Рішення
від 24.04.2025 по справі 344/4880/25
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 344/4880/25

Провадження № 2-о/344/216/25

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 квітня 2025 року м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого-судді Атаманюка Б. М.,

секретаря судового засідання Солонинко С.А.,

за участі

заявника ОСОБА_1 ,

представника заявника адвоката Свирида Г.С.,

заінтересованої особи ОСОБА_2

розглянувши у судовому засіданні у порядку окремого провадження в залі суду заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи ОСОБА_2 , Більшівцівська селищна рада Івано-Франківського району, Івано-Франківської області, про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини,-

В С Т А Н О В И В:

Адвокат Свирида Галина Степанівна, яка діє в інтересах заявника ОСОБА_1 , 20.03.2025 звернулася до суду із заявою про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Ухвалою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 24.03.2025 прийнято до розгляду заяву та відкрито провадження у справі.

В обґрунтування заяви зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла бабуся заявниці ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка жила за адресою АДРЕСА_1 . Чоловік спадкодавці ОСОБА_3 ОСОБА_4 , помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .. Спадкоємцями першої черги після смерті ОСОБА_3 були її діти ОСОБА_5 (мати заявниці) та ОСОБА_2 (дядько заявниці). Однак, 15 травня 2009 року вони подали до нотаріуса заяву про відмову від спадщини у користь заявниці. Мати заявниці ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_4 . Для оформлення спадкових прав після смерті бабусі заявниця звернулася до нотаріуса, однак нотаріус відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки вона не змогла підтвердити факт постійного проживання разом із бабусею. Заявниця дійсно була зареєстрована у м. Івано-Франківську, проте з 2001 року проживала із бабусею за адресою АДРЕСА_1 та здійснювала за нею догляд, а тому прийняла спадщину.

На підставі зазначених обставин, представник заявника просила суд встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , на час відкриття спадщини разом із спадкодавцем ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою АДРЕСА_1 .

Представник заявника адвокат Свирида Г.С. у судовому засіданні заяву підтримала, просила суд заяву задовольнити.

Заявник ОСОБА_1 в судовому засіданні вимоги заяви підтримала, просила суд заяву задовольнити.

Заінтересована особа ОСОБА_2 в судовому засіданні пояснив, що дійсно його племінниця ОСОБА_1 фактично проживала разом із його матір`ю ОСОБА_3 , та здійснювала за нею догляд. Він написав відмову від спадщини на користь ОСОБА_1 . Просив суд заяву задовольнити.

Вислухавши заявника та представника, заінтересовану особу, дослідивши та оцінивши письмові докази, суд прийшов до висновку про задоволення заяви, виходячи з таких обставин.

Згідно п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Відповідно до ч.2 ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Згідно ст. 316 ЦПК України, заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання.

Згідно з підпунктом 4.2 п.4 глави 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України доказом родинних та інших відносин спадкоємців зі спадкодавцем є, зокрема, копії рішень суду, що набрали законної сили, про встановлення факту родинних та інших відносин. Відповідно до підпункту 4.4 п. 4 глави 10 розділу ІІ вищевказаного Порядку факт проживання спадкоємців однією сім`єю зі спадкодавцем підтверджується рішенням суду, яке набрало законної сили.

Відповідно до ч. 3 ст. 1268 Цивільного кодексу України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Відповідно до п.1 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.95 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» у порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

Відповідно до п. 2 Постанови Пленуму ВСУ № 7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження.

Судом встановлено, що згідно копії свідоцтва про народження ОСОБА_6 її батьками є ОСОБА_7 та ОСОБА_5 (а.с.6-9).

Батьками матері заявниці ОСОБА_8 були ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (а.с.13-14).

Таким чином встановлено, що бабусею заявниці ОСОБА_6 є ОСОБА_3 .

Згідно копії свідоцтва про смерть ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , -померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.10).

Згідно копії свідоцтва про смерть ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , помер ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.12).

Згідно копії свідоцтва про смерть ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 померла ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с.15).

Відповідно до нотаріально посвідченої заяви від 15 травня 2009 року ОСОБА_5 та ОСОБА_2 відмовилися від прийняття спадщини після померлої матері ОСОБА_3 на користь онуки померлої ОСОБА_1 (а.с.16).

Згідно постанови держаного нотаріуса Галицької державної нотаріальної контори Івано-Франківської області Кіщук Л.І. від 21.01.2025, відмовлено у видачі ОСОБА_1 свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_3 , у зв`язку із відсутністю підтверджуючого факту права на спадкування (а.с.18).

Відповідно до акту про фактичне місце проживання особи без реєстрації від 28.12.2021, складеного ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , про те, що на час смерті ОСОБА_3 її онука ОСОБА_1 постійно проживала разом з нею, та здійснювала за нею догляд, після смерті поховала її, та встановила пам`ятник (а.с.22).

Згідно довідок від 28.12.2021, 15.01.2025, 04.03.2025 виданої Більшівцівською селищною радою Кукільницького старостинського округу село Яблунів Івано-Франківського району про те, що ОСОБА_1 була зареєстрована у м.Івано-Франківську, але проживала без реєстрації у АДРЕСА_1 азом із бабусею ОСОБА_3 , після смерті якої вступила в управління та володіння спадковим майном (а.с.23-25).

Досліджені наявні письмові докази, в їх сукупності дають підстави вважати, що дійсно заявник ОСОБА_1 постійно проживала на час відкриття спадщини разом із спадкодавцем ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою АДРЕСА_1 .

Під час розгляду справи судом не встановлено існування спору про право та можливих порушень прав та інтересів третіх осіб внаслідок встановлення факту проживання разом із спадкодавцем, про який просить заявник. Таким чином суд вважає, що заява ОСОБА_1 про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК України, при ухваленні судом рішення по справі в порядку окремого провадження судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 15, 16 ЦК України, ст.ст. 76,77, 81, 293, 294, 315, 316 ЦПК України, та керуючись ст.ст. 259, 263-265, 268, 273, 319 ЦПК України, суд,-

У Х В А Л И В :

Заяву - задовольнити.

Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , на час відкриття спадщини разом із спадкодавцем ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою АДРЕСА_1 .

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 28.04.2025.

Суддя Богдан АТАМАНЮК

СудІвано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення24.04.2025
Оприлюднено29.04.2025
Номер документу126900467
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —344/4880/25

Рішення від 24.04.2025

Цивільне

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Атаманюк Б. М.

Рішення від 24.04.2025

Цивільне

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Атаманюк Б. М.

Ухвала від 24.03.2025

Цивільне

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Атаманюк Б. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні