Справа № 638/806/24
Провадження № 2-о/638/35/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28.04.2025 м. Харків
Шевченківський районний суд м. Харкова в складі:
головуючого суддіШтих Т. В.,
присяжнихБондарєва Д. Є.,
Денисенко Л. М.,
за участю секретаря судового засіданняВасиленко А. А.,
розглянувши матеріали цивільної справи за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Орган опіки та піклування виконавчого комітету Печенізької селищної ради Чугуївського району Харківської області, ОСОБА_2 про визнання фізичної особи недієздатною та призначення опікуна, -
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Дзержинського районного суду м. Харкова із заявою, в якій просить визнати його рідного брата, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця і жителя с. Мартового Чугуївського району, недієздатним, встановити над ним опіку.
Заява обґрунтована тим, що ОСОБА_1 є рідним братом ОСОБА_2 . Наданий момент ОСОБА_1 та ОСОБА_2 проживають разом за адресою АДРЕСА_1 . 17 липня 2014 року ОСОБА_2 була встановлена безтерміново ІІ (друга) група інвалідності. У висновку про умови та характер праці вказано, що ОСОБА_2 є непрацездатним. ОСОБА_2 не може самостійно приймати рішення, не усвідомлює значення своїх дій та не може керувати ними і потребує постійного сторонього догляду терміном довічно. На даний момент ОСОБА_2 проходить лікування у КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Печенізької селищної ради». Заявник зазначає що він має всі можливості виконувати обов`язки опікуна, оскільки є рідним братом ОСОБА_2 , проживає разом з ним, опікується та здійснює догляд. Інших родичів які б мали можливість виконувати обов`язки опікуна не має.
Ухвалою від 17 січня 2024 року заяву залишено без руху, надано строк для усунення недоліків.
Ухвалою від 12 лютого 2024 року провадження у справі відкрито.
Ухвалою суду від 21.11.2024 призначено судово-психіатричну експертизу, провадження зупинено.
Ухвалою від 17.01.2025 відновлено провадження у справі.
Заявник, ОСОБА_1 , в судовому засіданні просив визнати ОСОБА_2 недієздатним та призначити його опікуном.
Особа, відносно якої вирішується питання ОСОБА_2 просив визнати його недієздатним та призначити його брата опікуном.
Представник особи, відносно якої вирішується питання, ОСОБА_3 , не заперечував проти заяви про визнання ОСОБА_2 недієздатним та призначення опікуна.
Представник органу опіки та піклування в судове засідання не з`явився, про дату час та місце розгляду повідомлявся належним чином та своєчасно.
Всебічно, повно, об`єктивно та безпосередньо дослідивши наявні у справі докази, з`ясувавши обставини, на які посилалися сторони, як на підставу своїх вимог та заперечень, оцінивши ці докази на належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення заяви з таких підстав.
Згідно зст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно з ч. 2ст. 19 ЦПК Україницивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: 1) наказного провадження; 2) позовного провадження (загального або спрощеного); 3) окремого провадження.
Відповідно до ч. 1ст. 293 ЦПК Україниокреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. ст.293, ч. 2 ст.315 ЦПК Українисуд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Окрім того, відповідно до п. 1Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
У відповідності до п. 7 вказаної Постанови, суд вправі розглядати справи про встановлення факту, що має юридичне значення, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки.
Частиною третьоюст. 293 ЦПК Українизакріплено, що справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Згідноз копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 16.04.1996 року, ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , батько ОСОБА_4 , мати ОСОБА_5 .
Відповідно до копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , батько ОСОБА_4 , мати ОСОБА_5 .
Відповідно до копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 батько заявника та особи щодо якої вирішується питання помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Відповідно до копії рішення Чугуївського міського суду Харківської області від 25 травня 2023 року (справа № 636/2123/23) встановлено смерть ОСОБА_5 , матері заявника та особи щодо якої вирішується питання. Зазначене також підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 .
Згідно з копією довідки до акту огляду МСЕК серії 10 ААБ № 696883 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , являється інвалідом IІ групи з 15.07.2014, безстроково.
06 січня 2025 року по справі проведено судово-психіатричну експертизу та згідно висновку судово-психіатричного експерта №1 ОСОБА_2 на теперішній час виявляє хронічний, стійкий психічний розлад у формі помірної розумової відсталості. ОСОБА_2 на теперішній час, відповідно до свого психічного стану, нездатний усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.
Відповідно дост. 39 ЦК Українифізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.
У відповідності до ч. 3ст. 296 ЦПК Українизаява про визнання фізичної особи недієздатною може бути подана членами її сім`ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, психіатричним закладом.
Згідно з ч.1 ст.299 ЦПКУкраїни, справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника, особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, та представника органу опіки та піклування. З урахуванням стану здоров`я особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її участь у розгляді справи може відбуватися у режимі відеоконференції з психіатричного чи іншого лікувального закладу, в якому перебуває така особа, про що суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі. Питання про виклик фізичної особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, вирішується в кожному випадку судом із урахуванням стану її здоров`я.
На підставі ч. 1ст. 60 ЦК Українисуд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Відповідно дост. 62 ЦК України, опіка або піклування встановлюються за місцем проживання фізичної особи, яка потребує опіки чи піклування, або за місцем проживання опікуна чи піклувальника.
Статтею 63 ЦК Українивстановлено, що опікуном може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Опікун призначається переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна.
Згідно з копією подання Ради органу опіки та піклування при виконавчому комітету Печенізької селищної військової адміністрації Чугуївського району Харківської області №01-09/901 від 23.05.2024 орган підтримує кандидатуру ОСОБА_1 на призначення його опікуном ОСОБА_2 , в разі визнання останнього недієздатним.
Статтею 55 ЦК Українипередбачено, що опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки.
Згідно зіст. 58 ЦК України, опіка встановлюється над фізичними особами, які визнанні недієздатними.
Частиною першоюстаті 67 ЦК Українипередбачено, що опікун зобов`язаний дбати про підопічного, про створення йому необхідних побутових умов, забезпечення його доглядом та лікуванням.
Обставин, які б перешкоджали ОСОБА_1 бути опікуном, судом не встановлені.
Отже, при розгляді даної справи не виявлено підстав, передбаченихст. 64 ЦК України, які б створювали умови неможливості призначення ОСОБА_1 опікуном над рідним братом ОСОБА_2 .
Крім того, встановлення опіки над ОСОБА_2 повністю відповідатиме його інтересам.
Суд, вивчивши матеріали справи, вважає, що заява обґрунтована та підлягає задоволенню, оскільки матеріали справи свідчать про психічний розлад ОСОБА_2 , з урахуванням висновку експерта, що впливає на його здатність усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, необхідність у зв`язку з цим встановлення над ним опіки та призначення ОСОБА_1 опікуном.
Відповідно до ч. 1 ст. 300 ЦПК України суд ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.
Відповідно до ч. 6 ст. 300 ЦПК України строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.
Згідно з вимогами ч. 2 ст. 299 ЦПК України судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави.
Відповідно до ч. 1 ст. 40 ЦК України, фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду про це.
Відповідно до ст. 259 ЦПК України суди ухвалюють рішення іменем України негайно після закінчення судового розгляду.
Ураховуючи викладене та керуючись статтями 10, 12, 13, 76, 77, 81, 89, 259, 263-265, 268, 315, 319 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Орган опіки та піклування виконавчого комітету Печенізької селищної ради Чугуївського району Харківської області, ОСОБА_2 про визнання фізичної особи недієздатною та призначення опікуна задовольнити повністю.
Визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_5 , що зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 недієздатною особою та встановити над ним опіку.
Призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_6 , який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , опікуном над ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Встановити два роки строк дії рішення про визнання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_5 недієздатним, починаючи з дня набрання рішенням законної сили.
Роз`яснити положення ст. 300 ЦПК України, відповідно до якої, скасування рішення суду про визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, яка була визнана недієздатною, в разі її видужання або значного поліпшення її психічного стану здійснюється за рішенням суду на підставі відповідного висновку судово-психіатричної експертизи за заявою опікуна, членів сім`ї, органу опіки та піклування або самої особи, визнаної недієздатною.
Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною шостою цієї статті.
Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Головуючий суддя Т. В. Штих
Присяжні Л. М. Денисенко
Є. Д. Бондарєв
Суд | Дзержинський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 28.04.2025 |
Оприлюднено | 30.04.2025 |
Номер документу | 126912036 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Дзержинський районний суд м.Харкова
Штих Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні