Рішення
від 23.04.2025 по справі 905/160/25
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649


Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

23.04.2025 Справа №905/160/25

Господарський суд Донецької області у складі судді Лейби М.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін матеріали справи

за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Прикарпатенерготрейд", м.Івано-Франківськ

до відповідача: Комунального підприємства "Комунальник", м.Маріуполь, Донецька область

про стягнення 276180,83грн.

Суть справи:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Прикарпатенерготрейд", звернувся до Господарського суду Донецької області з позовною заявою до відповідача Комунального підприємства "Комунальник" про стягнення боргу в сумі 276180,83грн за фактично передачу електричну енергію по договору про постачання електричної енергії споживачу.

В обгрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем своїх зобов`язань за договором про постачання електричної енергії споживачу №2021/1428 від 31.12.2021 на умовах комерційної пропозиції №1, в частині повної та своєчасної оплати електричної енергії згідно з актом приймання-передачі електричної енергії за лютий 2022 року.

Ухвалою від 27.02.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Товариство з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Високовольтні мережі"; визначено сторонам строк для надання відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та доказів в обґрунтування своєї позиції, третій особі визначено строк для надання письмових пояснень щодо позову.

Сторони та третю особу було повідомлено про відкриття провадження у справі засобами електронного зв`язку.

17.03.2025 через підсистему «Електронний суд» від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого відповідач вважає, що позовна заява є не обґрунтованою та не підлягає задоволенню.

18.03.2025 через підсистему «Електронний суд» від позивача надійшла відповідь на відзив. У наданій відповіді позивач заперечує проти доводів відповідача, підтримує позовні вимоги у повному обсязі.

16.04.2025 через підсистему «Електронний суд» від позивача надійшла заява з додатками.

Від третьої особи 17.04.2025 через підсистему «Електронний суд» надійшли пояснення щодо позову.

Згідно з положеннями статті 248 ГПК України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до частині 2 статті 252 ГПК України, розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.

Частинною 3 статті 252 ГПК України передбачено, що якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

З огляду на те, що під час розгляду справи судом було створено сторонам необхідні умови для доведення фактичних обставин справи, зокрема, було надано достатньо часу для реалізації кожним учасником спору своїх процесуальних прав, передбачених статтями 42, 46 ГПК України та наявність в матеріалах справи доказів, необхідних і достатніх для вирішення спору по суті, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.

Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.

Дослідивши матеріали справи, господарський суд

встановив:

Між ТОВ «Прикарпатенерготрейд», як постачальником універсальних послуг, та КП «Комунальник», як замовником, укладено договір №2021/1428 від 31.12.2021 про постачання електричної енергії споживачу (далі - договір), за умовами якого постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору (пункт 2.1. договору).

Згідно з пунктом 3.1. договору, початком постачання електричної енергії споживачу є дата, зазначена в заяві приєднанні, яка є Додатком 1 до цього договору.

Строк (термін) поставки товару: з 01.01.2022 року по 31.12.2022 року.

Місце поставки (передачі) товару: вул.Набережна, 18, м.Маріуполь, Донецька область.

Пунктом 5.1. договору визначено, що споживач розраховується з постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з обраною споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком 2 до цього договору.

Загальна вартість всього обсягу поставки складає 1869195,60грн з ПДВ з урахуванням ПДВ 311532,60грн. Джерело фінансування - власні кошти підприємства.

Відповідно до пункту 5.2. договору спосіб визначення ціни (таифу) електричної енергії зазначається в комерційній пропозиції постачальника (додаток 2 до договору). Для одного об`єкта споживання (площадки вимірювання) застосовується один спосіб визначення ціни електричної енергії.

Згідно з пунктом 5.3. договору, ціна електричної енергії має зазначатися постачальником у рахунках про оплату електричної енергії за цим договором, у тому числі у разі її зміни.

Розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць (пункт 5.4. договору).

За умовами пункту 5.5. договору, розрахунки споживача за активну електричну енергію за цим договором здійснюються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання (далі - спец рахунок) постачаника.

Оплата вважається здійсненою після того, як на спец рахунок постачальника надійшла вся сума коштів, що підлягає сплаті за куповану електричну енергію відповідно до умов цього договору. Спецрахунок постачальника зазначається у платіжних документах постачальника, у тому числі у разі його зміни.

У випадку, якщо день оплати, встановлений у Додатку 2 до цього договору припадає на небанківський день - споживач здійснює відповідну оплату наступного банківського дня, що слідує за обумовленим у Додатку 2 до цього договору дню оплати.

Згідно з пунктом 5.6. договору, оплата рахунка постачальника за цим договором має бути здійснена споживачем у строк, визначений у рахунку, який не може бути меншим 10 (десяти) робочих днів з моменту отримання споживачем рахунку та акту приймання-передачі електричної енергії, або протягом 10 (десяти) робочих днів від дати, зазначеної у комерційній пропозиції, щодо оплати рахунку та акту приймання-передачі електричної енергії, оформленого споживачем.

Якщо споживач не здійснив оплату за цим договором у строки, передбачені комерційною пропозицією (Додаток 2 до Договору), постачальник має право здійснити заходи з припинення постачання електричної енергії споживачу у порядку, визначеному ПРРЕЕ (пункт 5.7. договору).

Споживач здійснює плату за послугу з розподілу (передачі) електричної енергії через постачальника (пункт 5.8. договору).

Споживач зобов`язується забезпечувати своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії згідно з умовами цього договору (пункт 6.2. договору).

За невиконання або несвоєчасне виконання своїх зобовязань за цим договором сторони несуть відповідальність, передбачену цим договором та чинним законодавством (пункт 9.1. договору).

Згідно з пунктом 13.1. договору, всі додатки до цього договору, а саме: Додаток 1 Заява-приєднання до договору постачання електричної енергії споживачу та Реєстр точок комерційного обліку електричної енергії споживача, що є Додатком 1 до Заяви-приєднання. Додаток 2 Комерційна пропозиція, є невідємними частинами договору.

Цей договір набирає чинності з дати його підписання сторонами та діє до 31 грудня 2022р, якщо інше не встановлено комерційною пропозицією, а в частині проведення розрахунків - до повного виконання сторонами своїх зобов`язань за договором (пункт 13.2. договору).

Пунктами 13.7 - 13.9 договору сторони погодили, що листування за цим Договором здійснюється за допомогою поштового та електронного зв`язку за реквізитами, що вказані в розділі 14 цього Договору.

За зазначеними в розділі 14 цього Договору реквізитами сторони обмінюються актами, додатками, рахунками, листами, повідомленнями, зверненнями, претензіями, скаргами, відповідями на такі листи, звернення, претензії, скарги, а також іншими документами, що стосуються цього договору. При цьому оригінали таких документів мають бути направлені відповідній стороні у будь-який спосіб не пізніше 3 (трьох) календарних днів з дати відправки на електрону пошту. Обмін претензіями, заявками, повідомленнями, актами, додатками, додатковими угодами до цього договору здійснюється шляхом направлення таких документів на поштову адресу сторони-адресата, або врученням повноважному представнику відповідної сторони-адресата під підпис або кур`єром (кур`єрською службою доставки).

Уся кореспонденція за цим договором, яка повинна бути направлена засобами поштового зв`язку, вважається оформленою та направленою належним чином, якщо створена в письмовій формі та надіслана рекомендованим листом, вручена кур`єром або особисто за зазначеними в цьому договорі адресами сторін. Датою отримання такої кореспонденції буде вважатися дата їх особистого вручення або дата поштового штемпеля відділу зв`язку одержувача. Споживач зобов`язується у місячний строк письмово повідомити постачальника про зміну будь-якої інформації та даних, зазначених в заяві-приєднанні, яка є додатком 1 до цього договору.

Споживач зобов`язується у місячний строк повідомити постачальника про зміну будь-якої інформації та даних, зазначених в заяві-приєднанні, яка є Додатком 1 до цього договору.

Заява-приєднання до договору про постачання електричної енергії споживачу містить визначення початку постачання електричної енергії з 01.01.2022, але не раніше наступного дня, за днем подачі цієї заяви, якщо інше не визначено комерційною пропозицією обраною споживачем.

Оператором системи розподілу, з яким Споживач уклав договір про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, визначено - ТОВ ДТЕК «Високовольтні мережі».

Перелік об`єктів та точок комерційного обліку споживача (Додаток 1 до заяви-приєднання) містить зазначення найменування об`єкта - КП «Комунальник», адресу об`єкта - Донецька обл., м.Маріуполь, вул.Набережна, 18; ЕІС-код(и) точки (точок) комерційного обліку - 62Z0838598574815.

Згідно з пунктом 3.2. Комерційної пропозиції, загальна вартість цього договору становить: 1557663,00грн без ПДВ, крім того ПДВ - 311532,60, разом з ПДВ - 1869195,60грн.

Пунктом 4 Комерційної пропозиції визначений спосіб оплати та джерело фінансування: оплата за договором здійснюється споживачем у безготівковій формі в національній валюті України. Оплата здійснюється на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника зазначений у розрахункових документах. Фінансування здійснюється за кошти місцевого бюджету та кошти відшкодування орендарів.

Відповідно до пункту 5 Комерційної пропозиції, розрахунок за спожиту електричну енергію здійснюється споживачем за розрахунковий період, який становить календарний місяць.

Оплата електричної енергії здійснюється споживачем за фактично відпущену електричну енергію відповідно показів засобів комерційного обліку за розрахунковий період.

Рахунок на оплату спожитої електричної енергії надається споживачу до 10 числа місяця, наступного за розрахунковим періодом.

Плата за спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію вноситься споживачем на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника, протягом 10 робочих днів з моменту отримання рахунку та акту приймання-передачі електричної енергії.

За умовами пункту 6 Комерційної пропозиції, споживач здійснює оплату послуг з розподілу електричної енергії через постачальника. Послуги з передачі електричної енергії сплачуються споживачем через постачальника.

Цей договір набирає чинності із дати його підписання і діє 31.12.2022 року, а в частині взятих на себе зобовязань сторонами до повного його виконання (пункт 11 Комерційної пропозиції).

Обсяги спожитої електричної енергії визначаються операторами системи розподілу відповідно до чинного законодавства (пункт 13 Комерційної пропозиції).

Договір та Комерційна пропозиція підписані представниками сторін, підписи скріплені печатками юридичних осіб.

Доказів подання заяв про припинення дії договору сторонами не надано, а отже він є діючим і враховується судом під час розгляду справи.

За твердженнями позивача, виконуючи умови договору, позивач поставив КП «Комунальник» електричну енергію у лютому 2022 року, на підтвердження чого до позовної заяви додано Акт приймання-передачі електричної енергії за лютий 2022 року від 28.02.2022 на суму 276180,83грн. Кількість поставленої електроенергії становить 40209 кВт*год.

На оплату вартості спожитої КП «Комунальник» електричної енергії виставлено рахунок №2021/1428 від 10.03.2022 за лютий 2022 року в сумі 276180,83грн.

Оскільки місцезнаходження відповідача є м.Маріуполь, яке є тимчасово окуповане, здійснити направлення акту та рахунку на поштову адресу відповідача засобами поштового зв`язку є неможливо.

Вказані документи (акт та рахунок) 18.10.2024 надіслані на електронну адресу КП «Комунальник» ІНФОРМАЦІЯ_1, відомості про яку містяться у Заяві-приєднванні в розділи «Реквізити Споживача». На підтвердження чого до позовної заяви додано роздруківку з електронної пошти постачальника.

Нарахування за спожиту електричну енергію у лютому 2022 року проведено на підставі відомостей про фактичний обсяг споживання електричної енергії спожитої ТОВ «Комунальник», наданих ТОВ ДТЕК «Високовольтні мережі» згідно з листом №08-24/196 від 11.02.2025.

КП «Комунальник» свої зобов`язання за договором з оплати вартості спожитої електричної енергії у лютому 2022 року виконані.

Враховуючи викладене, несплата споживачем боргу стала підставою для звернення позивача з даним позовом до суду про стягнення з відповідача заборгованості за спожиту електричну енергію у лютому 2022 року в сумі 276180,83грн.

Відповідач у відзиві на позовну заяву заперечив проти задоволення позову з підстав того, що розділом 5 договору визначений порядок проведення оплати наданих послуг після отримання споживачем рахунку та акту приймання-передачі електричної енергії, проте в порушення вказаних умов позивач актів приймання-передачі та рахунків на адресу відповідача не направляв. Докази направленя цих документів позивачем не надано.

На переконання відповідача п.1.2.1. глави 1.2. розділу І Кодексу не містить такого поняття, як визначення обсягів спожитої електричної енергії на підставі інформації наданої оператором з яким споживач уклав договір про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, на що посилається позивач, як єдиний доказ на підтвердження спожитої енергії.

Також відповідач зазначив, що представник ТОВ «Прикарпатенерготрейд» за участі представника КП «Комунальник» проводив фіксації показників приладу обліку енергії після чого складався акт приймання-передачі електричної енергії та вже на підставі нього, якщо в сторін не було заперечень, постачальник направляв рахунок, що передбачено договором №2021/1428 та комерційною пропозицією №1.

Норми Кодексу комерційного обліку електричної енергії, вказують на те, що є два види приладів обліку електричної енергії та два види знімання або передачі показань приборів, це автоматичне (дистанційне) зчитування показників і передача їх постачальнику послуги та друга локальна, тобто коли представник постачальника приходить на підприємство або споживач візуально зчитує показання приладу обліку електричної енергії.

Для здійснення розрахунків за фактично спожиту електричну енергію електропостачальник має сформувати та виставити споживачу платіжний документ у паперовій або електронній формі (у випадку згоди споживача на отримання електронного платіжного документа), на підставі даних комерційного обліку, отриманих у порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку.

На КП «Комунальник» був встановлений інтегральний лічильник - лічильник електричної енергії, що вимірює обсяг електричної енергії, формує та відображає результат вимірювання накопичувальним підсумком від початку вимірювання, який не був автоматизований та не передавав інформацію дистанційно.

Крім того, відповідач звертає увагу на втрату значної частини документації та знищення інфраструктури підприємства внаслідок ведення воєнних дій на території міста Маріуполя, а також на недотримання позивачем процедури досудового врегулювання спору. Позивачем не надано до позовної заяви відповідного розрахунку заявленої до стягнення суми боргу 276180,83грн, із зазначенням порядку її нарахування, що позбавляє можливості перевіри правильність визначеної суми позовних вимог. Заявлений розмір витрат на правничу допомогу відповідач вважає завищеним та таким, що невідповідає критеріям розумності у даній справі.

У відповіді на відзив позивач в спростування доводів відповідача вказав про те, що відомості про фактичний обсяг споживання КП «Комунальник» електричної енергії у лютому 2022 року отримано ТОВ "Прикарпатенерготрейд" від ТОВ "ДТЕК високовольтні мережі" із зазначенням ЕІСкоду (62Z0838598574815) точки комерційного обліку відповідача у відповідності до п 6.8 Постанови НКРЕКП № 2118 від 28.12.2018.

Листом №08-24/196 від 11.02.2025 ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі" на запит ТОВ «Прикарпатенерготрейд» стосовно уточнення обсягів розподілу електричної енергії для КП «Комунальник» (ЄДРПОУ 32164402), повідомлено, що за період січень-лютий 2022 року обсяги розподіленої електричної енергії становлять: січень 2022 року- 44517 кВт*год, лютий 2022 року-40 209 кВт*год. Фактичні обсяги спожитої (розподіленої) електроенергії наведено в Додатках 1-2 включно до цього листа.

Умовами договору №2021/1428 та додатками до нього не визначено обов`язку Постачальника візуального зчитування показів через показувальний пристрій (табло, інтерфейс користувача) лічильника Споживача у присутності, чи за участі його представника. Важливим є той факт, що Постачальник та весь його персонал, юридично та фізично знаходяться в м. Івано-Франківськ, вул. Надрічна, 4Б, а Відповідач та його об`єкт знаходився в Донецькій області, м.Маріуполь, вул. Набережна, 18, що виключає саму можливість візуального зчитування показів представниками Постачальника.

Пунктами 13.7 - 13.9 договору №2021/1428 сторони погодили, що листування за цим договором здійснюється за допомогою поштового та електронного зв`язку за реквізитами, що вказані в розділі 14 цього договору.

У зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та тимчасовою окупацією (з 05.03.2022) всієї території Маріупольського району Донецької області за винятком с. Заїченко, с. Пікузи, на виконання умов договору №2021/1428, Акт приймання-передачі електричної енергії за лютий 2022 року на суму 276180,83грн у кількості 40209 кВт*год та рахунок за електроенергію №2021/1428 від 10.03.2022 за лютий 2022 року на суму 276180,83грн, були направлені споживачу КП "Комунальник" на його електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_1, що відповідає умовам договору № 2021/1428.

Пунктом 13.9 договору сторони погодили, що Споживач зобов`язується у місячний строк повідомити постачальника про зміну будь-якої інформації та даних, зазначених в заяві-приєднанні, яка є Додатком 1 до цього договору.

Проте, станом на 18.03.2025 споживач не виконав своїх зобов`язань, щодо оплати, а також у місячний строк не повідомив постачальника про зміну будьякої інформації та даних, зазначених в заяві-приєднанні, яка є Додатком 1 до цього договору.

Щодо тверджень про те, що відповідач не отримував рахунку та акту приймання-передачі, позивач вказав, що 18.11.2024 Господарським судом Донецької області видано судовий наказ у справі №905/1439/24, яким стягнуто з КП "Комунальник" на користь ТОВ "Прикарпатенерготрейд" борг у розмірі 276180,83грн за електричну енергію, спожиту в лютому 2022 року за договором про постачання електричної енергії споживачу №2021/1428 від 31.12.2021, а також судовий збір у розмірі 302,80грн.

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 21.01.2025 скасовано судовий наказ №905/1439/24 від 18.11.2024.

У вказаній ухвалі зазначено, що судовий наказ від 18.11.2024 з копією заяви стягувача з доданими до неї документами направлений до електронного кабінету боржника та доставлений до нього 31.12.2024 о 14:40, що підтверджується відповідною довідкою про доставку електронного листа.

За приписами ст. 156 ГПК України після видачі судового наказу одночасно з копією судового наказу боржникові надсилається копія заяви стягувача про видачу судового наказу разом з доданими до неї документами.

Враховуючи зазначене Акт приймання-передачі електричної енергії та рахунок за лютий 2022 року, які були надіслані до електронного кабінету КП «Комунальник» разом із судовим наказом у справі №905/1439/24 від 18.11.2024, відповідач отримав 31.12.2024.

Щодо розрахунку суми боргу, яку позивач просить стягнути в розмірі 276180,83грн, позивач вказав про таке:

Згідно відомостей отриманих ТОВ "Прикарпатенерготрейд" від ТОВ "ДТЕК високовольтні мережі" із зазначенням ЕІС-коду (62Z0838598574815) точки комерційного обліку відповідача, фактичний обсяг споживання електричної енергії спожитої КП "Комунальник" у лютому 2022 року, становив 40 209кВт/год.

Вартість 1кВт/год електричної енергії в лютому 2022, становила 5,72386 без ПДВ. Вартість 1кВт/год електричної енергії в лютому 2022, становила 6,868632 з ПДВ (20%). Відповідно борг в розмірі 276180,83грн. це фактичний обсяг електричної енергії спожитої КП "Комунальник" у лютому 2022 року - 40 209кВт/год. помножено на тариф 6,868632 з ПДВ.

Щодо стягнення витрат за надану професійну правничу допомогу, позивач посилаючись на статті 123, 126, 129 зазначив, що 25.05.2021 Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду розглянувши справу № 910/7586/19 надав свої висновки щодо застосування відповідних норм права, при визначення розміру витрат на правничу допомогу.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам суду виходить з такого:

Згідно з частинами 1, 2 статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до частини 1 статті 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Частина 1 статті 626 Цивільного кодексу України передбачає, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ч. 1 ст. 627 Цивільного кодексу України).

Відповідно до статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (стаття 525 Цивільного кодексу України).

Згідно зі статтею 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Згідно з частиною першою статті 714 Цивільного кодексу України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін (частина друга цієї статті).

Відповідно до частини другої статті 692 Цивільного кодексу України покупець зобов`язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару.

Відповідно до пункту 38 частини 1 статті 1 Закону України "Про ринок електричної енергії" комерційний облік електричної енергії - сукупність процесів та процедур із забезпечення формування даних щодо обсягів виробленої, відпущеної, переданої, розподіленої, спожитої, імпортованої та експортованої електричної енергії у визначений проміжок часу з метою використання таких даних для здійснення розрахунків між учасниками ринку.

Згідно з пунктом 8 частини 1 статті 46 Закону України "Про ринок електричної енергії" оператор системи розподілу забезпечує комерційний облік відповідно до цього Закону, правил ринку та кодексу комерційного обліку, інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.

Підпунктами 4.3, 4.12 п.4 Правил РРЕЕ передбачено, що дані, необхідні для формування платіжних документів, у тому числі щодо обсягів електричної енергії, надаються учасникам роздрібного ринку адміністратором комерційного обліку в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку. На підставі отриманих даних відповідно до умов договору (обраної споживачем комерційної пропозиції) сторони складають акти прийому-передачі проданих товарів та/або наданих послуг. Розрахунки між споживачем та електропостачальником (іншими учасниками роздрібного ринку, якщо вони беруть участь у розрахунках) здійснюються згідно з даними, отриманими від адміністратора комерційного обліку в порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку, про обсяги поставленої, розподіленої (переданої) та купленої електричної енергії. Плата за спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію вноситься не пізніше 20 числа наступного місяця, якщо договором не встановлено іншого терміну. Рахунок за спожиту електричну енергію оплачується: протягом 5 робочих днів від дня отримання рахунка непобутовим споживачем; протягом 10 робочих днів від дня отримання рахунка побутовим споживачем; в інший термін, передбачений договором, але не пізніше 20 календарного дня після закінчення розрахункового періоду.

Пунктами 3.1.6, 3.1.9 глави 3.1 розділу ІІІ ПРРЕЕ передбачено, що постачання електричної енергії споживачу здійснюється, якщо: 1) об`єкт споживача підключений до мереж оператора системи у встановленому законодавством порядку; 2) електропостачальник за договором з оператором системи отримав доступ до мереж та можливість продажу електричної енергії на території діяльності оператора системи; 3) споживач є стороною діючих договорів: про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, крім випадку здійснення розподілу (передачі) електричної енергії оператором системи до власних електроустановок; про постачання електричної енергії споживачу або про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, або про постачання електричної енергії постачальником "останньої надії"; про надання послуг комерційного обліку електричної енергії, крім випадків, коли роль постачальника послуг комерційного обліку виконує оператор системи, до мереж якого приєднаний цей споживач; 4) за усіма точками комерційного обліку на об`єкті (об`єктах) споживача, за якими здійснюється (планується) постачання електричної енергії, укладено договір з постачальником послуг комерційного обліку про надання послуг комерційного обліку електричної енергії; 5) відсутній факт припинення/призупинення постачання електричної енергії або надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії у випадках, передбачених законодавством у сфері енергетики; 6) відсутня прострочена заборгованість за договорами про постачання електричної енергії або про надання послуг системи розподілу/передачі. За наявності боргу в розмірі більшому ніж вартість електричної енергії, спожитої протягом двох попередніх місяців, електропостачальник (крім постачальника універсальних послуг та постачальника "останньої надії") має право розірвати договір про постачання електричної енергії згідно з його умовами, якщо інше не передбачено умовами договору (комерційною пропозицією). Споживання електричної енергії без укладення відповідних договорів на роздрібному ринку не допускається.

Відповідно до п.п.2.1.1, 2.1.5, 2.3.1, 2.5.3 розділу ІІ Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №311 (далі - Кодекс) комерційний облік електричної енергії на ринку електричної енергії організовується адміністратором комерційного обліку (далі - АКО) та здійснюється постачальником послуг комерційного обліку (далі - ППКО) відповідно до вимог Закону, цього Кодексу, Правил роздрібного ринку та Правил ринку. Учасники ринку мають право вільного вибору ППКО. Послуги комерційного обліку надаються на договірних засадах. ППКО зобов`язані: 1) зареєструватися в АКО як ППКО із зазначенням функціональної ролі та доменів обліку; 2) за наявності АС ППКО зареєструвати її в АКО та укласти (у ролі ОДКО та АТКО) з АКО договір про інформаційну взаємодію на ринку електричної енергії; 3) укладати договори про надання послуг комерційного обліку та про інформаційну взаємодію в передбачених цим Кодексом випадках та в межах своєї відповідальності; 4) контролювати та підтримувати технічний стан ЗКО в ТКО відповідно до договорів, укладених з учасниками ринку; 5) після запровадження Датахабу формувати та передавати АКО та іншим ППКО електронні документи з даними щодо переліку та параметрів ТКО, для яких вони надають послуги комерційного обліку. До дати запровадження Датахабу відповідні дані передаються оператору системи та за запитом АКО; 6) формувати та передавати АКО, а також іншим учасникам ринку та ППКО електронні документи з даними комерційного обліку згідно з цим Кодексом, Правилами ринку та Правилами роздрібного ринку; 7) забезпечити можливість для АКО або його уповноважених представників виконувати перевірки їх діяльності; 8) дотримуватись вимог цього Кодексу та інших нормативно-правових актів і нормативних документів, що регламентують функціонування ринку електричної енергії; 9) ППКО, які зареєстровані в АКО за спрощеною процедурою, на виконання функціональної ролі ОЗД мають укласти договір інформаційної взаємодії з ППКО або оператором системи, що виконує функціональну роль ОДКО у відповідній області обліку; 10) надавати АКО інформацію та пояснення, а також за дорученням АКО здійснювати заходи щодо вирішення суперечок з питань комерційного обліку електричної енергії; 11) забезпечити надання послуг комерційного обліку електричної енергії замовникам у терміни, передбачені цим Кодексом або договором; 12) отримувати оплату виключно за фактично виконані роботи та надані послуги комерційного обліку відповідно до укладеного договору. Оператор мережі, який є ОСР, не має права відмовити учасникам ринку в наданні послуг комерційного обліку електричної енергії за місцем провадження своєї господарської діяльності з розподілу електричної енергії.

Пунктами 8.6.1, 8.6.7, 8.6.8 глави 8.6 розділу VIII та п.9.14.1 глави 9.14 розділу IX Кодексу передбачено, що зчитування показів з лічильників, встановлених у споживачів, може здійснюватися споживачем, а також оператором системи або ППКО (у ролі ОЗД) відповідно до цього Кодексу та умов договору. Зчитування показів (збір даних) з лічильників у не побутових та колективних побутових споживачів у разі відсутності можливості їх автоматизованого дистанційного зчитування провадиться споживачем щомісяця на перше число місяця, наступного за розрахунковим. При обладнанні вузлів обліку засобами дистанційної передачі даних інформація про покази лічильників за розрахунковий місяць формується відповідним ППКО через канали дистанційного зв`язку. Непобутові та колективні побутові споживачі зобов`язані протягом трьох календарних днів після закінчення розрахункового місяця надати оператору системи звіт про покази лічильників за розрахунковий місяць. Наведені у звіті останні фактичні покази лічильників вважаються показами на початок першої доби календарного місяця. АКО має передавати АР та учасникам ринку сертифіковані дані комерційного обліку в обсязі, необхідному та достатньому для проведення ними розрахунків та виставлення рахунків своїм контрагентам.

Відповідно до пунктів 4, 5 частини 2 статті 53 Закону України "Про ринок електричної енергії" адміністратор комерційного обліку на ринку електричної енергії відповідно до правил ринку, кодексу комерційного обліку та інших нормативно-правових актів: надає дані комерційного обліку електричної енергії адміністратору розрахунків та іншим учасникам ринку; створює та управляє базами даних комерційного обліку електричної енергії, а також централізованими реєстрами постачальників послуг комерційного обліку, точок комерційного обліку та автоматизованих систем, що забезпечують комерційний облік електричної енергії.

Як встановлено судом, на виконання умов договору, позивачем був виставлений рахунок на оплату електроенергії за лютий 2022 року на загальну суму 276180,83грн, згідно з Актом приймання-передачі електричної енергії за лютий 2022 року від 28.02.2022 на суму 276180,83грн. Кількість поставленої електроенергії становить 40209 кВт*год.

Листом №08-24/196 від 11.02.2025 ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі" на запит ТОВ «Прикарпатенерготрейд» стосовно уточнення обсягів розподілу електричної енергії для КП «Комунальник» (ЄДРПОУ 32164402), повідомлено, що за період січень-лютий 2022 року обсяги розподіленої електричної енергії становлять: січень 2022 року- 44517 кВт*год, лютий 2022 року - 40209 кВт*год. Фактичні обсяги спожитої (розподіленої) електроенергії наведено в Додатках 1-2 включно до цього листа. Лист підписано кваліфікованим та удосконаленим електронним підписом керівника Департаменту з клієнтських операцій Шашацькою К.Г. Підпис перевірено протоколами створення та перевірки кваліфікованого та удосконаленого електронного підпису від 20.02.2024.

Заперечуючи проти позовних вимог, відповідач ставить під сумнів визначений позивачем обсяг споживання електричної енергії у лютому 2022 року.

Суд зазначає, що відповідно п. 13 Комерційної пропозиції обсяги спожитої електричної енергії визначаються Оператором системи розподілу відповідно до чинного законодавства.

Як вже зазначалось вище, в заяві-приєднання до договору ТОВ "ДТЕК високовольтні мережі" визначено як оператора, з яким споживач уклав договір про надання послуг з розподілу електричної енергії.

ТОВ "ДТЕК високовольтні мережі" надані відповідні пояснення з яких вбачається, що у відповідності до ст. 1 Закону України «Про ринок електричної енергії» адміністратор комерційного обліку електричної енергії (далі - адміністратор комерційного обліку) - юридична особа, яка забезпечує організацію та адміністрування комерційного обліку електричної енергії на ринку електричної енергії, а також виконує функції центральної агрегації даних комерційного обліку.

Відповідно до підпункту 6 пункту 1.2.1 Кодексу комерційного обліку електричної енергії (далі - ККОЕЕ) агрегація даних (агрегація) - це упорядкування та об`єднання даних комерційного обліку електричної енергії окремих площадок та/або областей комерційного обліку, що здійснюється АКО з метою подальшого їх використання при здійсненні розрахунків між учасниками ринку та/або формуванні статистичної звітності.

Підпунктом 10 пункту 1.2.1 ККОЕЕ визначено, що валідація даних комерційного обліку (валідація даних) - процедура підтвердження постачальником послуг комерційного обліку електричної енергії придатності даних комерційного обліку для подальшої їх обробки АКО.

У пункті 2.1.7. ККОЕЕ закріплені основні ролі, які виконуються учасниками при забезпеченні комерційного обліку електричної енергії, та пов`язані з ними процеси.

Так, саме до функцій оператора системи (у тому числі ОСР - ТОВ «ДТЕК Високовольтні мережі») входить формування, обробка, перевірка, валідація, зберігання, архівування та передача валідованих даних комерційного обліку АКО, суміжним ОДКО, учасникам ринку та споживачам.

Тому саме на підставі даних, наданих ТОВ «ДТЕК Високовольтні мережі» Постачальник вже розраховує вартість електричної енергії з урахуванням вартості її розподілу.

Відповідачу по справі постачання електричної енергії в січні та лютому 2022 року здійснювалося позивачем - Товариством з обмеженою відповідальністю «Прикарпатенерготрейд».

У споживача - Комунального підприємства «Комунальник» - засоби дистанційної передачі даних (АСКОЕ) відсутні.

Відповідачу постачання електричної енергії здійснюється за однією точкою комерційного обліку (площадкою вимірювання) (надалі -ТКО) ЕІС-код ТКО - 62Z0838598574815.

Обсяги спожитої електроенергії Відповідачем у лютому 2022 року становлять 40 209 кВт/год.

Вказані обсяги визначені розрахунковим шляхом у відповідності до пунктів 8.6.9, 8.6.11 ККОЕЕ.

Так, положеннями ККОЕЕ передбачено, що у разі ненадання споживачем (крім індивідуальних побутових споживачів) звіту про покази лічильників за розрахунковий місяць протягом трьох календарних днів після закінчення розрахункового місяця та за відсутності переданої (зчитаної) з них інформації засобами дистанційного зчитування та передачі даних, а також за відсутності контрольного огляду ЗКО протягом розрахункового місяця обсяг спожитої (розподіленої) електричної енергії за розрахунковий місяць визначається розрахунковим шляхом за значенням середньодобового обсягу споживання.

Середньодобовий обсяг споживання електричної енергії електроустановками споживача для цілей розрахунків визначається у кВт/год з округленням до чотирьох цифр після коми на основі фактичного споживання в аналогічному періоді попереднього року, розрахованого з урахуванням знятих фактичних або (у разі їх відсутності) оціночних показів лічильника та коефіцієнта приросту/зниження споживання (для індивідуальних побутових споживачів).

У разі відсутності відповідних історичних даних середньодобовий обсяг споживання розраховується на основі зафіксованих двох останніх послідовно зчитаних показів, кількості днів між цими зчитуваннями при умові, що між датами зчитування цих показів не менше ніж 28 днів (без урахування днів, коли електроустановки споживача були відключені оператором системи).

Відомості щодо обсягів спожитої електричної енергії, в тому числі і Відповідача, вносяться та відображаються в програмному забезпеченні ТОВ «ДТЕК Високовольтні мережі» «SAP IS-U», яке є білінговою системою ТОВ «ДТЕК Високовольтні мережі».

Відомості відображаються у вигляді рахунків, додатків до рахунків та актів про надання послуг за кожний місяць. Інформація щодо кожного розрахункового періоду ТОВ «ДТЕК Високовольтні мережі» формується 1 числа місяця, наступного за розрахунковим, станом на останній день розрахункового періоду.

Вказане програмне забезпечення було введено в листопаді 2021 року з початком роботи з 01.01.2022 року. Тому в білінговій системі «SAP IS-U» ТОВ «ДТЕК Високовольтні мережі» були відсутні історичні данні за 2021 рік, в тому числі дані щодо Відповідача за 2021р.

Звіт про покази приладів обліку Відповідачем за лютий 2022 року не надавався. Останній звіт про покази приладів обліку Відповідачем було подано в січні 2022 року на паперових носіях, та інформацію щодо цих показів була внесена до білінгової системи.

Також контрольне зняття показників працівниками ТОВ «ДТЕК Високовольтні мережі» в січні та лютому 2022 року не здійснювалося.

Враховуючи, що у Споживача (Відповідача) автоматизована система комерційного обліку АСКУЕ/ЛУЗОД відсутня, та що на момент визначення обсягів спожитої електроенергії Відповідачем за лютий 2022 звіти про покази лічильників за розрахунковий місяць споживачем не надавались, а також у зв`язку з відсутністю історичних даних в аналогічному періоді попереднього року, тому розрахунок обсягу споживання за лютий 2022 здійснювався на основі зафіксованих двох останніх послідовно зчитаних показів, а саме січня 2022 року.

Відповідно до відомостей з білінгової системи «SAP IS-U» за січень 2022 зафіксовано 44 517 кВт/год.

Тому обсяг спожитої електроенергії Відповідачем у лютому 2022 року складає: 44517 кВт/год / 31 день січня 2022 х 28 днів лютого 2022 = 40209 кВт/год.

Вказані обсяги спожитої електричної енергії були відображені в білінговій системі «SAP IS-U» за Відповідачем за лютий 2022, що підтверджується сформованим документом із вказаної системи - додаток до рахунку № 40250100070067 від 28.02.2022 по К/р № 621000000110.

Щодо надання відомостей на паперових носіях щодо звіту про споживання електричної енергії за січень 2022 та попередні місяці Відповідач зазначає, що станом на початок збройної агресії російської федерації адміністративна будівля ТОВ «ДТЕК Високовольтні мережі» перебувала в м. Маріуполь. В наслідок тимчасової окупації м. Маріуполь та проведенням активних бойових дій з 24.02.2022 та по теперішній час на території Донецької області, будівля ТОВ «ДТЕК Високовольтні мережі» спочатку була пошкоджена, а потім захоплена невідомими особами разом з документами та матеріальними цінностями, які там знаходились. Товариство фактично було позбавлене доступу до офісних приміщень та документації. Отже, немає можливості надати звіт (акт фіксації тощо) про споживання електричної енергії Відповідачем у січні 2022 року та в попередні місяці 2021 року.

Таким чином, оскільки відповідачем звіти про покази лічильників за розрахунковий місяць у лютому 2022 року не надавались, за відсутності контрольного огляду ЗКО протягом розрахункового місяця, за відсутності будь-яких заяв від відповідача про пошкодження/руйнування його електроустановок, ТОВ "ДТЕК високовольтні мережі" здійснила розрахунок обсягу споживання на основі фактичного споживання відповідача у січні 2022 у зв`язку із відсутністю історичних даних за 2021 рік. Обсяг спожитої електроенергії у спірний період визначався на підставі звіту споживача за січень 2022, а тому заперечення відповідача в цій частині є безпідставними та необґрунтованими.

Також, суд враховує, що пунктом 8.6.11 Кодексу комерційного обліку електричної енергії передбачено, що у разі сумніву споживача у правильності розрахунку величини середньодобового обсягу споживання електричної енергії він може звернутися до оператора системи або відповідного ППКО для здійснення контрольного зчитування та звірки показів або надання детальних пояснень щодо здійсненого розрахунку та/або ініціювати розгляд та вирішення суперечки згідно з цим Кодексом.

Даних про інші обсяги спожитої електричної енергії за лютий 2022 року відповідачем до суду не надано. Доказів звернення для надання детальних пояснень щодо здійсненого розрахунку та/або ініціювати розгляд та вирішення суперечки також не надано. Відповідачем не надано обґрунтованих заперечень та належних та допустимих доказів, які б спростовували факт споживання електроенергії за спірний період в обсязі, який визначений позивачем на підставі даних наданих ТОВ «ДТЕК Високовольтні мережі».

Щодо посилань на окупацію м.Маріуполя, суд зазначає, що початок боїв за місто з 24.02.2022 само по собі не свідчить про повне припинення подачі електроенергії до електроустановок відповідача саме з 24.02.2022. Суду не надано доказів зворотнього та не спростовані заявлені обсяги споживання за лютий 2022 року.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що факт споживання відповідачем електроенергії в лютому 2022 року в обсязі 40209 кВт/год підтверджено матеріалами справи.

Оскільки відповідач приєднався до умов договору саме на умовах комерційної пропозиції, суд для визначення кінцевого строку оплати застосовує умови, визначені саме в комерційній пропозиції до якої приєднано відповідача.

Відповідно до пункту 5 Комерційної пропозиції, плата за спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію вноситься споживачем на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника, протягом 10 робочих днів з моменту отримання рахунку та акту приймання-передачі електричної енергії.

Таким чином, виходячи з погоджених сторонами умов договору, остаточний розрахунок за спожиту в лютому 2022 року електричну енергію повинен бути здійснений протягом 10 робочих днів з моменту отримання рахунку та акту приймання-передачі електричної енергії.

Заперечуючи проти задоволення позовних вимог, відповідач посилався на відсутність доказів направлення та отримання відповідачем рахунку та акту приймання-передачі електричної енергії за лютий 2022 року.

Суд звертає увагу, що пунктами 13.7 - 13.9 договору сторони погодили, що листування за цим Договором здійснюється за допомогою поштового та електронного зв`язку за реквізитами, що вказані в розділі 14 цього Договору.

Враховуючи те, що акт приймання-передачі електричної енергії та рахунок за лютий 2022 року направлялись відповідачу на його електронну пошту ІНФОРМАЦІЯ_1, відомості про яку містяться у Заяві-приєднванні в розділи «Реквізити Споживача», суд приходить до висновку, що строк оплати за спожиту в лютому 2022 року електричну енергію є таким, що настав.

Крім того, обізнаність відповідача про існування заборгованості підтверджується ухвалою Господарського суду Донецької області від 21.01.2025 у справі №905/1439/24, якою скасовано судовий наказ за вимогою про стягнення з КП «Комунальник» заборгованості у розмірі 276180,83грн за договором про постачання електричної енергії споживачу №2021/1428 від 31.12.2021 на підставі заяви відповідача про його скасування.

Відтак, твердження відповідача про відсутність доказів направлення позивачем рахунку та Акту приймання-передачі спростовуються матеріалами справи та фактичними обставинами.

Відповідачем будь-яких доказів, що спростовують розмір заборгованості, факт направлення позивачем рахунку та Акту приймання-передачі на адресу відповідача, суду не надано.

Саме лише твердження про неотримання таких документів та невизнання обставин наявності заборгованості у відповідній сумі не є достатнім у розумінні стандартів доказування, передбачених нормами господарського процесуального законодавства.

Суд також зазначає, що відповідачем не надано доказів оскарження вказаних у рахунках позивача обсягів спожитої електроенергії чи доказів звернення щодо отримання роз`яснень стосовно виставлених рахунків та обсягів споживання електроенергії, зазначених у рахунках у зв`язку з наявністю сумнівів щодо правильності показників обсягів споживання електроенергії.

Таким чином, станом на дату подання позову заборгованість відповідача зі сплати основного боргу становить 276180,83грн. та підлягає стягненню з останнього.

Заперечення відповідача із зачиненням обставин, що позивачем не дотримано обов`язкового, визначеного договором досудового порядку врегулювання спору, не приймаються судом до уваги, з огляду на таке.

Згідно позиції, викладеній у постанові Верховного суду від 26.03.2020 у справі № 1.380.2019.002646 та від 17.04.2020 № 520/6589/19, досудове врегулювання спору - це вчинення сукупності дій, за допомогою яких юридичний конфлікт вирішується без звернення до суду шляхом досягнення угоди між сторонами або відмови однієї або обох сторін від взаємних претензій. Застосування або незастосування інституту досудового врегулювання спорів є виключним правом особи, за винятком встановлений у законі випадків.

Чинним законодавством України не передбачена заборона звертатись з позовом до суду у випадку порушень договірних зобов`язань контрагентом без попереднього пред`явлення йому претензії. Обрання певного засобу правового захисту, в тому числі і досудового врегулювання спору, є правом а не обов`язком особи, яка добровільно, виходячи з власних інтересів його використовує. Вказана правова позиція викладена у Рішенні Конституційного Суду України від 09.07.2002 № 15-рп/2002 у справі 1-2/2002.

Поряд із цим, суд звертає увагу, що у заяві про усунення недоліків позивачем було зазначено про направлення на електронну адресу позивача претензії вих.№3005 від 07.08.2023. Копія претензії та докази її направлення додані до заяви про усунення недоліків.

Відповідно до статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.

Згідно з пунктом 4 частини 3 статті 129 Конституції України та статями 73, 74, 77, 79 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.

Враховуючи вищевикладене, надавши відповідну юридичну оцінку всім наявним в матеріалах справи доказам, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову повністю.

Розподіл судових витрат:

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.

В резолютивній частині позовної заяви позивач просить також стягнути з відповідача витрати на професійну правничу допомогу, проте не вказує суму таких витрат. В позовній заяві позивач вказує, що попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат (витрат на професійну правову допомогу в суді першої інстанції), які позивач поніс і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи, становить 25000,00грн. У відповіді на відзив позивач просить стягнути витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 25000,00грн.

За зі статтею 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; 3) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 4) пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.

Відповідно до частин першої - третьої статті 126 ГПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат. Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Одночасно, за змістом частини восьмої статті 129 ГПК України розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.

Таким чином, за змістом пункту 1 частини другої статті 126, частини восьмої статті 129 ГПК України розмір витрат на оплату професійної правничої допомоги адвоката встановлюється і розподіляється судом згідно з умовами договору про надання правничої допомоги при поданні відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, як уже сплаченої, так і тієї, що лише підлягає сплаті (буде сплачена) відповідною стороною або третьою особою.

При цьому витрати на надану професійну правничу допомогу у разі підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх вартість уже фактично сплачено стороною/третьою особою чи тільки має бути сплачено.

Аналогічну правову позицію викладено у постановах Об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 03.10.2019 у справі № 922/445/19 та від 22.11.2019 у справі № 910/906/18.

Відповідно до статті 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги.

Визначення договору про надання правової допомоги міститься в статті першій Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", згідно з якою договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.

За змістом частини третьої статті 27 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" до договору про надання правової допомоги застосовуються загальні вимоги договірного права.

Договір про надання правової допомоги за своєю правовою природою є договором про надання послуг та на нього поширює своє регулювання Глава 63 Цивільного кодексу України. Так, згідно зі статтею 903 Цивільного кодексу України якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

Глава 52 Цивільного кодексу України передбачає загальні поняття та принципи будь-якого цивільного договору, включаючи договір про надання послуг. Відповідно до статті 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін, зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом, а якщо ціна у договорі не встановлена і не може бути визначена виходячи з його умов, вона визначається виходячи із звичайних цін, що склалися на аналогічні товари, роботи або послуги на момент укладення договору.

Водночас, згідно зі статтею 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.

Ціна договору, тобто розмір адвокатського гонорару, може існувати в двох формах - фіксований розмір та погодинна оплата, кожний з яких відрізняється порядком обчислення. При зазначенні фіксованого розміру для виплати адвокатського гонорару не обчислюється фактична кількість часу, витраченого адвокатом при наданні послуг клієнту, і навпаки, підставою для виплати гонорару, який зазначено як погодинну оплату, є кількість годин помножена на вартість такої години того чи іншого адвоката в залежності від його кваліфікації, досвіду, складності справи та інших критеріїв.

Визначаючи розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації гонорару адвоката іншою стороною, суди мають виходити з встановленого у самому договорі розміру та/або порядку обчислення таких витрат, що узгоджується з приписами статті 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" (аналогічна правова позиція викладена в постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 26.11.2020 у справі № 922/1948/19, від 12.08.2020 у справі № 916/2598/19, від 30.07.2019 у справі № 911/1394/18).

Частиною 5 ст. 126 ГПК України встановлено, що у разі недотримання вимог ч. 4 ст. 126 ГПК України суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами (ч. 6 ст. 126 ГПК України).

Зокрема відповідно до ч. 5 ст. 129 ГПК України під час вирішення питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, у тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.

Суд враховує, що при визначенні суми відшкодування, суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру.

Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрати на підставі ст. 41 Конвенції. Зокрема, згідно з його практикою заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (рішення у справі "East/West Alliance Limited" проти України", заява N 19336/04).

У рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Лавентс проти Латвії" зазначено, що відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.

При цьому, критерій розумної необхідності витрат на професійну правничу допомогу є оціночною категорією, яка у кожному конкретному випадку (у кожній конкретній справі) оцінюється судом за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні доказів, зокрема наданих на підтвердження обставин понесення таких витрат, надання послуг з професійної правничої допомоги, їх обсягу, вартості з урахуванням складності справи та витраченого адвокатом часу тощо.

Позивачем до суду надано: договір про надання професійної правничої допомоги від 03.01.2025 № 2025/17; ордер на надання правничої допомоги серія АТ №1091050 від 17.02.2025, акт від 18.03.2025 приймання-передачі послуг за договором №2025/17 від 17.03.2025 на суму 25000,00грн, платіжна інструкція №149613 від 18.03.2025 на суму 25000,00грн з призначенням платежу «Оплата за надання правничої допомоги (справа №905/160/25) у березні 2025р. зг.дог.№2025/17 від 03.01.2025р. Без ПДВ).»

Так, на підставі долучених до матеріалів справи документів, судом встановлено, що 03.01.2025 між ТОВ "Прикарпатенерготрейд" (Клієнт) та адвокатом Оліградським Михайлом Васильовичем (Адвокат) укладено договір про надання професійної правничої допомоги №2025/17, згідно з пунктом 1.1 якого Адвокат зобов`язується надавати Клієнту послуги з професійної правничої допомоги під час цивільного, господарського, адміністративного та кримінального провадження, пов`язаного з діяльністю Клієнта та його посадових осіб.

Згідно з п.п. 3.1. - 3.3 договору про надання професійної правничої допомоги представництво та захист прав та законних інтересів Клієнта, а також надання необхідної професійної правничої допомоги під час цивільного, господарського, адміністративного, кримінального провадження та провадження у справах про адміністративні правопорушення, пов`язаного з діяльністю Клієнта, відповідно до умов цього Договору, здійснюється на платній основі. Сторони погодили, що винагорода Ажвоката за здійсненн захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги Клієнту у судових справах обчислюється у фіксованому розмірі та зазначається в Актах приймання-передачі наданих послуг. Для визначення умов щодо ціни та порядку розрахунків за представництво та захист прав Клієнта та законних інтересів, а також надання йому необхідної професійної правничої допомоги у судових провадженнях сторони можуть укладати додаткові правочини до цього договору.

Розмір, вартість та порядок розрахунків за надані Адвокатом послуги відповідно до умов цього договору підтверджуються погодженими сторонами Актами приймання-передачі наданих послуг. Клієнт перераховує Адвокату кошти згідно суми, обумовленої в Акті приймання-пердачі наданих послуг (пункт 3.4. договору).

ТОВ "Прикарпатенерготрейд" (Клієнт) та адвокатом Оліградським М.В. підписаний акт від 18.03.2025 приймання-передачі послуг за договором №2025/17 від 03.01.2025 на суму 25000,00грн без заперечень та зауважень щодо наданих послуг. Послуги сплачені в повному обсязі.

Відповідач у відзиві на позовну заяву вважає, що заявлений розмір витрат на правову допомогу є завищеним та не відповідає критеріям розумності у даній справі.

З огляду на спірні правовідносини, беручи до уваги рівень складності юридичної кваліфікації правовідносин у даній справі, обсяг і обґрунтованість підготовлених та поданих до суду позивачем документів, їх значення для вирішення спору, з урахуванням критеріїв реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності і необхідності) та розумності їхнього розміру, заявлений до стягнення розмір витрат на професійну правничу допомогу є обґрунтованим, з урахуванням обсягу наданих послуг (п. 2 ч. 5 ст. 129 ГПК України).

Виходячи із загальних засад щодо справедливості, добросовісності, принципу співмірності та розумності судових витрат, враховуючи всі аспекти та складність справи, cуд вважає, що заявлені позивачем витрати на професійну правничу допомогу відповідають встановленим критеріям та є підтвердженими в повному обсязі.

Керуючись статтями 12, 73, 74, 76-79, 86, 91, 123. 126, 129, 236-238, 247, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Прикарпатенерготрейд" до відповідача Комунального підприємства "Комунальник", про стягнення боргу в сумі 276180,83грн, задовольнити повністю.

Стягнути з Комунального підприємства «Комунальник» (87505, Донецька область, м.Маріуполь, вулиця Набережна, 18; код ЄДРПОУ 32164402) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Прикарпатенерготрейд» (76019, м.Івано-Франківськ, вулиця Надрічна, 4Б; код ЄДРПОУ 42129720) заборгованість за спожиту електроенергію за період лютий 2022 року в сумі 276180,83грн., витрати по оплаті судового збору в сумі 3313,93грн та витрати на професійну правничу допомогу в сумі 25000,00грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Згідно із статтею 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга відповідно до статті 256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга може бути подана учасниками справи до Східного апеляційного господарського суду.

Рішення складено та підписано 23.04.2025.

Суддя М.О. Лейба

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення23.04.2025
Оприлюднено24.04.2025
Номер документу126798704
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі купівлі-продажу, з них поставки товарів, робіт, послуг, з них енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —905/160/25

Ухвала від 19.05.2025

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Білоусова Ярослава Олексіївна

Рішення від 23.04.2025

Господарське

Господарський суд Донецької області

Лейба Максим Олександрович

Ухвала від 27.02.2025

Господарське

Господарський суд Донецької області

Лейба Максим Олександрович

Ухвала від 27.02.2025

Господарське

Господарський суд Донецької області

Лейба Максим Олександрович

Ухвала від 24.02.2025

Господарське

Господарський суд Донецької області

Лейба Максим Олександрович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні