Рішення
від 24.04.2025 по справі 345/1155/25
КАЛУСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №345/1155/25

Провадження № 2/345/738/2025

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

З А О Ч Н Е

24.04.2025 м. Калуш

Калуський міськрайоннийсуд Івано-Франківськоїобласті вскладі суддіМиговича О.М.розглянувши впорядку спрощеногопозовного провадженнябез викликусторін ібез проведеннясудового засіданняцивільну справуза позовом АТ «Прикарпаттяобленерго» в інтересах якого діє адвокат Курник Оксана Андріївна до ОСОБА_1 про стягнення вартості не облікованої електроенергії у розмірі 26993,34 грн,

В С Т А Н О В И В :

Представник АТ «Прикарпаттяобленерго» Курник О.А. звернулася до суду з позовом, в якому просить стягнути з ОСОБА_1 26 993,34 грн. боргу за не обліковану електроенергію згідно Додаткової угоди про порядок погашення заборгованості від 19.03.2024 року та судові витрати по справі.

Свої вимогимотивували тим,що увідповідності доПостанови Національноїкомісії,що здійснюєдержавне регулюванняу сферахенергетики такомунальних послуг№1443від 16.11.2018ПАТ «Прикарпаттяобленерго»видано ліцензіюна правопровадження господарськоїдіяльності зрозподілу електричноїенергії натериторії Івано-Франківськоїобласті.11.12.2023року представникамипозивача припроведенні перевіркиза адресоюпо АДРЕСА_1 ,в присутностівідповідача буловиявлено порушенняп.5.5.5,8.2.4,8.4.2,Правил роздрібногоринку електричноїенергії,а саме:самовільне підключенняелектропроводки споживачадо електричноїмережі,що неє власністюоператора системирозподілу,з порушеннямсхеми обліку.З дообліковогорозриву ввідногокабелю прокладенопоза обліковийкабель долітньої кухні.При включеномунавантаженні імпульсиелектролічильник неформує,спожита електричнаенергія необліковувалась.Дане порушеннянеможливо виявитипід часконтрольного огляду.За результатамиперевірки булоскладено Актпро порушення№ 090566від 11.12.2023року.Після цьогона засіданнікомісії 19.19.2023року булорозглянуто данийакт,визначено обсягі вартістьнеоблікованої електричноїенергії.Згідно проведенихрозрахунків,відповідачем булоспожито 4037кВт/год.необлікованої електроенергіїна суму33993,34грн.Відповідачка ОСОБА_1 добровільно частковопровела сплатуза необліковануелектроенергію врозмірі 6000,00грн.Так яквідповідачем непроведено оплатув повномуобсязі,вони змушенізвернутися всуд зданою заявою.

Ухвалою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 18.03.2025 відкрито спрощене позовне провадження без виклику учасників справи, запропоновано відповідачу у п`ятнадцятиденний строк з дня отримання копії ухвали подати відзив на позов з доказами на підтвердження обставин, що підтверджують заперечення проти позову.

У строк встановлений судом відповідачка відзив на позов не подавала, будь яких інших клопотань та заяв від відповідачки до суду подано не було, відтак у відповідності до ч. 8ст. 178 ЦПК України, суд вважає за можливе провести розгляд справи за наявними у справі матеріалами.

Представник позивача у поданій заяві від 23.04.2025 вказала, що позов підтримує та просить його задоволити, не заперечує щодо заочного розгляду справи. Одночасно просила вирішити питання щодо відшкодування судових витрат на професійну правничу допомогу.

Зі згоди позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст.280 ЦПК України.

Суд, дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку, що позов слід задоволити, з наступних підстав.

Відповідно до ст. 714 ЦК України, за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму їх використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.

Взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником та споживачем, а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії регулюються Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими Постановою національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312 (ПРРЕЕ).

Згідно з вимогами п. 5.5.5 ПРРЕЕ, споживач електричної енергії зобов`язаний, зокрема, дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів; не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача тощо.

Пунктами 8.2.4, 8.2.5 ПРРЕЕ передбачено, що у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу. Також у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил.

Як вбачається з п. 8.2.6 та 8.2.7 ПРРЕЕ, на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків, споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка. У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.

Згідно з положеннями ст. 77 Закону України «Про ринок електричної енергії», учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.

Відповідно до ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Як вбачається з Акту про порушення №090566 від 11.12.2023 року (а.с. 4), складеного працівниками позивача за участю відповідачки ОСОБА_1 під час перевірки в житловому приміщенні по АДРЕСА_1 , було виявлено порушення п. 5.5.5, 8.2.4, 8.4.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії, а саме: самовільне підключення електропроводки споживача до електричної мережі, що не є власністю оператора системи розподілу, з порушенням схеми обліку. З дооблікового розриву ввідного кабелю прокладено поза обліковий кабель до літньої кухні. При включеному навантаженні імпульси електролічильник не формує, спожита електрична енергія не обліковувалась. Дане порушення неможливо виявити під час контрольного огляду.

Вказаний Акт про порушення відповідачка ОСОБА_1 підписала та вказала, що до складеного акту зауважень не має.

19.03.2024 між АТ «Прикарпаттяобленерго» та ОСОБА_1 було укладено Додаткову угоду про порядок погашення заборгованості по особовому рахунку № НОМЕР_1 (а.с.7)

Відповідно до п.1.1 цієї Угоди Споживач визнає перед Оператором системирозподілу (АТ «Прикарпаттяобленерго) свій борг за не обліковану електричну енергію в сумі32993,34 грн. розраховану згідно Актом про порушення ПРЕЕ №090566 від 11.12.2023.

Відповідно до п.2.1 Угоди Відповідачка зобов`язалася оплатити борг в сумі32993,34 грн. до 30.08.2024 та самостійно щомісячно погашати заборгованість в сумі 5500,00 грн. за не обліковану електричну енергію за погодженим графіком. Однак ОСОБА_1 не виконано належним чином своїх зобов`язань за даною Угодою.

Станом на 01.03.2025 Відповідачка оплатила тільки 6000,00 грн., що підтверджується довідкою №14112 (а.с.9).

Решта заборгованостіу розмірі 26993,34 грн. залишаєтьсяне оплаченою.

Згідно зіст. 15 ЦК Україникожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного судочинства.

Відповідно до ст. ч.1ст.81 ЦПК Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно з ч. 1ст. 509 ЦК Українизобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

За змістом ч. 1 ст.901, ч. 1 ст.903 ЦК Україниза договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Разом з тим відповідно до загальних умов виконання зобов`язання, установленихст. 526 ЦК України, зобов`язання повинно виконуватись належним чином згідно з умовами договору та вимогамиЦК України, інших актів цивільного законодавства. Недотримання таких вимог призводить до порушення зобов`язань.

Таким чином, на час розгляду справи у відповідача існує заборгованість перед позивачемза спожитуне обліковануелектроенергію в розмірі26993,34 грн.

Питання судових витрат суд вирішує у відповідності з вимогами ст. 141 ЦПК України, в якій зазначено, що судові витрати, пов`язані з розглядом справи у разі задоволення позову покладаються на відповідача.

Представником позивача на підтвердження понесених витрат на правничу допомогу надано акт приймання-передачі наданих послуг виконаних робіт до договору про надання професійної правничої допомоги №2025/24 від 02.01.2025 та платіжну інструкцію №V49755/1 від 28.03.2025 на суму 8000 грн.

Таким чином, з відповідачки на користь позивача слід стягнути витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 8000 грн.та судовий збір в розмірі 3028,00 грн.

На підставі вищевикладеного, ст.ст. 714, 1166 ЦК України, ст. 77 Закону України "Про ринок електричної енергії", Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 312 від 14.03.2018 року, керуючись ст.ст. 258, 259, 263-265, 273 ЦПК України, суд -

У Х В А Л И В:

позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,РНОКПП НОМЕР_2 жителька АДРЕСА_2 в користь АТ «Прикарпаттяобленерго» (р/р НОМЕР_3 в філії Івано-Франківського обласного управління АТ «Ощадний Банк» ТВБВ10008/0143 м. Івано-Франківськ, МФО 336503, код ЄДРПОУ 00131564) 26 993,34 грн. вартості за не обліковану електроенергію згідно додаткової угоди про порядок погашення заборгованості від 19.03.2024.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 жителька АДРЕСА_2 , в користь АТ «Прикарпаттяобленерго» судовий збір в сумі 3028,00 грн. та 8000 грн. витрат на професійну правничу допомогу.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Заочне рішення може бути переглянуто Калуським міськрайонним судом Івано-Франківської області за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Івано-Франківського апеляційного суду.

Суддя

СудКалуський міськрайонний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення24.04.2025
Оприлюднено25.04.2025
Номер документу126821503
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —345/1155/25

Рішення від 24.04.2025

Цивільне

Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Мигович О. М.

Ухвала від 18.03.2025

Цивільне

Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Мигович О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні