Герб України

Рішення від 15.04.2025 по справі 608/2675/24

Чортківський районний суд тернопільської області

Новинка

ШІ-аналіз судового документа

Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.

Реєстрація

Копія:

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"15" квітня 2025 р. Справа № 608/2675/24

Номер провадження2/608/192/2025

Чортківський районний суд Тернопільської області в складі:

головуючої судді Запорожець Л. М.

за участю секретаря с/з Южди Л.С.,

представника позивача ОСОБА_1 ,

представника відповідача адвоката Дядика Я.Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду № 1 в місті Чорткові справу за позовною заявою ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про стягнення аліментів на утримання повнолітньої дитини, яка продовжує навчання,

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з позовною заявою до відповідача ОСОБА_3 про стягнення аліментів на утримання повнолітньої дитини, яка продовжує навчання.

В позовній заяві вказує, що 23січня 2009 року між батьками позивача: ОСОБА_4 та ОСОБА_3 , було розірвано шлюб, про що в Книзі реєстрації розірвань шлюбів зроблено актовий запис №14 відділом реєстрації актів цивільного стану Чортківського районного управління юстиції Тернопільської області, та видано свідоцтво про розірвання шлюбу серії НОМЕР_1 (копія додається).

Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданого 04.02.2020 Чортківським міськрайонним відділом реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (Івано-Франківськ), батьками позивача записані: ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (копія свідоцтва додається).

30 січня 2024 року позивач ОСОБА_2 досягнув повноліття та на даний час навчається в Чортківському навчально-науковому інституті підприємництва і бізнесу Західноукраїнського університету на І курсі денної форми навчання контрактної форми за спеціальністю «Фінанси, банківська справа, страхування та фондовий ринок».

Згідно довідки від 25.09.2024 №794 Чортківського навчально-наукового інституту підприємництва і бізнесу Західноукраїнського університету, позивач, ОСОБА_2 01.09.2024 року зарахований на навчання, строк закінчення навчання 30.06.2028 (копія довідки додається).

Коштів на своє утримання позивач ОСОБА_2 самостійно заробити не може, повністю перебуває на утриманні матері та бабусі.

Відповідно до статті 199 Сімейного кодексу України якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв`язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов`язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу. Право на утримання припиняється у разі припинення навчання.

ОСОБА_3 в добровільному порядку коштів на утримання позивача ОСОБА_2 , як повнолітньої дитини під час навчання не надає, попри те, що він є працездатною, здоровою особою, що надає йому можливість працювати та утримувати позивача. Місце роботи та розмір доходів відповідача невідомо.

Право на звернення до суду з позовом про стягнення аліментів має той з батьків, з ким проживає дочка, син, а також самі дочка, син, які продовжують навчання.

Згідно статті 200 Сімейного кодексу України суд визначає розмір аліментів на повнолітніх дочку, сина у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку (доходу) платника аліментів з урахуванням обставин, зазначених у статті 182 цього Кодексу.

Статтею 182 Сімейного кодексу України встановлено, що розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини.

На підставі ст. 182 Сімейного кодексу України при визначенні розміру суми, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, просимо суд взяти до уваги наступні обставини. Матір та бабуся позивача самостійно надають утримання синові та онукові відповідно. Навчання платне, а також потребує додаткових витрат, необхідні кошти на взуття, одяг, придбання матеріалів необхідних для навчання.

Оскільки позивачу відомо, що відповідач немає інших дітей, яких згідно закону він повинен утримувати та беручи до уваги той факт, що позивач навчається на комерційній формі навчання - що є тими істотними обставинами, які надають право позивачу, і відповідно повноваження суду визначити аліменти на утримання ОСОБА_2 в твердій грошовій сумі в розмірі 3500 гривень, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини щомісячно, починаючи із дня пред`явлення позову і до досягнення дитиною двадцяти трьох років.

Позивач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, його представник ОСОБА_1 позовні вимоги підтримує, просить задоволити в повному обсязі.

Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання не з`явився, раніше в судовому засіданні позовні вимоги не визнав. Його представник адвокат Дядик Я.Б. просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Дослідивши письмові докази по справі, вислухавши допитаних в судовому засіданні свідків, суд приходить до висновку, що позов слід задоволити частково виходячи із наступних підстав.

За положеннями ч.1 ст.15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

За положеннями ч.1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права (п.1 ч.2 ст.16 цього Кодексу).

За положеннями ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ч. 1 ст. 263 Цивільного процесуального кодексу України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Судом встановлено, що ОСОБА_4 та ОСОБА_3 , перебували у зареєстрованому шлюбі та від шлюбу народився син - ОСОБА_2 , що стверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 , виданого 04.02.2020 Чортківським міськрайонним відділом реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (Івано-Франківськ), батьками позивача записані: ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .

23січня 2009 року між батьками позивача: ОСОБА_4 та ОСОБА_3 , було розірвано шлюб, про що в Книзі реєстрації розірвань шлюбів зроблено актовий запис № 14 відділом реєстрації актів цивільного стану Чортківського районного управління юстиції Тернопільської області, та видано свідоцтво про розірвання шлюбу серії НОМЕР_1 .

30 січня 2024 року позивач ОСОБА_2 досягнув повноліття та на даний час навчається в Чортківському навчально-науковому інституті підприємництва і бізнесу Західноукраїнського університету, денної форми навчання, контрактної форми за спеціальністю «Фінанси, банківська справа, страхування та фондовий ринок».

Згідно довідки від 25.09.2024 №794 Чортківського навчально-наукового інституту підприємництва і бізнесу Західноукраїнського університету, позивач ОСОБА_2 - 01.09.2024 зарахований на навчання, строк закінчення навчання 30.06.2028.

Коштів на своє утримання позивач ОСОБА_2 самостійно заробити не може, повністю перебуває на утриманні матері та бабусі.

Правовідносини щодо обов`язку батьків утримувати повнолітніх дочку, сина на період навчання регулюються главою 16 Сімейного кодексу України.

Згідно приписівст. 199 СК України, якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв`язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов`язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу. Право на утримання припиняється у разі припинення навчання. Право на звернення до суду з позовом про стягнення аліментів має той з батьків, з ким проживає дочка, син, а також самі дочка, син, які продовжують навчання.

Із аналізу положень зазначеної норми права вбачається, що обов`язок батьків утримувати своїх повнолітніх дітей, які продовжують вчитися виникає лише при наявності в сукупності таких юридичних фактів: досягнення дитиною 18 років, але не більше 23 років; продовження навчання; потреба у матеріальній допомозі у зв`язку із навчанням; наявність можливості у батьків надавати допомогу.

При цьому, суд враховує, що, особи, які досягли 18 років є повнолітніми, отримують повну дієздатність і можуть самостійно піклуватися про себе, якщо це потрібно. Тому законодавець і передбачив, з одного боку, обов`язок батьків утримувати повнолітніх сина або доньку, які продовжують навчання, оскільки це дозволить їм отримати освіту, але передбачив, що такий обов`язок виникає лише тоді, коли батьки можуть надавати таку матеріальну допомогу, так як було б нерозумним ставити в скрутне матеріальне становище одну повнолітню людину в цілях утримання іншої повнолітньої працездатної людини.

Відповідно до постанови Верховного Суду України від 24.02.2016 року у справі № 6-1296цс15, при визначенні розміру аліментів слід враховувати вартість навчання, підручників, проїзду до навчального закладу, проживання за місцем його знаходження.

Відповідно до ч. 1ст. 200 СК України, суд визначає розмір аліментів на повнолітніх дочку, сина у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку (доходу) платника аліментів з урахуванням обставин, зазначених устатті 182 цього Кодексу.

Як вбачаєтьсяіз ч.1ст.182СК України,при визначеннірозміру аліментівсуд враховує:1)стан здоров`ята матеріальнестановище дитини;2)стан здоров`ята матеріальнестановище платникааліментів;3)наявність уплатника аліментівінших дітей,непрацездатних чоловіка,дружини,батьків,дочки,сина;3-1)наявність направі власності,володіння та/абокористування уплатника аліментівмайна тамайнових прав,у томучислі рухомогота нерухомогомайна,грошових коштів,виключних правна результатиінтелектуальної діяльності,корпоративних прав;3-2)доведені стягувачемаліментів витратиплатника аліментів,у томучислі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; 4) інші обставини, що мають істотне значення.

Також суд враховує положенняпостанови Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 року № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів», що обов`язок батьків утримувати повнолітніх дочку, сина, які продовжують навчатися після досягнення повноліття (незалежно від форми навчання), виникає за обов`язкової сукупності таких юридичних фактів: досягнення дочкою, сином віку, який перевищує 18, але є меншим 23 років; продовження ними навчання; потреба у зв`язку з цим у матеріальній допомозі.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 досяг повноліття та продовжує навчатись у Чортківському навчально-науковому інституті підприємництва і бізнесу Західноукраїнського університету, денна форма навчання, контрактної форми за спеціальністю «Фінанси, банківська справа, страхування та фондовий ринок.

Згідно довідки від 25.09.2024 №794 Чортківського навчально-наукового інституту підприємництва і бізнесу Західноукраїнського університету, позивач ОСОБА_2 - 01.09.2024 зарахований на навчання, строк закінчення навчання 30.06.2028.

Позивач ОСОБА_2 не працює, проживає разом з бабкою та дідусем та перебуває на їх утриманні та утриманні матері, однак, ця допомога є недостатньою, а тому він потребує матеріальної допомоги у зв`язку з навчанням.

Матір позивача, ОСОБА_5 , яка фактично одна утримує сина та дочку від іншого шлюбу, працює на посаді Молодшої медичної сестри КНП «Білопільської міської лікарні».

Згідно довідки від 13 грудня 2024 року № 11/975, сума її доходу в середньому за місяць складає 7865,95 гривень. Матір позивача, перебувала у шлюбі з 14 травня 2014 року, в якому народила дочку ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Проте, ІНФОРМАЦІЯ_2 її чоловік помер та даний факт підтверджено свідоцтвом про смерть. Окрім позивача на утриманні матері находиться ще і неповнолітня дочка, яку вона виховує самостійно.

Матір позивача проживає на території, де зараз важка та небезпечна ситуація в зв`язку із постійними та практично безперервними обстрілами, так як м. Білопілля знаходиться в Сумській області, в безпосередній близькості до зони бойових дій.

Однак, її дохід ледь покриває витрати на продукти харчування, побутові речі, одяг, взуття, ліки для дочки та сина, оплату комунальних платежів тощо.

Середньомісячний дохід матері, яка на даний час фактично утримує сина самостійно становить 7865,95 гривень, а тому вона сама не в змозі повністю забезпечити елементарні потреби сина, що є несправедливим, тому відповідач, ОСОБА_3 також повинен сплачувати аліменти для повноцінного та нормального життя сина.

Суд вважає, що докази, які подані стороною відповідача не є такими, які доводять неможливість сплачувати аліменти ОСОБА_3 та свідчать про намагання батька умисно ухилитися від допомоги синові.

ОСОБА_3 стверджує, що не працює у зв`язку із захворюванням хребта та на підтвердження даного факту пред`явив Комп`ютерну томографію поперекового відділу хребта від 09.09.2016 року, Комп`ютерну томографію від 10.02.2021 року та довідку сімейного лікаря ОСОБА_6 від 13.12.2024 року.

Ознайомившись зі змістом даних документів стає зрозуміло, що у відповідача є проблеми зі здоров`ям, а саме: у нього наявні різного розміру протрузії, однак види протрузії також залежать від розмірів: 1-5 мм- маленька; 6-8 мм-середня; 9-12 мм- велика; понад 12 мм- пролапс. Зокрема, протрузії можуть не лише збільшуватись, але й зменшуватись.

У висновку від 2016 року зазначено, що протрузія відповідача в сегменті L5-S1- 9 мм, а у висновку від 2021 року протрузія зазначена в розмірі 6 мм.

Тобто, розміри протрузії дещо зменшились.

У довідці, наданій відповідачем суду від сімейного лікаря, від 13.12.2024 року, взагалі не зазначено жодних розмірів протрузій, так як востаннє відповідач проходив обстеження в 2021 року. На даний час взагалі немає висновків про розмір протрузій відповідача і неможливо зрозуміти, вони збільшились чи зменшились.

Відповідач ОСОБА_3 зазначає, що потребує оперативного втручання, вартість якого складає 40000 гривень, в разі неможливості вилікуватись медакементозно, проте відповідачем не надано жодних доказів про погіршення стану його здоров`я, при стійкому больовому синдромі та ним не проведено нових МРТ в період часу з 2021 року по 2024 рік.

Разом з тим, при визначенні розміру аліментів суд враховує, що відповідач не є інвалідом, хоч і хворіє, його матеріальний стан не є важким, він не сплачує аліменти на інших дітей чи батьків.

Сімейний кодекс Українивиходить із принципу рівності прав та обов`язків батьків. Відповідно до закону надавати матеріальну допомогу повнолітнім сину чи доньці, які продовжують навчання, зобов`язані обоє з батьків, незалежно від того, з ким з них проживає їх дитина, і цей обов`язок також розповсюджується на батька позивача.

При визначенні розміру аліментів суд враховує взаємний обов`язок батьків по утриманню дитини, встановлені обставини справи, оцінює надані докази в їх сукупності, в зв`язку з чим дійшов висновку щодо можливості стягнення з відповідача аліментів на утримання повнолітнього сина, який продовжує навчання в розмірі, який є справедливим і не буде накладати непропорційний фінансовий тягар на відповідача, зокрема, і з врахуванням того, що син хоч і є повнолітнім, однак у зв`язку з навчанням має обмежені можливості забезпечувати своє життя самостійно, в розмірі 1500 гривень щомісячно.

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі у справах про стягнення аліментів.

Відповідно до частин 1, 6 ст. 141 Цивільного процесуального кодексу України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог; якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Оскільки, інші особи, які б понесли судові витрати відсутні, стягнення судового збору підлягає з відповідача в користь держави.

Керуючись ст.ст. 180-182, 184, 198-200 Сімейного кодексу України, ст. ст. 76, 81, 89, 141, 263, 264, 274, 279 Цивільного процесуального кодексу України, суд,

У Х В А Л И В :

Позовні вимоги ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , жителя АДРЕСА_1 до ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , жителя с. Росохач, Чортківського району Тернопільської області аліменти на утримання повнолітньої дитини, яка продовжує навчатись в твердій грошовій сумі 3500 гривень щомісячно, починаючи із дня пред`явлення позову до суду і до закінчення навчання30 червня 2028 року, але не більше ніж до досягнення ним віку двадцяти трьох років задоволити частково.

Стягувати з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , жителя с. Росохач, Чортківського району Тернопільської області в користь ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , жителя АДРЕСА_1 , аліменти на утримання повнолітнього сина, який продовжує навчання в твердій грошовій сумі в розмірі 2000 (дві тисячі) гривень щомісячно, починаючи з 30 жовтня 2024 року по 30 червня 2028 року, але не більше як до досягнення ним двадцяти трьох років.

Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , жителя с. Росохач, Чортківського району Тернопільської області в користь держави, на рахунок ГУК у м. Києві /м. Київ/ 22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106) - 1211 (одну тисячу двісті одинадцять) гривень 20 копійок судового збору.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо Тернопільському апеляційному суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Дата виготовлення повного рішення суду 25 квітня 2025 року.

Суддя:/підпис/

Згідно з оригіналом:

Оригінал рішення знаходиться в матеріалах справи № 608/2675/24.

Рішення набрало законної сили " "


року.

Суддя: Л. М. Запорожець

Копію рішення видано " "


року.

Секретар:

СудЧортківський районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення15.04.2025
Оприлюднено28.04.2025
Номер документу126869855
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про стягнення аліментів

Судовий реєстр по справі —608/2675/24

Ухвала від 24.06.2025

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Хома М. В.

Ухвала від 30.05.2025

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Хома М. В.

Рішення від 15.04.2025

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Запорожець Л. М.

Рішення від 15.04.2025

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Запорожець Л. М.

Ухвала від 09.01.2025

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Запорожець Л. М.

Ухвала від 31.10.2024

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Запорожець Л. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні