Рішення
від 24.04.2025 по справі 182/441/25
НЕ ВКАЗАНО

Справа № 182/441/25

Провадження № 2/0182/726/2025

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

24.04.2025 року м. Нікополь

Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді Рунчевої О.В.,

за участю секретаря Паламарчук П.Ю.,

розглянувши в залі суду в м. Нікополі у відкритому підготовчому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Нікопольської міської територіальної громади в особі Нікопольської міської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -

В С Т А Н О В И В:

24.01.2025 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, посилаючись на наступні обставини.

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка до дня смерті проживала та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .

Після її смерті залишилось спадкове майно, яке складається з квартири АДРЕСА_2 . За життя ОСОБА_2 склала заповіт, яким усе своє майно заповідала ОСОБА_1 . Заповіт ніким не скасовувався. Спадкоємці, які б мали право на обов`язкову частку спадщини після її смерті, відсутні.

Позивач звернувся до приватного нотаріуса Іопеля С.О. із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , але листом №32/01-16 від 10.01.2025 року йому було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, оскільки був пропущений встановлений законом строк для прийняття спадку.

ОСОБА_1 зазначає, що строк він пропустив з поважних причин, оскільки 24.02.2022 року на території України введено положення воєнного стану у зв`язку з повномасштабним вторгнення військ рф. Деякий час державні реєстри взагалі були закриті, в тому числі й спадковий реєстр. Крім того, з 21.07.2022 року Нікопольську територіальну громаду внесено до Переліку територій активних бойових дій. Місто Нікополь перебуває під щоденними обстрілами військ рф, що завадило позивачу своєчасно звернутись до нотаріуса, та зумовило пропуск ним шестимісячного строку для прийняття спадщини.

Враховуючи викладене вище, позивач просить суд визначити йому додатковий строк три місяці для подачі до нотаріальних органів заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_2 .

Ухвалою Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 30.01.2025 року позовну заяву прийнято до розгляду за правилами загального провадження та призначено підготовче судове засідання (а.с.19-20).

Ухвалою Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 30.01.2025 року зобов`язано приватного нотаріуса Іопеля С.О. надати суду належним чином завірену копію спадкової справи після смерті ОСОБА_2 (а.с.21-22).

До позовної заяви додано заяву ОСОБА_1 про розгляд справи без його участі, на позовних вимогах наполягає в повному обсязі (а.с.4).

10.03.2025 року до канцелярії суду через підсистему «Електронний суд» надійшла заява представника відповідача ОСОБА_3 про розгляд справи без участі представника Нікопольської міської ради, не заперечує проти задоволення позовних вимог (а.с.32-33).

Згідно ч.1 ст.223 ЦПК України, неявка в судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.

Фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось за відсутністю сторін, що відповідає положенням ч.2ст.247 ЦПК України.

Згідно ч. 1, 4 ст. 206 ЦПК позивач можевідмовитисявідпозову, авідповідач -визнатипозовна будь-якій стадії провадження у справі,зазначивши проце в заяві по суті справиабовокремій письмовій заяві. Уразівизнання відповідачем позову, суд за наявностідлятогозаконних підстав,ухвалюєрішенняпро задоволенняпозову.

Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права,свободи чиінтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнаннявідповідачемпозовуі продовжуєсудовийрозгляд. Згідно ч.3, 4 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленомуст. 206,207цього Кодексу.

Враховуючи, що визнання позову відповідачем не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд вважає доцільним ухвалити рішення в підготовчому судовому засіданні.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, застосувавши до спірних правовідносин відповідні норми матеріального та процесуального права, суд приходить до наступного.

На підставі ч.1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Правилами ст.12ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Як встановлено судом, ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , актовий запис про смерть №1891, складений 05.10.2022 року Нікопольським відділом державної реєстрації актів цивільного стану (а.с.5). До дня смерті вона була зареєстрована та проживала за адресою: АДРЕСА_1 .

Після смерті ОСОБА_2 залишилось спадкове майно, яке складається з квартири АДРЕСА_2 , яка належала померлій на праві приватної власності на підставі Свідоцтва про право власності на житло від 04.08.1998 року (а.с.9).

Відповідно до ч. 1 ст. 1223 ЦК України, право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

22.02.2011 року ОСОБА_2 склала заповіт, яким усе своє майно, де б воно не знаходилось і з чого б воно не складалось, заповідала ОСОБА_1 . Заповіт посвідчений приватним нотаріусом Нікопольського міського нотаріального округу Максименко О.В., зареєстрований в реєстрі за №159 (а.с.6-7), згідно Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру від 06.02.2025 року заповіт є чинним (а.с.28).

ОСОБА_1 звернувся до приватного нотаріуса Нікопольського районного нотаріального округу Іопеля С.О. із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , але листом №32/01-16 від 10.01.2025 року нотаріус відмовив позивачеві у вчиненні нотаріальної дії, оскільки ним був пропущений встановлений законом строк для прийняття спадщини (а.с.10).

Згідно наданої суду приватним нотаріусом Іопелем С.О. Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру від 06.02.2025 року, спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не відкривалась (а.с.27).

Спадкоємців, які б право на обов`язкову частку спадщини, судом не встановлено.

Згідно ст.1270ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини; якщо виникнення у особи права на спадщину залежить від неприйняття спадщини або відмови в його прийнятті іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється в три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.

Згідно ч.3ст.1272вказаного Кодексу за позовом спадкоємця, що пропустив строк для прийняття спадщини із поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до ст.1272ЦК України визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Позивач пропустив встановлений строк для прийняття спадщини, а тому має право звернутись в суд з позовом для визначення йому додаткового строку.

Згідно п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч.3 ст. 1272 ЦК України.

У пункті 24 (абз.6) постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» зазначено, що вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця для вчинення цих дій.

В постанові Верховного суду від 20.03.2024 року у справі № 545/1231/23 (провадження №61-16142св23) викладено правову позицію, зі змісту якої випливає, що така обставина, як проживання спадкоємця в зоні, яка не перебувала під окупацією, однак на території якої відбувались активні бойові дії, є достатньою підставою для визначення спадкоємцю додаткового строку для прийняття спадщини.

Враховуючи всі встановлені обставини по справі, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд вважає введення в Україні положення воєнного стану та активні бойові дії на території Нікопольської територіальної громади є поважними причинами пропуску строку звернення до нотаріальної контори за оформленням спадкових прав.

На підставі викладеного, враховуючи поважність причин пропуску позивачем строку для звернення до нотаріальної контори, а також відсутність заперечень з боку відповідача, суд вважає за можливе позов задовольнити, визначивши ОСОБА_1 додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини - три місяці з дня набрання рішенням законної сили.

Керуючись ч.3ст.1272ЦК України,ст.ст.12,13,81,89,259,263-265,268ЦПК України,ст.ст.1223,1270 1272ЦК України, -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Нікопольської міської територіальної громади в особі Нікопольської міської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , додатковий строк в три місяці з моменту набрання рішенням законної сили для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом, що відкрилася ІНФОРМАЦІЯ_1 після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

На рішення може бути подана апеляція до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його повного складення.

Суддя: О. В. Рунчева

СудНе вказано
Дата ухвалення рішення24.04.2025
Оприлюднено30.04.2025
Номер документу126910719
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —182/441/25

Рішення від 24.04.2025

Цивільне

Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Рунчева О. В.

Ухвала від 30.01.2025

Цивільне

Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Рунчева О. В.

Ухвала від 30.01.2025

Цивільне

Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Рунчева О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні