Справа № 2-о/714/84/25
ЄУН : 714/591/25
УХВАЛА
"28" квітня 2025 р. м. Герца
Суддя Герцаївськогорайонного суду Чернівецькоїобласті Єфтемій С.М., розглянувши заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Волоківська сільська рада Чернівецького району Чернівецької області про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, -
В С Т А Н О В И В :
Представник заявниці адвокат Боднарюк К.В. звернувся до суду із вказаною заявою посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла матір заявниці ОСОБА_2 , яка до дня смерті проживала в належному їй будинку. У цьому будинку також проживала заявниця.
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на їй спадкодавцю майно. Зокрема на земельну ділянку загальною площею 1, 32 га належну спадкоємниці відповідно до Державного акту на право приватної власності на землю. Оскільки заявниця проживала з матір`ю у належному останній будинку, то не зверталася до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, так як вважала, що прийняла спадщину. Оскільки заявниця фактично прийняла спадщину, оскільки на час смерті матері проживала разом з нею, але довести вказане не має можливості про що довідалася за усним зверненням до нотаріуса, то просить встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Дослідивши зміст поданої заяви та додані до неї документи, вважаю, що заяву слід залишити без руху, з огляду на наступне.
Статтею 4 ЦПК України гарантовано кожній особі право в порядку, встановленому цим Кодексом на звернення до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 258 ЦПК України, у заяві про встановлення фактів, що мають юридичне значення повинно бути зазначена : 1) який факт заявник просить встановити та з якою метою; 2) причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; 3) докази що підтверджують факт.
Як зазначив Пленум Верховного Суду України у п.3 своєї постанови №5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», вирішуючи питання про прийняття заяв про встановлення фактів, що мають юридичне значення, судам необхідно враховувати, що ці заяви повинні відповідати як загальним правилам щодо змісту і форми позовної заяви, встановленим ст. 175 ЦПК, так і вимогам щодо її змісту, передбаченим ст. 318 ЦПК.
За загальним правилом встановленому у ч. 3 ст. 175 ЦПК України, позовна заява повинна зокрема містити : зміст позовних вимог : спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; виклад обставин,якими позивачобґрунтовує своївимоги;зазначення доказів,що підтверджуютьвказані обставини; перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви .
За змістомст.177ЦПК України,яка кореспондуєтьсяіз ст.83ЦПК України,позивач зобов`язанийокрім позовноїзаяви податидо неїдокументи,а саме: у разі необхідності додається клопотання та заяви позивача про витребування доказів тощо - ч. 3 ст. 177 ЦПК; всінаявні упозивача докази,що підтверджуютьобставини,на якихґрунтуються позовнівимоги (якщоподаються письмовічи електроннідокази позивачможе додатидо позовноїзаяви копіївідповідних доказів) - ч. 5 ст. 177 ЦПК. Якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об`єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити : доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк; докази, які підтверджують, що особа здійснила всі залежні від неї дії, спрямовані на отримання вказаного доказу (ч. 4 ст. 83 ЦПК України).
За положеннями ст. 318 ЦПК України у заяві про встановлення факту, що має юридичне значення, повинно бутизазначено: 1)який фактзаявник проситьвстановити таз якоюметою; 2)причини неможливостіодержання абовідновлення документів,що посвідчуютьцей факт; 3) докази, що підтверджують факт.
До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, і довідка про неможливість відновлення втрачених документів.
Проте, як вбачається зі змісту заяви, остання вищезазначених вимог не містить, а саме :
1)не зазначено докази ( посилання на дакази) на підтвердження обставини постійного проживання заявниці із ОСОБА_2 в належному їй будинку на час смерті.
2)не викладено обставини з посиланням на докази щодо неможливості оформлення права на спадщину заявницею на майно належне матері у нотаріальному порядку ;
3)не зазначено докази, які не можуть бути подані разом із заявою (за наявності); причини, з яких доказ не може бути подано ; докази, які підтверджують, що особа здійснила всі залежні від неї дії, спрямовані на отримання вказаного доказу ;
4)наявності у заявниці (представника) або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви ;
Суддя,встановивши,що позовнузаяву поданобез додержаннявимог,викладених устаттях 175і 177цьогоКодексу,протягом п`ятиднів здня надходженнядо судупозовної заявипостановляє ухвалупро залишенняпозовної заявибез руху (ч.1 ст. 185 ЦПК України).
Європейський суд з прав людини у своїй прецедентній практиці виходить із того, що положення пункту 1статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує кожному право подати до суду будь-який позов, що стосується його цивільних прав і обов`язків. Проте право на суд не є абсолютним і воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання з боку держави. Разом з тим, такі обмеження не повинні впливати на доступ до суду чи ускладнювати цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди суті цього права, та мають переслідувати законну мету.
Враховуючи зазначене, залишення заяви без руху жодним чином не перешкоджає заявниці у доступі до правосуддя після усунення недоліків заяви.
На підставі наведеного, керуючись ст. 185 ЦПК України, -
П О С Т А Н О В И В :
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Волоківська сільська рада Чернівецького району Чернівецької області про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини залишити без руху, про що повідомити заявницю (представника заявниці).
Надати для усунення зазначених вище недоліків строк, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення (отримання) цієї ухвали.
У разі невиконання ухвали суду в зазначений строк заяву вважати неподаною та повернути заявнику (представнику) зі всіма доданими до неї документами.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя :
Суд | Герцаївський районний суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 28.04.2025 |
Оприлюднено | 29.04.2025 |
Номер документу | 126898652 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Герцаївський районний суд Чернівецької області
Єфтемій С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні