Справа № 592/2194/25
Провадження № 2/592/1233/25
УХВАЛА
про призначення судової молекулярно-генетичної експертизи
24 квітня 2025 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м. Суми в складі головуючої судді Титаренко В.В., за участі секретаря судового засідання Каплін А.А., позивача ОСОБА_1 , представника третьої особи: Управління "Служба у справах дітей" Сумської міської ради Панок О.А., розглянувши у підготовчому засіданні в залі суду м. Суми позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Суми Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, Управління «Служба у справах дітей» Сумської міської ради про визнання батьківства,
встановив:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою в якій просить ухвалити рішення, яким: визнати його батьком малолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; внести зміни до актового запису № 252 від 17.0.2022, зазначивши батьком дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , його - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Стягнути з відповідача понесені позивачем судові витрати у справі.
Разом з позовною заявою позивач подав клопотання про призначення судової молекулярно-генетичної експертизи, на вирішення якої поставити питання: Чи є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , біологічним батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка народилася у м. Суми, актовий запис № 252 від 17.02.2022 (свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 від 02.02.2022, видане Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Суми Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції), проведення якої просить доручити експертам Сумського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру, що розташовані за адресою м. Суми, вул. Промислова, 8.
У судовому засіданні позивач підтримав клопотання про призначення судової молекулярно-генетичної експертизи, з викладених у ньому підстав, просив задовольнити.
Представник третьої особи: Управління "Служба у справах дітей" Сумської міської ради в судовому засіданні не заперечувала проти задоволення клопотання, пояснила, що малолітня дитина ОСОБА_3 на цей час тимчасово влаштована до прийомної сім`ї, як дитина, що залишилася без батьківського піклування, оскільки її мати, Відповідач по справі, неналежно виконувала батьківські обов`язки, через що дитина була доставлена працівниками поліції до медичного закладу. Оскільки подібне відбувалося не вперше, то було прийнято рішення тимчасово влаштувати дитину в прийомну сім`ю. Зазначила, що прийомні батьки не є законними представниками малолітньої дитини в розумінні чинного законодавства, а тому, враховуючи, що мати дитини так і не з`явилася до лікарні, де знаходилася дитина, тривалий час не виходить на зв`язок та відсутня за місцем реєстрації, саме Управління "Служба у справах дітей " Сумської міської ради, як уповноважений орган, представляє інтереси дитини та надає згоду на проведення судової молекулярно-генетичної експертизи, клопотання про проведення якої подав позивач, також, у разі задоволення цього клопотання, управління забезпечить прибуття дитини до експерта для відібрання зразків біологічного матеріалу.
Відповідач, яка є матір`ю малолітньої дитини, будучи належним чином повідомленою про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з`явилася, клопотань та/або заяв до суду не подавала, про причини неявки не повідомила, відтак суд вважає можливим розглянути клопотання про призначення судової молекулярно-генетичної експертизи за її відсутності.
Суд, заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали клопотання, вважає, що клопотання про призначення судової молекулярно-генетичної експертизи підлягає задоволенню, з таких підстав.
Відповідно до ч. 1-5 ст. 103 ЦПК України, суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності. У разі необхідності суд може призначити декілька експертиз, додаткову чи повторну експертизу.
При призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. Суд з урахуванням обставин справи має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).
Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом.
Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов`язаний мотивувати таке відхилення або зміну.
Статтею 76 ЦПК України визначено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Положеннями ч. 1 ст. 81 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до положень ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Згідно з ч. 1 ст. 104 ЦПК України про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
Зважаючи, що для з`ясування обставин, які мають значення для вирішення спору, потрібні спеціальні знання в галузі генетики, суд вважає за необхідне призначити судову молекулярно-генетичну, проведення якої доручити експертам Сумського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру, що розташовані за адресою м. Суми вул. Промислова, 8. На вирішення експерта поставити питання запропоновані позивачем, поклавши обов`язок по проведенню оплати за проведення експертизи на позивача ОСОБА_1 .
З огляду на те, що відповідно до наказу Управління "Служба у справах дітей" Сумської міської ради від 30.01.2025 №5 малолітня дитина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , тимчасово влаштована у прийомну сім`ю ОСОБА_4 , яка не є законним представником дитини, враховуючи наявність письмової згоди Управління "Служби у справах дітей" Сумської міської ради на проведення судової молекулярно-генетичної експертизи щодо встановлення / не встанолення батьківства позивача, ОСОБА_1 , щодо малолітньої дитини, яка залишилась без батьківського піклування ОСОБА_3 , суд вважає необхідним зобов`язати Управління "Служба у справах дітей" Сумської міської ради забезпечити прибуття дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до експертної установи для відібрання зразків біологічного матеріалу.
Відповідно до вимог п. 5 ч. 1 ст. 252 ЦПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадках: призначення судом експертизи.
Керуючись ст. 103, 104, 106, 107, 109, 252 п. 5 ч. 1, 353 ЦПК України, суд
постановив:
Клопотання позивача ОСОБА_1 про призначення судової молекулярно-генетичної експертизи задовольнити.
У цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Суми Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, Управління «Служба у справах дітей» Сумської міської ради про визнання батьківства, призначити судову молекулярно-генетичну експертизу, проведення якої доручити експертам Сумського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру, за адресою: м. Суми, вул. Промислова, 8.
На вирішення експертів поставити питання:
- Чи є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , біологічним батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка народилася у м. Суми, актовий запис № 252 від 17.02.2022 (свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 від 02.02.2022, видане Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Суми Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції)?
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на них обов`язків за ст. 384, 385 КК України.
Про день та час проведення судово-молекулярну генетичну експертизи повідомити сторін по справі, а також третю особу Управління "Служба у справах дітей "Сумської міської ради.
Копію ухвали суду для виконання направити до Сумського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру, за адресою: м. Суми вул. Промислова, 8.
Оплату за експертне дослідження покласти на позивача ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , тел. НОМЕР_2 ).
Зобов`язати ОСОБА_1 з`явитися за викликом експертної установи за першою вимогою у визначений експертами день та час, зокрема, і для відібрання зразків біологічного матеріалу, маючи при собі документи, що посвідчують особу.
Зобов`язати Управління "Служба у справах дітей" Сумської міської ради забезпечити прибуття дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за першою вимогою у визначений експертами день та час для відібрання зразків біологічного матеріалу, маючи при собі документи, що посвідчують особу.
Роз`яснити сторонам у цивільній справі наслідки неявки, передбачені ст. 109 ЦПК України, а саме - у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
Надати дозвіл експертам Сумського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру на повне або часткове знищення об`єктів дослідження для проведення судової молекулярно-генетичної експертизи.
Зупинити провадження у справі № 592/2194/25 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Суми Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, Управління «Служба у справах дітей» Сумської міської ради про визнання батьківства на час проведення експертизи.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Сумського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня його проголошення.
Ухвала судунабирає законноїсили післязакінчення строкуподання апеляційноїскарги всімаучасниками справи,якщо апеляційноїскарги небуло подано.У разіподання апеляційноїскарги ухваласуду,якщо їїне скасовано,набирає законноїсили післяповернення апеляційноїскарги,відмови увідкритті чизакриття апеляційногопровадження абоприйняття постановисуду апеляційноїінстанції занаслідками апеляційногоперегляду.
Суддя В.В. Титаренко
Суд | Ковпаківський районний суд м.Сум |
Дата ухвалення рішення | 24.04.2025 |
Оприлюднено | 25.04.2025 |
Номер документу | 126824982 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Ковпаківський районний суд м.Сум
Титаренко В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні