Провадження № 2-о/742/97/25
Єдиний унікальний № 742/1653/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 квітня 2025 року м.Прилуки
Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області в складі головуючого судді Фетісової Н.В., за участю секретаря судового засідання Шептун В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу окремого провадження за заявою ОСОБА_1 , представник заявника адвокат Денисенко Сергій Вікторович, заінтересована особа: територіальна громада селища Варва в особі Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини,
установив:
Представник заявника звернувся до суду, через систему «Електронний суд» із заявою, заінтересована особа: територіальна громада селища Варва в особі Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Подану заяву мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача - ОСОБА_2 , яка до дня смерті була зареєстрована та проживала в АДРЕСА_1 . Спадкодавцю належала земельна ділянка, площею 3,91 га, розташована на території Варвинської селищної ради, на яку позивач бажає оформити право власності в порядку спадкування. У березні 2025 року позивач звернулася до Другої Прилуцької державної нотаріальної контори для отримання свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті матері ОСОБА_2 , а саме на вказану земельну ділянку. Однак нотаріус повідомив про неможливість оформлення спадщини у зв`язку з тим, що протягом встановленого шестимісячного строку з часу відкриття спадщини така спадщина не була нею прийнята шляхом подання відповідної заяви. Для вирішення даного питання нотаріус рекомендував звернутися до суду. Позивач зазначає, що вона дійсно зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , проте з 03.09.2019 вона постійно проживала разом зі своєю матір`ю до дня її смерті, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_1 , за місцем її реєстрації за адресою АДРЕСА_1 . Спільне проживання з матір`ю було обумовлене необхідністю здійснення за нею догляду та надання їй допомоги, оскільки через похилий вік вона мала слабке здоров я та потребувала стороннього догляду. Постійне проживання позивача зі спадкодавцем підтверджується довідкою від 13.03.2025, виданою головою правління ОСББ «Білий дім-Ладан». Також даний факт можуть підтвердити сусіди за місцем проживання спадкодавця, а також син позивача ОСОБА_3 та його дружина ОСОБА_4 , обоє мешканці АДРЕСА_2 , яким відомі обставини проживання позивача та догляду за спадкодавцем.
Ухвалою Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області від 25 березня 2025 року заяву ОСОБА_1 прийнято до провадження та призначено до судового розгляду у відкритому судовому засіданні на 25 квітня 2025 року.
Заявник та її представник адвокат Денисенко С.В. в судове засідання не з`явились. Згідно письмової заяви представника просили розгляд справи проводити без їх участі. Заявлені вимог підтримують, просять суд їх задовольнити.
Представник Варвинської селищної ради в судове засідання не з`явився хоча про дату, час та місце судового засідання повідомлені належним чином. Згідно поданої заяви просить дану справу розглядати без участі представника заінтересованої особи Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цьогоКодексурозгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши наявні у справі докази приходить до наступних висновків.
За змістом частини першої статті 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до п.5 ч.2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців) (стаття 1216 ЦК України).
Відповідно до статті 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до частини першої статті 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Згідно з вимогами ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
Згідно ч.1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
На підставі частини третьої статті 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статті 1270 цього Кодексу (шість місяців), він не заявив про відмову від неї.
Згідно ч.1 ст. 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. З цієї норми випливає, що прийняття спадщини має важливе практичне значення: з ним пов`язана можливість оформлення права власності на спадкове майно шляхом видачі нотаріусом правовстановлюючого документа - свідоцтва про право на спадщину та реєстрації, у випадках, визначених законом, прав на неї (наприклад, на нерухоме майно).
Акт прийняття спадщини характеризується наступними ознаками: односторонній характер даного правочину, оскільки його здійснення залежить виключно від волі спадкоємця; безумовність та беззастережність передбачають, що не можна поставити факт прийняття спадщини у залежність від настання або ненастання якої-небудь умови, рівно як і не допускається часткове прийняття спадщини з відмовою від прийняття тієї її частини, що залишилася; прийняття спадкоємцем спадщини хоча б у частині свідчить про те, що спадкоємець прийняв її у цілому, незалежно від того, у чому полягає частина, що залишилася, і де вона знаходиться.
Щодо спадкоємців, які на час відкриття спадщини постійно проживали спільно із спадкодавцем, встановлюється презумпція прийняття спадщини, яка може бути спростована лише шляхом подання ними заяви про відмову від спадщини до нотаріальної контори. Для тих спадкоємців, які не проживали разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, єдиним виявом бажання прийняти спадщину є заява про це, подана до нотаріального органу (ч.1ст.1269 ЦК України).
Для того, щоб спадкоємець вважався таким, що прийняв спадщину, самого факту спільного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини недостатньо. Необхідно, щоб таке проживання було постійним.
Згідно п.4.10 п.4 гл.10 розділу 2 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України видача свідоцтва про право на спадщину спадкоємцям, які прийняли спадщину, жодним строком не обмежена. Тобто спадкоємець, який прийняв спадщину, може звернутися за видачею свідоцтва протягом будь-якого часу після закінчення строку, встановленого для прийняття спадщини. Особливе значення при цьому має факт постійного проживання спадкоємця на час відкриття спадщини разом із спадкодавцем, який підтверджує фактичне прийняття спадщини і має бути доведений спадкоємцем.
Як випливає з п.3.22 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, у разі відсутності у паспорті спадкоємця відмітки про реєстрацію його місця проживання доказом постійного проживання із спадкодавцем можуть бути: довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, відповідного органу місцевого самоврядування про те, що спадкоємець на день смерті спадкодавця проживав разом із цим спадкодавцем; реєстраційний запис у паспорті спадкоємця або в будинковій книзі, який свідчить про те, що спадкоємець постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, та інші документи, що підтверджують факт постійного проживання разом зі спадкодавцем.
Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 14 квітня 2021 року у справі № 205/2102/19-ц (провадження № 61-872св21).
Установлення юридичних фактів сприяє реалізації конституційних прав громадян. Умовами, за наявності яких можливим є звернення до суду для встановлення фактів, що мають юридичне значення є те, що згідно із законом ці факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб; чинним законодавством не передбачено іншого порядку, їх встановлення факту потрібне заявникові для конкретної мети.
Судом установлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в селищі Ладан Прилуцького району Чернігівської області померла ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 23 березня 2020 року (а.с.7).
Згідно копії державного акту на право приватної власності на землю серії І-ЧН №046982 від 30 травня 2002 року, ОСОБА_2 , яка мешкає в селищі Варва є власником земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 3,91га, що розташована на території Варвинської селищної ради (а.с.10, зворот).
Згідно копії повторного свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 09 жовтня 1973 року вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_3 народилась ОСОБА_5 , батьками якої записані: ОСОБА_6 та ОСОБА_2 (а.с.6).
Відповідно до копії витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу щодо підтвердження дошлюбного прізвища від 12 березня 2025 року за №00050000700, наявний актовий запис про реєстрацію шлюбу №19 від 27 квітня 1985 року між ОСОБА_7 та ОСОБА_5 . Прізвище дружини після реєстрації шлюбу « ОСОБА_8 » (а.с.8, зворот).
Відповідно до довідки голови правління Об`єднання співвласниківбагатоквартирного будинку «Білий дім-Ладан» Івженко А.М. від 22.04.2025, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , на день смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 постійно проживала разом з нею без реєстрації в АДРЕСА_1 з 03.09.2019.
Згідно Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) від 01 квітня 2025 року за №80678464 стосовно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , у спадковому реєстрі інформація відсутня.
Згідно Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) від 01 квітня 2025 року за №80678450, спадкова справа після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , не заводилась.
Відповідно до копії відповіді державного нотаріуса Другої прилуцької державної нотаріальної контори Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Бодько О.Є. від 07 березня 2024 року за №186/01-16, ОСОБА_1 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , що проживала та була зареєстрована на день смерті за адресою: АДРЕСА_1 , оскільки для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (тобто з дня смерті - відповідно 22 березня 2020 року, а закінчився 22 вересня 2020 року). В зв`язку з тим, що ОСОБА_1 не подала заяву до нотаріальної контори в зазначений термін (заява повинна була надійти в державну нотаріальну контору до 22 вересня 2020 року включно), на підставі п.3 статті 1272 Цивільного кодексу України, рекомендовано звернутись до суду для визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_2 (а.с.9).
Частиною 2 ст. 315 ЦПК України визначено, що у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення. У судовому порядку можуть бути встановлені інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
У п.п.2,23 Постанови Пленуму ВСУ «Про судову практику у справах спадкування» №7 від 30.05.2008 року роз`яснено, що якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку з цим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутись в суд з заявою про встановлення факту постійного проживання з спадкодавцем на час відкриття спадщини.
У постанові від 10 січня 2019 року у справі №484/747/17 Верховний Суд дійшов висновку, що відсутність реєстрації місця проживання позивача за місцем проживання спадкодавця не може бути доказом того, що він не проживав зі спадкодавцем, оскільки сама по собі відсутність такої реєстрації не є абсолютним підтвердженням обставин про те, що спадкодавець не проживав зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, якщо обставини, встановлені ч.3 ст.1268 ЦК України, підтверджуються іншими належними і допустимими доказами, які надані позивачем та оцінені судом.
Суд зауважує, метою встановлення факту постійного проживання заявника зі спадкодавцем є необхідність реалізації права на оформлення спадкового майна, отже такий факт породжує юридичні наслідки.
Таким чином, оцінюючи в сукупності добуті в судовому засіданні докази, суд знаходить достовірно встановленим, що ОСОБА_1 постійно проживала разом з матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_1 , тобто ОСОБА_1 вважається такою, що прийняла спадщину після смерті ОСОБА_2 , від якої у встановлений законом строк не відмовлялась, тому суд вважає, можливим задовольнити заяву про встановлення факту постійного проживання ОСОБА_1 разом із спадкодавцем ОСОБА_2 на час відкриття спадщини.
Судові витрати у справі, котрі полягають у сплаті заявником судового збору за подання ним до суду заяви про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини, слід залишити за ОСОБА_1 , оскільки покладення їх на державу або ж на інших осіб при ухваленні рішення у справі у порядку окремого провадження чинним ЦПК України не передбачено.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.2, 81, 247, 258, 259, 263-265, 268, 273, 293, 315-319, 352, 354-355, п.9, п.п.15.5 п.15 розділу ХІІІ «Перехідні положення» ЦПК України, суд, -
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1 , представник заявника адвокат Денисенко Сергій Вікторович, заінтересована особа: територіальна громада селища Варва в особі Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини - задовольнити.
Встановити факт, що має юридичне значення, а саме, що ОСОБА_1 станом на час відкриття спадщини, тобто ІНФОРМАЦІЯ_2 , постійно проживала разом зі своєю матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , за адресою: АДРЕСА_1 .
Судові витрати покласти на заявника.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Чернігівського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_3 , місце реєстрації: АДРЕСА_3 .
Заінтересована особа: Територіальна громада селища Варва в особі Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області, ЄДРПОУ 04412372, місцезнаходження: 17600, Чернігівська область, Прилуцький район, с-ще. Варва, вул. Шевченка, буд.38.
Суддя Наталія ФЕТІСОВА
Суд | Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 25.04.2025 |
Оприлюднено | 28.04.2025 |
Номер документу | 126863011 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області
ФЕТІСОВА Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні