Рішення
від 11.04.2025 по справі 493/2122/24
БАЛТСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 493/2122/24

Провадження № 2/493/254/25

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 квітня 2025 року м. Балта Одеської області

Балтський районний суд Одеської області в складі:

головуючого-судді Мясківської І.М.,

за участю секретаря Сирота О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Балта цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Балтської міської ради Одеської області про визнання права власності на житловий будинок з господарськими будівлями в порядку спадкування,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 , в інтересах якого діє представник адвокат Печарський В.Д., звернулася до суду з позовом до Балтської міської ради Одеської області про визнання в порядку спадкування права власності на житловий будинок (літ. А) загальною площею 86,3 кв.м., житловою площею 42,0 кв.м., з верандою (літ. а), напівпідвалом (літ. А1), входом у напівпідвал (лі. а1), сараями (літ. Б, В, Г), убиральнею (літ. Д), погрібом з шиєю (літ. Е,е), огорожею (№1), воротами з хвірткою (№2,3), розташовані на земельній ділянці площею 1000 кв.м. в АДРЕСА_1 .

На обґрунтування позовних вимог представником позивача зазначено, що в АДРЕСА_1 на земельній ділянці площею 1000 кв.м. розташований житловий будинок (літ. А) загальною площею 86,3 кв.м., житловою площею 42,0 кв.м. з верандою (літ. а), напівпідвалом (літ А1), входом в напівпідвал (літ a1), сараями (літ. Б,В,Г), убиральнею (літ. Д), погрібом з шиєю (літ Е,е), огорожею (№1), воротами (№2) з хвірткою (№3), який збудував чоловік позивачки ОСОБА_2 згідно рішення Балтської міської ради № 140 від 04.05.1989 року та договору про надання у безстрокове користування земельної ділянки для будівництва житлового будинку з Балтською міською радою від 25.01.1990 року.

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер. Після його смерті позивачка, як спадкоємець за законом першої черги, прийняла його спадщину шляхом звернення до приватного нотаріуса Подільського районного нотаріального округу Смірнової Н.С. із заявою про прийняття спадщини, на підставі якої нотаріусом була заведена спадкова справа № 187/2019. Разом з тим нотаріус відмовила позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на вказаний житловий будинок та роз`яснила право звернення до суду.

Інших спадкоємців, які б претендували на спадщину чоловіка позивачки ОСОБА_2 , немає.

Позивач ОСОБА_1 та її представник адвокат Печарський В.Д. в судове засідання не з`явилися, попередньо звернувшись до суду з клопотання про розгляд справи за їх відсутності. Позовні вимоги підтримують в повному обсязі.

Відповідач представник Балтської міської ради Одеської області в судове засідання не з`явився, попередньо звернувшись до суду з клопотанням про розгляд справи за його відсутності.

За умовами ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши позов в межах заявлених вимог, вивчивши матеріали справи судом встановлено наступне.

Згідно виписки з рішення № 140 виконавчого комітету Балтської міської ради Одеської області від 04.05.1989 року «Про виділення земельної ділянки у безстрокове користування для індивідуального житлового будівництва» та договору про надання у безстрокове користування земельної ділянки для будівництва житлового будинку від 25.01.1990 року, ОСОБА_2 надано дозвіл на будівництво житлового будинку з господарськими будівлями за адресою: АДРЕСА_1 на виділеній йому у безстрокове користування земельній ділянці.

Як вбачаєтьсяз технічногопаспорту набудинок садибноготипу згосподарськими будівлямита спорудами,який розташованийза адресою: АДРЕСА_1 ,виготовлений 23.10.2024року ФОП ОСОБА_3 ,житловий будинок(літ.А)загальною площею86,3кв.м.,житловою площею42,0кв.м.,з верандою(літ.а),напівпідвалом (літ.А1),входом унапівпідвал (літ.а1),сараями (літ.Б,В,Г),убиральнею (літ.Д)були збудовані1990року,погріб зшиєю (літ.Е,е)були збудовані1991року,щодо огорожі(№1),воріт зхвірткою (№2,3) рік будівництване вказаний.

Збудований житловий будинок спадкодавець ОСОБА_2 не зареєстрував.

Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 07.11.2019 року ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Як вбачається із матеріалів спадкової справи № 187/2019, заведеної 23.12.2019 року приватним нотаріусом Подільського районного нотаріального округу Смірновою Н.М. до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , із заявою про прийняття спадщини звернулася дружина померлого ОСОБА_1 , родинні стосунки яких підтверджуються копією свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 від 07.06.1986 року. Інші спадкоємці, згідно спадкової справи, відсутні.

Спадщина, на яку видані свідоцтва про право на спадщину за законом, складається із: земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 2,6712 га, кадастровий номер 5120686300:01:001:0231, яка розташована на території Переймівської сільської ради Подільського району Одеської області, та земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, площею 1,9999 га, кадастровий номер 5120686300:01:001:0369, яка розташована на території Переймівської сільської ради Подільського району Одеської області.

Листом № 791/02-14 від 25.12.2024 року 04.11.2024 року, адресованого на ім`я ОСОБА_1 , нотаріус повідомила останню, що на підставі ст. 49 Закону України «Про нотаріат» та ст. 1 гл. 8 «Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України» неможливо видати свідоцтво про право на житловий будинок з господарськими будівлями у зв`язку з відсутністю у спадкоємця документів щодо права власності на цей будинок та роз`яснено право звернення до суду.

Суд констатує, що спірні правовідносини, які виникли між сторонами пов`язані з здійсненням позивачем права на спадкування, вирішуючи які суд виходить з наступного.

Право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (стаття 392 Цивільного кодексу України).

Якщо нотаріусом обґрунтовано відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, виникає цивільно-правовий спір, що підлягає розглядові у позовному провадженні.

Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.

Відповідно до частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до листа Держбуду від 23.03.1999 року та п. 3 постанови Кабінету Міністрів від 09.09.2009 року №1035 «Про затвердження Тимчасового порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом приватних житлових будинків садибного типу, дачних та садових будинків з господарськими спорудами і будівлями, спорудженими без дозволу на будівництво»,до серпня 1992 року оформлення права власності на будинки проводили органи місцевого самоврядування на основі висновку про технічний стан будинку, складений у бюро технічної інвентаризації і документа, що засвідчує право власності або користування земельною ділянкою, на якій розташований зазначений об`єкт.

Листом Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ від 16.05.2013 року «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» зазначено, що порядок оформлення права власності на об`єкти нерухомого майна, на які відсутні акти прийняття їх в експлуатацію, наведено в ДБН А.3.1-3-94 "Прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів" та в листі Державного комітету України з будівництва та архітектури від 23 березня 1999 року № 12/5-126, в якому, зокрема, роз`яснюється, що по об`єктах, що збудовані до 5 серпня 1992 року, тобто, до прийняття постанови КМУ від 5 серпня 1992 року № 449, якою встановлено порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, при їх реєстрації для оформлення права власності, одним із документів є висновок про технічний стан будинку (будівлі), що складається БТІ.

Виходячи зі змісту наведених нормативних актів, громадяни, які збудували житлові будинки до 05.08.1992 року, могли, за умови прийняття їх в експлуатацію відповідними комісіями, отримати правовстановлюючі документи на будинок, навіть, якщо його споруджено самовільно (самочинно) на земельній ділянці, яка перебуває в їх законному користуванні або у приватній власності.

Враховуючи всі обставини та надані позивачкою по справі письмові докази, суд вважає, що житловий будинок з господарськими будівлями, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , був побудований спадкодавцем ОСОБА_2 , згідно порядку та діючих норм закону, які діяли на той час. Він будував його на земельній ділянці, яка була виділена йому для індивідуального будівництва житлового будинку та є об`єктом завершеного будівництва.

Правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб згідно ст. 316 ч. 1 ЦК України.

Ст. 328 ЦК Українипередбачає, що право власностінабувається на підставах, що не заборонені законом. Однією з таких підстав, відповідно дост. 1217 ЦК України, є спадкування майна за законом.

Відповідно дост. 1218 ЦК Українидо складу спадщини входять усі правата обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Стаття 1258 ЦК України передбачає, що спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.

У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки. (ст. 1261 ЦК України).

Відповідно до ч. 1та ч. 5 ст. 1268 ЦК Україниспадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Беручи до уваги, наявність у позивача права на спадкування за законом після смерті чоловіка ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , прийняття позивачем спадщини у встановленому законом порядку, належність спадкодавцю на день смерті майна, щодо якого заявлені позовні вимоги, наявність мотивованої відмови нотаріуса у видачі свідоцтва про право на спадщину, суд вважає можливим задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, оскільки вони є законними і обґрунтованими, не порушують прав, свобод чи інтересів інших осіб, обраний спосіб захисту відповідає вимогам закону та спрямований на захист спадкових прав позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст. 12, 13, 76-81, 258-259, 263-265, 354 ЦПК України, ст. ст. 16, 316, 328, 1216, 1217, 1218, 1220, 1222, 1223, 1261, 1268 ЦК України,суд

У Х В А Л И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Балтської міської ради Одеської області про визнання права власності на житловий будинок з господарськими будівлями в порядку спадкування - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , як за спадкоємцем за законом першої черги її чоловіка ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на житловий будинок (літ. А) загальною площею 86,3 кв.м., житловою площею 42,0 кв.м., з верандою (літ. а), напівпідвалом (літ. А1), входом у напівпідвал (лі. а1), сараями (літ. Б, В, Г), убиральнею (літ. Д), погрібом з шиєю (літ. Е,е), огорожею (№1), воротами з хвірткою (№2,3), розташовані на земельній ділянці площею 1000 кв.м. в АДРЕСА_1 .

Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Повне судове рішення складене 11.04.2025 року.

СУДДЯ

СудБалтський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення11.04.2025
Оприлюднено25.04.2025
Номер документу126811108
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —493/2122/24

Рішення від 11.04.2025

Цивільне

Балтський районний суд Одеської області

Мясківська І. М.

Рішення від 11.04.2025

Цивільне

Балтський районний суд Одеської області

Мясківська І. М.

Ухвала від 25.03.2025

Цивільне

Балтський районний суд Одеської області

Мясківська І. М.

Ухвала від 21.01.2025

Цивільне

Балтський районний суд Одеської області

Мясківська І. М.

Ухвала від 21.01.2025

Цивільне

Балтський районний суд Одеської області

Мясківська І. М.

Ухвала від 30.12.2024

Цивільне

Балтський районний суд Одеської області

Мясківська І. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні