Справа № 944/1983/25
Провадження №2-о/944/294/25
УХВАЛА
про залишення заяви без руху
18.04.2025 рокум.Яворів
Суддя Яворівського районного суду Львівської області Білецька М.О., вивчивши матеріали заяви ОСОБА_1 , заінтересована особа виконавчий комітет Яворівської міської ради Львівської області, як орган опіки та піклування, про визнання особи недієздатною та призначення опікуна,
в с т а н о в и в :
17 квітня 2025 року ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про визнання особи недієздатною та призначення опікуна.
В заяві просить визнати недієздатним ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , та призначити його опікуном
Дослідивши заяву з додатками, суд приходить до наступного.
Відповідно до ст.4 ЦПК Україникожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч.1 ст.293 ЦПК України, окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно п.1 ч.2 ст.293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи.
Згідно ч.3 ст.294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Заява про визнання особи недієздатною повинна відповідати як загальним вимогам, передбаченим уст.175 ЦПК України, так і спеціальним, які містяться уст.297 ЦПК України.
Відповідно до ч.3 ст.175 ЦПК України позовна заява серед іншого повинна містити: повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв`язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти; відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
Заява ОСОБА_1 про визнання особи недієздатною та призначення опікуна вищевказаним вимогам процесуального закону не відповідає.
Згідно з ч.4 ст.294 ЦПК України, сторонами окремого провадження є заявник та заінтересована особа.
До заінтересованих осіб належать особи, які беруть участь у справі та мають у ній юридичну заінтересованість. Коло заінтересованих осіб визначається взаємовідносинами із заявником у зв`язку з обставинами, які підлягають встановленню і які можуть вплинути на їх права та обов`язки. Участь у справі цих осіб зумовлюється тим, що із установленням окремих обставин заявник може реалізувати свої права у правовідносинах, у яких беруть участь і заінтересовані особи. Для цих осіб характерним є те, що їхні суб`єктивні права та обов`язки мають юридичний зв`язок із суб`єктивними правами і обов`язками заявників.
У відповідності до вимог ч.1 ст.299 ЦПК України справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника, особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, та представника органу опіки та піклування. З урахуванням стану здоров`я особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її участь у розгляді справи може відбуватися у режимі відеоконференції з психіатричного чи іншого лікувального закладу, в якому перебуває така особа, про що суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі.
В порушення вищезазначених вимог законодавства, заявником у заяві про визнання особи недієздатною, не зазначено як учасника справи особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, ОСОБА_2 (заінтересованої особи).
Крім цього, згідно ч.3ст.297 ЦПК України, у заяві про визнання фізичної особи недієздатною мають бути викладені обставини, що свідчать про хронічний, стійкий психічний розлад, внаслідок чого особа не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Заявником до заяви долучено копію висновку судово-психіатричної експертизи №469 від 28.03.2025, який виготовлений на підставі заяви ОСОБА_1 та договору СЕ-Лв від 20.01.2025.
З даного висновку вбачається, що на розгляд експерту було поставлено питання: Чи ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , страждає стійким хронічним психічним розладом (психічним захворюванням)?; Чи за своїм психічним станом ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , усвідомлює значення свої дій та чи може керувати ними?; Чи потребує ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , опіки?
Однак даний висновок не в повній мірі охоплює питання, які необхідні суду для розгляду справи, а саме: не зазначено, якою хворобою страждає (хворіє) ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; чи може ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за станом свого здоров`я брати участь у судових засіданнях під час розгляду даної справи?
За правиламист. 103 ЦПК Українисуд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності. Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта.
Відповідно до ч.1 ст.298 ЦПК України, суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
Суд лише за наявності достатніх даних про розлад психічного здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу, а відсутність зазначених даних позбавить суд можливості вирішити питання щодо призначення судово-психіатричної експертизи - однієї з найважливіших процесуальних дій, яка має бути проведена в ході підготовки до судового розгляду справ про визнання фізичної особи недієздатною.
Всупереч зазначених вимог, заявником не подано клопотання про призначення судової психіатричної експертизи з метою визначення психічного стану ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з переліком питань, які на його думку потребують висновку експерта та з урахуванням питань, які будуть визнанні судом необхідними для розгляду справи.
Відповідно до ч.1ст.185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях175і177цьогоКодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи викладене, заява ОСОБА_1 про визнання особи недієздатною та призначення опікуна підлягає залишенню без руху з встановленням строку для усунення вказаних вище недоліків.
Керуючись ст.ст.175,177,185,293,294, 297, 298 ЦПК України, суддя,
у х в а л и в:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа виконавчий комітет Яворівської міської ради Львівської області, як орган опіки та піклування, про визнання особи недієздатною та призначення опікуна залишити без руху.
Встановити заявнику строкдесять днів з дня вручення копії ухвали, для усунення недоліків, зазначених у мотивувальній частині ухвали.
Роз`яснити, що у разі не виконання вимог даної ухвали у встановлений строк, заява будевважатися неподаною і повернута заявнику.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи за веб-адресою: http://court.gov.ua/.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя М.О. Білецька
Суд | Яворівський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 18.04.2025 |
Оприлюднено | 25.04.2025 |
Номер документу | 126837890 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Яворівський районний суд Львівської області
Білецька М. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні