Рішення
від 23.04.2025 по справі 595/378/25
БУЧАЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 595/378/25

Провадження № 2/595/206/2025

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.04.2025

м.Бучач

Бучацький районний суд Тернопільської області

в складі: Головуючого судді Содомори Р.О.,

при секретарі Присташ П.Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Бучач справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Бучацької міської ради Тернопільської області про встановлення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

В С Т А Н О В И В:

Позивачзвернувся в суд із позовом до Бучацької міськоїради Тернопільськоїобласті про визначенняїй додаткового строку для прийняття спадщини, після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Свої вимоги мотивує тим, що 14 серпня 2000 року ОСОБА_2 склала заповіт, згідно з яким на випадок смерті зробила розпорядження про те, що свій житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, що знаходиться в АДРЕСА_1 заповіла ОСОБА_1 . Після її смерті, ІНФОРМАЦІЯ_1 , відкрилася спадщина на все належне їй майно, а саме житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, що знаходиться на території Бучацької міської ради. Зазначає, що пропустила встановлений строк для прийняття спадщини, тому вправі звернутися в суд з позовом для визначення додаткового строку для прийняття спадщини. Спадщина ніким не прийнята, відповідачі не заперечують проти продовження додаткового строку для прийняття спадщини позивачу. Зазначає що вона звернулася в нотаріальну контору з проханням роз`яснити їй порядок отримання спадщини, що залишилася після смерті ОСОБА_2 . Нотаріус повідомила їй те, що вона пропустила термін на подачу заяви про прийняття спадщини та рекомендувала звернутися в суд. Зазначає, що строк на прийняття спадщини пропущений з поважних причин, так як вона була необізнана про те, що ОСОБА_2 склала заповіт, яким заповіла їй свій житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, що знаходиться в АДРЕСА_1 . Просить визначити їй додатковий строк тривалістю в п`ять місяців.

Ухвалою Бучацькогорайонного судуТернопільської областівід 17березня 2025 року прийнятодо розглядута відкритозагальне позовне провадження у данійсправіта призначено підготовче судове засідання.

Ухвалою Бучацькогорайонного судуТернопільської областівід 03квітня 2025 рокузакрито підготовчепровадження у данійсправіта призначено справу до судового розгляду.

Представник позивача у судове засідання не з`явився, згідно поданої заяви просить суд розглядати справу у його відсутності та відсутності позивача, позовні вимоги просить задовольнити.

Представник відповідача Бучацької міської ради Тернопільської області у судове засідання не з`явився, згідно поданого відзиву просить суд розглядати справу без їх участі, при вирішенні справи покладається на розсуд суду.

Відповідно до ч.3ст.211 ЦПК Україниособа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.

Відповідно до ч.2ст.247 ЦПК Україниу разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено такі обставини.

Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого відділом реєстрації актів цивільного стану Бучацького районного управління юстиції Тернопільської області України 20.08.2004 року, вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_2 .

Із довідки №83 від 13.03.2025 року виданої Бучацькою міською радою Тернопільської області вбачається, що ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . На час відкриття спадщини після смерті ОСОБА_2 за вказаною адресою ніхто не зареєстрований.

Згідно заповіту, складеного 14.08.2000 року ОСОБА_2 , посвідченого завідуючим Бучацької державної нотаріальної контори Зелінським І.В., вбачається, що спадкодавець жилий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться в АДРЕСА_1 , заповіла ОСОБА_1 .

Отже, після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина і право на спадкування в ОСОБА_1 виникло на підставі заповіту, на належне ОСОБА_2 майно, а саме на жилий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться в АДРЕСА_1 .

Із довідки №15/01-16 від 17.03.2025 виданої приватним нотаріусом Чортківського районного нотаріального округу Пендзей Г.Г., вбачається, що 17.03.2025 року ОСОБА_1 звернулася до приватного нотаріуса Чортківського районного нотаріального округу Пенздзей Г.Г. із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Оглянувши подані документи було встановлено, що на час відкриття спадщини вона не проживала разом із спадкодавцем та протягом строку який встановлюється для прийняття спадщини заяву до нотаріуса не подала, спадщину не прийняла.

Як вбачається з ч.1 ст.1270 ЦКУкраїни для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ст.1272ЦК визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Позивач пропустив встановлений строк для прийняття спадщини, тому вправі звернутись в суд з позовом для визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини. Спадщина ніким не прийнята.

Згідно п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30. 05. 2008 року, «Про судову практику у справах про спадкування», особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.

Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані в силу положень ст.81ЦПК України доказив їхсукупності,оскільки позивачпропустила строкприйняття спадщини,то судвважає занеобхідне визнати причини пропуску строку подачі заяви про прийняття спадщини спадкоємцем поважними, а позов задовольнити і визначити йому додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини.

Задовольняючи позов суд враховує, що додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними, тому, на підставі представлених доказів, суд переконався в тому, що позивач з поважних причин пропустив строк для подання заяви про прийняття спадщини.

Факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення від спадкування.

Керуючись ст.ст.55,124 Конституції України, ст.ст. 12,81,258,263-265 ЦПК України, 1270, 1272 ЦК України, суд ,-

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , в п`ять місяців після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скарги не було подано

У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду.

Суддя: Р. О. Содомора

СудБучацький районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення23.04.2025
Оприлюднено25.04.2025
Номер документу126822732
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —595/378/25

Рішення від 23.04.2025

Цивільне

Бучацький районний суд Тернопільської області

Содомора Р. О.

Ухвала від 03.04.2025

Цивільне

Бучацький районний суд Тернопільської області

Содомора Р. О.

Ухвала від 17.03.2025

Цивільне

Бучацький районний суд Тернопільської області

Содомора Р. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні