Справа № 589/1380/24
Провадження № 2-о/589/19/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 квітня 2025 року м.Шостка
Шосткинський міськрайонний суд Сумської області в складі
головуючого судді Сидорчука О.М., присяжних Кім І.Ф., Коринської С.В.,
з участю:
секретаря судового засідання Лінок М.О.,
адвоката Мороко С.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Шостка цивільну справу в порядку окремого провадження за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: виконавчий комітет Шосткинської міської ради про визнання фізичної особи недієздатною та встановлення опіки,
ВСТАНОВИВ:
Заявник просить визнати недієздатним ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , встановити над ним опіку та призначити його опікуном. Свою заяву мотивує тим, що ОСОБА_2 , маючи похилий вік, переніс інфаркт мозку, після чого він не може належним чином себе обслуговувати та потребує постійного стороннього догляду.
Ухвалою суду від 27.03.2024 року відкрито провадження та справа призначена до судового розгляду в порядку спрощеного провадження з викликом сторін.
В судове засідання представник заявника не з`явився, до суду надав заяву, в якій заявлені вимоги просив задовольнити та справу слухати в його відсутності.
Адвокат Мороко С.О. не заперечував проти задоволення заяви.
Представник заінтересованої сторони в судове засідання не з`явився, до суду надали заяву, в якій просили розглядати справу без участі преставника, заяву підтримали в повному обсязі.
Дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно свідоцтва про народження Серія НОМЕР_1 від 27.06.2023 року, ОСОБА_1 доводиться ОСОБА_2 онуком. /а.с. 9/
Всі близькі родичи ОСОБА_2 , окрім заявника, померли, що вбачається з копій свідоцтв про про смерть ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 /а.с. 10, 12, 13/
Згідно з довідкою Серії 12 ААГ № 273081 від 06.10.2023, ОСОБА_2 встановлено першу групу інвалідності безстроково, який потребує стороннього догляду /а.с. 14/.
Відповідно висновку судово-психіатричної експертизи № 1068 від 19.12.2024 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , страждає хронічним стійким психічним розладом у виді судинної деменції. За своїм психічним станом не може усвідолювати значення своїх дій та керувати ними.
Виклнавчий комітет Шосткинської міської ради клопоче про встановлення опіки над ОСОБА_2 та призначення опікуном ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно з частиною 1 статті 39 ЦК України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Відповідно до частини 1 статті 41 ЦК України над недієздатною особою встановлюється опіка.
Суд установлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування (стаття 60 ЦК України).
Відповідно до ч. 2, 3 ст. 63 ЦК України опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою.
Відповідно до частини 4 статті 63 ЦК України опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника.
В поданні виконавчого комітету Шосткинської міської ради ставиться питання про призначення ОСОБА_1 опікуном ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Таким чином, з урахуванням зібраних та досліджених у справі доказів, суд дійшов висновку, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , страждає хронічним психічним захворюванням та не здатний внаслідок цього усвідомлювати значення своїх дій і керувати ними, що є підставою відповідно до статті 39 ЦК України для визнання його недієздатним та встановлення відповідно до статті 41 ЦК України опіки над ним. Кандидат в опікуни перебуває у сімейних відносинах з недієздатною особою, обмежень, встановлених законом, до його призначення в опікуни в судовому засіданні не встановлено. Призначення заявника опікуном над недієздатним буде відповідати інтересам останнього.
Відповідно до ч. 2 ст. 299 ЦПК України судові витрати, пов`язані з провадженням по справі про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться за рахунок держави.
Керуючись ст. 76-80, 258, 259, 263-265, 268, 295-300 ЦПК України,
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 про визнання фізичної особи недієздатною та встановлення опіки задовольнити.
Визнати недієздатним ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , встановити над ним опіку та призначити ОСОБА_1 / ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 /, опікуном ОСОБА_2 .
Строк дії рішення в частині визнання ОСОБА_2 недієздатним - два роки з дня набрання рішення суду законної сили.
Рішення може бути оскаржене до Сумського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення судунабирає законноїсили післязакінчення строкудля поданняапеляційної скаргивсіма учасникамисправи,якщо апеляційнускаргу небуло подано.У разіподання апеляційноїскарги рішення,якщо йогоне скасовано,набирає законноїсили післяповернення апеляційноїскарги,відмови увідкритті чизакриття апеляційногопровадження абоприйняття постановисудом апеляційноїінстанції занаслідками апеляційногоперегляду.
Суддя О.М. Сидорчук
Присяжні: І.Ф. Кім
С.В. Коринська
Суд | Шосткинський міськрайонний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 21.04.2025 |
Оприлюднено | 28.04.2025 |
Номер документу | 126882789 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Шосткинський міськрайонний суд Сумської області
Сидорчук О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні