Герб України

Рішення від 15.04.2025 по справі 908/3489/24

Господарський суд запорізької області

Новинка

ШІ-аналіз судового документа

Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.

Реєстрація

номер провадження справи 22/8/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15.04.2025 Справа № 908/3489/24

м. Запоріжжя Запорізької області

Господарський суд Запорізької області у складі судді Ярешко О.В.,

При секретарі судового засідання Литвинюк А.О.

За участю представників учасників справи:

від прокурора Токмаков О.І., службове посвідчення № 075796 від 01.03.2023

від позивача адвокат Литвиненко Ж.М., довіреність № 01-48/021 від 03.01.2025

від відповідача адвокат Зотов Т.В., довіреність № 01/01/07-27 від 24.09.2024

Розглянувши в судовому засіданні матеріали справи № 908/3489/24

за позовом: Першого заступника керівника Запорізької окружної прокуратури (вул. Залізнична, буд. 17, м. Запоріжжя, 69061; адреса для листування: вул. Героїв 37-го батальйону, буд. 53, м. Запоріжжя, 69089) в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції в спірних правовідносинах:

позивач: Широківська сільська рада Запорізького району Запорізької області (вул. Центральна, буд. 1, с. Широке, Запорізький район, Запорізька область, 70413; адреса для листування: вул. Розенталь, буд. 7, м. Запоріжжя, 69089)

до відповідача: Публічного акціонерного товариства УКРНАФТА (провул. Несторівський, буд. 3-5, м. Київ, 04053)

про стягнення 667 328,49 грн.

ВСТАНОВИВ:

1. Короткий зміст позовних вимог та заяви прокурора, позивача

31.12.2024 до Господарського суду Запорізької області через систему Електронний суд надійшла позовна заява (вих. № 54-11201вих-24 від 31.12.2024) Першого заступника керівника Запорізької окружної прокуратури в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції в спірних правовідносинах: позивач - Широківська сільська рада Запорізького району Запорізької області до відповідача: Публічного акціонерного товариства УКРНАФТА про стягнення на користь позивача 667328,49 грн. безпідставно збережених коштів за період з 03.08.2021 по 31.10.2023.

Позов обґрунтовано використанням відповідачем у період з 03.08.2021 по 31.10.2023 без правовстановлюючих документів земельної ділянки з кадастровим номером: 2322181600:05:001:0632, на якій розташований належний відповідачу на праві власності об`єкт нерухомості.

27.01.2025 через систему Електронний суд надійшла відповідь прокуратури на відзив. Оскільки додаткова угода до договору оренди про його поновлення між сторонами не укладалася, договір оренди припинив свою дію в зв`язку з закінченням строку, на який його було укладено, тобто 31.07.2018. Новий договір оренди був укладений лише 01.11.2023. Тобто, у спірний період земельна ділянка використовувалася без достатньої правової підстави. Предметом документальної перевірки були питання декларування та сплати податкових зобов`язань зі сплати податків, а предметом позову є стягнення безпідставно збережених коштів. Рішення Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області №№ 5, 7, 83 оприлюднені на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування. Правовідносини зі стягнення безпідставно збережених коштів не підпадають під правове регулювання норм пп. 69.14 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України. Також загальновідомим є факт, що станом на 23.09.2022 територія Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області не перебувала в районі проведення воєнних (бойових) дій та не відносилася до територій, які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні). Положення ст. 271 Податкового кодексу України в частині бюджетного періоду, з якого підлягають застосуванню рішення щодо затвердження нормативної грошової оцінки земельних ділянок, з яких підлягає справлянню орендна плата, до спірних правовідносин не застосовні. Рішенням сільради № 83 затверджено нормативно грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 2322181600:05:001:0632 станом на січень 2021 року з урахуванням коефіцієнта індексації на рівні 3043278,83 грн. Правовідносини зі стягнення безпідставно набутих (збережених) коштів не підпадають під правове регулювання норм Податкового кодексу України. Розрахунок безпідставно збережених коштів проведено на підставі листа Головного управління ДПС у Запорізькій області від 13.06.2024 № 7444/5/08-01-04-01-04, яким надана інформація щодо помісячних фактичних дат та розмірів внесення орендної оплати за користування вказаною земельною ділянкою, та довідки про надходження податків та зборів до бюджету Широківської сільської територіальної громади від 27.05.2024 № 03-14/28. Розрахунок здійснено щодо надходження коштів від відповідача станом на 31.10.2023.

29.01.2025 надійшло заперечення позивача на відзив. Відповідач фактично визнав факт продовження користування земельною ділянкою після закінчення строку дії договору оренди, додаткові угоди щодо продовження оренди в період з 01.01.29021 по 31.10.2023 не укладались. Новий договір оренди був укладений 01.11.2023. На момент розрахунку суми позову діє нормативна грошова оцінка земельної ділянки, затверджена рішенням № 83. Правовідносини зі стягнення безпідставно набутих (збережених) коштів не підпадають під правове регулювання норм пп. 69.14 п. 69 підрозділу ХХ Податкового кодексу України. Рішення сільради №№ 5, 7, 83 були оприлюднені в мережі Інтернет.

12.02.2025 через систему «Електронний суд» надійшли додаткові пояснення позивача. Відповідач у листі, що надійшов позивачу 02.11.2021, зазначає про закінчення терміну договору оренди землі. З даного листа вбачається наявність у відповідача рішення позивача від 16.08.2021 про затвердження нормативної грошової оцінки землі.

01.04.2025 через систему «Електронний суд» надійшли пояснення позивача. З урахуванням наданих відповідачем платіжних доручень, останнім за 2021 рік (з 03.08.2021 по 31.12.2021) сплачено 45179,04 грн., за 2022 рік 120831,72 грн., за 2023 рік (з 01.01.2023 по 31.10.2023) 115796,97 грн. Таким чином, розмір безпідставно збережених грошових коштів за фактичне користування відповідачем спірною земельною ділянкою з 03.08.2021 по 31.10.2023 складає 655748,79 грн.

Інші заяви по суті справи до суду не надходили.

2. Позиція (аргументи) відповідача. Заяви відповідача

21.01.2025 через систему «Електронний суд» надійшов відзив. У задоволенні позову просив відмовити. Відповідачем був укладений договір оренди від 31.07.2008 земельної ділянки з кадастровим номером: 2322181600:05:001:0632. Договором було встановлено обов`язок орендаря повернути земельну ділянку шляхом підписання акту приймання-передачі після отримання вимоги орендаря. Такої вимоги від орендаря не надходило та земельна ділянка не вибувала з користування відповідача. Жодних заперечень стосовно продовження строку дії договору позивачем висловлено не було. 21.09.2018 позивачем прийнято рішення № 31 про поновлення строку дії договору оренди землі від 31.07.2008. Відповідачем було продовжено виконання умов договору, декларування та сплата орендної плати, у тому числі за спірний період. Відтак, позивачем неправильно обраний спосіб захисту щодо стягнення безпідставно збережених грошових коштів. За 2021 рік відповідачем задекларовано та сплачено за користування земельною ділянкою 109846,99 грн., за 2022 рік 120831,69 грн., за 2023 рік 138956,44 грн. Правомірність дій відповідача підтверджується матеріалами податкової перевірки. Окрім сум, сплачених відповідачем у період з 01.03.2022 до 31.12.2022, у наданому розрахунку позивачем не враховано суми орендної плати в розмірі 11579,70 грн. за жовтень 2023, яка була сплачена ПАТ УКРНАФТА у листопаді 2023. У відповідача наявні ґрунтовні сумніви щодо того, що рішення Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області від 11.06.2020 № 5 «Про затвердження розмірів орендної плати за землю на 2021 рік» та від 30.06.2021 № 7 «Про встановлення розмірів орендної плати за землю у Широківській сільській раді Запорізького району Запорізької області» оприлюднені в установленому законом порядку, відтак вони не набрали законної сили та не можуть слугувати підставою для обрахунку позовних вимог. Рішення Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області № 83 Про затвердження матеріалів нормативної грошової оцінки земельної ділянки несільськогосподарського призначення Публічного акціонерного товариства УКРНАФТА було прийнято 16.08.2021, відтак використання вказаної нормативної грошової оцінки можливе виключно з 01.01.2023. У позивача відсутні підстави для нарахування безпідставно збережених грошових коштів згідно пп. 69.14 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, оскільки вся територія Запорізького району (до складу якої належить і територія Широківської сільської територіальної громади) у період з 01.03.2022 до 31.12.2022 відносилася до території активних бойових дій.

31.01.2025 через систему «Електронний суд» надійшло заперечення на відповідь на відзив прокуратури, відхилено аргументи прокурора. Вважає, що неповідомлення позивачем контролюючого органу про зміну умов користування спірною земельною ділянкою, свідчить про обізнаність останнього та приймання належного виконання зобов`язань з внесення орендної плати відповідачем. З наданої прокуратурою та позивачем інформації неможливо встановити чи здійснено оприлюднення рішень сільради у належний строк та спосіб. З 01.03.2022 до 31.12.2022 вся територія Запорізького району відносилася до території активних бойових дій. Таким чином, у позивача відсутні підстави для нарахування безпідставно збережених коштів у вказаний період. Застосування нормативної грошової оцінки, затвердженої рішенням ради від 16.08.2021 № 83 можливе не раніше 01.01.2023.

03.02.2025 через систему «Електронний суд» надійшло заперечення на відповідь на відзив позивача, відхилено аргументи позивача.

15.02.2025 через систему «Електронний суд» надійшло додаткове пояснення. Платіж у сумі 38457,58 грн. це наявна переплата з акцизного податку, що була переведена відповідачем у рахунок орендної плати за спірну земельну ділянку й використана як платіж з орендної плати за листопад 2023 та частково за грудень 2023.

Інші заяви по суті справи до суду не надходили.

3. Процесуальні питання, вирішені судом

Відповідно до протоколу розподілу судової справи між суддями від 31.12.2024 здійснено автоматизований розподіл позовної заяви між суддями, присвоєно єдиний унікальний номер судової справи 908/3489/24 та визначено до розгляду судді Ярешко О.В.

Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 06.01.2025 суддею Ярешко О.В. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/3489/24 за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 23.01.2025. Зобов`язано прокурора надати (витребувано): у строк до 15.01.2025 копію рішення Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області від 21.08.2018 № 31.

20.01.2025 від прокуратури через систему «Електронний суд» надійшло клопотання про приєднання до матеріалів справи копії рішення Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області від 21.08.2018 № 31, яке судом задоволено.

Ухвалою суду від 23.01.2025, у зв`язку з витребуванням доказів, підготовче засідання відкладено на 18.02.2025. Задоволено клопотання відповідача та витребувано у Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області у строк не пізніше ніж до 13.02.2025 інформацію та документальне підтвердження виконання вимог чинного законодавства (ст. 59 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні, ст.ст. 12, 13 Закону України Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності) щодо оприлюднення рішень Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області від 11.06.2020 № 5 Про затвердження розмірів орендної плати за землю на 2021 рік та від 30.06.2021 № 7 Про встановлення розмірів орендної плати за землю у Широківській сільській раді Запорізького району Запорізької області, у тому числі, але не виключно в друкованих засобах масової інформації, та/або на сайті з обов`язковим зазначенням дати такого оприлюднення.

30.01.2025 та 12.02.2025 від позивача через систему «Електронний суд» надійшла заява на виконання ухвали суду від 23.01.2025.

Ухвалою суду від 18.02.2025, що занесена до протоколу судового засідання, продовжено відповідачу строк на подання заперечень на відзиви прокуратури та позивача; зобов`язано позивача надати в належному вигляді (якісну копію) листа відповідача від 21.10.2021; закрито підготовче провадження в справі; справу призначено до судового розгляду по суті на 18.03.2025.

20.02.2025, на виконання протокольної ухвали суду від 18.02.2025, від позивача надійшло клопотання про долучення доказу: листа відповідача від 21.10.2021, яке судом задоволено.

Ухвалою суду від 18.03.2025, що занесена до протоколу судового засідання, у судовому засіданні з розгляду справи по суті оголошено перерву до 10.04.2025 для надання учасникам справи можливості ознайомитися з практикою Верховного Суду у справі № 908/929/24.

Ухвалою суду від 10.04.2025, що занесена до протоколу судового засідання, у судовому засіданні з розгляду справи по суті оголошено перерву до 15.04.2025 для надання учасникам справи, зокрема відповідачу часу для уточнення призначення платежу в сумі 38457,58 грн.

У судове засідання 15.04.2025 з`явилися представники учасників справи.

Відповідно до ст. 222 Господарського процесуального кодексу України здійснювалося фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

У судовому засіданні 15.04.2025 справу розглянуто по суті, підписано та проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

4. Обставини справи, встановлені судом, та докази що їх підтверджують

Публічному акціонерному товариству УКРНАФТА (відповідачу) належить на праві власності об`єкт нерухомості, розташований по вул. Котляревського, буд. 1в, с. Володимирівське (раніше с. Сонячне), Запорізький район, Запорізька область, а саме: автозаправна станція літ. А, навіс літ. Б.

Вказаний об`єкт нерухомості розташований на земельній ділянці площею 0,48 га з кадастровим номером: 2322181600:05:001:0632.

Рішенням Володимирівської сільської ради Запорізького району Запорізької області від 13.03.2007 № 160 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання договору оренди земельної ділянки площею 0,48 га; передано ВАТ УКРНАФТА у довгострокову оренду терміном на 10 років земельну ділянку площею 0,48 га, розташовану на території Володимирівської сільської ради Запорізького району Запорізької області у с. Сонячне, вул. Котляревського, буд. 1в, для функціонування автозаправної станції.

31.07.2008 між ВАТ УКРНАФТА (змінено найменування на ПАТ УКРНАФТА) та Володимирівською сільською радою Запорізького району Запорізької області, на підставі вказаного рішення сільради, укладено договір оренди землі, згідно якого орендар (відповідач) прийняв у строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 0,48 га з кадастровим номером: 2322181600:05:001:0632 для функціонування автозаправної станції (пункти 1, 2, 7 договору).

Відповідно п.п. 4, 9 договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 474597,25 грн. в цінах 2008 року. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 47459,73 грн., що складає 10% від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2008 року.

Згідно п. 8, договір укладається на 10 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

Після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду (п. 21).

За умовами п. 30 договору, дія договору припиняється, зокрема у разі закінчення строку, на який його було укладено.

Договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами та його державної реєстрації (п. 36).

Договір зареєстрований в ЗРФ ДП «Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 06.10.2008 за № 040826000009.

Вказана земельна ділянка була передана відповідачу згідно акту прийому-передачі від 06.10.2008.

Відповідно Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, 01.01.2013 відбулася державна реєстрація земельної ділянки загальною площею 0,48 га з кадастровим номером: 2322181600:05:001:0632, власником якої є Територіальна громада сіл та селищ в особі Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області.

Рішенням 2 позачергової сесії 7 скликання Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області від 09.06.2017 № 03 припинено Володимирівську сільську раду Запорізького району Запорізької області шляхом приєднання до Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області; Широківська сільська рада Запорізького району Запорізької області є правонаступником активів та пасивів, всіх майнових прав та обов`язків Володимирівської сільської ради Запорізького району Запорізької області.

Рішенням 21 позачергової сесії 7 скликання Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області від 21.09.2018 № 31: 1. Поновлено договір оренди землі від 31.07.2008, укладений між Володимирівською сільською радою Запорізького району Запорізької області та ВАТ УКРНАФТА, загальною площею 0,48 га, з кадастровим номером: 2322181600:05:001:0632, для функціонування автозаправної станції. 2. Вирішено привести договір оренди землі від 31.07.2008 у відповідність до вимог чинного законодавства, шляхом укладення додаткової угоди, що додається, в такій самій формі, що й основний договір, з внесенням, зокрема таких змін: внести зміни до розміру орендної плати за користування земельною ділянкою для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (код КВЦПЗ 03.07) у розмірі 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки з урахуванням коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.

Рішенням 42 позачергової сесії 7 скликання Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області від 11.06.2020 № 5, яке набирає чинності 01.01.2021, затверджено розміри орендної плати за землю на 2021 рік, де розмір орендної плати (відсотки нормативної грошової оцінки) 12% для розміщення АЗС.

17.06.2020 рішення було оприлюднено в мережі Інтернет.

Рішенням 10 сесії 8 скликання Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області від 30.06.2021 № 7, яке набирає чинності 01.01.2022, встановлено розміри орендної плати за землю, де розмір орендної плати (відсотки нормативної грошової оцінки) 12% для розміщення АЗС.

30.06.2021 рішення було оприлюднено в мережі Інтернет.

15.07.2021 ДП «Запорізький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» розроблено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки несільськогосподарського призначення ПАТ УКРНАФТА, вид використання: для функціонування АЗС, кадастровий номер: 2322181600:05:001:0632.

Згідно технічної документації, нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,4800 га станом на січень 2021 з урахуванням коефіцієнта індексації становить 3043278,83 грн.

14.07.2021 ДП «Запорізький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» сформовано Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, кадастровий номер: 2322181600:05:001:0632, де нормативна грошова оцінка землі склала 3043278,83 грн.

Рішенням 12 позачергової сесії 7 скликання Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області № 83 від 16.08.2021 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення ПАТ УКРНАФТА, що надана для іншої комерційної діяльності, а саме: для функціонування АЗС на території Широківської сільської територіальної громади Запорізького району Запорізької області; затверджено нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером: 2322181600:05:001:0632 площею 0,4800 га станом на січень 2021 з урахуванням коефіцієнта індексації на рівні 3043278,83 грн.

27.09.2021 рішення було оприлюднено в мережі Інтернет.

02.11.2021 ПАТ УКРНАФТА вручено Широківській сільській раді Запорізького району Запорізької області лист від 21.10.2021 № 01/01/12/01/03/15-983, в якому зазначено про закінчення терміну договору оренди землі від 31.07.2008; затвердження рішенням № 83 від 16.08.2021 Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області від 16.08.2021 технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки ПАТ УКРНАФТА, у зв`язку з чим Товариство просило надати в оренду терміном на 20 років для функціонування АЗС земельну ділянку з кадастровим номером: 2322181600:05:001:0632 у с. Сонячне, вул. Котляревського,1в.

Рішенням 16 позачергової сесії 9 скликання Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області № 91 від 03.11.2021 (з урахуванням рішення 18 сесії 8 скликання Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області від 21.12.2021 № 99): 1. Надано дозвіл ПАТ УКРНАФТА на розроблення технічної документації із землеустрою щодо відновлення (встановлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,4800 га (кадастровий номер: 2322181600:05:001:0632) для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (функціонування АЗС), що розташована за адресою: с. Володимирівське, вул. Котляревського, 1в, на території Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області (за межами населеного пункту). 2. Передано в оренду ПАТ УКРНАФТА строком на 20 років земельну ділянку площею 0,4800 га з кадастровим номером: 2322181600:05:001:0632 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (функціонування АЗС), що розташована за адресою: с. Володимирівське, вул. Котляревського, 1в, Запорізька область, Запорізький район, на території Широківської сільської територіальної громади Запорізького району Запорізької області (за межами населеного пункту). Зобов`язано ПАТ УКРНАФТА після прийняття даного рішення у місячний термін укласти з Широківською сільською радою договір оренди земельної ділянки.

08.11.2021 рішення було оприлюднено в мережі Інтернет.

01.11.2023 між Широківською сільською радою Запорізького району Запорізької області (позивач, орендодавець) та Публічним акціонерним товариством УКРНАФТА (відповідач, орендар) укладено договір оренди землі.

Згідно п. 1 договору, орендодавець відповідно до рішення 17 сесії 8 скликання Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області від 03.11.2021 № 91 надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку комунальної власності площею 0,4800 га з кадастровим номером: 2322181600:05:001:0632 для розташування автозаправної станції, яка розташована на території Широківської сільської територіальної громади Запорізького району Запорізької області, для використання за цільовим призначенням за КВЦПЗ 2010 (із змінами) 03.07 «Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі» за адресою: Запорізька область, Запорізький район, село Володимирівське, вул. Котляревського, 1в (селище Сонячне, вул. Котляревського, 1в).

Відповідно п.п. 4, 8 договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки на дату проведення нормативної грошової оцінки, становить 3043278,83 грн. Орендна плата (річна) вноситься орендарем у грошовій формі та складає 12% від суми нормативної грошової оцінки земельної ділянки, затвердженої рішенням № 83 від 16.08.2021 Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області.

Договір, згідно п. 7, укладено на 20 років.

5. Щодо представництва прокуратурою інтересів держави у суді

Відповідно ст. 131-1 Конституції України, в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Згідно з приписами частин 3, 4, 5 ст. 53 ГПК України, у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених ст. 174 цього Кодексу. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі набуває статусу позивача.

Європейський Суд з прав людини звертав увагу на категорії справ, де підтримка прокурора не порушує справедливого балансу. Так, у справі "Менчинська проти Російської Федерації" (рішення від 15.01.2009) Європейський Суд з прав людини висловив таку думку: "сторонами цивільного провадження виступають позивач і відповідач, яким надаються рівні права, в тому числі право на юридичну допомогу. Підтримка, що надається прокуратурою одній зі сторін, може бути виправдана за певних обставин, наприклад, при захисті інтересів незахищених категорій громадян (дітей, осіб з обмеженими можливостями та інших категорій), які, ймовірно, не в змозі самостійно захищати свої інтереси, або в тих випадках, коли відповідним правопорушенням зачіпаються інтереси великого числа громадян, або у випадках, коли потрібно захистити інтереси держави".

Рішенням Конституційного Суду України від 8 квітня 1999 року № 3-рп/99 визначено, що прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Згідно з рішенням Конституційного Суду України № 3-рн/99 від 08.04.1999, під поняттям "орган уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах" потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.

Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 23 Закону України Про прокуратуру, представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Нездійснення захисту виявляється в усвідомленій пасивній поведінці уповноваженого суб`єкта владних повноважень - він усвідомлює порушення інтересів держави, має відповідні повноваження для їх захисту, але всупереч цим інтересам за захистом до суду не звертається. Здійснення захисту неналежним чином виявляється в активній поведінці (сукупності дій та рішень), спрямованій на захист інтересів держави, але яка є неналежною.

Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об`єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню тощо.

У постанові Верховного Суду від 16.04.2019 у справі № 910/3486/18 суд дійшов висновку, що представництво прокурором у суді законних інтересів держави здійснюється у разі, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює відповідний орган. При цьому, прокурор не зобов`язаний встановлювати причини, за яких позивач не здійснює захист своїх інтересів. Відповідна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 18.04.2019 у справі № 906/506/18, від 11.04.2019 у справі № 904/583/18, від 13.02.2019 у справі № 914/225/18, від 21.05.2019 у справі № 921/31/18.

Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18 сформовано правовий висновок, що прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження судом підстав для представництва. Якщо прокурору відомі причини такого незвернення, він обов`язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові. Але, якщо з відповіді зазначеного органу на звернення прокурора такі причини з`ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим.

Як встановлено судом, власником спірної земельної ділянки загальною площею 0,48 га з кадастровим номером: 2322181600:05:001:0632 є Територіальна громада сіл та селищ в особі Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області.

Згідно матеріалів справи, Запорізька окружна прокуратура повідомила Широківську сільську раду Запорізького району Запорізької області листом від 21.05.2024 № 54-4391вих-24 про безпідставне використання ПАТ УКРНАФТА земельної ділянки з кадастровим номером: 2322181600:05:001:0632.

У відповідь на вказаний лист сільрада листом від 27.05.2024 № 01-48/1159 повідомила, що будь-яких заходів не вживала, оскільки наразі не обліковується заборгованість з орендної плати.

У листах від 11.11.2024 № 01-48/8076, від 24.12.2024 № 01-48/8538, від 27.12.2024 № 01-48/8560 Широківська сільська рада на численні звернення прокуратури повідомила про невжиття зі свого боку будь-яких заходів щодо поновлення порушених інтересів держави за фактом безпідставно збережених коштів ПАТ УКРНАФТА за фактичне користування земельною ділянкою з кадастровим номером: 2322181600:05:001:0632 без оформлення правовстановлюючого документу.

У матеріалах справи міститься повідомлення від 17.12.2024 вих. № 54-1124вих-24 прокуратури, адресоване позивачу, щодо пред`явлення відповідної позовної заяви в інтересах держави, оскільки заходи на усунення порушень інтересів держави сільрадою не вживались.

Отже, при зверненні з даним позовом до господарського суду прокурором дотримано норми статті 53 Господарського процесуального кодексу України та статті 23 Закону України "Про прокуратуру", визначено уповноважений орган місцевого самоврядування та належним чином обґрунтовано необхідність захисту інтересів держави у спірних правовідносинах внаслідок бездіяльності позивача.

6. Норми права та мотиви, з яких виходить господарський суд при ухваленні рішення

Статтею 13 Конституції України визначено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Відповідно ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на землю.

Власником земельної ділянки загальною площею 0,48 га з кадастровим номером 2322181600:05:001:0632 є Територіальна громада сіл та селищ в особі Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області.

Відповідач, заперечуючи проти позову, вказав про неправильно обраний позивачем спосіб захисту щодо стягнення безпідставно збережених грошових коштів, оскільки земельна ділянка фактично не вибувала з користування відповідача та жодних заперечень стосовно продовження строку дії договору оренди від 31.07.2008 позивачем висловлено не було.

Суд відхиляє ці заперечення, виходячи з такого.

За змістом статті 1, ч. 1 ст. 5 Закону України "Про оренду землі" (тут і надалі в редакції станом на 06.10.2018 (на час закінчення строку дії договору оренди), оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Орендарями земельних ділянок є юридичні або фізичні особи, яким на підставі договору оренди належить право володіння і користування земельною ділянкою.

Договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально (ч. 1 ст. 14 Закону України "Про оренду землі").

За приписами ст. 16 Закону України "Про оренду землі", укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.

Згідно ст. 125 Земельного кодексу України (тут і надалі в редакції станом на 06.10.2018), право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Відповідно приписів ст. 33 Закону України «Про оренду землі» (в редакції станом на 06.10.2018), по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов`язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі). Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов`язаний

повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди. При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється. Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення. У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку здійснюється укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі. Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов`язковому порядку. Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді.

Як встановлено судом, 31.07.2008 між ВАТ УКРНАФТА (змінено найменування на ПАТ УКРНАФТА) та Володимирівською сільською радою Запорізького району Запорізької області було укладено строком на 10 років договір оренди земельної ділянки загальною площею 0,48 га з кадастровим номером: 2322181600:05:001:0632. Договір зареєстрований в ЗРФ ДП «Центр державного земельного кадастру при державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 06.10.2008 за № 040826000009.

На вказаній земельній ділянці розташовані об`єкти нерухомості, які до теперішнього часу належать на праві власності ПАТ УКРНАФТА.

Рішенням 21 позачергової сесії 7 скликання Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області від 21.09.2018 № 31 було поновлено вказаний договір оренди землі від 31.07.2008 та визначено привести цей договір оренди землі у відповідність до вимог чинного законодавства, шляхом укладення додаткової угоди, що додається, в такій самій формі, що й основний договір, з внесенням, зокрема таких змін: внести зміни до розміру орендної плати за користування земельною ділянкою для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (код КВЦПЗ 03.07) у розмірі 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки з урахуванням коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.

Додаткової угоди на виконання цього рішення щодо поновлення договору оренди від 31.07.2008 укладено не було.

Відтак, договір оренди землі від 31.07.2008 припинив свою дію в зв`язку з закінченням строку, на який його було укладено.

Відсутність підписаного між сторонами договору оренди акту повернення земельної ділянки з користування (з оренди) не спростовує висновків суду щодо закінчення строку дії вказаного договору оренди.

Лист відповідача від 21.10.2021 № 01/01/12/01/03/15-983, в якому зазначено про закінчення терміну договору оренди землі від 31.07.2008 та у зв`язку з чим ПАТ УКРНАФТА просило надати в оренду терміном на 20 років земельну ділянку з кадастровим номером 2322181600:05:001:0632 у с. Сонячне, вул. Котляревського,1в для функціонування АЗС, був вручений Широківській сільській раді Запорізького району Запорізької області лише 02.11.2021.

Суд приймає до уваги, що відповідач у цьому листі визнає факт закінчення терміну договору оренди землі від 31.07.2008, однак до моменту його закінчення не повідомив орендодавця про намір продовження оренди та після закінчення строку не звернувся з пропозицією укладення відповідної додаткової угоди до договору.

01.11.2023 між Широківською сільською радою Запорізького району Запорізької області та Публічним акціонерним товариством УКРНАФТА був укладений договір оренди спірної земельної ділянки.

Тобто з моменту закінчення строку дії договору від 31.07.2008 оренди спірної земельної ділянки та до моменту укладення договору оренди від 01.11.2023, відповідач користувався земельною ділянкою площею 0,48 га з кадастровим номером 2322181600:05:001:0632 без правовстановлюючих документів (без укладеного договору оренди земельної ділянки).

Земельним кодексом України в статті 206 визначено, що використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка.

Відповідно пп. 265.1.3 п. 265.1 ст. 265 Податкового кодексу України, податок на майно складається з плати за землю.

У пп. 10.1.1 п. 10.1 ст. 10 Податкового кодексу України встановлено, що податок на майно належить до місцевих податків.

Згідно пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку: для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки.

Відповідно пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, плата за землю це обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Пунктом 21 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Федоренко проти України» від 30.06.2006 визначено, що відповідно до прецедентного права органів, що діють на підставі Конвенції, право власності може бути «існуючим майном» або коштами, включаючи позови, для задоволення яких позивач може обґрунтовувати їх принаймні «виправданими очікуваннями» щодо отримання можливості ефективного використання права власності.

Таким чином, Широківська сільська рада Запорізького району Запорізької області, як власник спірної земельної ділянки, мала обґрунтовані сподівання на отримання орендної плати за використання спірної земельної ділянки, однак не змогла їх реалізувати внаслідок неоформлення між сторонами відносин щодо її використання в порядку, встановленому законом.

Главою 83 Цивільного кодексу України врегульовано відносини, що виникають у зв`язку з безпідставним отриманням чи збереженням майна і не врегульовані спеціальними інститутами цивільного права.

Відповідно ч.ч. 1, 2 ст. 1212 Цивільного кодексу України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Передбачений статтею 1212 ЦК України вид позадоговірних зобов`язань виникає за таких умов: 1) набуття особою майна або його збереження за рахунок іншої особи; 2) відсутність для цього правових підстав або якщо вони відпали (постанови Великої Палати Верховного Суду від 13 лютого 2019 у справі № 320/5877/17 (провадження № 14-32цс19), від 14 грудня 2021 у справі № 643/21744/19 (провадження № 14-175цс21).

У постанові Верховного Суду у складі Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 05.04.2023 у справі № 357/8975/20 викладено правові висновки про те, що фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг (заощадив) у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов`язаний повернути такі кошти власникові земельної ділянки на підставі положень частини першої статті 1212 ЦК України. Такий правовий висновок викладено в постановах Великої Палати Верховного Суду від 23 травня 2018 року у справі № 629/4628/16-ц (провадження № 14-77цс18) та від 20 вересня 2018 у справі № 925/230/17 (провадження № 12-188гс18) на які як на підставу касаційного оскарження посилається заявник. Відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів (коштів) за безпідставне користування земельною ділянкою є за своїм змістом кондикційними. Разом з тим, для кондикційних зобов`язань доведення вини особи не має значення, а важливим є факт неправомірного набуття (збереження) майна однією особою за рахунок іншої (статті 1212-1214 ЦК України). Подібні висновки викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 23 травня 2018 року у справі № 629/4628/16-ц (провадження № 14-77цс18).

Таким чином, обов`язок набувача повернути потерпілому безпідставно набуте (збережене) майно чи відшкодувати його вартість не є заходом відповідальності, оскільки набувач зобов`язується повернути тільки майно, яке безпідставно набув (зберігав), або вартість цього майна.

Статтею 1213 Цивільного кодексу України встановлено, що набувач зобов`язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі. У разі неможливості повернути в натурі потерпілому безпідставно набуте майно відшкодовується його вартість, яка визначається на момент розгляду судом справи про повернення майна.

Об`єктом цивільних правовідносин є конкретні блага, з приводу яких суб`єкти вступають між собою в зазначені правові відносини. У цьому випадку це земельна ділянка, якою відповідач у спірний період користувався без відповідної на то правової підстави.

Відповідач не заперечував користування в спірний період земельною ділянкою з кадастровим номером 2322181600:05:001:0632 площею 0,4800 га; на земельній ділянці розташовані належні відповідачу на праві власності об`єкти нерухомого майна. Разом з тим заперечив наявність заборгованості за користування земельною ділянкою.

Пунктами 24, 34, 35 частини першої ст. 26 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні передбачено, що встановлення місцевих податків і зборів відповідно до Податкового кодексу України; вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин; затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України належать до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад та вирішується виключно на пленарних засіданнях.

Згідно з ч. 1 ст. 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.

Згідно зі статтею 13 Закону України «Про оцінку землі» та статтею 289 ПК України, нормативна грошова оцінка земельної ділянки є обов`язковою при визначенні розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Відповідно до положень статті 18 Закону України Про оцінку земель, нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України Про землеустрій.

У частинах 1 та 2 статті 20 Закону України Про оцінку земель зокрема визначено, що за результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

За приписами п.п. 289.1, 289.2 ст. 289 ПК України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.

Отже, орендна плата за земельні ділянки комунальної власності є регульованою ціною. Тому зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки (бази оподаткування) тягне за собою зміну розміру земельного податку та орендної плати.

Рішенням 12 позачергової сесії 7 скликання Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області № 83 від 16.08.2021 було затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення ПАТ УКРНАФТА, що надана для іншої комерційної діяльності, а саме: для функціонування АЗС на території Широківської сільської територіальної громади Запорізького району Запорізької області; затверджено нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 2322181600:05:001:0632 площею 0,4800 га станом на січень 2021 з урахуванням коефіцієнта індексації на рівні 3043278,83 грн.

27.09.2021 рішення було оприлюднено в мережі Інтернет.

Про це рішення ради відповідачу було достеменно відомо, як вбачається з його листа від 21.10.2021 № 01/01/12/01/03/15-983, в якому він посилається саме на це рішення.

Згідно ч.ч. 1, 4 ст. 23 Закону України «Про оцінку земель» (у редакції станом на час ухвалення рішення № 83 від 16.08.2021), технічна документація з бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації. Рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України.

У пункті 271.2 статті 271 Податкового кодексу України (у редакції станом на час ухвалення рішення № 83 від 16.08.2021) встановлено, що рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Відтак, рішення 12 позачергової сесії 7 скликання Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області № 83 від 16.08.2021 підлягає застосуванню з 01.01.2023.

Відповідно до положень п. 289.2 ст. 289 ПК України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель (Кі), на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кі=І:100, де І індекс споживчих цін за попередній рік. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.

Згідно з висновками, наведеними у постановах Верховного Суду від 18.12.2019 у справі № 804/937/16, від 23.06.2022 у справі № 160/8668/19, нормами Податкового кодексу України (п. 289.2 ст. 289) прямо передбачено, що коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель. Коефіцієнти розраховує Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин і їх чинність не залежить від того, чи іншого рішення ради. На відповідні коефіцієнти індексується нормативна грошова оцінка, яка є чинною у відповідний період.

Прокурором заявлено до стягнення безпідставно збережені кошти за період з 03.08.2021 по 31.10.2023, виходячи з нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки - 3043278,83 грн. (станом на січень 2021).

Оскільки, як встановлено судом, рішення № 83 від 16.08.2021 підлягає застосуванню з 01.01.2023, документальних доказів щодо того, яка нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2322181600:05:001:0632 була затверджена на 03.08.2021, суд при її визначенні керується листом від 12.01.2024 № 6-28.0-222-600/2-24 Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру «Про індексацію нормативної грошової оцінки земель за 2023 рік».

Згідно цього листа, коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель становить за 2017-2020 роки 1,0 щорічно; за 2021 рік 1,0 (для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги) та 1,1 (для земель несільськогосподарського призначення); за 2022 рік 1,0 (для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги) та 1,15 (для земель i земельних ділянок (крім сільськогосподарських угідь)); за 2023 рік 1,051. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.

Суд враховує, що рішенням № 83 від 16.08.202115.07.2021 була затверджена розроблена станом на січень 2021 ДП «Запорізький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» технічна документація з нормативної грошової оцінки земельної ділянки несільськогосподарського призначення ПАТ УКРНАФТА, вид використання: для функціонування АЗС, кадастровий номер 2322181600:05:001:0632.

Згідно технічної документації, нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 0,4800 га станом на січень 2021 з урахуванням коефіцієнта індексації становить 3043278,83 грн.

Відтак, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2322181600:05:001:0632:

- за 2023 рік становить 3849747,72 грн. (3043278,83 грн. нормативна грошова оцінка станом на січень 2021 * 1,1 (коефіцієнт індексації за 2021) * 1,15 (коефіцієнт індексації за 2022);

- за 2022 рік становить 3347606,71 грн. (3849747,72 грн. нормативна грошова оцінка на 2023) / 1,15 (коефіцієнт індексації за 2022);

- за 2021 рік становить 3043278,83 грн. грн. (3347606,71 грн. нормативна грошова оцінка на 2022) / 1,1 (коефіцієнт індексації за 2021).

Рішенням 42 позачергової сесії 7 скликання Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області від 11.06.2020 № 5, яке набирає чинності 01.01.2021, було затверджено розміри орендної плати за землю на 2021 рік, де розмір орендної плати (відсотки нормативної грошової оцінки) 12% для розміщення АЗС.

17.06.2020 рішення було оприлюднено в мережі Інтернет.

Рішенням 10 сесії 8 скликання Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області від 30.06.2021 № 7, яке набирає чинності 01.01.2022, було встановлено розміри орендної плати за землю, де розмір орендної плати (відсотки нормативної грошової оцінки) 12% для розміщення АЗС.

30.06.2021 рішення було оприлюднено в мережі Інтернет.

Вказані рішення були надані Широківською сільською радою Запорізькому Управлінню ГУ ДФС у Запорізькій області 17.06.2020 та ГУ ДПС у Запорізькій області 21.07.2021.

На звернення Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області Державною регуляторною службою України було повідомлено, що рішення сільради про встановлення розмірів орендної плати за землю не відповідає приписам ст. 4 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», тобто не є регуляторним актом.

У довідці № 10 від 11.02.2025 КУ «Агенція розвитку Широківської громади» Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області роз`яснено щодо доменних імен офіційного сайту Широківської сільської ради та перенесенні оприлюднених раніше рішень сільради до нової версії сайту в мережі Інтернет.

Крім того, рішенням 21 позачергової сесії 7 скликання Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області від 21.09.2018 № 31, яким було поновлено договір оренди землі від 31.07.2008, сільрада зазначала про необхідність внесення до цього договору змін в частині розміру орендної плати за користування земельною ділянкою, встановивши його на рівні 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Тобто у разі належного виконання цього рішення, відповідач, як орендар, мав би сплачувати орендну плату, виходячи з 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

За інформацією Головного управління ДПС у Запорізькій області від 13.06.2024 № 7444/5/08-01-04-01-04, за земельну ділянку з кадастровим номером 2322181600:05:001:0632 ПАТ УКРНАФТА у період з 01.01.2028 по теперішній час здійснювалась сплата податкових зобов`язань, зокрема 24.11.2023 була здійснена оплата суми 38457,58 грн.

Відповідно довідки Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області від 27.05.2024 № 03-14/28 «Про надходження податків та зборів до бюджету Широківської сільської територіальної громади», ПАТ УКРНАФТА було сплачено до місцевого бюджету орендну плату за землю з юридичних осіб (КБКД 18010600): у 2021 році 109846,99 грн., у 2022 році 119916,28 грн., у 2023 році 164323,86 грн. (у тому числі сума 38457,58 грн.).

Позивачем надано виписки по рахунку з яких вбачається, що сума 38457,58 грн., сплачена відповідачем 24.11.2023, була перерахована з 14040200 на 18010600 (класифікація доходів бюджету з орендної плати за землю).

Представники прокуратури та позивача в судовому засіданні заявили, що вказана сума 38457,58 грн. не стосується предмету спору.

Однак, суд зазначає, що саме позивач у своїй довідці від 27.05.2024 № 03-14/28 відніс цю суму до сплаченої відповідачем орендної плати за спірну земельну ділянку, що відповідає також інформації Головного управління ДПС у Запорізькій області, викладеної в листі від 13.06.2024 № 7444/5/08-01-04-01-04.

Відповідач у додатковому поясненні від 14.04.2025 зазначив, що платіж у сумі 38457,58 грн. це наявна переплата з акцизного податку, що була переведена ПАТ УКРНАФТА в рахунок орендної плати за земельну ділянку з кадастровим номером 2322181600:05:001:0632 і використана як платіж з орендної плати за листопад 2023 та частково за грудень 2023.

Відповідно наявної в матеріалах справи інформації (листа Головного управління ДПС у Запорізькій області від 13.06.2024 № 7444/5/08-01-04-01-04; довідки позивача від 27.05.2024 № 03-14/28 та наданих ним виписок по рахунку; платіжних документів, наданих відповідачем), відповідачем здійснювалась оплата орендної плати згідно призначень платежу:

За 2021 рік (у межах спірного періоду):

20.09.2021 за серпень 2021 року на суму 9153,92 грн. (за спірний період за 29 днів серпня 8563,41 грн.; 25.10.2021 за вересень 2021 року на суму 9153,92 грн.; 22.11.2021 за жовтень 2021 року на суму 9153,92 грн; 20.12.2021 за листопад 2021 року на суму 9153,92 грн.; 24.01.2022 за грудень 2021 року на суму 9153,87 грн., всього 45179,04 грн.

За 2022 рік:

21.02.2022 за січень 2022 року на суму 10069,31 грн.; 21.03.2022 за лютий 2022 року на суму 10069,31 грн.; 28.04.2022 за березень 2022 року на суму 10069,31 грн.; від 23.05.2022 за квітень 2022 року на суму 10069,31 грн.; 20.06.2022 за травень 2022 року на суму 10069,31 грн.; 25.07.2022 за червень 2022 року на суму 10069,31 грн.; 22.08.2022 за липень 2022 року на суму 10069,31 грн.; 26.09.2022 за серпень 2022 року на суму 10069,31 грн.; 24.10.2022 за вересень 2022 року на суму 10069,31 грн.; 29.11.2022 за жовтень 2022 року на суму 10069,31 грн.; 26.12.2022 за листопад 2022 року на суму 10069,31 грн.; 26.01.2023 за грудень 2022 року на суму 10069,31 грн., всього 120831,72 грн.

За 2023 рік (з 01.01.2023 по 31.10.2023):

24.02.2023 за січень 2023 року на суму 11579,70 грн.; 28.03.2023 за лютий 2023 року на суму 11579,70 грн.; 25.04.2023 за березень 2023 року на суму 11579,70 грн.; 29.05.2023 за квітень 2023 року на суму 11579,67 грн.; 28.06.2023 за травень 2023 року на суму 11579,70 грн.; 27.07.2023 за червень 2023 року на суму 11579,70 грн.; 29.08.2023 за липень 2023 року на суму 11579,70 грн.; 29.09.2023 за серпень 2023 року на суму 11579,70 грн; 30.10.2023 за вересень 2023 року на суму 11579,70 грн.; 24.11.2023 на суму 38457,58 грн.; 29.11.2023 за жовтень 2023 року на суму 11579,70 грн., всього 154254,55 грн.

Таким чином, всього за спірний період відповідачем було сплачено плату за землю в загальному розмірі 320265,31 грн.

Відповідач також подавав податкові декларації з плати за землю за 2021 2023 роки, посилаючись на договір оренди, який припинив свою дію за закінченням строку на який його було укладено. При цьому, за 2022 рік подав звітну податкову декларацію, де вказав нарахування за землю на підставі договору оренди землі в сумі 120831,69 грн. Потім подавав уточнюючі податкові декларації, де: зменшив податкові зобов`язання до суми 20138,62 грн. (нараховано до зменшення 100639,07 грн.), виключивши березень-грудень 2022 року (декларація від 25.04.2022), збільшив податкові зобов`язання до суми 30207,93 грн. (нарахував за березень 2022) (декларація від 26.04.2022), збільшив податкові зобов`язання до суми 90623,76 грн. (нарахував за квітень-грудень 2022) (декларація від 11.03.2023).

Суд виконав розрахунок недоотриманих доходів за фактичне користування відповідачем земельною ділянкою площею 0,48 га, розташованої за адресою: м. Запорізька область, Запорізький район, с. Володимирівське, вул. Котляревського, буд. 1в, без оформлення правовстановлюючого документу, що посвідчує право оренди (користування) за період з 03.08.2021 по 31.10.2024:

За період: 03.08.2021 31.12.2021: 3043278,83 грн. (нормативна грошова оцінка землі); 365193,46 грн. - річний розмір орендної плати (12% нормативної грошової оцінки землі); 1000,53 грн. розмір орендної плати за 1 день; період використання 151 день; всього плати 151080,03 грн.

За період: 01.01.2022 31.12.2022: 3347606,71 грн. (нормативна грошова оцінка землі); 401712,81 грн. - річний розмір орендної плати (12% нормативної грошової оцінки землі); 1100,58 грн. розмір орендної плати за 1 день; період використання 365 днів; всього плати 401712,81 грн.

За період: 01.01.2023 31.10.2023: 3849747,72 грн. (нормативна грошова оцінка землі); 461969,73 грн. - річний розмір орендної плати (12% нормативної грошової оцінки землі); 1265,67 грн. розмір орендної плати за 1 день; період використання 304 дні; всього плати 384763,68 грн.

Загальний розмір плати за землю за спірний період склав: 937556,52 грн. Відповідачем, як зазначено вище, було сплачено загальну суму 320265,31 грн., різниця склала 617291,21 грн.

Прокурором та позивачем безпідставно не було враховано в спірний період здійснені відповідачем оплати в сумі 38457,58 грн. та в сумі 11579,70 грн., що перерахована відповідачем 29.11.2023 з призначенням платежу: «Орендна плата за землю за жовтень 2023».

Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 Про введення воєнного стану в Україні введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, строк дії якого в подальшому продовжувався відповідними Указами Президента України й триває на теперішній час.

Абзацом першим пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення Податкового кодексу України (в редакції Закону № 2260-IX від 12.05.2022) установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України Про введення воєнного стану в Україні від 24.02.2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України Про затвердження Указу Президента України Про введення воєнного стану в Україні від 24.02.2022 року № 2102-ІХ, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.

Законом України Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану від 15.03.2022 № 2120-IX підрозділ 10 розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України доповнено пунктом 69.14 наступного змісту:

Тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, а також за земельні ділянки (земельні частки (паї), визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди. Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, визначається Кабінетом Міністрів України.

6 травня 2023 року набув чинності Закон України від 11 квітня 2023 року № 3050-ІХ Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно (далі Закон № 3050- ІХ).

В редакції Закону № 3050-ІХ підпункт 69.14 п. 69 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення Податкового кодексу України було викладено в такій редакції:

За період з 1 січня 2022 року до 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб, та за період з 1 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року - в частині земельних ділянок, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Починаючи з 1 січня 2023 року, за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, в якому було завершено активні бойові дії або тимчасова окупація на відповідній території.

Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.

Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.

Платники плати за землю, які до дати набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно" відповідно до пункту 286.2 статті 286 цього Кодексу задекларували за 2022 та/або 2023 роки податкові зобов`язання з плати за землю за земельні ділянки, що розташовані на територіях, визначених цим підпунктом, мають право відкоригувати нараховані податкові зобов`язання з плати за землю за період березень 2022 - грудень 2023 року шляхом подання в порядку, визначеному цим Кодексом, уточнюючих податкових декларацій..

Постановою Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 № 1364 установлено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією (далі - Перелік), затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій. До територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, включаються території можливих бойових дій та території активних бойових дій; у переліку визначаються дата початку та дата завершення бойових дій (дата виникнення та припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації.

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 (далі Наказ № 309), затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.

У підпункті 1.3 п. 1 розділу І цього Переліку (у редакції станом на 22.12.2022) зазначено, що вся територія Запорізького району (UA23060000000070350) була віднесена до територій можливих бойових дій (дата виникнення можливих бойових дій 12.03.2022).

На момент набрання чинності 06.05.2023 Законом № 3050-ІХ Перелік, затверджений Наказом № 309, діяв у редакції, згідно з якою територія Запорізького району Запорізької області (UА23060000000070350) віднесена до територій активних бойових дій у період з 12.03.2022 по 31.12.2022 (підпункт 2.3 пункту 2 розділу І Переліку). Також вся територія Запорізького району Запорізької області (UA23060070000082704) відносилась до територій можливих бойових дій з 01.01.2023 (підпункт 1.3 пункту 1 розділу І Переліку).

Перелік, затверджений Наказом № 309, втратив чинність 20.03.2025 на підставі Наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 № 376 Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11 березня 2025 року за № 380/43786.

Згідно вказаного Переліку, затвердженого Наказом № 376, Запорізький район (UA23060070000082704) віднесений до території можливих бойових дій у період з 01.01.2023 по 01.02.2023 (підпункт 1.3 пункту 1 розділу І Переліку) та до території активних бойових дій так само з 12.03.2022 по 31.12.2022 (підпункт 2.3 пункту 2 розділу І Переліку).

Враховуючи зазначене, оскільки на територію Запорізького району (місце розташування земельної ділянки з кадастровим номером 2322181600:05:001:0632) поширюється дія підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення Податкового Кодексу України, за земельні ділянки, що розташовані в Запорізькому районі (на території активних бойових дій), плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) не нараховується та не сплачується за період з 01 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 25.02.2025 у справі № 908/929/24.

Прокурор вважає, що висновки, викладені у вказаній постанові Верховного Суду не можуть застосовуватися до спірних правовідносин, оскільки стосуються зобов`язання, що виникли за договором оренди землі.

Суд не погоджується з таким твердженням прокурора, оскільки в даному випадку суд керується приписами підпункту 69.14 п. 69 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення Податкового кодексу України, згідно якого за період з 1 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Суд вважає за необхідне зазначити, що згідно Закону України «Про оборону України», бойові дії - форма застосування з`єднань, військових частин, підрозділів (інших сил і засобів) Збройних Сил України, інших складових сил оборони, а також поліції особливого призначення Національної поліції України для вирішення бойових (спеціальних) завдань в операціях або самостійно під час відсічі збройної агресії проти України або ліквідації (нейтралізації) збройного конфлікту, виконання інших завдань із застосуванням будь-яких видів зброї (озброєння); район воєнних (бойових) дій - визначена рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України частина сухопутної території України, повітряного або/та водного простору, на якій впродовж певного часу ведуться або/та можуть вестися воєнні (бойові) дії.

Тобто, території активних бойових дій - це області, де відбуваються бойові дії, зіткнення збройних сил.

На території Запорізького району, де розташована земельна ділянка, якою користується відповідач, з 24.02.2022 (з моменту введення на території України воєнного стану) до моменту розгляду цієї справи по суті ніколи не велися активні бойові дії, ця територія не була тимчасово окупованою російською федерацією, безпосередньо не межує з тимчасово окупованою територією та не є лінією бойового зіткнення, що є загальновідомими фактами та не потребують доказування в силу приписів ч. 3 ст. 75 ГПК України.

Відповідач не заперечив фактичного користування ним земельною ділянкою в спірний період, у тому числі протягом 2022 року. На земельній ділянці розташована автозаправна станція та відповідач не заявив, що не міг її використовувати в своїй господарській діяльності через неможливість використання земельної ділянки. Отже, отримував дохід.

В Україні визнається і діє принцип верховенства права (ст. 8 Конституції України). Одним із фундаментальних аспектів верховенства права є принцип правової визначеності, невід`ємно притаманний праву Конвенції про захист прав людини та основних свобод і праву Європейського Співтовариства: право на справедливий розгляд в суді, гарантоване пунктом 1 статті 6 Конвенції, має тлумачитися у світлі Преамбули до Конвенції, яка проголошує верховенство права як частину спільної спадщини Договірних Сторін.

Принцип правової визначеності розкривається, зокрема, через повагу до принципу res judicata - принципу остаточності рішень суду. Res judicata вирішена справа [res judicata pro veritate habetur судове рішення слід визначати за істину] означає остаточність рішення суду, яке набрало чинності і не може бути переглянуте. Принцип res judicata визнано на міжнародному рівні та зафіксовано, в тому числі, у п. 1 ст. 44 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Принцип юридичної визначеності, в свою чергу, вимагає дотримання принципу res judicata, тобто принципу остаточності судових рішень.

Отже, забезпечення принципу res judicata є однією з найважливіших засад гарантування державою реалізації права людини на справедливий суд.

Згідно ч. 4 ст. 236 ГПК України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відтак, суд застосовує правові висновки, викладені в постанові Верховного Суду від 25.02.2025 у справі № 908/929/24.

Прокурором заявлено до стягнення на користь позивача 667328,49 грн. безпідставно збережених коштів за період з 03.08.2021 по 31.10.2023, у тому числі з 01.03.2022 31.12.2022, тобто без урахування вищенаведених приписів підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення Податкового Кодексу України в редакції Закону № 3050-IX від 11.04.2023 і, відповідно, розрахунок в частині нарахування за березень грудень 2022 року є безпідставним.

Судом встановлено, що відповідачем за період з березня по грудень 2022 року було сплачено 100693,10 грн. (по 10069,31 грн. щомісячно за 10 місяців).

Відтак, оскільки судом було розраховано, що за спірний період з 03.08.2021 по 31.10.2023 (з урахуванням періоду з 01.03.2022 по 31.12.2022) відповідач безпідставно зберіг 617291,21 грн. за користування земельною ділянкою; враховуючи сплату за землю в сумі 100693,10 грн. (за період з 01.03.2022 по 31.12.2022, за який плата за землю не має сплачуватися), до стягнення з відповідача на користь позивача належить сума 516598,11 грн.

Щодо посилання відповідача на акт від 28.06.2023 документальної позапланової виїзної перевірки Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків ДПС України суд зазначає, що відповідно ч. 1 ст. 77 ГПК України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Акт від 28.06.2023, складений податковою службою за наслідками проведення перевірки діяльності відповідача, не визначений законодавством як безумовний доказ підтвердження наявності чи відсутності господарського чи цивільно-правового правопорушення. Цей документ є носієм доказової інформації про виявлені контролюючим органом порушення вимог законодавства, чи про відсутність таких.

Відповідач не надав доказів сплати позивачу недоотриманих грошових коштів у сумі 516598,11 грн.

Враховуючи наведене, позовні вимоги підлягають задоволенню частково. З відповідача на користь Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області стягується 516598,11 грн. безпідставно збережених коштів. У стягненні 150730,38 грн. відмовляється в зв`язку з необгрунтованістю та недоведеністю позову в цій частині.

7. Судові витрати

Згідно п. 2 ч. 1, п. 3 ч. 4 ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог; інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Відповідно до ст. 129 ГПК України, судовий збір у сумі 6199,18 грн. стягується з відповідача на користь Запорізької обласної прокуратури в особі Запорізької окружної прокуратури, пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства УКРНАФТА (провул. Несторівський, буд. 3-5, м. Київ, 04053; код ЄДРПОУ 00135390) на користь Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області (вул. Центральна, буд. 1, с. Широке, Запорізький район, Запорізька область, 70413; адреса для листування: вул. Розенталь, буд. 7, м. Запоріжжя, 69089; код ЄДРПОУ 26013402) 516598 (п`ятсот шістнадцять тисяч п`ятсот дев`яносто вісім) грн. 11 коп. безпідставно збережених коштів.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства УКРНАФТА (провул. Несторівський, буд. 3-5, м. Київ, 04053; код ЄДРПОУ 00135390) на користь Запорізької обласної прокуратури в особі Запорізької окружної прокуратури Запорізької області (вул.Залізнична, буд. 17, м. Запоріжжя, 69061; отримувач: Запорізька обласна прокуратура, код ЄДРПОУ 02909973) 6199 (шість тисяч сто дев`яносто дев`ять) грн. 18 коп. судового збору.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Відповідно ст. 241 ГПК України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено згідно з вимогами ст. 238 ГПК України та підписано 28 квітня 2025.

Рішення розміщується в Єдиному державному реєстрі судових рішень за веб-адресою у мережі Інтернет за посиланням: http://reyestr.court.gov.ua.

Суддя О.В. Ярешко

СудГосподарський суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення15.04.2025
Оприлюднено30.04.2025
Номер документу126905318
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них щодо припинення права користування земельною ділянкою, з них щодо визнання незаконним акта, що порушує право користування земельною ділянкою, з них щодо відшкодування шкоди, збитків