СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
пр. № 2/759/3383/25
ун. № 759/4883/25
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 квітня 2025 року м. Київ
Святошинський районний суд міста Києва у складі головуючого судді Кравченка Ю.В., за участю секретаря судового засідання Бондарчук М.І., розглянувши у підготовчому засіданні клопотання представника позивача, адвоката Ситенка О.Д., про призначення судової медико-генетичної експертизи у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Березанська селищна рада, про визнання батьківства,
ВСТАНОВИВ:
У провадженні Святошинського районного суду міста Києва перебуває цивільна справа за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Березанська селищна рада про визнання батьківства.
20 березня 2025 року суд постановив ухвалу про відкриття провадження у справі, в якій визначив проводити розгляд справи за правилами загального позовного провадження і розпочав підготовче провадження у справі.
23 квітня 2025 року до суду надійшло клопотання представника позивача, адвоката Ситенка О.Д, про призначення у справі судової медико-генетичної експертизи.
Клопотання мотивоване тим, що:
- предметом позову є вимога про визнання ОСОБА_1 батьком малолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
- предметом доказування у справі є наявність кровного споріднення між позивачем і дитиною; для встановлення вказаної обставини необхідні спеціальні знання у сфері генетики.
На вирішення експертизи просив поставити питання, чи є ОСОБА_1 біологічним батьком малолітньої ОСОБА_3 , матір`ю якої є ОСОБА_2 .
У підготовче засідання позивач та його представник не з`явилися. 23 квітня 2025 року, до початку підготовчого засідання, позивач подав заяву, в якій просив підготовче засідання провести без його участі.
Відповідачка в підготовче засідання не з`явилася. 23 квітня 2025 року, до початку підготовчого засідання, подала заяву, в якій просила підготовче засідання провести без її участі.
Представник третьої особи в підготовче засідання не з`явився, про причини неявки не повідомив, про дату, час і місце судового засідання був повідомлений належним чином.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України), у зв`язку з неявкою в підготовче засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Розглянувши подане клопотання, суд дійшов таких висновків.
Згідно п. 4 ч. 5 ст. 12 ЦПК України суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість, сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим кодексом.
Відповідно до положень статті 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (частина перша статті 81 ЦПК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 103 ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про судову експертизу» від 25.02.1994 № 4038-XII судова експертиза - це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об`єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.
Згідно із ч. 3 ст. 103 ЦПК України при призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. Суд з урахуванням обставин справи має право визначити експерта чи експертну установу самостійно.
Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов`язаний мотивувати таке відхилення або зміну (частини четверта, п`ята статті 103 ЦПК України).
Відповідно до підпункт 1.2.1 пункту 1.2 розділу I Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України № 53/5 від 08.10.1998 (далі - Інструкція) підвидом криміналістичної експертизи є біологічна експертиза.
До основних завдань біологічної експертизи належить, зокрема, встановлення спорідненості (родинних зв`язків) (пункт 23.2 глави 23 розділу I Інструкції).
Системне тлумачення наведених норм свідчить, що судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування.
Згідно із ч. 1 ст. 104 ЦПК України про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
Згідно ч. ч. 1-3 ст. 108 ЦПК України, експертиза проводиться у судовому засіданні або поза межами суду, якщо це потрібно у зв`язку з характером досліджень, або якщо об`єкт досліджень неможливо доставити до суду, або якщо експертиза проводиться за замовленням учасника справи. У разі якщо суд призначив проведення експертизи експертній установі, керівник такої установи доручає проведення експертизи одному або декільком експертам. Ці експерти надають висновок від свого імені і несуть за нього особисту відповідальність. Експерт повинен забезпечити збереження об`єкта експертизи.
Предметом позову у цій справі є вимога про визнання позивача батьком малолітньої дитини відповідачки. Для з`ясування наявності кровної спорідненості та встановлення факту біологічного батьківства позивача щодо дитини необхідні спеціальні знання у сфері генетики. Висновок експерта з указаного питання позивач самостійно не надав.
За таких обставин, клопотання представника позивача належить задовольнити.
Відповідно до ч. 4 ст. 139 ЦПК України суми, що підлягають виплаті залученому судом експерту, спеціалісту, перекладачу або особі, яка надала доказ на вимогу суду, сплачуються особою, на яку суд поклав такий обов`язок, або судом за рахунок суми коштів, внесених для забезпечення судових витрат.
Відповідно до п. 5 п. 45 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах» № 10 від 17 жовтня 2014 року, вирішуючи питання про відшкодування витрат, пов`язаних із проведенням судових експертиз, суду необхідно враховувати, що витрати, пов`язані з проведенням судової експертизи, під час судового розгляду має нести сторона, яка заявила клопотання про проведення судової експертизи, а якщо таке клопотання заявлено двома сторонами, то витрати несуть обидві сторони порівну.
З огляду на те, що клопотання про призначення експертизи подав представник позивача, витрати, пов`язані з проведенням експертизи, слід покласти на позивача, ОСОБА_1 .
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 252 ЦПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи.
Відповідно до положень ст. 253 ЦПК України провадження у справі зупиняється на час проведення експертизи.
Оскільки суд дійшов висновку про задоволення клопотання про призначення експертизи, провадження у справі слід зупинити на час її проведення.
На підставі викладеного, керуючись ст. 12, 76, 103, 104, 108, 109, 252, 253, 258-261, 353-355ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Клопотання представника позивача, адвоката Ситенка Олександра Дмитровича, про призначення експертизи задовольнити повністю.
Призначити у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Березанська селищна рада, про визнання батьківства судову молекулярно-генетичну експертизу, на вирішення якої поставити таке питання:
- чи є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , біологічним батьком малолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , матір`ю якої є ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ?
Проведення судової молекулярно-генетичної експертизидоручити експертам Державної спеціалізованої установи «Київське міське бюро судово-медичної експертизи» (03038, місто Київ, вулиця Докучаєвська, будинок 4).
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на них обов`язків (статті 384, 385 Кримінального кодексу України).
Про день та час проведення судової молекулярно-генетичної експертизи повідомити сторін у справі.
Відібрання біологічних зразків, необхідних для проведення судової молекулярно-генетичної експертизи, доручити експертам Державної спеціалізованої установи «Київське міське бюро судово-медичної експертизи».
Надати експертам дозвіл на повне або часткове знищення об`єктів експертизи (біологічних зразків) або зміну їх властивостей.
Зобов`язати ОСОБА_1 та ОСОБА_2 разом з дитиною, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з`явитись на вимогу експерта до Державної спеціалізованої установи «Київське міське бюро судово-медичної експертизи» з метою відібрання біологічних зразків для проведення судової молекулярно-генетичної експертизи.
Роз`яснити сторонам, що відповідно до положень ст. 109 ЦПК України, у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
Витрати з проведення експертизи покласти на ОСОБА_1 .
Провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Березанська селищна рада про визнання батьківства, зупинити на час проведення експертизи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Київського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Копію ухвали направити учасникам справи та Державній спеціалізованій установі «Київське міське бюро судово-медичної експертизи».
Суддя Ю.В. Кравченко
Суд | Святошинський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 23.04.2025 |
Оприлюднено | 29.04.2025 |
Номер документу | 126844271 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про встановлення батьківства або материнства |
Цивільне
Святошинський районний суд міста Києва
Кравченко Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні