄдиний реєстрдосудових розслідувань,порядок йогоформування та ведення від 30.06.2020 № 298 до Реєстру вносяться відомості,втомучислі,про короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела.
Отже, реєстрації в ЄРДР підлягають не будь-які заяви чи повідомлення, а лише ті, які містять достатні відомості про кримінальне правопорушення та можуть об`єктивно свідчити про вчинення особою такого кримінального правопорушення. Якщо у заяві чи повідомленні таких даних немає, то вони не можуть вважатися такими, що повинні бути обов`язково внесені до ЄРДР. Це слугує гарантією для кожної особи від необґрунтованого обвинувачення та процесуального примусу.
У скарзі відсутня конкретна інформація щодо протиправних дій фізичних чи юридичних осіб. Заява не містить конкретних фактів, що свідчать про вчинення правопорушень конкретними особами. Сама по собі не мотивована незгода заявника із господарською діяльністю ТОВ «ТЕХ-ІНКОМ» (код ЄДРПОУ 42697606) не свідчить про вчинення посадовими особами кримінального правопорушення.
Указане позбавляє орган досудового розслідування можливості провести перевірку конкретних фактів на предмет наявності/відсутності у діях/бездіяльності особи складу злочину, в той час, як така перевірка на стадії внесення відомостей покликана в тому числі для недопущення перевантаження правоохоронної системи безпідставними та абстрактними повідомленнями про кримінальні правопорушення, що в свою чергу не дозволило б концентрувати зусилля на розслідуванні дійсно суспільно-небезпечних діянь.
Згідно з правовою позицією, викладеною у рішенні Європейського суду з прав людини (Рішення Суду «Артіко проти Італії» від 13 травня 1980 року), не гарантується захист теоретичних і ілюзорних прав, а гарантується захист прав конкретних та ефективних.
Крім того, кожне висловлене твердження у заяві по злочин (змова осіб, розкрадання, привласнення бюджетних коштів та ін.) повинно бути підтверджено будь-якими розумними поясненнями, які можливо перевірити та/або доданими матеріалами.
Лише самих відомостей, викладених у заяві та не підтверджених конкретними фактами та доказами, на переконання слідчого судді, не достатньо на підтвердження наявності ознак скоєння злочинів, які підслідні ТУ БЕБ у Полтавській області.
За наведених обставин, слідчий суддя дійшов до висновку, що підстави для зобов`язання слідчого ТУ БЕБ у Полтавській області виконати вимогист. 214 КПК Українита внести до ЄРДР відомості про можливе вчинення кримінального правопорушення за заявою ОСОБА_3 від 10 квітня 2025 року відсутні, а тому в задоволенні скарги необхідно відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст.303-307,372,376 КПК України,
ухвалив:
У задоволенні скарги ОСОБА_3 на бездіяльність слідчого стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань відмовити.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку безпосередньо до Полтавського апеляційного суду протягом п`яти днів з моменту її проголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Київський районний суд м. Полтави |
Дата ухвалення рішення | 23.04.2025 |
Оприлюднено | 24.04.2025 |
Номер документу | 126789745 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань |
Кримінальне
Київський районний суд м. Полтави
Айдаєв Р. З.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні