Рішення
від 28.04.2025 по справі 302/487/25
МІЖГІРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 302/487/25

2-о/302/53/25

17

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

(в повному обсязі)

"28" квітня 2025 р. селище Міжгір`я

Міжгірський районний суд Закарпатської області

в особі головуючого судді Кривка В. П.,

з участю: секретарка судового засідання Липей В.В.,

заявник ОСОБА_1 ,

представник заявника адвокат Штефанюк І.М.,

староста с.Присліп- Угрин О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу в порядку окремого провадження за заявою ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Штефанюк І.М., заінтересована особа: Міжгірська селищна рада Хустського району Закарпатської області про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини за померлою ОСОБА_2 ,-

В С Т А Н О В И В:

Короткий зміст заяви та доводів заявника

09.04.2025 року в інтересах заявника його представник - адвокат Штефанюк І.М. подав суду вищенаведену заяву, яку обґрунтував таким.

Заявник є онуком ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Померла ОСОБА_2 на випадок її смерті заповіту не залишила. Після її смерті відкрилася спадщина на нерухоме майно, а саме три земельні ділянки. Згідно з заявою від 28.03.2025 року ОСОБА_3 , який є сином померлої ОСОБА_2 та спадкоємцем першої черги, останній спадщину до майна померлої матері не приймав, заяви про прийняття спадщини до нотаріуса не подавав і не буде звертатися до суду щодо продовження строку про прийняття спадщини до майна померлої матері. Крім того, ОСОБА_3 не заперечує, щоб спадщину за законом до майна померлої матері оформив його син та внук померлої матері, ОСОБА_1 . На момент смерті ОСОБА_2 була постійною мешканкою АДРЕСА_1 . Заявник теж проживав за вказаною вище адресою на момент смерті ОСОБА_2 , тобто на час відкриття спадщини. Однак місце проживання заявника зареєстроване за іншою адресою, а саме: АДРЕСА_2 . Для оформлення спадкових прав заявник звернувся до приватного нотаріуса Хустського районного територіального округу Закарпатської області - Корбутяк I.B. Однак нотаріус відмовила у прийняті заяви про прийняття спадщини та видачі свідоцтва про право на спадщину з тієї причини, що ОСОБА_1 не може документально підтвердити постійне проживання разом з ОСОБА_2 на день її смерті, хоч фактично постійно проживав з нею на день її смерті, але формально не був зареєстрований у домі по місцю її проживання. Крім того, станом на 28.03.2025 інформація про відкриття спадкової справи щодо майна померлої ОСОБА_2 відсутня. З померлою ОСОБА_2 заявник понад останні 30 років постійно проживав за адресою: АДРЕСА_1 , в тому числі і на день її смерті. Через похилий вік ОСОБА_2 не могла забезпечити себе самостійно, а тому він переїхав до неї без зміни реєстрації місця проживання. Заявник доглядав за ОСОБА_2 , піклувався, забезпечував всім необхідним, у тому числі ліками та харчуванням, а також брав на себе усі витрати, пов`язані з побутом, з оплатою житлово-комунальних послуг. ОСОБА_1 продовжує опікуватися спадковим нерухомим майном і після смерті ОСОБА_2 . Заявник зазначає, що встановлення факту постійного проживання його зі спадкодавцем на час відкриття спадщини має для нього юридичне значення, бо надасть йому змогу реалізувати його право на оформлення спадщини після смерті ОСОБА_2 у встановленому законом порядку.

Винесені в справі процесуальні рішення

Ухвалою Міжгірського районного суду Закарпатської області від 10.04.2025 року прийнято заяву ОСОБА_1 до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено розгляд справи проводити в порядку окремого провадження; залучено у справу заінтересовану особу Міжгірську селищну раду Хустського району Закарпатської області.

Позиції учасників справи

Сторона заявника в судовому засіданні підтримала заяву, просила таку задовольнити.

Міжгірська селищна рада Хустського району Закарпатської області в особі представниці в судове засідання на розгляд справи не з`явилася, проте подала суду заяву про розгляд справи за її відсутності з позицією відсутності заперечень щодо задоволення заяви.

Староста с.Присліп в судовому засіданні підтримав заяву, просив таку задовольнити. Додатково зазначив, що заявник дійсно постійно спільно проживав разом з померлою ОСОБА_2 до її смерті за адресою: АДРЕСА_1 .

Заслухавши позицію учасників справи, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані докази, виходячи з їх належності та допустимості, суд приходить до наступного висновку.

Встановлені судом обставини

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 90 років у с.Присліп Хустського району Закарпатської області, про що 04.06.2024 року Міжгірським відділом ДРАЦС у Хустському районі Закарпатської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції складено відповідний актовий запис за №141, що вбачається з свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 .

Згідно з довідкою Міжгірської селищної ради №123 від 14.03.2025 року померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , була постійною мешканкою АДРЕСА_1 , разом з нею на день її смерті в зазначеному будинку проживав, але не був зареєстрований її онук ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстроване місце проживання якого є в АДРЕСА_3 .

Померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 на випадок її смерті заповіту не залишила, що вбачається з витягу зі Спадкового реєстру №80635044 від 28.03.2025 року.

Спадкова справа до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 не заводилась, а свідоцтва про право на спадщину не видавались, що вбачається з витягу зі Спадкового реєстру №80634995 від 28.03.2025 року.

Згідно з довідкою приватного нотаріуса Хустського РНО Закарпатської області Корбутяк І.В. №46/01-16 від 28.03.2025 року заявник спадщину до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 не прийняв шляхом постійного спільного проживання, адже його місце реєстрації проживання на моменті смерті ОСОБА_2 відмінне від місця проживання померлої; нотаріус рекомендувала заявнику звернутися до суду для продовження строку для прийняття спадщини чи встановлення факту прийняття спадщини шляхом постійного спільного проживання.

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , подав заяву, справжність підпису якого 28.03.2025 року засвідчено приватним нотаріусом Хустського РНО Закарпатської області Корбутяк І.В. та зареєстровано нотаріусом за №298, згідно якої він спадщину до майна померлої матері не прийняв, заяву про прийняття спадщини до нотаріуса не подавав, не буде звертатися до суду щодо продовження строку про прийняття спадщини до майна померлої матері і не заперечує, щоб спадщину за законом до майна померлої матері оформив його син та онук померлої, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , подав заяву, справжність підпису якого 23.04.2025 засвідчено приватним нотаріусом Ужгородського МНО Закарпатської області Романко Л.І. та зареєстровано нотаріусом за №178, згідно якої він спадщину до майна померлої бабусі не прийняв, заяву про прийняття спадщини до нотаріуса не подавав, не буде звертатися до суду щодо продовження строку про прийняття спадщини до майна померлої бабусі і не заперечує, щоб спадщину за законом до майна померлої бабусі оформив його брат та онук померлої, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3

ОСОБА_2 на праві приватної власності належали земельні ділянки: площею 0,0700 га в межах АДРЕСА_4 , що вбачається з Державних актів на право власності на земельну ділянку серії ЯК №, №642758, 642759, 642760 від 09.09.2010 року.

Мотиви, з яких виходить суд, застосування норм права

Згідно з статтею 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до статті 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ч.ч.1,2 статті 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).

На підставі ч.3 статті 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статті 1270 цього Кодексу (шість місяців), він не заявив про відмову від неї.

Згідно з пунктами 3.21, 3.22 глави 10 розділу 2 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5, у редакції на момент відкриття спадщини, спадкоємець, який постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї. У разі відсутності у паспорті такого спадкоємця відмітки про реєстрацію його місця проживання доказом постійного проживання із спадкодавцем можуть бути: довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, відповідного органу місцевого самоврядування про те, що спадкоємець на день смерті спадкодавця проживав разом із цим спадкодавцем.

Зі змісту наведених норм закону вбачається, що під постійним проживанням спадкоємця із спадкодавцем розуміється як факт безпосереднього проживання спадкоємця із спадкодавцем на момент його смерті, так і факт наявності у спадкоємця, на момент смерті спадкодавця, зареєстрованого у передбаченому законом порядку права на постійне проживання з останнім за однією адресою.

Частина третя статті 1268 ЦК України вимагає наявність фактичного проживання спадкоємця разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не саму реєстрацію місця проживання за адресою спадкодавця, що можуть бути відмінними один від одного.

Судом встановлено, що померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , була постійною мешканкою АДРЕСА_1 , разом з нею на день її смерті в зазначеному будинку проживав, але не був зареєстрований її онук ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстроване місце проживання якого є в АДРЕСА_2 .

Відповідно до ч. 1 ст.293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи немайнових прав.

Згідно з п. 5 ч. 2 ст.293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Частиною 2 ст.315 ЦПК України визначено, що у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Згідно з роз`ясненнями, що містяться у п. 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008 № 7, виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому розглядаються заяви про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Заявник у заяві зазначає, що для оформлення спадщини після смерті ОСОБА_2 у встановленому законом порядку йому необхідно встановити факт, що він постійно проживав зі спадкодавцем на час її відкриття. При цьому суд враховує, що чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем. Крім того, спір про право відсутній, адже син та онук померлої подали відповідні заяви, згідно яких не заперечують, щоб спадщину за законом до майна померлої оформив ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Зважаючи на викладене, суд вважає доведеним факт постійного проживання заявника разом з померлою ОСОБА_2 на час відкриття спадщини.

Керуючись ст. ст. 263-265, 268, 273, 315, 316, 319 ЦПК України, суд,

У Х В А Л И В:

Заяву задовольнити.

Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (РНОКПП НОМЕР_2 , місце реєстрації проживання: АДРЕСА_2 ) разом із спадкодавцем ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Присліп, на час відкриття спадщини до майна померлої ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 .

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано безпосередньо в Закарпатський апеляційний суд або через Міжгірський районний суд Закарпатської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення набирає законної сили згідно з ст. 273 ЦПК України.

Копію рішення для відома надіслати в Міжгірську селищну раду.

Повне рішення складено 28.04.2025.

Суддя:В. П. Кривка

СудМіжгірський районний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення28.04.2025
Оприлюднено29.04.2025
Номер документу126901812
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —302/487/25

Рішення від 28.04.2025

Цивільне

Міжгірський районний суд Закарпатської області

Кривка В. П.

Рішення від 28.04.2025

Цивільне

Міжгірський районний суд Закарпатської області

Кривка В. П.

Ухвала від 10.04.2025

Цивільне

Міжгірський районний суд Закарпатської області

Кривка В. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні