Справа № 214/2134/25
2-о/214/149/25
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
21 квітня 2025 року Саксаганський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді - Ткаченка А.В.,
за участю секретаря судового засідання - Фастовець Ю.Ю.,
позивача - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кривому Розі в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Виконавчий комітет Довгинцівської районної у місті ради, про встановлення факту родинних відносин,
ВСТАНОВИВ:
Заявник ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою та просить суд встановити факт родинних між нею та ОСОБА_2 , померлою ІНФОРМАЦІЯ_1 посилаючись на втрату документів, які підтверджують цей факт та необхідність прийняття спадщини після смерті близької родички. В обґрунтування вимог заявником зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її троюрідна сестра ОСОБА_2 , однак документи на підтвердження їх родинних зв`язків не збереглися. Після смерті сестри відкрилася спадщина на належне їй за життя майно - квартири АДРЕСА_1 . При зверненні її до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини їй було відмовлено та роз`яснено про необхідність підтвердження їх родинних зв`язків, однак документи про їх родинні зв`язки не збереглися, оскільки як сестра, так і їх батьки та дідусі-бабусі з обох сторін родом з РФ, що унеможливлює отримання архівних даних задля встановлення факту їх родинних відносин. Заявницею роз`яснено, що її мати ОСОБА_3 була двоюрідною сестрою матері померлої сестри - ОСОБА_4 , батьки яких, а саме дід заявниці ОСОБА_5 та бабця померлої сестри були рідними братом та сестрою. Тому з метою оформлення спадкових прав, просить вимоги задовольнити.
Ухвалою суду від 19 березня 2025 року прийнято заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено проводити за правилами окремого провадження за участю заявника та заінтересованої особи.
У судовому засіданні заявник ОСОБА_1 на вимогах наполягала з підстав, викладених у тексті заяви. Доповнила, що при відвідуванні нотаріуса дуже хвилювалась, тому помилково вказала у заяві про їх спорідненість із ОСОБА_2 як між двоюрідними тіткою та племінницею. І лише на прийомі у адвоката, при складанні тексту заяви для подання до суду, розібрались у їх із ОСОБА_2 ступені спорідненості.
Представник виконкому Довгинцівської районної у місті ради в судове засідання не з`явився, причини неявки суду не повідомив, письмових заперечень до суду не подав.
Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_6 суду пояснила, що заявниця по справі її матір, а ОСОБА_2 троюрідна сестра її матері. Вона знає ОСОБА_2 з дитинства, оскільки та не мала дітей і приходила до них додому, брала її із собою на прогулянки, в гості до себе, купувала іграшки, смаколики. ОСОБА_2 за життя проживала по АДРЕСА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 померла і мати займалася похованням сестри.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_7 суду пояснив, що він чоловік заявниці по справі, а ОСОБА_2 троюрідна сестра його дружини. ОСОБА_2 він знає з 1987 року, з їх із дружиною весілля. Його дружина підтримувала стосунки із ОСОБА_2 та оскільки остання не мала своїх дітей, вона часто гуляла з їх дітьми.
Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_8 суду пояснила, що ОСОБА_2 була її сусідкою та проживала вище за поверхом. Заявниця ОСОБА_1 є троюрідною сестрою ОСОБА_2 , про що остання сама їй казала та знайомила її із заявницею, називаючи ту сестрою. Неодноразово вона бачила ОСОБА_2 та ОСОБА_1 разом.
Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_9 суду пояснила, що ОСОБА_2 була її сусідкою та проживала в квартирі АДРЕСА_1 , а вона живе у квартирі АДРЕСА_4 . Зі слів ОСОБА_2 вона знає, що заявниця ОСОБА_1 троюрідна сестра ОСОБА_2 , неодноразово бачила їх разом в гостях у ОСОБА_2 , остання досить багато часу проводила з донькою ОСОБА_1 - водила її в дитячі розважальні заклади, вони гуляли на дитячому майданчику.
Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_11 суду пояснила, що ОСОБА_2 була її сусідкою та проживала в квартирі АДРЕСА_1 , а вона живе в квартирі АДРЕСА_5 . ОСОБА_2 вона її знає з 1988 року, коли отримала свою квартиру, у них із ОСОБА_2 спільна перегородка. Підтверджує той факт, що заявниця ОСОБА_1 троюрідна сестра ОСОБА_2 , бо знає про це зі слів самої ОСОБА_2 . ОСОБА_1 неодноразово приходила до ОСОБА_2 додому, вона бачила їх разом.
Вислухавши доводи заявника, покази свідків, дослідивши матеріали справи, суд дійшов таких висновків.
Відповідно до частини першої статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Частинами першою, другою статті 315 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи про встановлення факту: 1) родинних відносин між фізичними особами; 2) перебування фізичної особи на утриманні; 3) каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню; 4) реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення; 5) проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу; 6) належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті; 7) народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження; 8) смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; 9) смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
У пункті 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» роз`яснено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, зокрема якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Родинні відносини (споріднення) (у теорії права) - кровний зв`язок між людьми, з наявністю якого закон пов`язує виникнення, зміну чи припинення прав та обов`язків. Правове значення має як пряме споріднення так і не пряме (бокове), коли родинні зв`язки виникають за наявності спільного пращура (родоначальника).
Виходячи з вимог Цивільного кодексу України та Сімейного кодексу України поняттями «родичі», «родинні стосунки» охоплюється коло осіб, які пов`язані між собою певним ступенем споріднення. Такими особами можуть бути близькі родичі за походженням, зокрема, батьки, діти, баба, дід, прабаба, прадід, внуки, правнуки, брат та сестра (повнорідні і неповнорідні), двоюрідні брати та сестри, тітка, дядько, племінниця, племінник, тощо.
З матеріалів справи встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 (а.с. 18 - копія свідоцтва), якій за життя належала квартира АДРЕСА_1 (а.с. 28 - копія свідоцтва).
Звернувши до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , заявник ОСОБА_1 отримала постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, складеної 08 лютого 2025 року приватним нотаріусом Криворізького районного нотаріального округу Дніпропетровської області Соболєвою Людмилою Анатоліївною, відповідно до якої нотаріусом відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у зв`язку з відсутністю доказів факту родинних відносин між ними (а.с. 21 - копія постанови).
Відповідно до частини першої статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до частини п`ятої статті 1268 ЦК України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини. Згідно частини третьої статті 1296 ЦК України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Згідно статті 1258 ЦК України, спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
Згідно статей 1261-1265 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки. У другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері. У третю чергу право на спадкування за законом мають рідні дядько та тітка спадкодавця. У четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини. У п`яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення.
Згідно свідоцтва про народження заявника ОСОБА_1 , вона народилась ІНФОРМАЦІЯ_4 в м. Кривому Розі, батьками якої є ОСОБА_13 та ОСОБА_3 (а.с. 11, 12 - копії свідоцтв, а.с. 73-75 - відомості з Державного реєстру).
За відомостями Відділу № 11 у місті Кривому Розі Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області від 13.03.2025, у заяві про видачу паспорта від 27.04.2000, ОСОБА_3 вказала батьками ОСОБА_15 та ОСОБА_16 (а.с. 13-15 - копія заяви).
Дошлюбне прізвище ОСОБА_3 « ОСОБА_3 » (російською мовою), народилася вона ІНФОРМАЦІЯ_5 в с. Коробки Кіровської області РФ (а.с. 17 - копія свідоцтва про одруження).
ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_3 померла (а.с. 16 - копія свідоцтва).
ОСОБА_2 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Шлені Тоншаєвського району Нижньогородської області РФ (а.с. 19 - копія паспорта, а.с. 60-62 - відомості з Державного реєстру).
За відомостями Відділу № 9 у місті Кривому Розі Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області, витребуваними за клопотанням заявника ухвалою суду, у заяві про видачу паспорта від 25.09.2001, ОСОБА_2 вказала батьками ОСОБА_18 та ОСОБА_4 (а.с. 93-94 - копія заяви).
Однак установити ступінь спорідненості між заявницею та спадкодавцем ОСОБА_2 не має можливості у зв`язку із відсутністю відповідних відомостей в Державних реєстрах актів цивільного стану громадян України, оскільки і ОСОБА_2 та її батьки і батьки заявниці ОСОБА_1 народилися та території РФ.
За матеріалами спадкової справи № 8/2024 відкритої 13 лютого 2024 року до спадщини померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини звернулась лише ОСОБА_1 . Інші спадкоємці померлої, як за законом, так і за заповітом, не звертались до нотаріуса із заявами про прийняття спадщини та/або про видачу спадщини (а.с. 46-91 - копія спадкової справи).
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 10 квітня 2019 року у справі №320/948/18 (провадження № 14-567цс18) зроблено висновок, що у порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, за наявності певних умов. А саме, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право. Чинне цивільне процесуальне законодавство відносить до юрисдикції суду справи про встановлення фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення суб`єктивних прав громадян. Проте не завжди той чи інший факт, що має юридичне значення, може бути підтверджений відповідним документом через його втрату, знищення архівів тощо. Тому закон у певних випадках передбачає судовий порядок встановлення таких фактів.
Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, належать до юрисдикції суду за таких умов: факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян. Для визначення юридичного характеру факту потрібно з`ясувати мету встановлення; встановлення факту не пов`язується з подальшим вирішенням спору про право. Якщо під час розгляду справи про встановлення факту заінтересованими особами буде заявлений спір про право або суд сам дійде висновку, що у цій справі встановлення факту пов`язане з необхідністю вирішення в судовому порядку спору про право, суд залишає заяву без розгляду і роз`яснює цим особам, що вони вправі подати позов на загальних підставах; заявник не має іншої можливості одержати чи відновити документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення. Для цього заявник разом із заявою про встановлення факту подає докази на підтвердження того, що до її пред`явлення він звертався до відповідних організацій за одержанням документа, який посвідчував би такий факт, але йому в цьому було відмовлено із зазначенням причин відмови (відсутність архіву, відсутність запису в актах цивільного стану тощо); чинним законодавством не передбачено іншого позасудового порядку встановлення юридичних фактів.
Установлення в судовому порядку факту родинних відносин заявнику необхідно для оформлення спадкових прав.
Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави (ч. 1 ст. 2 ЦПК України).
Положеннями частини першої статті 13 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Статтею 89 ЦПК України встановлено, що виключне право оцінки доказів належить суду, який має оцінювати докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Згідно з вимогами пунктів 1, 2, 3 частини першої статті 264 ЦПК України, під час ухвалення рішення суд вирішує, чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи; які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин.
Аналізуючи вищевикладені доводи, беручи до уваги всі встановлені судом факти і відповідні їм правовідносин, належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок у їх сукупності, суд вважає, що зазначений факт родинних відносин знайшов своє підтвердження у суді, чинним законодавством не передбачений інший порядок його встановлення та встановлення його іншим шляхом неможливе, у зв`язку з цим заява підлягає задоволенню, оскільки саме наявність родинних відносин між заявницею та померлою ОСОБА_2 породжує юридичні наслідки.
Судові витрати відповідно до частини 7 статті 294 ЦПК України не відшкодовуються.
Керуючись ст.ст. 10, 12, 13, 81, 263, 265, 315 ЦПК України,суд
УХВАЛИВ:
Задовольнити заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Виконавчий комітет Довгинцівської районної у місті ради, про встановлення факту родинних відносин - повністю.
Установити факт родинних відносин між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , померлою ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме факт, що ОСОБА_1 є троюрідною сестрою ОСОБА_2 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) судове рішення або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відомості про учасників процесу:
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання зареєстровано за адресою: АДРЕСА_6 .
Відповідач Виконавчий комітет Довгинцівської районної у місті ради, код ЄДРПОУ 05520744, місце знаходження за адресою: Дніпропетровська область, Криворізький район, м. Кривий Ріг, вул. Дніпровське шосе, буд. 11
Повне рішення складено 25 квітня 2025 р.
Суддя А.В. Ткаченко
Суд | Не вказано |
Дата ухвалення рішення | 21.04.2025 |
Оприлюднено | 29.04.2025 |
Номер документу | 126860014 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Саксаганський районний суд м.Кривого Рогу
Ткаченко А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні