Рішення
від 23.04.2025 по справі 442/1707/25
ДРОГОБИЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №442/1707/25

Провадження №2/442/771/2025

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 квітня 2025 року Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області в складі:

головуючої - судді Грицай М.М.,

секретар судового засіданняАнтоненко В.О.,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в місті Дрогобичі цивільну справу запозовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , від імені якої діє опікун - ОСОБА_3 , про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

в с т а н о в и в:

Позивач звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 , від імені якої діє опікун - ОСОБА_3 , про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішенням суду від ІНФОРМАЦІЯ_1 оголошено померлим її батька - ОСОБА_4 , де вирішено датою смерті вважати ІНФОРМАЦІЯ_2 , місцем смерті вважати населений пункт Табаївка Куп`янського району Харківської області, причиною смерті вважати пов`язаною з захистом Батьківщини. 16.10.2024 Дрогобицьким відділом державної РАЦС у Дрогобицькому районі Львівської області ЗМУ МЮ видано свідоцтво про смерть ОСОБА_4 , де датою смерті згідно рішення Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області вказано 19.01.2024. 01.02.2025 вона звернулася до приватного нотаріуса із заявою про отримання спадщини за законом після смерті батька. Однак, нотаріусом відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом через пропуск строку на подання заяви про прийняття спадщини та рекомендовано звернутися до суду. Інших спадкоємців, які прийняли спадщину, немає. Змоги реалізувати свої спадкові права та оформити право власності на спадкове майно іншим чином у неї немає. Враховуючи вказане, вважає, що причини для пропуску строку на прийняття спадщини є поважними, а тому просить визначити додатковий строк для прийняття такої - один місяць з дня набрання законної сили рішенням суду.

У підготовче судове засідання сторони не з`явилися.

Позивач подала заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує.

Відповідач, від імені якої діє опікун - ОСОБА_3 , подав клопотання про визнання позову та розгляд справи у їх відсутності.

Відповідно до вимог ч.3 ст.200 ЦПК України у підготовчому засіданні при визнанні позову ухвалюється судове рішення в порядку, встановленому ст. 206 цього ж Кодексу.

Згідно з ч.4 ст.206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

У зв`язку з неявкою у судове засідання всіх учасників справи, на підставі ч. 2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного пристрою не здійснювалося.

Перевіривши матеріали справи, оцінивши докази, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому їх дослідженні, врахувавши правові норми, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , актовий запис №09, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , що видане повторно.

Відповідно до свідоцтва про розірваня шлюбу серії НОМЕР_2 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 23.09.2011 розірвали шлюб, про що зроблено актовий запис №66.

Рішенням Дрогобицькогоміськрайонного судуЛьвівської областівід 04.09.2024 оголошено померлим ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України, уродженця м.Трускавця Львівської області, останнє зареєстроване місце проживання АДРЕСА_1 . Датою смерті вважати - ІНФОРМАЦІЯ_2 , місцем смерті вважати - населений пункт Табаївка Куп`янського району Харківської області, причиною смерті вважати пов`язаною з захистом Батьківщини.

Відповідно до Витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі від 01.02.2025 приватним нотаріусом Білоган І.М. 01.02.2025 заведено спадкову справу 08/2025, спадкодавець ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

З листа приватного нотаріуса Дрогобицького районного нотаріального округу Львівської області Білоган І.М. від 01.02.2025 за №26/02-31 вбачається, що ОСОБА_1 повідомлено, що вона не надала доказів своєчасного прийняття спадщини та рекомендовано звернутися до суду з питань призначення додакового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до довідки ВДР Трускавецької міської ради від 16.01.2020 за №55, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

Рішенням Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 25.07.2024 у справі №442/3948/24 визнано ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , недієздатною, призначено ОСОБА_3 опікуном над ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Відповідно до частини першої статті 1269, частини першої статті 1270 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно зі спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Частиною третьою статті 1272 ЦК України передбачено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Аналогічні вимоги щодо звернення спадкоємця до нотаріуса у межах шестимісячного строку передбачені також Порядком вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженим Наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 № 296/5. Так, згідно із пунктом 3 глави 10 розділу II вказаного порядку, для прийняття спадщини чи відмови від прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Якщо спадкоємець протягом шести місяців не подав до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв спадщину. Суд може визначити спадкоємцю, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини. Спадкоємець, якому за рішенням суду встановлено додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, повинен у межах установленого судом строку прийняти спадщину шляхом подання нотаріусу за місцем відкриття спадщини відповідної заяви.

У пункті 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 №7 «Про судову практику у справах про спадкування» судам роз`яснено, що, вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Отже, правила частини третьої статті 1272 ЦК України можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.

Зазначена правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 26.09.2012 № 6-85цс12, від 04.11.2015 року № 6-1486цс15, яка є незмінною.

Обґрунтовуючи поважність причин пропуску шестимісячного строку, позивач зазначила, що такі пропущені не з власної вини, а у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України. 24.02.2022 введено воєнний стан, що є надзвичайною невідворотною обставиною - форс-мажором. У подальшому Указами Президента України строк дії воєнного стану в України неодноразово продовжувався та продовжує діяти і зараз. Батько зник безвісти 19.01.2024. 04.09.2024 в судовому порядку був оголошений померлим, де датою смерті зазначена дата, коли він вважається безвісти зниклим - 19.01.2024.

Стаття 17 Закону України "Про виконання рішення застосування практики Європейського суду з прав людини" передбачає, що суди застосовують при розгляді справи Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Європейський суд з прав людини вказав, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Серявін та інші проти України").

Згідно частини 1 статті 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Відповідно до частини 3 статті 12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Згідно з вимогами ст. 76-81 ЦПК України, засобами доказування у цивільній справі є письмові, речові і електронні докази, висновки експерта, показання свідків. Суд приймає до розгляду лише ті докази, які мають значення для справи. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

З урахуванням викладеного, виходячи з аналізу встановлених судом обставин справи та норм права, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 навела причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для неї щодо подачі заяви про прийняття спадщини, є спадкоємцем за законом, інші особи на спадкове майно не претендують, на сьогоднішній день у позивача відсутній інший спосіб реалізувати своє право на спадщину крім судового, відповідач не заперечує щодо задоволення позову, а тому суд дійшов висновку, що наявні підстави для встановлення їй додаткового строку для прийняття спадщини після смерті батька і слід визначити строк у межах передбаченого законом загального терміну шести місяців і таким достатнім строком є один місяць, перебіг якого рахується після набрання рішенням законної сили.

Задоволення позову не суперечить вимогам та законним інтересам сторін та відповідає чинному законодавству України.

Керуючись ст. ст. 206, 247, 258, 263-265, 352, 354 ЦПК України, суд,

у х в а л и в:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задоволити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , додатковий строк тривалістю один місяць з дня набрання цим рішенням суду законної сили, для подання нею заяви про прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_6 .

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 28.04.2025.

Суддя М.М. Грицай

СудДрогобицький міськрайонний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення23.04.2025
Оприлюднено29.04.2025
Номер документу126902750
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —442/1707/25

Рішення від 23.04.2025

Цивільне

Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області

Грицай М. М.

Рішення від 23.04.2025

Цивільне

Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області

Грицай М. М.

Ухвала від 02.04.2025

Цивільне

Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області

Грицай М. М.

Ухвала від 10.03.2025

Цивільне

Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області

Грицай М. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні