Рішення
від 25.04.2025 по справі 734/25/25
КОЗЕЛЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження № 2/734/312/25 Справа № 734/25/25

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

іменем України

25 квітня 2025 року селище Козелець

Козелецький районний суд Чернігівської області в складі:

Головуючого судді Соловей В.В.,

секретар судових засідань Пахмутова О.Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Управління Державного агентства з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм у Чернігівській області до ОСОБА_1 і ОСОБА_2 та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - Остерської міської територіальної громади Чернігівського району Чернігівської області про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок порушення законодавства у галузі охорони, використання і відтворення водних біоресурсів,

у с т а н о в и в:

із позовною заявою про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок порушення законодавства у галузі охорони, використання і відтворення водних біоресурсів, у Козелецький районний суд Чернігівської області звернулося Управління Державного агентства з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм у Чернігівській області до ОСОБА_1 і ОСОБА_2 та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - Остерської міської територіальної громади Чернігівського району Чернігівської області. Позовна заява обґрунтована тим, що близько 19.00 години 20 вересня 2024 року на озері поблизу с. Євминка Остерської ОТГ Чернігівського району Чернігівської області ОСОБА_1 спільно з ОСОБА_2 , грубо порушуючи правила рибальства, проводили лов риби забороненим знаряддям, - «топтухою» в забрід. При цьому виловили риби цінних видів карась сріблястий у кількості 23 шт. Указаними діями ОСОБА_1 і ОСОБА_2 грубо порушили п.п. 1 п. 1 Розділу ІV Правил любительського рибальства, затверджених наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 19 вересня 2022 року № 700, тобто вчинили правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 85 КУпАП, та завдали збитків рибному господарству України на загальну суму 36363.00 гривні. Постановою Козелецького районного суду Чернігівської області від 16 грудня 2024 року (справа № 734/4608/24) ОСОБА_1 визнано винуватим у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 85 КУпАП, та накладене адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340.00 гривень без конфіскації знарядь лову та незаконно добутих водних біоресурсів. Постановою Козелецького районного суду Чернігівської області від 28 жовтня 2024 року (справа № 734/4605/24) до адміністративної відповідальності притягнута ОСОБА_2 і накладене адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340.00 гривень, із конфіскацією знарядь лову та незаконно добутих водних біоресурсів. Згідно з розрахунком розміру шкоди, заподіяної незаконним виловом риби, ОСОБА_1 і ОСОБА_2 завдано збитків рибному господарству України на суму 36363.00 гривні. Управлінням Державного агентства з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм у Чернігівській області заявлені позовні вимоги про стягнення у солідарному порядку із ОСОБА_1 і ОСОБА_2 шкоду, заподіяну внаслідок порушення законодавства в галузі охорони, використання і відтворення водних біоресурсів, у розмірі 36363.00 гривні на користь Остерської міської територіальної громади Чернігівської області (за реквізитами: р/р UA108999980333179331000025635, одержувач: ГУК у Чернігівській області, тг м. Остер, код ЄДРПОУ - 37972475, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), призначення платежу: 24062100, грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності).

За ухвалою судді Козелецького районного суду Чернігівської області від 27 лютого 2025 року відкрите провадження у цивільній справі і прийнята позовна заява до розгляду (за правилами спрощеного позовного провадження).

Представник Управління Державного агентства з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм у Чернігівській області Каленюк М.М. подав заяву про судовий розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав. Відповідачі ОСОБА_1 і ОСОБА_2 , які належним чином повідомлені про час, дату і місце судового розгляду справи, у судове засідання повторно не з`явилися. Представник Остерської міської ради Чернігівського району Чернігівської області Пономаренко В.М. подав заяву про судовий розгляд справи за його відсутності.

У судовому засіданні встановлено, що близько 19.00 години 20 вересня 2024 року на озері поблизу с. Євминка Остерської ОТГ Чернігівського району Чернігівської області ОСОБА_1 спільно з ОСОБА_2 , грубо порушуючи правила рибальства, проводили лов риби забороненим знаряддям, - «топтухою» в забрід, та виловили риби цінних видів карась сріблястий у кількості 23 шт, чим завдали збитків рибному господарству України на загальну суму 36363.00 гривні. За постановою Козелецького районного суду Чернігівської області від 16 грудня 2024 року (справа № 734/4608/24), що набрала законної сили, ОСОБА_1 визнано винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 4 ст. 85 КУпАП, і накладене адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 340.00 гривень, без конфіскації незаконно добутих водних біоресурсів та знаряддя вчинення правопорушення. За постановою Козелецького районного суду Чернігівської області від 28 жовтня 2024 року (справа № 734/4605/24), що набрала законної сили, ОСОБА_2 визнана винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 4 ст. 85 КУпАП, і накладене адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 340.00 гривень, із конфіскацією знарядь лову та незаконно добутих водних біоресурсів.

Відносини в галузі охорони навколишнього природного середовища України регулюються Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища», земельним, водним, лісовим законодавством, законодавством про надра, про охорону атмосферного повітря, про охорону і використання рослинного і тваринного світу та іншим спеціальним законодавством України.

Відповідно до приписів ст. 10 Закону України «Про тваринний світ» громадяни відповідно до закону зобов`язані охороняти тваринний світ, сприяти відтворенню відновлювальних об`єктів тваринного світу, використовувати об`єкти тваринного світу відповідно до закону, відшкодовувати шкоду, заподіяну ними тваринному світу внаслідок порушення вимог законодавства про охорону, використання і відтворення тваринного світу.

За приписами ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність.

Підприємства, установи, організації та громадяни зобов`язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законом.

Згідно з ч. 1 ст. 69 вказаного Закону шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Відповідно до ст. 1190 ЦК України особи, спільними діями або бездіяльністю яких було завдано шкоди, несуть солідарну відповідальність перед потерпілим.

Відповідно до ст. 27 Закону України «Про тваринний світ» у порядку загального використання об`єктів тваринного світу громадянам, у випадках, передбачених законодавством, дозволяється безоплатне любительське і спортивне рибальство для особистого споживання (без права реалізації) у визначених відповідно до законодавства водних об`єктах загального користування у межах встановлених законодавством обсягів безоплатного вилову і за умови додержання встановлених правил рибальства і водокористування. В інших випадках любительське і спортивне рибальство здійснюються на праві спеціального використання об`єктів тваринного світу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України відповідно до цього та інших законів.

Згідно з ч. 1 ст. 52-1 Закону України «Про тваринний світ» для добування об`єктів тваринного світу забороняються виготовлення, збут, застосування, зберігання отруйних принад, колючих, давлячих та капканоподібних знарядь лову, електроловильних систем (електровудок), електрогону, петель, самоловів, самострілів, вибухових речовин, пташиного клею та монониткових (волосінних) сіток (крім тих, що призначені для промислового лову), а також інших засобів, заборонених законом.

Порушення законодавства в галузі охорони, використання і відтворення тваринного світу тягне за собою адміністративну, цивільно-правову чи кримінальну відповідальність відповідно до закону. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов`язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства в галузі охорони, використання і відтворення тваринного світу. Розмір компенсації за незаконне добування, знищення або пошкодження видів тваринного світу, а також за знищення чи погіршення середовища їх існування встановлюється Кабінетом Міністрів України (ст. 63 Закону України «Про тваринний світ»).

Згідно з ч. 6 ст. 82 ЦПК України вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов`язковими для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.

Відповідно до ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правом фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Дослідивши надані позивачем докази, суд вважає, що позов Управління Державного агентства з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм у Чернігівській області до ОСОБА_1 і ОСОБА_2 та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - Остерської міської територіальної громади Чернігівського району Чернігівської області про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок порушення законодавства у галузі охорони, використання і відтворення водних біоресурсів, підлягає задоволенню.

Із вини відповідачів ОСОБА_1 і ОСОБА_2 , якими допущені порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, а також грубо порушені правила рибальства, державі заподіяна шкода. За викладених обставин на підставі ч. 1 ст. 1166 ЦК України і ч. 6 ст. 82 ЦПК України з відповідачів ОСОБА_1 і ОСОБА_2 необхідно стягнути у солідарному порядку на користь Остерської міської територіальної громади Чернігівської області грошові кошти в розмірі 36363.00 гривні заподіяної шкоди внаслідок порушення законодавства у галузі охорони, використання і відтворення водних біоресурсів заподіяної внаслідок порушення законодавства у галузі охорони, використання і відтворення водних біоресурсів.

На підставі ст. 141 ЦПК України із відповідачів ОСОБА_1 і ОСОБА_2 підлягають стягненню на користь Управління Державного агентства з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм у Чернігівській області грошові кошти в розмірі 3028.00 гривень судового збору (у рівних частинах по 1514.00 гривень із кожного).

Керуючись ст.ст. 1166 і 1190 ЦК України, Законом України «Про тваринний світ», Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст. 141, 258, 259, 263-265, 268, 281, 282, 284, 288, 289, 352-355 ЦПК України, суд

у х в а л и в:

позов Управління Державного агентства з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм у Чернігівській області до ОСОБА_1 і ОСОБА_2 та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - Остерської міської територіальної громади Чернігівського району Чернігівської області про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок порушення законодавства у галузі охорони, використання і відтворення водних біоресурсів, задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 і ОСОБА_2 у солідарному порядку шкоду, заподіяну внаслідок порушення законодавства в галузі охорони, використання і відтворення водних біоресурсів, у розмірі 36363 (тридцять шість тисяч триста шістдесят три) гривні 00 копійок на користь Остерської міської територіальної громади Чернігівської області (за реквізитами: р/р UA108999980333179331000025635, одержувач: ГУК у Чернігівській області, тг м. Остер, код ЄДРПОУ - 37972475, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), призначення платежу: 24062100, грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності).

Стягнути з ОСОБА_1 і ОСОБА_2 на користь Управління Державного агентства з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм у Чернігівській області (за реквізитами: р/р UA588201720343160004000099063, одержувач: Управління Державного агентства з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм у Чернігівській області, код ЄДРПОУ - 41186945, банк одержувач - ДКСУ м. Київ, код банку 820172) грошові кошти в розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) гривень 00 копійок судового збору (із кожного по 1514 (одна тисяча п`ятсот чотирнадцять) гривень 00 копійок).

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів із дня його проголошення. Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів із дня проголошення до Чернігівського апеляційного суду через Козелецький районний суд Чернігівської області. Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановленим цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Суддя

СудКозелецький районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення25.04.2025
Оприлюднено28.04.2025
Номер документу126857336
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них завданої порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища

Судовий реєстр по справі —734/25/25

Рішення від 25.04.2025

Цивільне

Козелецький районний суд Чернігівської області

Соловей В. В.

Ухвала від 27.02.2025

Цивільне

Козелецький районний суд Чернігівської області

Соловей В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні