Справа № 388/2467/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.04.2025 року Долинський районний суд Кіровоградської області
у складі: головуючого - судді Баранського Д.М.,
за участю секретаря Поліщук Т.І.,
розглянув у приміщенні суду в м. Долинській цивільну справу за позовом Долинської міської ради Кропивницького району Кіровоградської області в інтересах дітей ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про позбавлення батьківських прав, -
ВСТАНОВИВ:
Долинська міська рада Кропивницького району Кіровоградської області звернулась до суду з цим позовом в інтересах ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до відповідачки ОСОБА_3 та просить позбавити її батьківських прав стосовно своїх дітей.
Позов мотивує тим, що відповідачка є матір`ю дітей ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відомості про батька дітей записані згідно з положеннями ч. 1 ст. 135 СК України.
Діти відповідачки неодноразово перебували на обліку у службі у справах дітей як такі, які опинилися в складних життєвих обставинах через ухилення матері від виконання батьківських обов`язків. Сім`я перебувала під соціальним супроводом центру соціальних служб, з матір`ю неодноразово проводились профілактичні бесіди, робота спрямована на підвищення виховного батьківського потенціалу, матір дітей проходила курс лікування в наркологічному диспансері, але це мало тимчасовий результат, оскільки вона знову починала зловживати алкогольними напоями, безвідповідально ставитись до виконання своїх батьківських обов`язків, що призвело до загрози життю та здоров`ю дітей.
7 листопада 2024 року відповідачка залишила дітей без нагляду, що призвело до пожежі. Дітей врятував сусід, який виламав двері до квартири та загасив полум`я.
За місцем проживання дітей антисанітарія, безлад, стійкий запах гарі, діти в занедбаному стані, в брудному одязі. ОСОБА_3 у свою чергу з`явилась у стані алкогольного сп`яніння, мала хитку ходу, сплутане мовлення, не розуміла, що відбувається.
За цих дій відповідачки, дітей у неї було тимчасово відібрано.
В подальшому дітей влаштовано до сім`ї ОСОБА_4 .
Органом опіки та піклування прийнято рішення про позбавлення батьківських прав відповідачки стосовно дітей.
Відповідачка ОСОБА_3 відзив на позовну заяву до суду не надіслала.
У судове засідання представник Долинської міської ради Кропивницького району Кіровоградської області не з`явився, однак надіслав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, просить заяву задовольнити.
Відповідачка ОСОБА_3 у судове засідання не з`явилась, повідомлялась про місце та час розгляду справи, про причину неявки не повідомила.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, дійшов до висновку про задоволення позову з таких підстав.
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно з ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Сторони та інші учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду. Позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви (чч. 1, 2 ст. 83 ЦПК України).
Статтею 150 СК України передбачено, що батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Батьки зобов`язані поважати дитину. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов`язку батьківського піклування щодо неї. Забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини. Забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.
За змістом п. 2 ч. 1 ст. 164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх батьківських обов`язків по вихованню дитини.
Відповідно до ст. 165 СК України право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.
Судом установлено, що відповідачка ОСОБА_3 є матір`ю малолітніх ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відомості про батька дітей записані згідно з ч. 1 ст. 135 СК України, що підтверджується витягами з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України № 00028083798 від 8 жовтня 2020 року, № 00028083703 від 8 жовтня 2020 року.
Раніше діти ОСОБА_1 та ОСОБА_2 були взяті на облік, як діти, які перебувають в складних життєвих обставинах, про що свідчать накази начальника Служби у справах дітей Долинської районної державної адміністрації Кіровоградської області від 24 вересня 2020 року № 101 та № 102, начальника Служби у справах дітей Долинської міської ради Кропивницького району Кіровоградської області від 14 червня 2022 року № 30 та № 31.
Згідно з актом обстеження умов проживання № 184 від 18 жовтня 2024 року, відповідачці рекомендовано протягом одного тижня вимити всі двері у квартирі, привести квартиру до санітарних норм, придбати електричну плитку для приготування їжі, а вона у свою чергу зобов`язалася зазначене вчинити. Одночасно відповідачку попереджено про відповідальність за неналежне виховання та утримання дітей.
Актами проведення оцінки рівня безпеки дітей встановлено, що ОСОБА_2 грався сірниками, палив ганчір`я, здійснив пожежу, а їх врятував сусід, який виламав двері та погасив полум`я. Мати дітей була відсутня вдома, а діти плакали. Мати залишала дітей одних у квартирі. У квартирі відсутня приготовлена їжа. На час проведення та підписання оцінки рівня безпеки дитини матері вдома не було. Прийнято рішення відібрати дітей у матері.
Актом обстеження умов проживання № 194 від 7 листопада 2024 року встановлено, що на момент приїзду комісії та поліції матері вдома не було, а вона прийшла коли дітей одягали для влаштування до лікарні. ОСОБА_3 перебувала в стані алкогольного сп`яніння, мала дуже хитку ходу, сплутане мовлення, не розуміла, що відбувається, просила залишити дітей та погрожувала, що її співмешканець з ними розбереться. Рекомендовано влаштувати дітей до лікарні з метою обстеження, проведення оцінки рівня безпеки. ОСОБА_3 попереджено про наслідки її поведінки стосовно дітей, яких вона залишила без нагляду, що призвело до загрози їхньому життю.
Згідно з листом начальника Служби у справах дітей Долинської міської ради Кропивницького району Кіровоградської області від 7 листопада 2024 року № 128/03-08, з метою медичного обстеження та забезпечення безпеки, дітей влаштовано до Комунального некомерційного підприємства «Долинська центральна лікарня Долинської міської ради».
Листами начальника служби у справах дітей Долинської міської ради Кропивницького району Кіровоградської області від 7 листопада 2024 року № 42/03-03 та № 14/01-04 про подію повідомлено Долинський відділ Знам`янської окружної прокуратури Кіровоградської області та порушено питання про відібрання у матері дітей.
Рішенням виконавчого комітету Долинської міської ради Кропивницького району Кіровоградської області від 8 листопада 2024 року № 512, відібрано в ОСОБА_3 її дітей, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у зв`язку із загрозою їх життю та здоров`ю.
Наказами начальника Служби у справах дітей Долинської міської ради Кропивницького району Кіровоградської області від 11 листопада 2024 року № 19 та № 20, тимчасово влаштовано ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до сім`ї ОСОБА_4 .
Рішенням комісії з питань захисту прав дитини Долинської міської ради Кропивницького району Кіровоградської області від 14 листопада 2024 року № 142, рекомендовано органу опіки та піклування подати позовну заяву про позбавлення відповідачки батьківських прав стосовно її дітей та стягнути з неї аліменти.
Відповідачка на обліку як безробітна не перебуває та раніше притягувалась до адміністративної відповідальності за розпивання пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв у заборонених законом місцях або появу у громадських місцях у п`яному вигляді та за завідомо неправдивий виклик спеціальних служб. Стосовно відповідачки в суді перебуває справа про адміністративне правопорушення про невиконання обов`язків щодо виховання дітей, про що свідчать інформації від 22 листопада 2024 року № 01-39/196/02/24, від 25 листопада 2024 року № 15329/111-2-24.
Висновком органу опіки та піклування Долинської міської ради від 20 листопада 2024 року № 01-40/416/2, доцільним є позбавлення батьківських прав ОСОБА_3 стосовно дітей, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , оскільки мати ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків, не піклується про дітей, про їх здоров`я, фізичний, духовний та моральний розвиток, навчання, спілкування з дітьми в обсязі, необхідному для їх нормального самоусвідомлення.
За змістом п. 16 постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 30 березня 2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Суд установив, що відповідачка ОСОБА_3 тривалий час разом із власними дітьми не проживає, не піклується про фізичний і духовний розвиток дітей, їх навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема, не забезпечує необхідного харчування, медичного догляду, не спілкується з дітьми в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення, не надає дітям доступу до культурних та інших духовних цінностей, не сприяє засвоєнню ними загальновизнаних норм моралі, не виявляє інтересу до їх внутрішнього світу, не створює умов для отримання ними освіти. Ці обставини підтвердженні фактичними даними, що містяться у матеріалах цивільної справи.
З огляду на вищезазначене, суд уважає доведеним той факт, що відповідачка у справі ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків щодо виховання дітей, а саме ухиляється від виконання обов`язків щодо піклування про здоров`я дітей, їх фізичний, духовний та моральний розвиток.
Об`єктивних причин за яких відповідачка не виконувала покладені на неї батьківські обов`язки судом не встановлено та доказів з цього приводу матеріали справи не містять.
За змістом ч. 3 ст. 166 СК України при задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину.
Відповідно до ст. 180 СК України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Згідно з чч. 2, 3 ст. 181 СК України за домовленістю між батьками дитини той із них, хто проживає окремо від дитини, може брати участь у її утриманні в грошовій і (або) натуральній формі. За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі.
Відповідно до ст. 182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров`я та матеріальне становище дитини; стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; інші обставини, що мають істотне значення. Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Отже, мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Відповідно до ч. 1 ст. 183 СК України частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом.
Судом установлено, що у відповідачки є двоє дітей щодо яких суд уважає є підстави для позбавлення її батьківських прав.
Відповідачка зобов`язана утримувати дітей до досягнення ними повноліття.
Діти відповідачки зважаючи на їх вік, а саме те, що вони є малолітніми, відповідно мають незадовільне матеріальне становище, що суд враховує при визначенні розміру аліментів.
Суд виходить з презумпції фізичного здоров`я матері, оскільки інших відомостей про це сторони не надали.
Відомості про майновий стан відповідачки у справі відсутні.
Сторони також не надали відомості про наявність у відповідачки зобов`язань перед іншими особами: утриманцями або кредиторами, які суттєво впливають на її здатність утримувати дітей.
Суд уважає визначити розмір аліментів, що будуть стягуватись з відповідачки на користь особи (суб`єкта), яка (який) виконує функції опікуна (піклувальника) дітей аліменти на утримання дітей в розмірі 1/3 частини всіх видів заробітку (доходу), але не менше п`ятдесяти відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно до досягнення найстаршою дитиною повноліття.
Відповідно до ч. 1 ст. 191 СК України аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову.
Таким чином, аліменти на дітей присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову.
Позовну заяву пред`явлено до суду 9 грудня 2024 року, відповідно починаючи з цієї дати суд присуджує аліменти.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 367 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішення у справах про стягнення аліментів - у межах суми платежу за один місяць.
Отже, суд дійшов до висновку про задоволення цього позову.
Відповідно до п. 14 ч. 2 ст. 3, п. 3 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» судовий збір не справляється за подання заяви, апеляційної та касаційної скарги про захист прав малолітніх чи неповнолітніх осіб. Від сплати судового збору звільняються позивачі - у справах про стягнення аліментів, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів чи зміну способу їх стягнення, а також заявники у разі подання заяви щодо видачі судового наказу про стягнення аліментів.
За змістом ч. 6 ст. 141 ЦПК України, якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог.
Відповідно до чч. 1, 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» (в редакції на час звернення до суду) судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: позовної заяви немайнового характеру 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб; позовної заяви майнового характеру 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно зі ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік», установлений у 2024 році розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 1 січня - 3028 грн.
З огляду на вищезазначене, з відповідачки підлягає стягненню в дохід держави судовий збір у розмірі 2422,40 грн.
На підставі викладеного, керуючись, 105, 110, 112, 150, 164, 180-182, 184, 191 СК України, ст. ст. 4, 12, 13, 19, 42, 48, 76, 81, 82, 83, 95, 133, 141, 258, 259, 263-265, 268, 354 ЦПК України, -
ВИРІШИВ:
Задовольнити позов Долинської міської ради Кропивницького району Кіровоградської області в інтересах дітей ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про позбавлення батьківських прав.
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 позбавити батьківських прав стосовно дітей, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 ) на користь особи (суб`єкта), яка (який) виконує функції опікуна (піклувальника) дітей (який є стягувачем аліментів та визначається органом опіки та піклування), аліменти на утримання дітей, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в розмірі 1/3 частини всіх видів заробітку (доходу), але не менше п`ятдесяти відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно до досягнення найстаршою дитиною повноліття, починаючи стягнення з 9 грудня 2024 року.
Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 ) в дохід держави 2422,40 грн (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні сорок копійок) судового збору (рахунок: UA178999980313131206000011525, банк: ГУК України у Кіровоградській області, код: 37993783, код класифікації бюджетів: 22030101).
Рішення у частині стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць допустити до негайного виконання.
Апеляційна скарга подається до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений 28 квітня 2025 року.
Суддя Долинського районного суду Д. М. Баранський
Суд | Долинський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 23.04.2025 |
Оприлюднено | 30.04.2025 |
Номер документу | 126890496 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Долинський районний суд Кіровоградської області
Баранський Д. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні