Справа № 681/283/25
Провадження 2-о/681/36/2025
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 квітня 2025 року м. Полонне
Полонський районний суд Хмельницької області в складі:
головуючого судді Іллюка С.В.,
присяжних Карнафеля О.В, Бігдаш Л.М.,
за участю секретаря судових засідань Арзанцевої І.С.,
заявника ОСОБА_1 , його представниці - адвокатки Салюк І.В.,
заінтересованої особи ОСОБА_2 ,
представника заінтересованої особи - орган опіки та піклування Полонської міської ради Шепетівського району Хмельницької області - Іванченко Н.В.,
розглянувши у закритому судовому засіданні в м. Полонне справу за заявою ОСОБА_1 про усиновлення дитини, заінтересовані особи: ОСОБА_2 , орган опіки та піклування Полонської міської ради Шепетівського району Хмельницької області,
в с т а н о в и в:
У березні 2025 року заявник ОСОБА_1 звернувся в суд з цією заявою.
В обґрунтування заяви вказує, що з червня 2023 року перебуває у цивільному шлюбі з ОСОБА_2 , а 19.02.2025 між ними зареєстровано шлюб, що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_1 , виданим Полонським відділом державної реєстрації актів цивільного у Шепетівському районі Хмельницької області 19.02.2025, актовий запис № 18.
Разом з ними проживає донька дружини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Відомості про батька дитини записано відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України.
Вказує, що між ним та донькою його дружини склалися гарні стосунки, остання сприймає його як батька, називає «татом». У сім`ї панують теплі й родинні відносини, взаєморозуміння та повага один до одного. Він, як батько, забезпечує стабільні та гармонійні умови життя дитини, займається її вихованням, матеріально забезпечую свою сім`ю.
Згідно з медичним висновком заявник має добрий стан здоров`я, інфекційними захворюваннями не хворіє; спиртними напоями чи наркотичними засобами не зловживає, на обліку у лікарів психіатра чи нарколога не перебуває. Окрім того, до кримінальної відповідальності не притягувався, не знятої чи непогашеної судимості не має та в розшуку не перебуває, що підтверджується витягом з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» ФОВА-003256720.
04.03.2025 він звернувся до органу опіки та піклування виконавчого комітету Полонської міської ради Шепетівського району Хмельницької області з заявою про можливість усиновлення дитини його дружини, ОСОБА_2 - ОСОБА_3 .
Також 05.03.2025 він отримав відповідний висновок за № 635 про доцільність усиновлення, а також те, що усиновлення відповідатиме інтересам цієї дитини.
28.02.2025 ОСОБА_2 , надала письмову згоду на усиновлення її доньки, що підтверджується заявою, посвідченою державним нотаріусом Полонської державної нотаріальної контори Хмельницької області Загорською Д.В., що зареєстрована в реєстрі за №551.
Окрім того, 03.04.2025 ОСОБА_3 надала згоду в присутності завідувача сектору з питань ОПУСФВ ССД Іванченко Н.В. на її усиновлення заявником.
Просить суд оголосити його усиновлювачем ОСОБА_3 та у зв`язку з цим внести відповідні зміни в актовий запис про народження цієї дитини.
Відповідно до ст. ст. 207, 208 Сімейного кодексу України, усиновленою може бути дитина. Усиновленням є прийняття усиновлювачем у свою сім`ю особи на правах дочки чи сина, що здійснене на підставі рішення суду. Усиновлення дитини провадиться у її найвищих інтересах для забезпечення стабільних та гармонійних умов її життя.
Згідно зі ст. 211 Сімейного кодексу України усиновителем дитини може бути дієздатна особа віком не молодша двадцяти одного року, за винятком, коли усиновлювач є родичем дитини. Усиновителем може бути особа, що старша за дитину, яку вона бажає усиновити, не менше як на п`ятнадцять років. Різниця у віці між усиновлювачем та дитиною не може бути більшою ніж сорок п`ять років.
Згідно з ч. ч. 1-5 ст. 217 Сімейного кодексу України, усиновлення дитини здійснюється за вільною згодою її батьків. Згода батьків на усиновлення дитини має бути безумовною. Письмова згода батьків на усиновлення засвідчується нотаріусом.
Відповідно до п. 6 Постанови Пленуму Верховного суду України № 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» від 30.03.2007, вирішуючи заяву по суті, суд зобов`язаний перевірити наявність передбачених законом підстав для усиновлення, зокрема: чи дали батьки дитини згоду на це (якщо вона необхідна); чи може заявник бути усиновлювачем; чи є дитина відповідно до законодавства суб`єктом усиновлення і чи виконано вимоги ч. 1 - 3 ст. 218 Сімейного кодексу України щодо наявності згоди дитини; чи відповідають висновок органу опіки та піклування і дозвіл на усиновлення уповноваженого органу виконавчої влади необхідним вимогам.
Статтею 224 Сімейного кодексу України встановлено, що суд враховує стан здоров`я та матеріальне становище особи, яка бажає усиновити дитину, її сімейний стан та умови проживання, ставлення до виховання дитини; мотиви, на підставі яких особа бажає усиновити дитину; взаємовідповідність особи, яка бажає усиновити дитину, та дитини, а також те, як довго ця особа опікується вже дитиною; особу дитини та стан її здоров`я.
Принцип ст. 6 Декларації прав дитини від 20.11.1959 Генеральної Асамблеї ООН проголошує, що дитина для повного та гармонійного розвитку її особистості потребує любові та розуміння. Вона повинна, коли є можливість, рости під піклуванням та відповідальністю своїх батьків і у всякому випадку в атмосфері любові й моральної й матеріальної забезпеченості.
Стаття 20 Конвенції про права дитини від 21.12.1995 Генеральної Асамблеї ООН відзначає, що одним з власних якнайкращих інтересів дитини є її усиновлення.
Вирішуючи заяву про усиновлення по суті, суд перевіряє наявність передбачених законом підстав для усиновлення, зокрема: чи дали батьки дитини згоду на це (якщо вона необхідна); чи може заявник бути усиновлювачем; чи є дитина відповідно до законодавства суб`єктом усиновлення і чи виконано вимоги ч. ч. 1-3 ст. 218 Сімейного кодексу України щодо наявності згоди дитини; чи відповідають висновок органу опіки та піклування і дозвіл на усиновлення уповноваженого органу виконавчої влади необхідним вимогам.
У судовому засіданні заявник ОСОБА_1 заяву підтримав, просив її задовольнити, пояснив, що має можливість та бажає створити ОСОБА_3 належні умови для духовного та фізичного розвитку, дитина його сприймає як батька, оскільки вони давно проживають разом однією сім`єю.
Заінтересована особа ОСОБА_2 в судовому засіданні просила подану заяву задовольнити, оскільки усиновлення відповідає найкращим інтересам її дитини. Пояснила, що її донька ОСОБА_3 вважає заявника батьком, відносини в сім`ї добрі.
Представник заінтересованої особи - служби у справах дітей Полонської міської ради Шепетівського району Хмельницької області - Іванченко Н.В. у судовому засіданні не заперечувала проти задоволення заяви.
Заслухана в судовому засіданні неповнолітня ОСОБА_3 , за участю педагога, дала суду показання, що має стійке бажання аби її усиновив ОСОБА_1 . Між ними дійсно склались теплі й родинні стосунки, вважає його своїм батьком.
Заслухавши пояснення учасників судового розгляду, вивчивши матеріали справи, суд доходить до такого висновку.
Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 проживає із дружиною ОСОБА_2 та ОСОБА_3 однією сім`єю у будинку матері заявника ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується даними висновку про доцільність усиновлення (а.с. 28, зворот) та даними акта обстеження житлово-побутових умов (а.с. 20, зворот), витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 21966751 від 24.02.2009 (а.с. 29).
Заявник ОСОБА_1 19.02.2025 за актовим записом № 18 зареєстрував шлюб із ОСОБА_2 , яка до реєстрації шлюбу мала прізвище « ОСОБА_5 », що підтверджується даними свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 (а.с. 15).
Окрім того, встановлено, що відповідно до даних свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є ОСОБА_6 , а матір`ю - ОСОБА_7 , актовий запис № 6248 від 25.07.2012 (а.с. 16).
Як вбачається з даних витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України № 00049785480 від 28.02.2025, 25.07.2012, відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одеса Одеськогоміського управління юстиції за актовим записом № 6248 внесено реєстраційний запис, параметрами якого є такі відомості про дитину: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження - м.Одеса, Одеська область, Україна; мати ОСОБА_7 , батько ОСОБА_6 , відомості про батька записані відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України (а.с. 19).
Відповідно до висновку № 635 від 05.03.2025 виконавчого комітету Полонської міської ради Шепетівського району Хмельницької області, усиновлення неповнолітньої ОСОБА_3 визнано доцільним та таким, що відповідає інтересам дитини (а.с. 28, зворот).
Заявник на території України станом на 21.02.2025 до кримінальної відповідальності не притягувався, незнятої чи непогашеної судимості не має та в розшуку не перебуває, що підтверджується довідкою Департаменту інформатизації МВС України ФОВА-003256720 (а.с. 21).
Також заявник не має захворювань, за наявності яких особа не може бути усиновлювачем, що підтверджується висновком про стан здоров`я (а.с. 22).
Окрім того, заявник є дієздатним, ознайомлений з правовими наслідками усиновлення, правами та обов`язками усиновлювачів та станом здоров`я дитини ОСОБА_3 (висновок про стан здоров`я, фізичний і розумовий розвиток дитини від 25.02.2025, а.с. 23, зворот).
Мати дитини, ОСОБА_2 , 28.02.2025 надала нотаріально засвідчену згоду, зареєстровану в реєстрі за № 551, на усиновлення її доньки ОСОБА_3 (а.с. 24). Оскільки відомості про батька ОСОБА_3 - ОСОБА_6 , внесені до актового запису про народження на підставі ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України, надання його нотаріально засвідченої згоди для розв`язання питання про усиновлення не потребується, що не суперечить роз`ясненням, які містяться у п. 8 постанови Пленуму Верховного суду України № 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» від 30.03.2007.
Відповідно до даних письмової заяви неповнолітнього ОСОБА_3 від 03.03.2025, вона не заперечує щодо її усиновлення вітчимом ОСОБА_1 (а.с. 25).
Згідно з заявою ОСОБА_4 від 04.03.2025, остання не заперечує проти того, щоб її син ОСОБА_1 проживав разом зі своєю сім`єю у будинку, який перебуває у її власності, за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 31). Право власності ОСОБА_4 на будинок підтверджено витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 24.02.2009 № 21966751 (а.с. 29, зворот).
Суд доходить до висновку, що будь - якої корисливої мети або іншої зацікавленості в усиновленні з боку заявника ОСОБА_1 немає, заявник має стійке бажання виховувати та утримувати неповнолітню ОСОБА_3 , усиновлення дитини провадиться у його найвищих інтересах для забезпечення стабільних та гармонійних умов життя останнього.
Враховуючи вік, стан здоров`я та матеріальне становище усиновлювача (довідка про доходи, а.с. 27), відповідність особи заявника вимогам законодавства та моральним засадам суспільства як усиновлювача, беручи до уваги пояснення самої дитини у судовому засіданні, суд вважає, що вимога про усиновлення є обґрунтованою, а тому підлягає задоволенню.
Окрім того, відповідно до ст. 229 Сімейного кодексу України, особа, яка подала заяву про усиновлення, може виявити бажання бути записаною у Книзі реєстрації народжень матір`ю, батьком дитини або повнолітньої особи. Суд задовольняє таку заяву усиновлювача у рішенні про усиновлення, якщо це відповідає інтересам дитини.
Згідно зі ст. 233 Сімейного кодексу України, на підставі рішення суду про усиновлення в актовий запис про народження дитини державний орган реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни і видає нове свідоцтво про народження з урахуванням цих змін.
Також у ч. 3 ст. 314 ЦПК України визначено, що суд наділений повноваженнями за клопотанням заявника розв`язувати, серед іншого, питання про зміну прізвища та по батькові усиновленої дитини, про запис усиновлювачів батьками.
Згідно з пунктом 2.13.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженого наказом Міністерства Юстиції України від 12.01.2011 № 96/5, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану, серед іншого, є рішення суду про усиновлення.
В заві ОСОБА_1 також ставить питання про внесення змін до актового запису про народження ОСОБА_3 , а саме зміни її прізвища з « ОСОБА_5 » на « ОСОБА_8 » та по батькові з « ОСОБА_9 » на « ОСОБА_10 ». Окрім того, просить суд внести зміни в графу «Батько», вказавши його батьком цієї дитини.
Суд вважає, що внесення цих змін до актового запису про народження ОСОБА_3 відповідає інтересам неповнолітньої, а тому доходить до висновку про необхідність задоволення указаної вище вимоги.
Зважаючи на викладене вище, керуючись статтями 13, 76, 81, 263-265, 268, 310, 311, 313, 314 ЦПК України, статтями 207, 208, 211, 224, 229, 230, 231, 233 Сімейного кодексу України, суд, -
у х в а л и в:
Заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Оголосити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, РНОКПП НОМЕР_3 , усиновлювачем ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Внести зміни до актового запису № 6248 від 25.07.2012, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одеса Одеського міського управління юстиції про народження дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме:
у графі «відомості про батька» замінити з « ОСОБА_6 » на « ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянин України»;
у графі «відомості про дитину» змінити прізвище з « ОСОБА_5 » на « ОСОБА_8 » та по батькові з « ОСОБА_9 » на « ОСОБА_10 ».
В іншій частині актовий запис № 6248 від 25.07.2012, виданий відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одеса Одеського міського управління юстиції, про народження дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , залишити без змін.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) судове рішення або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , АДРЕСА_2 ;
Заінтересовані особи:
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_4 , АДРЕСА_2 ;
Служба у справах дітей Полонської міської ради Шепетівського району Хмельницької області, код ЄДРПОУ 04060743, місцезнаходження: м. Полонне, вул. Л.Українки, Шепетівського району Хмельницької області, поштовий індекс 30501;
Повне рішення складено 23.04.2025.
Суддя Сергій ІЛЛЮК
Присяжні Олександр КАРНАФЕЛЬ
Людмила БІГДАШ
Суд | Полонський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 15.04.2025 |
Оприлюднено | 28.04.2025 |
Номер документу | 126820226 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про усиновлення, з них: усиновлення громадянами України, що проживають на території України |
Цивільне
Полонський районний суд Хмельницької області
Іллюк С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні