09.04.2025
Справа №607/22057/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 квітня 2025 року м.Тернопіль
Тернопільський міськрай онний суд Тернопільської області в складі:
- головуючої судді Черніцької І.М.
- при секретарі судового засідання Демборинського М.Р.
сторони в судове засідання не з`явилися
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в місті Тернополі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Великогаївської сільської ради про визнання права на завершення процедури приватизації земельної ділянки, у порядку спадкування,-
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Великогаївської сільської ради про визнання права на завершення процедури приватизації земельної ділянки площею 0,50 га призначеної для ведення особистого селянського господарства, у порядку спадкування за законом, після батька ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько ОСОБА_2 . Він є єдиним спадкоємцем за законом та у встановлений строк прийняв спадщину. Після смерті батька відкрилась спадщина на належне йому майно, у тому числі на земельну ділянку загальною площею 0,50 га для ведення особистого селянського господарства, яка була передана йому у власність на підставі рішення Скоморохівської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області №186 від 01 липня 2008 року «Про безоплатну передачу в приватну власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства».
За життя батько не встиг завершити приватизацію зазначеної земельної ділянки та отримати правовстановлюючий документ на неї. Посилаючись на наведене, просив визнати за ним право на завершення приватизації на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства пл. 0,50 га, що була виділена безоплатно у приватну власність ОСОБА_2 на підставі рішення Скоморохівської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області №186 від 01 липня 2008 року «Про безоплатну передачу в приватну власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства».
Ухвалою судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 15 жовтня 2024 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання на 13 листопада 2024 року.
Ухвалою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 25 лютого 2025 року, яку занесено до протоколу судового засідання, закрито підготовче судове засідання та призначено справу до судового розгляду.
Представник позивача адвокат Сампара Н.М. в підготовчому судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав викладених у позові, просила суд їх задовольнити. У судове засідання не з`явилась, попередньо подала заяву про слухання справи за їх відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, подавши клопотання про розгляд справи у відсутності їх представника, щодо задоволення позовних вимог покладається на думку суду.
Дослідивши та оцінивши зібрані по справі докази, суд встановив наступні обставини справи.
Судом встановлено, що позивач є сином ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 .
Згідно довідки Великогаївської сільської ради Тернопільського району за №422 від 06 вересня 2023 року встановлено, що в с.Скоморохи Тернопільського району обліковується змелена ділянка для ведення особистого селянського господарства пл. 0.50 га, яка перебувала у користуванні ОСОБА_3 , згідно рішення сесії № 186 від 01.07.2008 року. Дана земельна ділянка не приватизована.
Рішенням Скоморохівської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області №186 від 01 липня 2008 року «Про безоплатну передачу в приватну власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства» вирішено надати ОСОБА_2 безоплатно у власність земельну ділянку пл. - 0,50 га призначену для ведення особистого селянського господарства в межах населеного пункту із земель для ведення особистого селянського господарства. Доручено проектній організації виробити державний акт на приватну власність ОСОБА_2 . Землевпоряднику сільської ради внести зміни в земельно-облікові документи.
ОСОБА_2 за життя не встиг завершити процедуру приватизації земельної ділянки та відповідно не отримав правовстановлюючого документу на зазначену вище земельну ділянку.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер, що стверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 .
Після смерті ОСОБА_2 відкривалася спадщина за законом на належне йому майно.
ОСОБА_1 23 вересня 2021 року подав до Тернопільської районної державної нотаріальної контри заяву про прийняття спадщини, що стверджується матеріалами спадкової справи №455/2021 від 23 вересня 2023 року.
Згідно довідки Великогаївської сільської ради Тернопільського району за №722 від 21 вересня 2021 року встановлено, що на дату смерті ОСОБА_2 був зареєстрований в АДРЕСА_1 . Разом ним був зареєстрований його син ОСОБА_1 .
З матеріалів спадкової справи встановлено, що інші спадкоємці із заявами про прийняття спадщини не звертались.
ОСОБА_1 частково оформив спадкові права після смерті батька отримавши свідоцтва про право на спадщину за законом на 1/3 частину квартири за АДРЕСА_1 , грошові вклади у АТ КБ «Приватбанк» та земельні ділянки розташовані на території Скоморохівської сільської ради Тернопільського району.
Постановою державного нотаріуса Тернопільської районної державної нотаріальної контори від 24 вересня 2024 року, позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на спірну земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів.
Позивач звернувся до Великогаївської сільської ради із заявою щодо визнання за ним права на завершення приватизації спірної земельної ділянки
Листом за № 361 від 19 березня 2025 року Великогаївська сільської ради відмовила позивачу та повідомила, що у зв`язку із відсутністю правовстановлюючого документа, вирішення даного питання можливо лише у судовому порядку.
Суд, вивчивши матеріали справи, дослідивши та оцінивши наявні у справі докази, вважає, що позов підлягає до задоволення.
Відповідно до вимог ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
У відповідності до вимог ст.1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно з вимогами статті 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок смерті.
В силу вимог ч. 1 ст. 1258 ЦК спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.
У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки ( ч. 1 ст. 1261 ЦК).
Відповідно до вимог ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Спадщину після смерті ОСОБА_2 прийняв його син - позивач, шляхом постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, що підтверджується матеріалами справи.
Інші спадкоємці за законом чи за заповітом відсутні.
Крім того, позивач частково оформив спадкові права після смерті батька.
Таким чином, судом встановлено, що позивач є єдиним спадкоємцем за законом першої черги, який у встановленому законом порядку прийняв спадщину.
Статтею 1225 ЦК України визначено, що право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування зі збереженням її цільового призначення.
Згідно з пунктом «г» частини першої статті 81 ЗК України (тут і далі - у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.
Частиною першою статті 116 ЗК України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Захист прав громадян на земельні ділянки здійснюється, в тому числі, шляхом визнання права, що передбачено пунктом «а» частини третьої статті 152 ЗК України.
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами перебачений у статті 118 ЗК України.
Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають заяву до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У заяві зазначаються бажані розміри та мета її використання (частина шоста статті 118 ЗК України).
Відповідна місцева державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає заяву, а при передачі земельної ділянки фермерському господарству - також висновки конкурсної комісії, і в разі згоди на передачу земельної ділянки у власність надає дозвіл на розробку проекту її відведення (частина сьома статті 118 ЗК України).
Проект відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян організаціями, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін (частина восьма статті 118 ЗК України).
Проект відведення земельної ділянки погоджується з органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури і охорони культурної спадщини та подається на розгляд відповідних місцевої державної адміністрації або органу місцевого самоврядування (частина дев`ята статті 118 ЗК України).
Районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада у місячний строк розглядає проект відведення та приймає рішення про передачу земельної ділянки у власність (частина десята статті 118 ЗК України).
У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку (частина одинадцята статті 118 ЗК України).
Право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації (стаття 125 ЗК України в редакції від 31 березня 2006 року).
Якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зі статтею 125 ЗК України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершенні процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду з позовами про визнання відповідного права у порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім`я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку.
Відповідний правовий висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 20 березня 2019 року у справі № 350/67/15-ц, провадження 14-652цс18, у постановах Верховного Суду від 13 червня 2018 року у справі № 128/1911/15-ц, від 17 квітня 2019 року у справі № 723/1061/17, від 29 серпня 2019 року у справі № 554/1195/17від 30 червня 2020 року у справі № 623/633/17, від 25 березня 2020 року у справі № 158/1672/17, від 23 листопада 2022 року у справі № 692/769/, що свідчить про сталість судової практики у вирішенні питання права на завершення приватизації земельної ділянки.
Таким чином, у випадку, якщо спадкодавець за життя із дотриманням вимог законодавства розпочав процедуру приватизації земельної ділянки, проте не отримав на неї право власності у зв`язку зі смертю, спадкоємці у порядку спадкування набувають право на завершення приватизації. У разі відмови компетентного органу спадкоємцям, належним та ефективним способом захисту їх прав у судовому порядку є звернення із позовом про визнання права на завершення приватизації.
Матеріалами справи встановлено, що спадкодавець, батько позивача ОСОБА_2 , за життя звернувся із заявою до Скоморохівської сільської ради та просив передати безоплатно у власність земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства.
Рішенням Скоморохівської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області від 01 липня 2008 року № 186 вирішено надати ОСОБА_2 безоплатно у власність земельну ділянку площею- 0,50 га призначену для ведення особистого селянського господарства в межах населеного пункту із земель для ведення особистого господарства та доручено проектній організацій виробити державний акт на приватну власність ОСОБА_2 .
Отже, право на приватизацію спірної земельної ділянки ОСОБА_2 розпочав у встановленому законом порядку, проте не завершив процес приватизації у зв`язку із смертю.
Позивач звертався за завершенням процедури приватизації земельної ділянки до розпорядника спірної земельної ділянки та останній відмовив йому.
Право на завершення приватизації відповідно до чинного законодавства та судової практики у таких правовідносинах, переходить до спадкоємця ОСОБА_1 , який є спадкоємцем першої черги за законом і прийняв спадщину, а отже прийняв у порядку спадкування право на завершення приватизації спірної земельної ділянки, розпочатої та незавершеної спадкодавцем.
Відповідач у судове засідання не зявився, хоча про час та місце його був повідомлений належним чином. Будь-яких заперечень щодо позовних вимог суду не подавав.
За наведенихобставин,суд доходитьвисновку,що допозивача, якспадкоємця першоїчерги зазаконом,перейшло правона завершенняприватизації,і щотаке правопозивача підлягаєсудовому захистув обранийним спосібшляхом визнання за ним права на завершення приватизації на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства пл. 0,50 га, що була виділена безоплатно у приватну власність ОСОБА_2 на підставі рішення Скоморохівської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області №186 від 01 липня 2008 року «Про безоплатну передачу в приватну власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства».
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 4, 5, 12, 81, 263, 265, 273, 287, 289, 352, 354 ЦПК України, ст.ст. 16, 182, 328, 392, 1216, 1217 ЦК України, суд, -
В ИР ІШ ИВ :
Позов ОСОБА_1 до Великогаївської сільської ради про визнання права на завершення процедури приватизації земельної ділянки у порядку спадкування за законом, задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право на завершення приватизації на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства пл. 0,50 га, що була виділена безоплатно у приватну власність ОСОБА_2 на підставі рішення Скоморохівської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області №186 від 01 липня 2008 року «Про безоплатну передачу в приватну власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства», у порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .
Відповідач:Великогаївська сільськарада,вул.Галицька,47с.Великі Гаї Тернопільського району Тернопільської області, код ЄДРПОУ 04394875.
Повне судове рішення складено 14 квітня 2025 року.
Головуюча І.М. Черніцька
Суд | Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 09.04.2025 |
Оприлюднено | 29.04.2025 |
Номер документу | 126889709 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Черніцька І. М.
Цивільне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Черніцька І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні