Рішення
від 25.04.2025 по справі 158/469/25
КІВЕРЦІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 158/469/25

Провадження № 2/0158/317/25

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 квітня 2025 року м. Ківерці

Ківерцівський районний суд Волинської області в складі:

головуючого судді - Корецької В.В.,

за участю секретаря - Процик Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Ківерці, в порядку загального позовного провадження, цивільну справу за позовом Органу опіки та піклування Цуманської селищної ради до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав, -

в с т а н о в и в :

Представник органу опіки та піклування Цуманської селищної ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач ОСОБА_1 є матір`ю малолітніх дітей - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Батьком дітей зазначено ОСОБА_2 .

Вказує, що відповідач ОСОБА_1 веде асоціальний спосіб життя, а саме не працює, вживає спиртні напої. Перебуваючи у шлюбі з ОСОБА_2 , фактично проживала із співмешканцем з 2018 року, де і народила від нього вищевказаних дітей. ОСОБА_1 неодноразово вчиняла сварки, притягалася до адміністративної відповідальності, внаслідок чого не забезпечує належного догляду за дітьми, залишає їх самих вдома.

Крім того, малолітні діти з 29.01.2025 року по даний час перебувають у притулку для дітей служби у справах дітей Волинської ОДА.

Посилаючись на те, що батьки дітей свідомо ухиляються від виконання своїх батьківських обов`язків, не піклується про їх фізичний і духовний розвиток, не приймають участі у вихованні та їх утриманні, просить позбавити батьківських прав ОСОБА_1 та ОСОБА_2 відносно малолітніх дітей - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Ухвалою судді Ківерцівського районного суду Волинської області від 10.03.2025 року було відкрито провадження в даній справі та призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження у підготовчому засіданні.

Ухвалою Ківерцівського районного суду Волинської області від 04.04.2025 року закрито підготовче провадження у даній справі та призначено до судового розгляду по суті.

Представник позивача у судове засідання не з`явився, подав до суду заяву про розгляд справи без її участі, заявлені вимоги підтримала та просила їх задовольнити, щодо постановлення заочного рішення не заперечила.

Відповідач ОСОБА_1 будучи належним чином повідомленою про дату, час та місце розгляду справи в судове засідання не з`явилась, про причини неявки суд не повідомила.

Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не з`явився, подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, заявлені вимоги визнав, не заперечив щодо їх задоволення.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. У зв`язку з цим, на підставі ст. 247 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу без фіксування судового процесу.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до положень ст. ст. 55, 124 Конституції України та ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизначених або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

За змістом ст. 12 ЦПК України, сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу свої вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно із ст. 13 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданими учасниками справи.

Відповідно до вимог ст. 19 ЦПК України, суди розглядають в порядку цивільного судочинства справи, що виникають із цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин.

Судом встановлено, що відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_1 є батьками малолітніх дітей - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копіями свідоцтв про народження (повторно) серії НОМЕР_1 від 31.01.2025 /року, № НОМЕР_2 від 31.01.2025 року /а.с. 6-7/.

Відповідно до вимог ст. 150 СК України, батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.

Згідно з ч. 4 ст. 155 СК України, ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.

Зокрема ст. 164 СК України передбачає, що мати, батько можуть бути позбавлені батьківських прав у разі ухилення від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.

Відповідно до ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства», батьки мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток.

Пунктом 15 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 березня 2007 року № 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» визначено, що ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.

Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Відповідно до роз`яснень Пленум Верховного Суду України від 30 березня 2007 року в постанові № 3, позбавлення батьківських прав, тобто наданих батькам до досягнення дитиною повноліття прав на її виховання, захист її інтересів є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування вирішується лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи та характеру ставлення батьків до дітей.

При вирішенні питань, що стосуються дітей, згідно ст. 3 «Конвенції про права дитини», суд має виходити з принципу максимального забезпечення інтересів дитини, її захисту і забезпечення турботи про неї.

Крім того в рішенні Європейського суду з прав людини від 18 грудня 2008 року у справі «Савіни проти України» встановлено, що вирішуючи справи про позбавлення батьківських прав, суд зобов`язаний дотримуватися вимог ст. 8 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод у частині права заявників на повагу до сімейного життя, зокрема, судове рішення має бути побудоване на з`ясованих обставинах: чи були мотиви для позбавлення батьківських прав доречними і достатніми, чи здатне рішення про позбавлення батьківських прав забезпечити належний захист дитини, чи було проведено ретельний аналіз можливих наслідків пропонованого заходу з опіки для батьків і дитини, чи грунтується висновок органу опіки на достатній доказовій базі, чи мали батьки достатні можливості брати участь у вирішенні такого питання.

Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України від 23 лютого 2006 року «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права. Практика Європейського суду з прав людини свідчить про те, що питання позбавлення батьківських прав мають ґрунтуватись на оцінці особистості відповідача та його поведінці. Факт оскарження відповідачем заяви про позбавлення батьківських прав також може свідчити про його інтерес до дитини (рішення від 07 грудня 2006 року у справі «Хант проти України»).

Суд також враховує, що таке судове рішення повинно відповідати й принципу 6 Декларації прав дитини, прийнятою Генеральною Асамблеєю ООН 20 листопада 1959 року, у якій проголошено, що дитина для повного і гармонійного розвитку її особистості потребує любові і розуміння. Вона повинна, коли це можливо, рости під опікою і відповідальністю своїх батьків і в усякому випадку в атмосфері любові і моральної та матеріальної забезпеченості; малолітня дитина не повинна, крім тих випадків, коли є виняткові обставини, бути розлучена зі своєю матір`ю.

У відповідності до приписів ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Позбавлення батьківських прав є виключною мірою, яка тягне за собою серйозні правові наслідки як для батька (матері), так і для дитини ст. 166 Сімейного кодексу. Це означає, що позбавлення батьківських прав допускається лише, коли змінити поведінку батьків в кращу сторону неможливо, і лише при наявності вини в діях батьків.

Виходячи з характеру такого засобу, його не можна застосовувати тоді, коли це не викликано необхідністю.

Як вбачається із листа служби у справах дітей, сім`ї і молоді Улашанівської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області від 03.02.2025 року, ОСОБА_1 , разом із малолітніми дітьми ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 проживала у АДРЕСА_1 зі співмешканцем ОСОБА_5 . За період проживання ьули неодноразові виклики поліції до даних громадян, у зв`язку із вчиненням домашнього насильства /а.с.9/.

Відповідно до характеристики ОСОБА_1 виданої Цвітоським старостинським округом Улашанівської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області, за час проживання на території вказаної громади, ОСОБА_1 зарекомендувала себе з посередньої сторони, схильна до порушення громадського порядку /а.с.10/.

Згідно листа служби у справах дітей Білокриницької сілської ради Рівненського району Рівненської області від 31.01.2025 року, ОСОБА_1 разом із малолітніми дітьми ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та співмешканцем ОСОБА_5 проживали за адресою АДРЕСА_2 . За час проживання остання зарекомендувала себе з негативної сторони. З вересня 2024 року на лінію «102» неодноразово приходили анонімні повідомлення щодо неналежного виховання нею батьківських обов`язків через зловживання спиртними напоями, здійснювалися неодноразові бесіди, рекомендації щодо належного виконання батьківських обов`язків, ведення здорового способу життя, дотримання санітарно-гігієнічних норм, проте вказані рекомендації було проігноровано. Також, 09.11.2024 року було отримано повідомлення від ОСОБА_1 на лінію «102», про намір залишити дітей в дитячому будинку, проте на місці події остання зробила відмову від виклику /а.с.19/.

Відповідно до листа ВП №1 (м. Ківерці) Луцького РУП ГУНП у Волинській області від 05.02.2025 року, ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 30.04.2024 року притягалася до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 184 КУпАП /а.с.30/.

Разом з тим, згідно актів обстеження умов проживання, 23.01.2025 року, 24.01.2025 року, 27.01.2025 року, ОСОБА_1 була відсутня за місцем проживання, малолітні діти перебували під наглядом ОСОБА_6 /а.с.31-34/.

Також судом встановлено, що малолітні діти з 29.01.2025 року по даний час перебувають у притулку для дітей служби у справах дітей Волинської ОДА.

Разом з тим, як вбачається із висновку про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , затвердженого рішенням виконавчого комітету Цуманської селищної ради №23 від 21.02.2025 року, позбавлення батьківських прав ОСОБА_1 та ОСОБА_2 відносно малолітніх дітей - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є доцільним і відповідає інтересам дітей. У вказаному вище висновку констатовано факти свідомого ухилення батьків від виховання дітей, байдужості стосовно їх подальшого життя та розвитку, здоров`я /а.с.41-44/.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач ухиляється від виконання обов`язків по вихованню та утриманню неповнолітніх дітей, не цікавиться їх фізичним і духовним розвитком, інтересами до внутрішнього світу, не забезпечує належного харчування, медичного огляду і лікування, а тому позовні вимог про позбавлення батьківських прав підлягають задоволенню.

Згідно ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Відповідно до ч. 6 ст. 141 ЦПК України, якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Оскільки позов підлягає до задоволення, то судові витрати, слід стягнути з відповідачів в дохід держави у рівних частках.

На підставі ст. ст. 150, 155, 164, 165 СК України, ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства», ст. 3 «Конвенції про права дитини», керуючись ст. ст. 12, 81, 82, 141, 206, 263-265, 280-282 ЦПК України, суд -

у х в а л и в :

Позовні вимоги Органу опіки та піклування Цуманської селищної ради до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав - задовольнити.

Позбавити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , батьківських прав відносно малолітніх дітей - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Стягнути з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 в дохід держави 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп. судового збору, в рівних частках по 605 (шістсот п`ять) грн. 60 коп. з кожного.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

На виконання п. 4 ч. 5 ст. 265 ЦПК України суд зазначає повне найменування сторін та інших учасників справи:

Позивач - Орган опіки та піклування Цуманської селищної ради, адреса: с-ще Цумань, вул. Грушевського, 2, Луцького району, Волинської області, код ЄДРПОУ - 04333885.

Представник позивача - Овчиннікова Ріта Георгіївна, адреса: с-ще Цумань, вул. Грушевського, 2, Луцького району, Волинської області.

Відповідачі:

- ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , адреса реєстрації: АДРЕСА_3 ;

- ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , адреса реєстрації: АДРЕСА_4 .

Суддя Ківерцівського районного суду В.В. Корецька

СудКіверцівський районний суд Волинської області
Дата ухвалення рішення25.04.2025
Оприлюднено29.04.2025
Номер документу126870356
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —158/469/25

Рішення від 25.04.2025

Цивільне

Ківерцівський районний суд Волинської області

Корецька В. В.

Ухвала від 04.04.2025

Цивільне

Ківерцівський районний суд Волинської області

Корецька В. В.

Ухвала від 10.03.2025

Цивільне

Ківерцівський районний суд Волинської області

Корецька В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні