Рішення
від 23.04.2025 по справі 363/5131/24
ВИШГОРОДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

"23" квітня 2025 р. Справа № 363/5131/24

РІШЕННЯ

Іменем України

(ЗАОЧНЕ)

23.04.2025 року Вишгородський районний суд Київської області у складі головуючого судді - Шубочкіної Т.В., за участю секретаря - Воронюк А.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав, третя особа: Орган опіки і піклування Служба у справах дітей виконавчого комітету Київської районної в м. Полтаві ради, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулась до Вишгородського районного суду Київської області з данною позовною заявою.

В обґрунтування заявленого позову позивач посилається на те, що сторони перебували в шлюбі з 16.03.2011 року по 04.12.2018 року. В період шлюбу у них народився син ОСОБА_3 . Вказує, що після припинення фактичних шлюбних відносин, вона з сином проживають окремо від відповідача, а останній усунувся від виконання своїх батьківських обов`язків в повному обсязі. З часу припинення спільного проживання син знаходиться на вихованні та утриманні позивача. Зазначає, що відповідач життям сина не цікавився і ухилявся від виконання своїх батьківських обов`язків, аліменти не сплачує. З дати відкриття виконавчого провадження розмір заборгованості складає 342 891,75 грн. Жодних звернень щодо перешкод у спілкуванні з дитиною до служби у справах дітей за місцем проживання сина відповідач за весь великий проміжок часу не подавав. Таким чином, позивач вважає, що наведені обставини підтверджують факт систематичного ухилення відповідача від виконання своїх батьківських обов`язків, а тому просить суд про задоволення позову.

Ухвалою судді від 14.10.2024 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у цивільній справі в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання.

Ухвалою суду від 16.01.2025 року закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.

Позивач у судове засідання не з`явилась. Надала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Відповідач у судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, у тому числі шляхом розміщення оголошення на сайті суду, заяви про розгляд справи за його відсутністю до суду не надходило, своїм правом на подання відзиву не скористався, а тому суд, відповідно до ч. 1 ст. 280 ЦПК України, вважає можливим провести заочний розгляд справи та вирішити справу на підставі наявних доказів без участі відповідача.

Представник третьої особи в судове засідання не з`явився, надав суду лист з проханням слухати справу у його відсутність.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу у зв`язку із розглядом справи за відсутності учасників справи, не здійснюється згідно з ч. 2 ст.247 ЦПК України.

Дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд дійшов до наступного.

Судом встановлено, що сторони з 16.03.2011 року перебували у зареєстрованому шлюбі, який рішенням Київського районного суду м. Полтави від 01.11.2018 року було розірвано.

Від шлюбу сторони по справі мають сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження серія НОМЕР_1 від 02 серпня 2011 року.

Позивач ОСОБА_1 проживають разом із сином ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується витягами з реєстру територіальної громади від 20.08.2024 року.

Відповідно до характеристики на ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від 01.10.2024 року, виданої директором та класним керівником КЗ "Полтавської загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. №24 Полтавської міської ради Полтавської області", зазначено, що дитину виховує лише мама, ОСОБА_1 , вона активно цікавиться навчанням сина, регулярно відвідує батьківські збори, відповідально ставиться до виховання сина. Батько в житті та вихованні синаз першого по сьомий клас участі не брав.

Згідно відповіді КП "ЦПМСД №1 Полтавської міської ради" АЗПСМ №10 убачається, що зі слів дільничних медичних працівників, за час спостереження на амбулаторні прийоми ОСОБА_3 з`являвся у супроводі матері, ОСОБА_1 .

Згідно акту обстеження умов проживання від 18.11.2024 року, складеного головним спеціалістом служби у справах дітей Виконавчого комітету Київської районної в м. Полтаві ради та провідним фахівцем Полтавського МУСС, проведеного за адресою: АДРЕСА_1 , умови проживання задовільні.

Відповідно до листа директора Полтавського міського центру соціальних служб від 21.11.2024 року убачається, що в ході обстеження за адресою: АДРЕСА_1 , з`ясовано, що за даною адресою проживає гр. ОСОБА_1 разом з малолітнім сином ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . З родиною також проживає повнолітній син. Житлово-побутові умови та санітарно-гігієнічний стан помешкання на належному рівні. Для дитини створені всі умови для повноцінного розвитку й виховання. Облаштовано окрему кімнату з місцями для сну, навчальної та дозвіллєвої діяльності. Дитина забезпечена засобами для дистанційного навчання в онлайн режимі, сезонним одягом та взуттям, канцелярським приладдям, засобами гігієни і т.ін. Потреби дитини задоволені в повній мірі. Мати спроможна виконувати батьківські обов`язки. З чоловіком розлучена з 2018 року. Батько не підтримує зв`язок з родиною, аліменти не виплачує, участь у вихованні сина не приймає. Місце знаходження чоловіка не відоме.

Відповідно до розрахунку заборгованості зі сплати аліментів, наданого Шевченківським ВДВС у м. Києві, станом на 17.09.2024 року ОСОБА_2 має заборгованість у розмірі 342 891,75 грн.

Статтею 150 СК України передбачені обов`язки батьків щодо виховання та розвитку дитини.

Згідно із ч. 4 ст. 155 СК України ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.

Мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини (п. 2 ч. 1 ст. 164 СК України).

Відповідно до ст. 3 Конвенції про права дитини від 20.11.89 року в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

Позбавлення батьківських прав є заходом відповідальності батьків за невиконання або неналежне виконання ними своїх батьківських обов`язків. Головною метою такого заходу є захист інтересів малолітніх та неповнолітніх дітей і стимулювання батьків щодо належного виконання своїх обов`язків. Ухилення батьків від виховання дитини, як підстава до позбавлення батьківських прав можлива лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Пунктом 15 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.03.2007 року N 3 "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав" передбачено, що позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей. Для позбавлення батьківських прав мало впевнитися в невиконанні обов`язків по вихованню. Належить також встановити, що батьки ухиляються від їх виконання свідомо.

Відповідно до висновку виконавчого комітету Київської районної в м. Полтаві ради від 26.11.2024 року, доцільно позбавити ОСОБА_2 батьківських прав відносно малолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Згідно відповіді Вишгородського ВДРАЦС у Вишгородському районі від 20.03.2025 року відомості щодо державної реєстрації смерті ОСОБА_2 відсутні.

Згідно відповіді ІНФОРМАЦІЯ_3 від 18.04.2025 року ОСОБА_2 перебуває на військовому обліку, на військову службу не призивався.

Згідно відповіді Димерської селищної ради від 24.03.2025 року убачається, що за даними Реєстру територіальної громади Державної міграційної служби України гр. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 . Також згідно з Акта про встановлення факту проживання № 18 від 26.03.2025 року, складеного старостою Глібівського старостинського округу, ОСОБА_2 за вказаною адресою фактично не проживає.

Таким чином, після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, суд дійшов переконання про обґрунтованість позовних вимог щодо позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 по відношенню до сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки відповідач не піклується про фізичний і духовний розвиток дитини, стан її здоров`я, не спілкується з сином.

Частиною 1 ст. 8 Закону України «Про охорону дитинства» передбачено, що кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.

Практика Європейського суду з прав людини свідчить про те, що питання позбавлення батьківських прав мають ґрунтуватись на оцінці особистості відповідача та його поведінці.

У справі «Хант проти України» від 07 грудня 2006 року Європейським судом з прав людини наголошено, що між інтересами дитини та інтересами батьків повинна існувати справедлива рівновага і, дотримуючись такої рівноваги, особлива увага має бути до найважливіших інтересів дитини, які за своєю природою та важливістю мають переважати над інтересами батьків (пункт 54). Вирішення питання позбавлення батьківських прав має ґрунтуватися на оцінці особистості відповідача, його поведінки; факт заперечення відповідача проти позову про позбавлення його батьківських прав також може свідчити про його інтерес до дитини (пункт 58).

В силу вимог ч. 2 ст. 166 СК України особа позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини.

З урахуванням наведеного та інтересів неповнолітньої дитини, суд визнає, що позовна вимога про позбавлення батьківських прав обґрунтована та підлягає задоволенню, оскільки факт ухилення батька від виконання покладених на нього законом батьківських обов`язків щодо виховання дитини, доведено вищевказаними доказами.

Судові витрати підлягають стягненню з відповідача в порядку ст. 141 ЦПК України.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 12, 13 81, 89, 141, 223, 263, 265, 354-355 ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав, третя особа: Орган опіки і піклування Служба у справах дітей виконавчого комітету Київської районної в м. Полтаві ради - задовольнити.

Позбавити ОСОБА_2 батьківських прав, відносно малолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Роз`яснити, що мати, батько, позбавлені батьківських прав, мають право на звернення до суду з позовом про поновлення батьківських прав у разі зміни поведінки особи, позбавленої батьківських прав, та обставин, що були підставою для позбавлення батьківських прав.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 понесені нею судові витрати - судовий збір в розмірі 1211 (одна тисяча двісті одмнадцять) гривні 20 копійок.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Вишгородського районного суду Київської області.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП - НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 .

Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП - НОМЕР_3 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .

Третя особа: Орган опіки і піклування Служба у справах дітей виконавчого комітету Київської районної в м. Полтаві ради, адреса: вул. Решетилівська, 1/2 ,м. Полтава, код ЄДРПОУ: 05384703.

Суддя Т.В. Шубочкіна

СудВишгородський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення23.04.2025
Оприлюднено30.04.2025
Номер документу126908926
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —363/5131/24

Рішення від 23.04.2025

Цивільне

Вишгородський районний суд Київської області

Шубочкіна Т. В.

Ухвала від 16.01.2025

Цивільне

Вишгородський районний суд Київської області

Шубочкіна Т. В.

Ухвала від 14.10.2024

Цивільне

Вишгородський районний суд Київської області

Шубочкіна Т. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні