ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"19" грудня 2024 р. м. Київ Справа № 911/677/24
Суддя Господарського суду Київської області Смірнов О.Г., за участю секретаря судового засідання Войтенко В.В., розглянувши матеріали справи
за позовом: Вороньківської сільської ради Бориспільського району Київської області (08352, Київська обл., Бориспільский р-н, село Вороньків, вул. Паркова, буд. 2)
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю Реконструкція та будівництво (08354, Київська обл., Бориспільський р-н, село Кийлів, вул. Рудяківська, буд. 50)
про розірвання договору оренди, зобов`язання повернути земельну ділянку та стягнення заборгованості
за участю представників:
від позивача: Порохницький Д.Ю.
від відповідача: не з`явився
СУТЬ СПОРУ
Вороньківська сільська рада Бориспільського району Київської області звернулась до Господарського суду Київської області з позовною заявою за вих. №605/02-17 від 15.03.2024 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Реконструкція та будівництво» про розірвання договору оренди, зобов`язання повернути земельну ділянку та стягнення заборгованості.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18.03.2024 вищевказану позовну заяву передано для розгляду судді Смірнову О.Г.
Ухвалою суду від 02.04.2024 позовну заяву Вороньківської сільської ради Бориспільського району Київської області за вих. №605/02-17 від 15.03.2024 залишено без руху в порядку ч. 1 ст. 174 ГПК України.
20.05.2024 на адресу суду від позивача надійшла заява, відповідно до якої усунуто недоліки, які зумовили залишення позовної заяви без руху.
Ухвалою суду від 21.05.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання.
17.07.2024 через систему «Електронний суд» від позивача надійшло клопотання про приєднання документів до матеріалів справи.
17.07.2024 через систему «Електронний суд» від позивача надійшло клопотання про проведення підготовчого судового засідання без участі представника Воронківської сільської ради.
Ухвалою суду від 18.07.2024 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 22.08.2024.
Розгляд справи неодноразово відкладався, в тому числі з урахуванням неотримання відповідачем ухвал суду до дати призначеного судового засідання та з метою його належного його повідомлення про дату та час судового засідання, а також вимкнення електропостачання в приміщенні Господарського суду Київської області.
08.11.2024 через систему «Електронний суд» від позивача надійшло клопотання про доручення доказів до матеріалів справи.
В судове засідання 19.12.2024 з`явився представник позивача та підтримав позовні вимоги.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про дату та час судового засідання був повідомлений належним чином.
Відповідно до ч. 5 ст. 176 ГПК України ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.
На адресу суду від відповідача надійшли конверти із ухвалами суду із позначками пошти «адресат відсутній за вказаною адресою».
Так, місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи підприємця визначається на підставі відомостей, внесених до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (стаття 9 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № 755-IV від 15.05.2003).
Відповідно до наявної у відкритому доступі інформації на сайті Міністерства юстиції України Безкоштовний запит https://usr.minjust.gov.ua/ з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцезнаходження відповідача відповідає адресі, на яку направлялись ухвали господарським судом у даній справі, а саме: 08354, Київська обл., Бориспільский р-н., с. Кийлів, вул. Рудяківська, буд. 50, у зв`язку з чим ухвали суду у справі № 911/677/24 були направлені поштою на вказану вище адресу відповідача.
Таким чином, відповідача було повідомлено про розгляд справи № 911/677/24, а судом створені всі необхідні умови для вирішення спору на принципах змагальності, рівності учасників процесу перед законом відповідно до ст. ст. 7, 8, 13 ГПК України.
Судом також враховано, що відповідно до позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у рішенні у справі "Пономарьов проти України" від 03.04.2008, сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
Таким чином, не лише на суд покладається обов`язок належного повідомлення сторін про час та місце судового засідання, але й сторони повинні вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
Суд наголошує на тому, що вжиття заходів для ефективного розгляду та вирішення судового спору є обов`язком не тільки для держави, але й для осіб, які беруть участь у справі.
Права відповідача, як учасника справи, не можуть забезпечуватись судом за рахунок порушення прав позивача на своєчасне вирішення спору судом, що є безпосереднім завданням господарського судочинства, та яке відповідно до норм ч. 2 ст. 2 ГПК України превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.
Відповідно до ч. 1 ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Відповідно до ч. 9 ст. 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
З`ясувавши фактичні обставини справи, докази на їх підтвердження, виходячи з фактів, встановлених у процесі розгляду справи та правові норми, які підлягають застосуванню, приймаючи до уваги пояснення позивача, суд встановив:
Позов мотивовано тим, що 07.11.2008 року між Бориспільскою районною державної адміністрацією Київської області, далі Орендодавець, та Товариством з обмеженою відповідальністю «Реконструкція та будівництво», далі Орендар, був укладений Договір оренди земельної ділянки, далі Договір, відповідно до п. п. 1.1., 1.2 якого Орендодавець, надає, а Орендар приймає в строкове платне володіння і користування земельну ділянку на території Старівської сільської ради Бориспільського району Київської області, площею 10,0000 га ріллі, кадастровий номер 3220887600:04:12:0466 за рахунок земель державної власності.
Відповідно до п. 1.4. Договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 73343 грн. 75 коп.
Передача земельної ділянки орендарю здійснюється на протязі 7 (семи) календарних днів після державної реєстрації цього Договору актом приймання-передачі, про що сторони домовились у п. 2.1.3 Договору.
Пунктом 2.3.1. Договору визначено, що Договір укладено на термін 49 років, починаючи з дати його державної реєстрації.
Орендна плата встановлюється та справляється в грошовій формі за рік в розмірі 5 % від грошової оцінки земельної ділянки, визначеної у п. 1.4.цього договору: 3667 гривень 19 копійок щорічно. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції та і збільшується на такі індекси без складання додаткових угод відносно зміни розміру орендної плати. (п. 2.7.1).
Періодичність та строки внесення орендної плати: Орендна плата сплачується щомісячно в терміни, встановлені законодавством. Якщо законодавством такі терміни не будуть встановлені, орендна плата сплачується Орендарем за базовий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця. Орендар має право сплатити орендну плату на майбутнє, але не більш ніж за один рік (п. 2.7.2.).
У разі невнесення орендної плати у строки визначені цим Договором, справляється пеня із розрахунку 120% річних облікової ставки НБУ, діючої на день виникнення такого податкового боргу, або не день його погашення, залежно від того, яка з таких ставок є більшою за календарний день прострочення у його сплаті (п. 2.7.8.).
В разі припинення Договору або розірвання Договору, Орендар зобов`язаний повернути Орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому у порівнянні з тим, у якому він одержав її в оренду з урахуванням зміни ії якісних характеристик, викликаних нормальний використанням земельної ділянки орендарем відповідно до умов цього Договору (п. 3.1.).
У пункті 5. 1. Договору сторони домовляються:
- зміна умов Договору можлива за взаємною згодою сторін;
- Договір втрачає чинність у разі його припинення або розірвання.
Відповідно до п. 5.2 Договору, підставою припинення Договору є:
- закінчення його строку, якщо Договір не було поновлено;
- придбання Орендарем Земельної ділянки у власність;
- взаємна згода Сторін;
- добровільна відмова Орендаря від оренди Земельної ділянки.
Згідно з п. 5.3. Договору підставою для дострокового розірвання Договору є, зокрема, рішення суду про розірвання Договору у встановлених випадках.
Пунктом 5.3.1. Договору до умов його розірвання за ініціативою Орендодавця визначено несплата орендної плати на протязі 6-ти місяців.
Згідно з пунктами 13, 14 Договору, передача земельної ділянки в оренду здійснюється без розроблення проекту її відведення. Передача земельної ділянки орендарю здійснюється у місячний строк після державної реєстрації цього договору за актом її приймання-передачі.
В разі припинення або розірвання цього Договору Орендар та Орендодавець мають забезпечити виконання умов повернення земельної ділянки, визначених у пункті 2 цього Договору, що передбачено п. 5.6. Договору.
Позивач в позові вказує, що відповідач вже тривалий час не сплачує орендну плату, на звернення Воронківської сільської ради не реагує, при цьому продовжує користуватись орендованим майном.
До позовної заяви надано розрахунок, з якого вбачається, що позивач нараховує орендну плату з 2009 по 2023 рік, однак просить суд стягнути орендну плату лише за останні три роки в сумі 51194, 67 грн.
Надавши правову кваліфікацію правовідносинам сторін, оцінивши та дослідивши надані до матеріалів справи докази та наведені обґрунтування за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного:
За своєю правовою природою між сторонами укладений договір оренди землі, тому до спірних правовідносин слід застосувати спеціальні норми права, які передбачені Законом України Про оренду землі № 161-XIV від 06.10.1998 року, далі Закон. Сторони у справі досягли всіх суттєвих умов передбачених законом для договорів даного виду: зокрема щодо предмету оренди, за його індивідуально визначеними ознаками, ціни, строку його дії, а тому він вважається укладеним згідно вимог ст. ст. 13-16 Закону, п. п. 1, 2 ст. 180, п. 1 ст. 181, ст. 283 ГК України та ст. ст. 627, 628, 638, 759 ЦК України.
Нормою ст. 1 Закону України Про оренду землі визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Частинами 1, 2 ст. 93 Земельного кодексу України встановлено, що право оренди земельної ділянки це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземним громадянам і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об`єднанням і організаціям, а також іноземним державам.
Відповідно до ст. 13 Закону Про оренду землі договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Приписами ч. 1 ст. 32 Закону Про оренду землі визначено, що на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Так, відповідно до ч. 1 пункту д ст. 141 Земельного кодексу України підставою припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата земельного податку або орендної плати.
Статтею 15 Закону України Про оренду землі визначено, що істотними умовами договору оренди землі є, зокрема: орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Відповідно до ст. 21 Закону України Про оренду землі орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Статтею 24 Закону України Про оренду землі передбачено, що орендодавець має право вимагати від орендаря, зокрема, своєчасного внесення орендної плати.
Однією з істотних умов договору оренди є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату (стаття 15 Закону України Про оренду землі).
Пунктом 14.1.136 ст. 14 Податкового кодексу України передбачено, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов`язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Згідно з ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, і платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Статтею 526 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу.
Відповідно до статті 629 Цивільного кодексу України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Згідно з статтею 611 Цивільного кодексу України, у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: розірвання договору; відшкодування збитків.
Одностороння відмова від зобов`язання не звільняє винну сторону від відповідальності за порушення зобов`язання (стаття 615 цього ж Кодексу).
Частиною 3 ст. 653 Цивільного кодексу України встановлено, що у разі зміни або розірвання договору зобов`язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов`язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Відповідно до п. 2.7.1. Договору Орендна плата встановлюється та справляється в грошовій формі за рік в розмірі 5 % від грошової оцінки земельної ділянки, визначеної у п. 1.4.цього договору: 3667 гривень 19 копійок щорічно. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції та і збільшується на такі індекси без складання додаткових угод відносно зміни розміру орендної плати.
Пунктом 2.7.2. Договору визначено, що періодичність та строки внесення орендної плати: Орендна плата сплачується щомісячно в терміни, встановлені законодавством. Якщо законодавством такі терміни не будуть встановлені, орендна плата сплачується Орендарем за базовий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця. Орендар має право сплатити орендну плату на майбутнє, але не більш ніж за один рік.
В матеріалах справи відсутні докази внесення змін до умов Договору в частині розміру орендної плати або строків ії внесення.
Так, в матеріалах справи наявний лист Головного управління ДПС у Київській області від 06.02.2024 № 2463/5/10-36-13-06-10, в якому зазначено, що за даними інформаційно-комунікаційної системи ДПС України по Київській області по ТОВ «Будівництво і реконструкція» за 2020, 2021, 2022, 2023 роки відсутня інформація про податкові декларації із плати за землю.
Разом з тим, матеріали справи не містять будь-яких доказів оплати орендної плати відповідачаем за Договором оренди земельної ділянки від 07.11.2008, тому обґрунтованими є заявлені позивачем вимоги в частині стягнення з відповідача основної заборгованості за 2021,2022, 2023 роки в сумі 51194, 67 грн.
Таким чином, наявні у справі докази свідчать, що відповідач систематично не виконує свої договірні зобов`язання зі своєчасного внесення орендної плати за землю, що є істотним порушенням умов Договору та безумовною підставою для припинення права користування земельною ділянкою.
Факт порушення відповідачем договірних зобов`язань щодо своєчасної сплати орендних платежів за Договором встановлений судом та підтверджується наявними у справі доказами. Відтак, враховуючи істотне порушення відповідачем умов договору оренди землі внаслідок систематичної несплати орендних платежів за користування спірною земельною ділянкою, вимога позивача про розірвання Договору визнається судом обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню, у зв`язку з чим слід розірвати Договір оренди земельної ділянки від 07.11.2008, укладений між Бориспільською районною державною адміністрацією Київської області та Товариством з обмеженою відповідальністю «Реконструкція та будівництво».
Відповідно до ч. 1 ст. 785 Цивільного кодексу України у разі припинення договору найму наймач зобов`язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.
Згідно ч. 1 ст. 34 Закону України Про оренду землі у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов`язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором.
Так, пунктом 3.1. Договору визначено, що в разі припинення Договору або розірвання Договору, Орендар зобов`язаний повернути Орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому у порівнянні з тим, у якому він одержав її в оренду з урахуванням зміни ії якісних характеристик, викликаних нормальний використанням земельної ділянки орендарем відповідно до умов цього Договору.
Однак, фактичні обставини свідчать, що Товариством з обмеженою відповідальністю «Реконструкція та будівництво» земельна ділянка за Договором оренди від 07.11.2008 року не повернута Орендодовцю, акт приймання передачі між сторонами не підписаний.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав від 15.10.2024, як власником так і Орендодавцем земельної ділянки з кадастровим номером 3220887600:04:12:0466 визначено орган місцевого самоврядування Воронківська сільська рада.
Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили згідно вимог ч. 2 статті 86 ГПК України. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Позивачем доведено суду систематичне невиконання відповідачем зобов`язань зі сплати орендної плати, що є істотним порушенням умов договору. Натомість, відповідач доказів належного виконання договірних зобов`язань щодо внесення орендної плати за землю та доказів добровільного повернення об`єкту оренди - земельної ділянки суду не надав, заявлених до нього вимог не спростував.
За таких обставин, позовні вимоги про зобов`язання Товариства з обмеженою відповідальністю «Реконструкція і будівництво» повернути Вороньківській сільській раді Бориспільського району Київської області земельну ділянку загальною площею 10.0000 га ріллі, кадастровий номер № 3220887600:04:012:0466 обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Витрати по сплаті судового збору, у відповідності до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються судом на відповідача.
Керуючись ст. ст. 4, 12, 13, 73-80, 86, 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ
1. Позовні вимоги Вороньківської сільської ради Бориспільського району Київської області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Реконструкція та будівництво» задовольнити.
2. Розірвати Договір оренди земельної ділянки від 07.11.2008, укладений між Бориспільською районною державною адміністрацією Київської області та Товариством з обмеженою відповідальністю «Реконструкція та будівництво».
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Реконструкція та будівництво», 08354, Київська обл., Бориспільський р-н, село Кийлів, вул. Рудяківська, буд. 50, код ЄДРПОУ 33193675, на користь Вороньківської сільської ради Бориспільського району Київської області, 08352, Київська обл., Бориспільский р-н, село Вороньків, вул. Паркова, буд. 2, код ЄРДПОУ 04363509, основний борг в сумі 51194 (п`ятдесят одна тисяча сто дев`яносто чотири) грн. 67 коп., видавши наказ.
4. Зобов`язати Товариства з обмеженою відповідальністю «Реконструкція та будівництво», 08354, Київська обл., Бориспільський р-н, село Кийлів, вул. Рудяківська, буд. 50, код ЄДРПОУ 33193675, повернути Вороньківській сільській раді Бориспільського району Київської області, 08352, Київська обл., Бориспільский р-н, село Вороньків, вул. Паркова, буд. 2, код ЄРДПОУ 04363509, земельну ділянку загальною площею 10.0000 га ріллі на території Старівської сільської ради Бориспільського району Київської області, кадастровий номер земельної ділянки № 3220887600:04:012:0466 у стані не гіршому, порівняно з тим, у якому ії було одержано в оренду.
5. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Реконструкція та будівництво», 08354, Київська обл., Бориспільський р-н, село Кийлів, вул. Рудяківська, буд. 50, код ЄДРПОУ 33193675, на користь Вороньківської сільської ради Бориспільського району Київської області, 08352, Київська обл., Бориспільский р-н, село Вороньків, вул. Паркова, буд. 2, код ЄРДПОУ 04363509, витрати зі сплати судового збору в сумі 9084 (дев`ять тисяч вісімдесят чотири) грн. 00 коп., видавши наказ.
Повне рішення складено 23.04.2025.
Суддя О.Г. Смірнов
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 19.12.2024 |
Оприлюднено | 24.04.2025 |
Номер документу | 126799298 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них щодо припинення права користування земельною ділянкою, з них щодо припинення права оренди |
Господарське
Господарський суд Київської області
Смірнов О.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні